INSEMINARE 93

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Marage bine ai venit si sedere cat mai scurta. Ella ai facut histeroscopie? Cum a fost? imi trece prin cap sa fac Stimulare ovariana si CSD? Marti scot rezultatele de la Trombofilie si ma duc cu ele la Dr Surcel ,

Sarcina oprita din evolutie noiembrie 2011- 5 saptamani, iulie 2012 - 6 saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Andreea si eu am luat Siofor la greu din cauza ovarelor micropolichistice. Cica ajuta. Eu nu stiu daca asa e. Ultima oara mi-a spus Cezara ca am predispozitie spre diabet din cauza acestor ovare si dupa ce nasc sa ma duc sa stau de vorba cu un diabetolog deja. Sa nu astept pana iese diabetul.
Bafta multa!

Alice eu am fost hiperstimulata. De 2 ori am avut in jur de 10 foliculi dominanti. Aveam productie de fiv. Nu am ramas gravi. SI acum, la ultima Ia, am avut 6 dominanti si s-a prins unul. Am stat cu frica, mai ales ca Cezara incepuse sa-mi spuna de embrioreductie.
Bafta multa! Asta da, sanse!

Dana felicitari pt cele 2 inimioare! SI eu imi aduc aminte cu mult drag de momentul ala. E divin!

Maria mi-a descoperit la recoltarile din col, klebsiella. Nu am voie tratament cu antibiotic ci doar spalaturi vaginale cu Bioclin, 10 zile.

Marage multa bafta!


cu 23+ ... si am intrat in luna VI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anairisanna spune:

buna fetelor!!!!


revin cu vesti.prima inseminare nu mi-a reusit,in ziua 14 dupa inseminare mi-a venit ciclul.

am inceput optimista tratamentul cu Gonal 112.5ui ,5 zile,azi sunt in ziua a 8 de la CM am fost la ecografie...surpriza!!!corpul mi-a raspuns atat de bine la tratamenr incat sunt predispusa la tripleti.
doctorita mi-a redus doza de Gonal la 75 ui,iar maine din nou la ecografie.doctorita nu vrea sa imi faca inseminarea luna aceasta spunand ca e riscat ,sarcina cu tripleti e fff riscanta.
stau ca pe ace pana maine la ecografie.




secu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anioana2002 spune:

anairisanna imi pare foarte rau ca nu ti-a reusit inseminarea...stiu cum e...
ma mira foarte tare doza mare de gonal pe care ti-a prescris-o...tu nu ovulezi? sau nu ai raspuns tratamentului cu doza mai mica? pentru ca este o doza destul de mare care se foloseste in general la FIV..de asta ai si mai multi foliculi...
din pacate observ ca nu doar doctorii din Romania dau dovada de lipsa de profesionalism...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Ani, nu poti spune asta, ea nu este la prima inseminare, poate nu a raspuns bine prima data.
Mie dr mi-a dat si mai mult de atat si ah, nu sunt in RO.

Ana, vezi ca 3 foliculi nu inseamna neaparat tripleti, dar daca dr vrea sa anuleze IA-ul insista sa iti dea declansare, sa nu ramai cu chisturi. Apoi faci tu un CSD si poate iese ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Eu am avut doza f mare de gonal - 250 Ui. In cazul nostru s-a optat sa ma hiperstimuleze usor (desi de 2 ori i-a scapat cam mult gonal si m-a facut cu productie de fiv) pentru ca sotul avea f putini gigei si cam lenesi. Ideea a fost ca daca sunt mai multi foliculi atunci si miopii aia de gigei o sa vada macar unul. Cum am mai spus, la ultima IA am avut 6 dominanti si s-a prins doar unul. Adevarul ca nici nu vroiam 2.
Sincer? Eu as face IA luna asta...

cu 23+ ... si am intrat in luna VI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anairisanna spune:

multumesc pt sfaturi,pt mine sunt fffff utile.

tocmai m-am intors de la ecografie ,dupa doza de ieri de 75 ui am ramas cu 4 dominanti sunt intre 17 si 21.a incercat din nou sa ma convinga sa nu facem luna aceasta IA,dar eu am fost foarte ferma DAAAAAA vreau.

a ramas putin uimita dar....este decizia noastra.

luna trecuta am facut aceiasi doza de 112 ui tot 5 zile si nu am raspuns la fel de bine.luna trecuta am ramas decat cu 1 ovul.
azi nu mi-a dat Ovitrelle..mi-a dat o doza de 0.2 ui de Procrin si mi-am facut injectia la ora 14 maine am inseminarea la ora 12.sper sa fie totul ok si luna aceasta sa fie cu noroc.

o seara placuta fetelor!!!!

secu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauricea2002 spune:

Bafta multa, Anairisanna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Uite ce am gasit....

12 reguli de nutritie pentru fertilitate crescuta:
1. Mananca alimente precum: mazare, legume, nuci, seminte si fructe

2. Ia mancare bogata in proteine pentru a satisface nevoile organismului

3. Alege uleiuri de masline, de soia. Evita grasimile daunatoare.

4. Substituie cu multe fructe si legume painea, pastele si prajiturile.

5. Mananca mai mult crud si gateste mancarurile la abur pe cat posibil

6. Mananca variat pentru o gama larga de vitamine si minerale.

7. Limiteaza consumul de zahar


8. Bea suficienta apa plata in locul sucurilor si a bauturilor bazate pe cofeina


9. Alege o mancare sanatoasa cand mananci la zile de nastere sau la restaurant


10. Conteaza pe cooperarea familie in pregatirea meselor


11. Foloseste regula 80/20. Mananca sanatos 80% din timp. Poti insa sa faci mici exceptii si sa iti permiti mici scapari din cand in cand.

12. Nu uita sa ceri si sfatul unui medic daca tentativele de a ramane insarcinata nu s-au dovedit a avea succes.

Alimentatia e menita sa redea necesarul de nutrienti organismului pentru a functiona normal insa pentru o rata mai mare de succes in conceptie trebuie incercate mai multe planuri de actiune.


cu 23+ ... si am intrat in luna VI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui anairisanna

am ramas cu 4 dominanti sunt intre 17 si 21.a incercat din nou sa ma convinga sa nu facem luna aceasta IA,dar eu am fost foarte ferma DAAAAAA vreau.

a ramas putin uimita dar....este decizia noastra.


Foarte bine ca vei face IA! Din 4 poate se prinde macar unul.
Si eu aveam foliculi mai multi sau mai putini chiar daca faceam aceeasi doza.

cu 23+ ... si am intrat in luna VI

Mergi la inceput