INSEMINARE 93

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Dana ambele sarcini au fost obtinute natural , am facut si IA in Martie dar nu S-a prins. Multumesc de incurajari , sper sa te prindem din urma toate fetele

Sarcina oprita din evolutie noiembrie 2011- 5 saptamani, iulie 2012 - 6 saptamani.Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Dancutza iam trimis mail la Dr Uscatescu: innohep sau clexane 0,6 mg pt ca am mult peste 50 kg de la test pozitiv.

Sarcina oprita din evolutie noiembrie 2011- 5 saptamani, iulie 2012 - 6 saptamani.Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui MariaBcf

Dancutza iam trimis mail la Dr Uscatescu: innohep sau clexane 0,6 mg pt ca am mult peste 50 kg de la test pozitiv.



Eu am fost azi la ea sa-mi recolteze sange. La 3 ma duc iar sa vad daca si ce tratament imi da. Deocamdata iau Aspenter de o luna. Sper sa scap de Clexane, dar nu sunt sigura.
Si eu sunt o persoana cu .... greutate. SUnt o purcica de dinainte de sarcina. Vorbim deja de 3 cifre.

cu 24+ ... si am intrat in luna VI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Dancutza ai fost la ora3? Ce faci in continuare? Ti-a dat clexane?

Sarcina oprita din evolutie noiembrie 2011- 5 saptamani, iulie 2012 - 6 saptamani.Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Uite ce tratament mi-a dat Uschi:

Femibion 2 - 1/zi
Acid Folic 5mg - 1/zi
Aspenter 1 cp de 3 ori pe saptamna (inainte luam zilnic; iau doar de o luna; trebuie sa-l intrerup la 28 de saptamani cand intru in trim 3 si nu mai am voie sa mai iau Aspenter - e contraindicat)
Clexane 0.2 (pana la 28 de spatamani, apoi 0.4, dar depinde de eco de la 28 de saptamani; trebuie sa-l iau si 6 saptamani dupa ce nasc)
Magne B6 2/zi
No-Spa 2/zi (unul de 40 si altul de 80)

Mie mi se pare mult! SI acum sa detaliez.

-Femibion 2 (amandoi gine sunt de accord cu Femibionul pana la nastere- deci il voi lua daca zic 3 medici acelasi lucru)
-Acid Folic (amandoi gine au spus sa nu mai iau ca nu mai are rost) Momentan nu stiu ce sa fac. Oricum Femibionul are in el si Ac Folic. In afara de asta nu am fost descoperita cu vreo defeiceinta de ac folic in corp. Ramane sa vorbesc cu gine sa vedem ce zice.
- Apsenter o sa iau pana in sapt 28. Si gine 1 si 2 au recomndat dar si Uschi. Asa ca ala ramane in picioare.
-Clexane. Mi-a dat doza cea mai mica. Stii de ce? Pt ca sunt grasa. Mi-a spus ca au scazut frumos IR-urile (indice de rezistenta pe artera uterina care era f mare) si asta numai cu Aspenter. Mi-a spus ca cele grase au o predispozitie spre nu stiu ce si trebuie sa-mi dea neaparat. Fac pariu ca daca eram slaba, cu acelasi dosar nu incasam nici un Clexane. Eu ma gandesc ca doza fiind asa de mica, se pierde naibii prin sunculita si nu are efect.
Vroiam sa-i spun ca tot asa de mare am fost si la prima sarcina. Nu am avut 50 kg. SI nimeni nu mi-a dat nici aspentre si nici Clexane sau mai stiu eu ce. In fine. O sa-l fac pt ca e vorba de o doza mica, pt ca am avut probleme cu tensiunea, pt ca am avut probleme cu IR-urile. Sper sa fie totul ok la urmatoarea eco (peste 4 saptamani) si sa-mi mentina aceeasi doza. E si greu de gasit compensat, al naibii.
-Magne B6. Eu nu stiu de ce mi l-a dat. B6 exista in Femibion dar nu si MAgneziu. Trebuie sa mai forez.
-No-spa de 2 ori pe zi. Nu am contractii si daca am sunt f rare si nedureroase. Sunt contractiile Braxton Hicks de pregatire a uterului pt nastere. Mai iau No-spa doar daca simt contractii, sau ma doare fierea sau pt o durere de cap, dar zilnic asa de multe, nu o sa iau.

