Am gresit?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Nimeni nu a zis ca-i firesc, asa cum intelegem noi adultii firescul.

Este ceva urat si vulgar care trebuie indreptat. Acuma conteaza solutia pe care o gasim.
Iar solutia se gaseste si in functie de gravitatea limbajului, timp si loc.
Limbaj urat in gasca - inseamna ceva
Cuvinte urate la adresa parintilor pe mess, sms, tel - denota altceva
Cuvinte urate spuse parintilor la nervi - se incadreaza altundeva

Vulgaritatea, cuvintele jignitoare la adresa parintilor, lipsa de respect, cuvintele aruncate-n 2 peri, spuse des inseamna cu totul altceva.
Si aici in acest ultim caz ar trebui intervenit mai drastic.

Sper ca m-am facut inteleasa.

Nu ai exagerat cu nimic cand ai fost surprinsa de limbajul ei. Iar reactia ta a fost una fireasca.
Ca si mustrarile de constiinta ca i-ai citit mesajele.

Acuma stii si poti gasi pe-aici cateva idei de canalizare a limbajului.

Eu am trecut prima oara prin asa ceva acum ani de zile. M-am simtit ca si cum as fi primit un pumn in stomac. Apoi am incercat pe cat mi-a fot posibil sa construiesc o relatie in care fata mea sa nu mai ajunga in situatia de a gandi astfel de lucruri.

Azi au venit hormonii si adolescenta peste ea si ajungem de unde-am plecat. Sper ca ce am construit sa dea roade. De aia sunt relaxata.






--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisigri
De ce este o atat de mare tragedie cand copilul foloseste un vocabular colorat, atata timp cat o face in anumite momente si cu anumite persoane?....
...
La mine a fost o forma de razvratire impotriva rigorilor parintesti si o forma de a manifesta independenta (pe care o doream mai mare) si faptul ca am crescut....

Si eu am fost adolescenta razvratita dar nu am fost vulgara si nu mi-am vorbit parintii de rau. Prietenii mei o faceau, la fel cum fumau de exemplu si eu nu am fumat niciodata. Pentru mine un adolescent care face asta este prea dependent de grup, doreste prea tare sa fie cool, sa se incadreze in grup (si asta nu e bine), plus ca nu e suficient de matur pentru libertatea care i se da. Eu as fi ingrijorata de lipsa de maturitate si de dorinta prea mare de-a fi cool, mai mult decat de prostiile ce le-a zis despre mine. Oricum, e o lectie de viata, mai bine ti-o iei de la mama si te inveti sa nu lasi frustrarea sa vorbeasca fara tine, decat sa ti-o iei mai traziu de la vreun sef sau o persoana care nu te iarta ca parintii.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui emilia.m
Doamne iarta-ma dar daca copilul e crescut bine, intr-o familie in care moralitatea si respectul i-au fost insuflate increderea e baza.

Asta e teoria, practica e cu totul altceva. Uite, fiica-mea a avut o faza pe la 13 ani in care era fascinata de obiecte de firma, haine, posete, bijuterii, etc. Cu toate ca noi parintii credem ca toate astea sunt ridicole si firmele astea profita de prostia oamenilor. La un moment dat plangea ca ea nu o sa-si permita niciodata o poseta de 35.000 dolari pe care a vazut-o intr-o revista . Desi era foarte buna la scoala visa sa fie model . Nici nu am stiut daca sa rad sau sa imi fac griji. Degeaba am crescut-o eu in ideea ca trebuie sa fi modest, sa te intereseze sa ajuti pe cineva incercat, sa te bucuri de ce ai, etc. In final am discutat cu ea, muuuuult, de multe ori, probabil zeci de ore pe tema asta. Am incercat sa aflu de ce vrea obiectele astea pentru ca am fost ingrijorata. A fost doar o faza, a trecut si acum la 17 ani rade cand ii aduc aminte . Isi dorea sa aibe ceva deosebit, sa iasa in evidenta si a crezut ca obiectele astea o vor ajuta. Acum personalitatea ei s-a mai definit. Si acum ii place sa se imbrace frumos cu haine de calitate, sa se aranjeze cand merge undeva, la o ocazie. Dar in restul timpului zice: 'embrace the inner nerd' .

