INSEMINARE 93

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabyv

La mine nu am noutati, am terminat cu IA-urile, trec la FIV, dar prin Mai abia atunci au loc liber la clinica. Asa ca pana atunci asteptam....



Wow! Ce tarziu!
Poate nu o sa mai fie cazul si reusesti sa ramai pana atunci natural.

cu 22+ ... si am trecut de jumatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea_A spune:

Buna fetelor,

Ma alatur voua (in scris caci va citeam de ceva vreme) la subiectul acesta. Pe scurt am un baietel de 2 ani si ceva, sarcina obtinuta foarte repede si usor cu monitorizari si Duphaston. Am ovare cu aspect micropolichistic.
Acum incercam de 1 an si ceva pentru al doilea si nimic. Amf facut intr-o prima faza 3 stimulari cu Clomifen dar nu am raspuns ok (ori absenta ovulatiei, ori folicul care nu s-a spart nici macar la 48 h de la injectia cu Ovitrelle) :)
Am fost la Dna. Dr. Corina Manolea de la Promed (imi facusem programare la 3 clinici ca am zis sa am de unde alege) dar ...m-a cucerit.
Pe langa faptul ca a stat de vorba cu mine vreo ora si jumatate si s-a uitat cu interes real prin toate analizele si ecografiile mele adunate in ani de zile, se vede ca ii pasa de pacientele sale...ca se implica si cu sufletul. Sper sa nu ma fi inselat.
Voi incepe stimularile pentru inseminare de la urmatoarea menstra+ mi-a dat si alte analize de facut+ Siofor (mi-a explicat foarte convingator de ce as avea nevoie cu creionul pe analizele mele).
Mult succes tuturor, sper sa aduc vesti bune pe acest forum,asa cum va doresc si voua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice12 spune:

Gaby, doctorul a zis ca e este de preferat sa iau AC doua luni inainte ca sa raspunda ovarele mai bine.

Altfel, simt ca mi-am regasit corpul. :) Luna asta am avut toate semnele specifice inainte de ovulatie, la ovulatie, dupa...tare ma speriase inseminarea asta. Parca nu eram eu. :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Alice, pai atunci faci asa, daca a zis dr. O sa te obisnuiesti si cu lunile cu stimulare, la inceput e mai greu, apoi lunile de pauza sunt fff placute.
Eu imi amintesc cu placere de lunile mele de AC-uri, nici cand sunt in lunile de pauza nu m-am simtit asa de bine, ca atunci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice12 spune:

Gabyv, de ce zici "luni de stimulare"? Nu este doar luna inainte de transferul de embrioni? Poate n-am inteles bine ce a spus doctorul...

Ma sperie cuvantul "stimulare", nu stiu de ce. Am devenit asa de speriata de cuvantul asta, c-am citit internetul in lung si in lat. Asta a fost prima teama pe care am discutat-o cu doctorul: daca o sa "suprastimuleze" ovarele mele...saracele? :)
Omul mi-a explicat ca o sa faca ultrasound la fiecare doua zile si ia teste de sange ca sa fie sigur ca nu ajungem acolo. Mi-a dat un pic de liniste..in final a admis ca a are 2 cazuri pe an de suprastimulare, din 100 de FIV, dar ca de obicei se intampla la femei intre 20-30 de ani, eu n-as fi in categoria aia. In cel mai rau caz, presupunand ca mi s-ar intampla mie, mi-a promis ca o sa aiba gria de mine. A fost amuzant...dar mi-a dat liniste. Se pare ca a fost temporara, acum ai amintit tu iar de stimulare si ma apuca frica.

Am folosit clomid o data si am facut doi foliculi normali, nimic special...dar trebuie sa recunosc ca am urat din tot sufletul pilulele alea. Si mi-a fost teama de ele. :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_r spune:

Alice, eu am facut stimulare cate 2 sapt inainte de fiecare IA, si cam 2 sapt jumate pentru FIV. si la fel si mie mi-a facut analize si eco tot la 2 zile, si imi schimba dozele de Gonal si ce mai luam pe parcurs. Totul e sa ai incredere in doctor.

eu sunt bine acum, nu mai am nici scurgeri maronii, am iesit din spital de cateva zile, acum sunt acasa si stau degeaba toata ziua, in pat mai mult, ma uit la tv, citesc, DORM

asta pana luni cand ma duc la control sa vedem ce zice dr, daca o sa pot iesi la plimbare, la cumparaturi, sa mai ies din casa.
Am fost miercuri la eco la clinica unde am facut FIV (ca ei urmaresc sarcina pana la 3 luni) si a zis ca nu se mai vede urma de cheag, deci ca ar fi ok, dar sa stau totusi la pat la odihna, sa nu am surprize, macar pana terminam trim 1. Si ne-a pus sa auzim inimioarele, amandoua! Nici nu va pot explica ce am simtit atunci! Eu inca am fost puternica, dar sotul meu asa emotii a avut ca dupa aia a trebuit sa iasa afara sa bea apa rece, asa de tare l-au impresionat!

Sper sa simtiti toate emotia asta, cat mai repede!

Va pup!

IA 1 - iunie 2012 nereusita, IA 2 - iulie 2012 nereusita, FIV august 2012 - Cu ajutorul bunului Dumnezeu 8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Alice, stiind ca ai facut IA cu clomid, am crezut ca treci la IA cu injectabile. Acum am citit din urma si am vazut ca ai zis FIV, da deci din pacate tratamentul pt Fiv e mai greu decat la IA.
Nu cred ca ar trebui sa-ti fie frica de hiperstimulare, pt ca se vede la eco daca e prea puternic tratamentul si te opreste. La injectabile nu ai atatea de multe simptome, dar e mai impresionant ca te injectezi.
Sper sa iti iasa din prima, ca sa nu ai parte de "mai multe luni de stimulare". (apropo ce rata de reusita are dr tau? in general e cam 25-30%)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Dana sa ai grija de tine si de bebei. Dancutza ai gasit sursa infectiei? Cum esti? Eu am gata o parte din Analize care sunt ok , astept Marti rezultatul de la Trombofilie.

Sarcina oprita din evolutie noiembrie 2011- 5 saptamani, iulie 2012 - 6 saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice12 spune:

Dana, ma bucur ca e totul bine la time. La singura mea inseminare( fara succes) mi-a dat clomid 5 zile, n-a durat 2 saptamani.

Gabyv, rata de succes in grupa mea de varsta este de 61.4%. Este o clinica buna, au o rata de succes mai buna decat media in US, care este de 47.8%.Ei ne-au dat sanse bune dar bineinteles ca nu-mi garanteaza nimeni nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marage spune:

Buna dimineata fetelor!

Sunt noua pe aici desi va citesc demult. Eu sunt deja in focuri. Am inceput deja stimularea- azi ziua 7.

Gabyv, de ce amanati procedura atat de mult? La ce clinica te duci pana la urma?

Alice, succes!

Toamna asta sa ploua mult cu

!

Mergi la inceput