Azi ajung la medicul de familie sa vedem ce spune si ea. IN jur de 10 nov ajung si la gine si sa vedem ce recomanda si el. SIncer, nu cred ca se baga peste Uschi.
Tratamentul pe care mi l-a dat, cred ca e cam standard si il da, cam la majoritatea cucoanelor care ii trec pragul cu desosebirea ca eventual doza e diferita.
Eu nu am nici o mutatie genetica... Mi se pare ca a fost cam generoasa cu medicamntele. Sotul zice sa nu-i faca rau lu' ala micu'. Vreau sa vorbesc si cu alti dr inainte sa intru pe tratamentul dat de ea. La ora actuala sunt pe Femibion 2, Aspenter de 3 ori pe sapt si Clexane 0.2.

cu 24+ ... si am intrat in luna VI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Buna
MagneB6 ajunta la crampele musculare si este pentru relaxarea uterului.
Acidul folic din Femibion1, nu este acelasi cu acifolul, deci tind sa cred ca la Fem2, e la fel.
Acum faza cu Clexane asa putin, mi se pare suspect, stiam ca se da in functie de kg, iar doza asa mica, se cam dizolva in "colaci", nu se duce unde trebuie. Adica asta zic eu, din moment ce cu stim patim la fel.
Acum No-spa, eu nu prea am incredere in el, o anume substanta din compozitie este interzisa in Franta, deci aici nu exista, iar echivalentul nu prea este dat in mod automat in sarcina.
Vorbesc eu care imi termin ficatul, incet-incet cu vitamine si suplimente de ani de zile.
Pup

PS. Cam liniste pe aici! Nu trebuia sa se testeze cineva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Dancutza Clexane se da compensat 100% la gravide( am vb azi cu dr de familie si mi-a confirmat acest lucru), eu am 70 kg si mi-a recomandat Clexane 0.6mg /zi .......... 0.2mg mi se pare foarte putin la kg tale chiar si preventiv ar fi 2*0,4mg

Sarcina oprita din evolutie noiembrie 2011- 5 saptamani, iulie 2012 - 6 saptamani.Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui MariaBcf

Dancutza Clexane se da compensat 100% la gravide( am vb azi cu dr de familie si mi-a confirmat acest lucru), eu am 70 kg si mi-a recomandat Clexane 0.6mg /zi .......... 0.2mg mi se pare foarte putin la kg tale chiar si preventiv ar fi 2*0,4mg



Maria, mie mi-a dat doar 0.2 Clexane + Aspenter pt 4 saptamani. Apoi trec la 0.4 si scap de aspenter. Ideea e ca un dr se uita pe ecografiile mele si pe analizele de sange facute de Uschi, o sa zica ca nu-mi trebuie sa iau medicamnetle astea, pt ca nu e nimci in neregula cu mine. Totul e ok. Practic ce mi s-a dat e un fel de "preventil". Daca aveam vreun fel de mutatie, plus diferite modificari (retard de crestre, Ir-uri cat casa, tensiune super mare) sigur ajungeam pe la 0.8. Faptul ca Ir-ul marit a scazut numai cu Aspenter, asta arata ca si-a facut efectul f bine. Deci raspund la aspenter si nu e nevoie de clexane.
Eu asa am inteles din discutia mea cu ea. Cre ca vrea sa fie precauta, in ceea ce ma priveste.

cu 24+ ... si am intrat in luna VI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Ce liniste e pe aici . Nu urmeaza nimeni la testare? Dancutza asta e viata, eu nici nu vreau Sa ma gandesc ca va trebui sa ma intap zilnic ,

Sarcina oprita din evolutie noiembrie 2011- 5 saptamani, iulie 2012 - 6 saptamani.Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Betty , Cristal , Ella mai dati un semn de viata. Gabyv tu ce faci?

Sarcina oprita din evolutie noiembrie 2011- 5 saptamani, iulie 2012 - 6 saptamani.Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot

Mergi la inceput