Piersicute de iulie-august 2012 (2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Noi azi am implinit o lunita. Suntem baiat mare, cam plamgacios, dar mare. Eu sunt tot racita, dezinfectez incontinuu toata casa, stau c mascuta, dar sotul meu tot a luat raceala de la mine, desi nu am pus mana pe el deloc. Imi e groaza sa nu ia simcel mic raceala, ce imunitate are el la o luna, mititelul? Asta noapte am avut pe mama soacra cu bb, azi a venit o bona, iar diseara sper sa vina iar soacra, altfel nu stim ce facem.

Maria, la multi ani cu intarziere
Tot cu intarziere la multi anisori frumosi tuturor Anelor din odisee, in special celor mici si frumoase: Ana, Ana Grace si Ana Ecaterina.. Sa fiti sanatoase si voioase!

Laura, Carmen, eu ii dau colief de doua saptamani, suntem deja la al treilea flacon. Am incercat sab simplex, gripe water, bonnisan, nu au functionat. Acum suntem pe infacol si colief la fiecare masa, in combinatia asta suntem de aproape o saptamana. De cateva zile are program de plans isteric toata ziua (acum plange de vreo doua ore continuu, mi se rupe inima ca nu pot incerca eu sa il linistesc), dar se pare ca are un pic de program noaptea: dupa baita si masa de la 9 doarme pana la 3, apoi se trezeste la masa de la 7 si cum da c ochii de lumina ncepe sa planga. Eu ma descurc cat de cat cu el, dar sunt surprinsa de sotul meu, care e o persoana foarte intelegatoare, dar nu are rabdare cu cel mic. Recunosc ca a fost o surpriza pentru mine.

Aruba, imi pare rau ca a durut-o pofta ta pe Grace, dar te iarta ca esti mami a ei

Kimmy, rochita de botez o cumperi tu, nu nasa? Eu ambotezat 3 copii si de fiecare data eu am cumparat hainitele.

Am fost si eu sambata sa vb de botez la biserica unde as vrea sa il facem si am fost cam dezamagita ca ei fac doar botezuri colective, adica nu sunt de acord sa faca individual. Eu nu preavreau sa fie mai multi o data, ma tem de microbi si alte cele. O sa mergem probabil la alta biserica.

Va pup, ma duc sa verific pe cel mic si nervii bonei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Buna fetelor. Multumim de urari si de aprecieri si uram si noi la multi ani Mariilor si Anelor odiseei.Lasam si o felie de tort din partea mea si a fetitei.

Aruba imi pare rau pt.Grace, sper sa isi fi revenit, e normal sa se mai intample si astfel de lucruri nu avem de unde sa stim cum va reactiona bebe la fiecare fel de mancare.

Ali succes in marea schimbare ce va asteapta, in mod cert pt. Viitorul va fi mult mai bine.

Iiuli mult curaj si multa sanatate mamico.

Fleur consulta medicul pt.linistea ta desi probabil Eric elimina surplusul pe care il suge.

Am admirat si eu bebei care de care mai frumosi Eric, Partrik, Andrei, Emma, Ana Grace, Denis, Bianca si Clara si lista poate continua.

Super torturile de la botez, Laura unde l-ai comandat?

Mami de doi leuti - Ana si 36+ Silviu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Ola
Va salutam de la Predeal, am dat si noi o fuga inainte de scoala...Acum stam la cotaa soare, am urcat cu telescaunul

Soareci - otrava f buna si eficienta, testat la mama la casa, la agrovet, niste pungute f eficiente

Camila, toate scoicile se tin cu spatele la sensul de mers

Balanta, eu pun gemul la copt dar merge si cum ai facut tu, gemul il pasez cu blenderul.
Si eu am amestecat blatul cu migdale macinate

Si noi trebuie sa le facem pasaport la copii

Biserica au achitat-o nasii

Eu am montat chicco poly si a adormit bb in el, primul ei somn in scaunel
Am fost la hm si i-am gasit o caciula f frumoasa de toamn,a cu 17 lei, ieftina

