Piersicute de iulie-august 2012 (2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Ile, eu eram cea care a incercat prajitura cu morcovi (dar Balanta a fost cea care a cerut reteta). Mersi inca o data, ne-am lins pe degete, e si f simplu de facut, cel mai mult dureaza sa razi morcovii (si nici nu am avut rabdare sa-i rad fin).

Multumesc fetelor pt raspunsurile cu regurgitatul si voma, m-am mai linistit un pic, am vb si cu o infirmiera la telefon, mi-a zis asa:
-alaptat copilul cand e inca somnoros
-capul sa fie la acelasi nivel sau mai sus ca sanul
-pauze dese pt ragait
-daca laptele tasneste din san sau curge f repede, trebuie muls un pic inainte
-verificat des temperatura, daca depaseste 37.2 (axilar) sau 38 (rectal) tb consultat medicul ca poate fi o infectie, virus etc pot fi mai multe cauze
-aplicat metodele astea 1-2 zile si daca persista, sa sun din nou si apoi la medic.
-daca nu regurgiteaza mai mult de 3 lingurite de lapte, e atent si bine dispus, umple suficienti pampersi cu de toate, nu e o problema iar cauza e ca mananca prea repede
-o alta cauza poate fi refluxul gastric - trebuie tratat
Febra nu are. O sa-l urmaresc azi si maine si vedem apoi.

Iiuli, la multe lunite lui Mihai si voua, sanatate, sa va treaca repeder racelile!

Aruba, ai mancat ceva mai condimentat probabil. Eu o mai comit ocazional cu un McDo, dar n-are nimic bb-ul. Al meu la fructe mai face urat la burtica, din pacate, ca eu ador fructele.

Laura, nu ti-am raspuns pt ca, chiar nu stiu cum e cu congelatul si decongelatul, nu am pus inca lm la congelator ca, in final, rade Eric tot, chiar daca nu prea mai agreaza bibe. Ieri la cumparaturi i-a dat tati biberon, l-a impins cu limba 1-2 minute dar apoi l-a hapait pe tot. Dar stiu ca au mai zis fetele ca unii bb nu accepta laptele decongelat si au trebuit sa-l arunce. Eu banui ca ia gust de frigider, dar nu stiu de ce favorizeaza diareea - poate diferentele mari de temperatura ii schimba ceva din structura, nu stiu. Incearca sa-l decongelezi cat mai lent, eventual in frigider cu o seara inainte. Ca e pacat sa nu-l mai poti folosi.

Ali, ma bucur ca v-ati hotarat cu plecatul, bafta sa ia sotul dreptul de munca repede si bafta familiei la relocare! Va fi bine veti vedea!

Spatiu insuficient pe picasa e posibil ca tot s-au adaugat poze. De la alta odisee stiu ca a aparut o optiune de stocare nelimitata, dar trebuie sa intru pe acolo sa ma lamuresc. Acum ies pt vreo ora, cand revin si prind un moment voi verifica, sa nu ne mai batem capul sa stergem pozele din urma.

Pupici.


**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Citat:
citat din mesajul lui maria0408

Super torturile de la botez, Laura unde l-ai comandat?

Mami de doi leuti - Ana si 36+ Silviu



http://www.cofetariaaltfel.ro/Categorie.php?Id=2 este super bun , eu am ales la compozitie ambasador cu cafea

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Carmen_80

Fetelor stie cineva de ce nu mai pot adauga poze pe picasa? Zice ceva de memorie insuficienta.

Mami de Patrick Andrei (21.06.2012)


Daca ai prea multe poze , memoria devine insuficienta .

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Citat:
citat din mesajul lui maria0408

Fetelor voi cat de des sterlizati pompa si suzeta, dupa fiecare muls/folosire sau la sf.zilei? Eu le sterilizez dupa fiecare folosire, dar mi se pare incomod.

Mami de doi leuti - Ana si 36+ Silviu


Eu sterilizez ffff rar , in rest spal pompa si biberoanele dupa fiecare utilizare , iar suzeta chiar daca ii cade pe jos , o clatesc si i-o dau . Trebuie sa faca si anticorpi , eu intotdeauna am avut o problema la capitolul asta .
Baietelul nasei mananca inghetata impreuna cu catelul din curte , pana sa-l vada maica-sa mancau amandoi de nu aveai treaba . Eu personal nu-l cocolosesc cu nimic , fara caciula si mai tot timpul mai dezbracat chiar daca este putin mai rece .

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Multumesc fetelor pentru raspunsurile cu laptele decongelat , "desteapta" ( o iau si eu ca Aruba ) de mine l-a pus in apa fiarta pe aragaz la beau marie .