Citat:
Eu am avut privacy (jurnal) de la 10 ani si ai mei niciodata nu au invadat intimitatea mea citindu-l.

Nici eu nu am citit mesajele fetei pentru ca nu mi-a dat motive sa le citesc. Daca aveam motive, daca aveam suspiciunea ca s-ar pune in vreun fel in pericol, sigur le citeam.

Citat:
Nici nu era nevoie sa-l ascund, le-am zis doar ca e jurnalul meu si nu sunt de acord sa-l citeasca si nu l-au citit.

Esti sigura?

Citat:
Si nu m-a convins nici un pedofil sa ma intalnesc cu el,

M-am linistit, daca nu te-a convins pe tine nici un pedofil, inseamna ca nu exista pedofili.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisigri
Dar si copiii nostri au convingerile si trairile lor, pe care simt nevoia sa si le manifeste in asa fel incat sa fie acceptati si integrati in grupul lor de prieteni - si unii isi doresc sa fie si liderii acestor grupuri.

Abia acum am citit cu atentie pasajul asta. Cred ca e foarte nociv sa gandesti asa. Eu am incercat sa-mi educ copiii sa fie ei insusi, sa nu se schimbe sau sa faca anumite lucruri din cauza presiunii grupului. Cred ca grupul te respecta mai mult daca nu faci totul doar asa din cauza presiunii. Pe mine nu m-a interesat opinia celorlalti ca principiu in copilarie si adolescenta. Eu imi vedeam de treaba mea. Toti din grupul meu fumau, eu nu am fumat. Si nu din cauza parintilor pentru ca ei fumau si stiam ca mama mea fuma de la 16 ani, deci nu mi-ar fi facut scandal. Pur si simplu nu am facut-o, nu mi s-a parut cool. Ba mai rau, prietena mea cea mai buna s-a lasat in facultate de gura mea si amandoi parintii s-au lasat, taica-meu acum 15 de ani, maica-mea acum 10 ani.

Iar daca copilul vrea sa fie liderul grupului, nu va reusi daca va urma grupul ca un catel, ci daca va fi puternic si nu se va lasa influentat de orice prostie .

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Am avut tendinta de mai multe ori sa scriu, apoi m-am gandit ca eu sunt mai permisiva si nu stiu nici daca asta este in regula.

Vis-a-vis de cuvintele injurioase la adresa mea eu nu l-as pedepsii pe fiimiu, as avea o discutie cu el, as incerca sa vad care ii sunt sentimentele de fapt.

In cazul de fata parerea mea este ca pedeapsa nu a fost corect pronuntata. I s-a interzis accesul la calculator, nu si la telefon. Pedeapsa trebuia pronuntata de genul : nu ai voie la calculator, televizor, telefon, internet si lista putea continua. La noi cand pedeapsa trebuie asprita apare si CD-player, MP3 player... altele inca n-are. Fiecare echipament trebuie precizat ca atare.

Nici eu nu-i citesc corespondenta, dar intotdeauna stiu cu cine iese afara si am numerele de telefon a copiilor cu care iese frecvent si ale mamelor acestora. Poate la noi este mai usor pentru ca gasca s-a format din cadrul clasei si astfel este mai usor de supravegheat.