Si bb face mai rar kk de vreo 2 sapt, cam o data la 4 zile, prima data i-am dat un sup, apoi am citit si am vb cu dr ca e ok , bb alaptat la san nu se constipa, doar asimileaza tot laptele

Colici nu are, e drept ca si eu o tin tot timpul cu burtica infasata, deci la cald

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Fetelor stie cineva de ce nu mai pot adauga poze pe picasa? Zice ceva de memorie insuficienta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Carmen imi pare rau ca Patrick nu sta in scoica dar daca accepti un sfat de la o mamaica patita, nu il mai lua in brate chiar daca plange, eu asa am facut cu fetita si mai apoi nu a mai vrut deloc sa stea nici in scoica, nici in scuan, pana de curand. Si in tot timpul asta am stat cu frica sa nu pateasca nimic, plus ca mergeam peste tot insotita, ca nu puteam sa o las singura in masina in spate, neasigurata.

Azi nu am dus-o pe pitica la gradinita, e un pic racita, sper sa nu se agraveze si sa nu o ia si Silviu.

Mami de doi leuti - Ana si 36+ Silviu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Carmen eu dimineata am adaugat trei poze si nu am primit niciun mesaj, am si sters cateva din cele vechi. Daca memoria este insuficienta poate mamicile intra si mai sterg din pozele vechi.

Mami de doi leuti - Ana si 36+ Silviu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Maria, culmea e ca ii place in scoica. Afara iesim in ea, o montez pe cadru si sta fara nicio problema. In masina se panicheaza...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Ce fac fetele?Ca-Mila sa-ti creasca mare crestina. Miha, sa porti sanatoasa hainele pe care ti le-ai luat.Aruba, imi apre rau, dar se mai intampla. Iiuli, insanatosire grabnica si tie si sotului.Laura, foarte frumoase pozele. Ile, ce fain la munte. O sa mergem si noi la munte, dar nu stiu ce naiba am, ca-mi este frica cu Nectarel acolo.Fleur, si al meu regurgiteaza si isi mai face cateodata si sila, chiar povestea Ali ca si al ei face la fel.

Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Fetelor voi cat de des sterlizati pompa si suzeta, dupa fiecare muls/folosire sau la sf.zilei? Eu le sterilizez dupa fiecare folosire, dar mi se pare incomod.

Mami de doi leuti - Ana si 36+ Silviu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

maria, eu sterilizez dupa fiecare muls pompa iar suzetele zilnic. daca cumva pica pe jos sau daca mergem cu masina sau la dr, le sterilizez imediat si le dau altele (am 4 in circuit)


iuli, nu stiu cum sa te incurajez, dar sunt sigura ca va trece perioada asta atat de grea prin care treci. eu am avut dificultati f mari de adaptare la viata in 4, cred ca am avut si o depresie in perioada aia. dar apoi a fost ok, i-am integrat f bine pe bb-i. insa a fost cumplit de greu o perioada...
nu cred ca virusul ce il ai trece asa usor la bb-i. cand ai mei au fost in spital (3 sapt au stat dupa nastere si au mancat din biberon...), asistenta sefa de la neonato a avut la un moment dat un herpes la gura si avea masca. le dadea sa manance aproape zilnic la bb-i pe tura de dimineata (ca atunci lucra) si ai mei sunt bine-merci. fii mai curajoasa, ca un bb nu e asa fragil cum credem noi. stai mai mult in preajma lui (cu masca), incearca sa vezi ce pozitie in brate il linisteste, etc. iti va aduce si tie un confort psihic, dar si lui.

aruba, cum sa fii toanta odiseii??? imi amintesc ca ai mai spus intr-un alt context chestia asta.

nu mai stiu cui vroiam sa scriu, daca imi amintesc, revin.

Mergi la inceput