INSEMINARE 93

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Vin si eu cu vesti: mi-am facut toate analizele, mi-a iesit: PAI 1 homozigot , MTHFR C677T heterozigot. Tratament : Aspenter , Acid folic.

Sarcina oprita din evolutie noiembrie 2011- 5 saptamani, iulie 2012 - 6 saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anairisanna spune:

multumesc Dankutza pt sfaturi.

azi la IA a decurs totul super bine.

problema mea foarte mare acuma este ca mi-a dat alt tratament,mi-a prescris un medicament care in prospect spune clar ca in timpul sarcinii este contra indicat...am intrat si pe net sa caut un prospect in romana ,la fel.

dar am gasit un site unde spune ca este indicat pt IA si fertilizarea in vitro.
nu stiu ce sa mai cred.
medicamentul se numeste PROGYNOVA.

stiti ceva de acest medicament??ca ar folosi la fixarea sarcinii??
o seara placuta!!!


secu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Ana, este estradiol, am vazut in unele scheme dupa IA si in clinicile din FR.
Acum stai cuminte si asteapta testul II.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Ana la prima sarcina mi-a dat si mie acest Cyclo-Proginova. Mi-a spus sa pun doar pastilele albe. Ce-i drept ca am ramas atunci cu ele. Pentru mine a fost bun. Sper sa fie si pentru tine. Cati gigei a pus? Multa bafta!

Maria eu am luat de la pozitivarea testului Acid Folic de 5mg si inca il mai iau. Pe la 12 saptamani am inceput sa iau Femibion 1, un fel de vitamine si Aspenter iau cam de o luna. Mutatiile astea inseamna ca trebuie sa fi monitorizata f bine cand ramai gravi. E f posibil ca ele sa fi fost de vina pt sarcinile pierdute. Sper sa gasesti un hematolog bun la tine in oras. Probabil la un moment dat va trebui sa intri pe Clexane. Ceea ce ma paste si pe mine pentru ca indicele de rezistenta pe artera uterina dreapta e cam mare.
Cem mai bun dr de la noi pentru mutatiile astea este dr Uscatescu Valentina de la Fundeni. Poate ca nu ar strica sa o vezi, inainte de sarcina.

cu 23+ ... si am intrat in luna VI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Dancutza o sa ma duc lla Dr Avram care a venit acum la Cluj de la Bucuresti , sa vad si alta parere

Sarcina oprita din evolutie noiembrie 2011- 5 saptamani, iulie 2012 - 6 saptamani.Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Pe mine m-a trimis Cezara la madam Avram. Cica e f buna si ea. EU am pereferat Fundeni si din motive financiare. Ma duc cu toate adev de salriat cu bilet d ela MF si dau eu asa ca vreau, dar nu platesc analizele.

cu 23+ ... si am intrat in luna VI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cixinica spune:

Buna!
va citesc de ceva timp pentru ca vreau sa fac IA
Am vazut ca ati povestit de bine despre Cezara Bucur
mi-am facut programare pentru sapt. viitoare si as vrea sa stiu cam cum decurge prima intalnire cu ea, la ce ar trebui sa ma astept

va multumesc anticipat, multa bafta celor care urmeaza sa se testeze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Georgia22 spune:

Buna Cixinica, si eu a fost la Cezara. La prima intalnire, eu m-am dus cu analizele de infertilitate facute in trecut (recomandate de alt doctor), s-a uitat pe ele, am discutat, mi-a mai recomandat niste analize, mi-a facut ecografie sa vada cum arata ovarele, uterul etc. Am stabilit sa facem IA, incep tratamentul de stimulare dupa ce vine ciclul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Dancutza o sa ii trimit un email si la Dr Uscatescu sa vad ce zice si ea

Sarcina oprita din evolutie noiembrie 2011- 5 saptamani, iulie 2012 - 6 saptamani.Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Cixi buna alegere! Tin pumnii sa vina mai repede!
Danku, bun post ala cu tips&tricks!
Maria, ai aflat motivul pierderii sarcinilor! De acum stii ce ai de facut!

Mergi la inceput