Si copilul meu vorbeste mai urat in gasca, mai ales cand se mai cearta intre ei. Eu vorbesc mult cu el si uneori imi spune si ca l-a injurat pe cutare sau cutare. Sau ce alte prostii au facut, sau bancuri fara perdea auzite in gasca. Am inghitit in sec de multe ori , dar stiu din proprie experienta ca se poate ascunde foarte bine.
Eu in liceu chiuleam de la ore, mergeam cu barca pe lac, faceam baie, imi uscam costumul pe geam si cand ai mei veneau acasa eram un ingeras de copil. Fiind un copil foarte bun la scoala profesorii imi motivau destul de des absentele... asa ca parintii habar nu aveau. Sa nu mai vorbesc de desmatul de dupa ce am intrat la facultate?
La fel si cu fumatul... pe degeaba ii pedepsiti ca vor gasi modalitati sa o faca pe ascuns.
La fel si cu mesajele...data viitoare va sterge mesajul imediat ce l-a trimis.

Copilului trebuie sa-i explici... des... eu ii spun mereu ca nu este bine sa vorbeasca urat, sau sa se bata atunci cand este nervos, pentru ca nu astea sunt rezolvarile, ca trebuie sa invete sa-si gestioneze trairile. Daca l-as pedepsi parerea mea este (poate ca este gresita) ca va acumula si mai multa frustrare.

Cand este nervos pe mine sau i se pare ca a fost pedepsit pe nedrept are voie sa spuna asta nici o problema... i-am explicat de multe ori ca eu ii inteleg frustrarile, ca acum este in plina furtuna hormonala si este normal sa fie mai irascibil.

In cazul de fata eu as fi vorbit si cu mama verisoarei, cu verisoara, fiind in familie banuiesc ca se poate discuta. Sa afli daca asa vorbesc in general intre ele, s-ar putea sa fie doar o refulare si trebuie sa "rasufle" si ei pe undeva. Ceea ce nu mi se pare de pedepsit.

Motivul de pedeapsa aici este faptul ca n-a venit acasa atunci cand a fost chemata, ceea ce la mine se sanctioneaza mai drastic, adica nu mai are voie afara a doua zi. Apoi cand iese si se mai intampla, pedeapsa se mareste cu 2 zile si tot asa. Prin urmare nu avem comentarii inca... dar s-ar putea sa nu avem si pentru ca toti intra cam la aceeasi ora in casa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

filofteia, total de acord cu tine

cat despre "si eu am fost adolescente, dar nuamfacutcutare", nu cred ca e un argument. copiii sunt persoane distincte si au voie la propriile experiente, propriile prostii si propriile greseli. nu cred ca e cazul sa le repete pe ale parintilor, altfel n-ar mai fi nicio diversitate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Citat:
citat din mesajul lui pisigri
De ce este o atat de mare tragedie cand copilul foloseste un vocabular colorat, atata timp cat o face in anumite momente si cu anumite persoane?....
...
La mine a fost o forma de razvratire impotriva rigorilor parintesti si o forma de a manifesta independenta (pe care o doream mai mare) si faptul ca am crescut....

Si eu am fost adolescenta razvratita dar nu am fost vulgara si nu mi-am vorbit parintii de rau. Prietenii mei o faceau, la fel cum fumau de exemplu si eu nu am fumat niciodata. Pentru mine un adolescent care face asta este prea dependent de grup, doreste prea tare sa fie cool, sa se incadreze in grup (si asta nu e bine), plus ca nu e suficient de matur pentru libertatea care i se da. Eu as fi ingrijorata de lipsa de maturitate si de dorinta prea mare de-a fi cool, mai mult decat de prostiile ce le-a zis despre mine. Oricum, e o lectie de viata, mai bine ti-o iei de la mama si te inveti sa nu lasi frustrarea sa vorbeasca fara tine, decat sa ti-o iei mai traziu de la vreun sef sau o persoana care nu te iarta ca parintii.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper




Sunt perfect de acord cu tine. Ce nu inteleg este lupta asta interioara...e clar important si rau ca vorbeste urat (oriunde ar face-o) dar nu se stie daca e bine ca i-a citit mesajele si daca e bine ca i-a spus ca i-a citit mesajele. Pai eu asta nu inteleg. Sincer, si eu le-as fi citit, probabil, dar nu as fi sarit la beregata sa fac un scandal din care sa reiasa clar ca i-am "violat intimitatea". Ori esti adeptul stilului de educatie mai militaros si "control freak" si atunci il aplici cap coada dar nu iti mai cauti scuze si iti faci mustrari de constiinta, ori alegi cealalta varianta, bazata pe incredere reciproca, si chiar daca supraveghezi si monitorizezi, o faci discret, fara sa intri cu bocancii ci cu bata.