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

maria,fleur mersi

mai fetelor in fiecare zi vad ca apare cate un motiv sa ma plang pe aici.mai devreme am facut un dus si am descoperit in vagin chiar la intrare un chist(sau ce naiba o fi)de marimea unui bob de mazare..se poate sa se mai reglementeze ceva pe acolo dupa sarcina sau o fi vreo problema?am incercat sa il sun pe dr ca azi e in arad si daca era sa dau o fuga pana la el dar nu raspunde.la controlul de 4 saptamani nu mi a spus sa am ceva

ile mersi.o sa caut si dinasta sa vedem.
relaxare placuta la munte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

am mai sunat acum odata si mi a raspuns.a spus sa merg joi la control.ma intrebat ce si cum si a zis ca nu crede ca e ceva grav.sper si eu ca deja ma panicasem rau.si ma mai stresez si cu alunitele mele care sunt multe pe tot corpul mai ales de cand am citit povestea monicai.
cred ca e si asta un fel de depresie ptr ca de multe ori imi vine sa plang si ma gandesc ca e totul asa de frumos si bine in viata mea...ca mie frica sa nu se intample ceva.


hai gata nu ma luati in seama ca o mai iau pe aratura din cand in cand si va mai umplu si voua paginile aici cu prostiile mele...scuze dar daca scriu ma simt parca mai bine.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ca_Mila spune:

ali linisteste-te poate este un papilom sau altceva si cauterizezi si gata. Dar este in afara sau se simte sub piele?

Eu laptic inca nu am dezcongelat, o data am incalzit ce aveam la frigider si l-am gustat, era dulce, si l-am pus si pe sot sa guste, saracul a gustat, abia a doua zi cand s-a dus la spovedit mi-am dat seama ca el tinuse o saptamana post ca sa se spovedeasca pt. botez si eu i-am dat laptele meu sa-l guste, dar pe moment nu mi-am dat seama, dar nici el, cred ca de emotie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Gata, a trecut si ziua asta grea, s-a cam chinuit micuta mea in urma pataniei de aseara. A facut la kk de m-a speriat, dupa fiecare masa o gramada, ma intreb de unde atata. Sotul ma tachina si imi zicea ca a mancat si ea la kfc si de-aia. Bietul copil, de-aia zic de mine ca sunt toanta, ca nu m-a dus capul sa o protejez. Dar acum gata, mi-am invatat lectia, fara mancare picanta ca e jale. Chiar daca mie numai aia imi place, ma abtin.
Acum pe seara, pt prima data am constatat ca ambii sani erau ff moi, lapte putin bag seama, dar nu am capitulat, am mutat-o de la un san la altul la fiecare 10 min si dupa o ora de supt a adormit multumita. Bun sfatul consultantei in lactatie care m-a invatat sa fac asa, ea sustine ca sanul nu ramane niciodata fara lapte si din ce am vazut ( verificam din cand in cand scotand sanul din gura ei si uitandu-ma in interiorul protectiei de mamelon ca acolo se acumuleaza lapte , era mereu laptic acolo, deci avea ce sa pape. Acum il astept pe sot sa papam bine si sa beau o bere fara alcool ca pana la masa de noapte sa produc in ritmul obisnuit, la mine e anormal ce se intampla acum. Oricum, daca mi-ar fi zis cineva inainte sa nasc ca eu o sa am atata lapte nu as fi crezut in veci, dar se pare ca dimensiunea sanilor (aveam un amarat de 75B) nu are legatura cu productia de laptic.
Cred ca de maine pot sa incep sa mai beau si eu cate un ceai, ca n-am mai baut din maternitate

laura: cum ma sa pui laptele in apa fierbinte direct? :)) Tre sa il scoti cu o ora inainte sa se dezghete lent, eu nici macar in apa calduta nu il pun, ci in apa rece de la robinet si il las acolo pana se dezgheata, apoi il pun la incalzit.

Fetelor, apropo de torturi, va recomand sweetela.ro , face tipa de acolo niste torturi superbe si ff bune, lucreaza cu ingrediente naturale, noi numai de la ea luam pt evenimente. Chiar ma uitam azi la ea pe Fb sa vad ce model sa aleg si mi-e tare greu sa decid.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

M-am uitat un pic pe picasa sa vad ce-i cu limita de stocare, dar mi-am cam prins urechile. Din ce am inteles cat de cat, daca ne logam in GOOGLE+ si NU direct din Picasa instalat pe pc-ul propriu, nu ar exista limita de stocare si toate pozele adaugate vor fi automat redimensionate daca-s prea mari.
Mama, nici macar eu nu mai inteleg ce-am scris mai sus . Oricum am adaugat de proba inca o poza si vad ca inca merge.
Poate e cineva care se pricepe, totusi. S-a discutat despre asta si la mai iunie si gasisera o solutie, dar evident nu mai stiu la ce capitol. oricum recent.

Daca nu mai merge totusi, propun sa rarefiem fiecare albumele sa avem sa zicem un max maximorum de 20 fiecare (stiu ca unele au deja mai putine, nu despre ele-i vorba).

Laura, f frumoase pozele de pe munte si ce povestesti despre al 2 lea munte Athos. Nu stiam ca exista asa ceva la noi in tara.

**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!

Mergi la inceput