Delfinasi jucausi de iulie-august (91)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cris2010 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ochidut

Cris, ma bag si eu ca musca in oala, eu cred ca ar trebui sa vorbeasca bine romana. Copilul unei prietene traia jumatate de timp in Rom si jumatate in Fr (ba chiar mai mult), dar vb doar romana, franceza f putin. La 3 ani jumate s-au decis sa il dea la gradinita in rom si au optat pt gradinita franceza - la care se vorbea doar franceza - ca sa invete sa poata si el vb cand plecau din Rom. La inceput a fost greu pt ca nu prea intelegea si se mai enerva sau plictsea, dar in cateva luni s-a acomodat si acum vb f bine.
Eu zic sa pastrezi optiunea de limba romana si o limba internationala care sa ii ofere posibilitati de studii mai largi, in tari occidentale. plus gandeste-te ca poate va vrea sa participe la diferite concursuri (acum sunt o gramada de cand sunt mici , nu doar olimpiadele incepand cu a V-acum erau pe vremea noastra) si daca nu ar stii bine romana ar limita-o.
iertare ca m-am bagat, sper ca ai inteles ce zic. auzi dar tu nu vb cu ea in romana?


Mami fericita de Larisa Ioana 24.06.2010


Nu ma supar deloc. Asta cu rusa e o problema delicata. Daca n-o invata de mica, nu cred ca o s-o invete veci. Noi in familie mai vorbim si romaneste, dar cu ea numai in rusa. Finuta mea, verisoara lui SN, a vorbit perfect in rusa pana la 3 ani cand a plecat la gradinita normala. Acum... daca mai rupe cate ceva in rusa la 7 ani, si nici nu prea intelege. Cei drept nici parintii eu nu vorbesc cu ea in rusa. Asa s-a intamplat cu toti copiii din comunitatea noastra. Cunosc si copii mai maricei care le reproseaza parintilor ca nu au insistat sa-i invete rusa.
La scoala rusa se studiaza si engleza intensiv, deci ar putea sa studieze mai departe de liceu fara probleme in afara (hai ca am corectat si in mesajul anterior), doar ca nu se face romana si implicit nu va invata cultura , valorile, etc.
Dar pana atunci, mai e departe...

Mamica Nataliei, 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurika1982 spune:

Ilinca,nu mai stiu daca te-amfelicitat!!Sarcina usoara si la termen!!

Paula,lucreaza acolo nu te lasa...stii cabarza e incapatanata

Laura de Cristian Alexandru 10.08.2010 si 30+ cu

Mergi la inceput
Mergi la inceput