Orice ati spune, eu sunt de parere ca solutia corecta este sa stabilesti de la inceput un set de reguli clare. Cand i-ai dat copilului telefonul in mana prima oara, copilul afla ca dupa ora 22 telefonul sta pe hol, de exemplu. Sau cand i-ai dat voie prima oara sa stea la calculator, stie ca are voie a se joace un ceas pe zi. Este frustrant atunci cand regulile se tot schimba din mers, mai ales ca numai una dintre parti - parintele - are voie sa le schimbe. E cam ca la referendumul asta de-abia trecu...



IULIA va invinge CANCERUL

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009) si 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Citat:
citat din mesajul lui pisigri
Dar si copiii nostri au convingerile si trairile lor, pe care simt nevoia sa si le manifeste in asa fel incat sa fie acceptati si integrati in grupul lor de prieteni - si unii isi doresc sa fie si liderii acestor grupuri.

Abia acum am citit cu atentie pasajul asta. Cred ca e foarte nociv sa gandesti asa. Eu am incercat sa-mi educ copiii sa fie ei insusi, sa nu se schimbe sau sa faca anumite lucruri din cauza presiunii grupului. Cred ca grupul te respecta mai mult daca nu faci totul doar asa din cauza presiunii. Pe mine nu m-a interesat opinia celorlalti ca principiu in copilarie si adolescenta. Eu imi vedeam de treaba mea. Toti din grupul meu fumau, eu nu am fumat. Si nu din cauza parintilor pentru ca ei fumau si stiam ca mama mea fuma de la 16 ani, deci nu mi-ar fi facut scandal. Pur si simplu nu am facut-o, nu mi s-a parut cool. Ba mai rau, prietena mea cea mai buna s-a lasat in facultate de gura mea si amandoi parintii s-au lasat, taica-meu acum 15 de ani, maica-mea acum 10 ani.

Iar daca copilul vrea sa fie liderul grupului, nu va reusi daca va urma grupul ca un catel, ci daca va fi puternic si nu se va lasa influentat de orice prostie .

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper




Sunt perfect de acord, am testat pe pielea mea. Dar nu toti copiii sunt nascuti sa fie lideri sau sa fie interesanti pentru grupurile din care si-ar dori sa faca parte. Eu am fost un astfeld e copil, iar stilul de a ma creste alparintilor mei nu a putut sa ma convinga ca trebuie sa fieu eu insami pana in panzele albe; asa ca m-am multumit cu micile succese repurtate cand dintr-un motiv sau altul ajungeam sa fiu si eu primita in gashca.
Poate si aceasta adolescenta e la fel; in sine, nu va face nimic rau la modul grav sau ireversibil. Ok, va indigna moralitatea parintilor, care au invatat-o ca e urat sa spui "p2@la", dar sa fim seriosi, nu e genul de incident care sa-i marcheze sau sa-i schimbe viata in vreun fel. Poate in chestiunile serioase va pastra drumul drept, pe cel corect. Dar cu atat mai mult cu cat poate este un copil influentabil si foarte sensibil al presiunea anturajului, cred ca parintii trebuie sa aiba grija sa pastreze o relatie deschisa cu ea. Altfel, va gasi cai din ce in ce mai ingenioase de a se ascunde sau de a minti, si in loc ca parintele sa poata influenta, ghida si "manipula" din umbra, se va trezi in postura ca ori de cate ori vrea sa initieze un dialog sa fie receptionat cu raceala, refuz, indiferenta, respingere.



IULIA va invinge CANCERUL

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009) si 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris.c spune:

citat din mesajul lui filofteia[/i]

`"Vis-a-vis de cuvintele injurioase la adresa mea eu nu l-as pedepsii pe fiimiu, as avea o discutie cu el, as incerca sa vad care ii sunt sentimentele de fapt."
Draga mea..normal ca ca si noi am discutat cu ea...si constientizeaza ca ni-i ok cum a vorbit ,sta mai mult in preajma mea (aproape ca-mi vine s-o pedepsesc mai des)glumesc desigur.Nu sunt absurda,nu o pedepsesc frecvent..

"In cazul de fata parerea mea este ca pedeapsa nu a fost corect pronuntata. I s-a interzis accesul la calculator, nu si la telefon. "
???Aici nu cred ca ai citit subiectul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora

Citat:
citat din mesajul lui emilia.m

Nu-s deloc de acord cu bird. Adica cum la 13 ani nu se poate astepta la privacy? Doamne iarta-ma dar daca copilul e crescut bine, intr-o familie in care moralitatea si respectul i-au fost insuflate increderea e baza.


Ma faci sa cred ca n-ai citit topicul si ca te-ai rezumat doar la ceea ce a scris Bird.
Aceste familii deja isi educa fiicele cum trebuie, problema e influenta grupului din care fac parte acesti copii. Eu am vazut cazuri in care ceea ce au cladit parintii cu rabdare si dedicatie acasa a fost spulberat de golanimea de pe strada. Asta e problema.

Citat:
Eu am avut privacy (jurnal) de la 10 ani si ai mei niciodata nu au invadat intimitatea mea citindu-l. Nici nu era nevoie sa-l ascund, le-am zis doar ca e jurnalul meu si nu sunt de acord sa-l citeasca si nu l-au citit.


Garantia ta ca acel jurnal nu a fost citit de parinti fiind care?

Eu sunt de acord cu Bird, la 13 ani nu ai minte suficienta ca sa iti asumi o independenta nelimitata. Plus ca pericolele deceniului in care traim sunt mult mai numeroase si mai subtile decat cele ale anilor in care am copilarit noi.


Daca un copil e educat cum trebuie grupul nu va avea nici o influenta (sau nu atat de mare incat sa faca diferenta). Am avut in generala si liceu prietene foarte apropiate care fumau tigari normale si marijuana si am fumat si eu tigari normale dar marijuana nu si de fiecare data cand am decis sa ma las de fumat m-am lasat indiferent de ce faceau ele (fumam o luna cate o tigara pe zi in timp ce ele terminau in jumatate de zi un pachet si pe urma ele continuau sa fumeze ca turcii pe cand eu ma lasam complet 3-4 luni sau mai mult si asa am tinut-o pana m-am decis sa fac un copil, moment in care am renuntat de tot). Ele umblau in fiecare zi cu alt baiat/golan si uneori ajungeau si prin paturile lor adica nu se rezuma totul la plimbari si tinut de mana in timp ce eu am avut numai relatii stabile cu baieti pe care ai mei ii cunoscusera si ii acceptau (1 an si 7 luni prima, 3 ani urmatoarea, 6 ani inca una si acum sunt cu sotul meu de 3 ani). Una din prietenele mele ramasese repetenta la un moment dat si chiulea cu saptamanile dupa care isi cumpara scutiri sa nu fie exmatriculata, cealalta se mutase de acasa la un baiat, ratase intrarea la liceu ajunsese la o profesionala unde capatase cel mai vulgar limbaj pe care l-am auzit in viata mea. Scriam toate astea in jurnal si daca mama l-ar fi citit s-ar fi oripilat si nu le-ar mai fi tratat asa frumos pe fetele astea cand veneau pe la mine. N-am considerat necesar sa-i zic mamei ce faceau ele pentru ca unu la mana era treaba lor si a parintilor lor (eventual), doi la mana nu ma influenta pe mine cu nimic comportamentul lor.
N-am zis ca trebuie la 13 ani sa-ti asumi independenta nelimitata, ca pe-aia o ai cand pleci de acasa si esti pe banii tai si faci ce te taie capul. Am zis ca daca un copil e crescut cum trebuie merita incredere. Daca cresti un copil cum trebuie dar n-ai incredere ca va face ce l-ai invatat atunci tu singur ca parinte strici mult din ce-ai incercat sa cladesti.
In prima zi de gradinita, inainte de plecare, educatoarea ne-a zis ca ne putem juca cu orice dar nu avem voie sa luam jucariile acasa ca nu sunt ale noastre ci la comun si mai trebuie sa se joace si alti copii cu ele. Primul lucru la care m-am gandit (aveam 4 ani) a fost "adica ma face hoata?? cum de se poate gandi ca am sa fur?" si tocmai pentru ca m-am simtit foarte jignita de treaba asta am luat un pui mic de plastic (de vreo 3 cm) l-am nagat intre masele si l-am mestecat pana am ajuns acasa. Evident l-am stricat iremediabil si apoi cuprinsa de remuscari i-am marturisit bunicii ce-am facut, i-am aratat bucata de plastic mestecata in asa hal ca nici nu se mai cunostea ce fusese si biata bunica a ras de mine si de isprava mea jumatate de zi. Dar eu chiar am suferit ca s-a gandit cineva ca as putea face o marsavie si tocmai d-aia am facut-o, altfel nici prin gand nu mi-ar fi trecut sa iau vreo jucarie de la gradinita sa mi-o insusesc.
De ce mai inveti un copil sa nu faca prostii ca pe urma sa il suspectezi ca le va face? Inseamna ca n-ai incredere ca l-ai invatat bine sau crezi ca-i prost si nu intelege ce-i spui.

In ceea ce priveste pedofilii, faptul ca eu am inteles ce mi-a zis mama si nu m-am dus cu vreunul nu inseamna ca n-am cunoscut niciodata vreunul.
Aveam 14 ani cand o prietena incercat sa-mi faca "lipeala" cu un tip caruia ii placea cica de mine. Am zis ca ok, ne intalnim eu cu el la un suc la o terasa intr-o zi. Eu nu-l vazusem si ea nu stia cati ani are tipul, mi-a zis doar ca e putin mai mare ca noi. Ajunsa la terasa s-a dovedit ca tipul avea 25 de ani si venise cu inca un amic de-al lui si prietena respectivului, cu masina, ca sa mergem la picnic la padure. Am zis nu multumesc, m-am intors si am plecat. N-am conceput cum adica sa ma urc eu in masina unui necunoscut cu alti 2 necunoscuti sa merg la padure. Prietena mea s-ar fi dus (chiar imi zicea ca ce pacat ca respectivului ii place de mine si nu de ea ca e asa dragut). Eu am considerat ca e mai tuta ea asa de felul ei si am ignorat sfaturile ei de atunci inainte. S-a lasat si de profesionala, s-a incurcat cu un tigan si a ajuns dansatoare intr-un club din Japonia pana la urma. Daca nu eram crescuta bine ajungeam si eu ca ea, dar cum ce mi-a zis mama nu mi-a trecut pe langa urechi n-a fost nevoie sa stea ca SRI-ul dupa mine. Evident daca ceva din ce ma invata ea mi se parea absurd sau exagerat mai treceam peste cuvantul ei (nu m-am maritat virgina cum ar fi vrut ea) dar n-am pus-o niciodata sa repare vreo tampenie facuta de mine. Daca greseam singura gaseam o solutie sa repar tampenia facuta.

10+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Aspenter, Elevit, Euthyrox, Medyn, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput