Alaturi de IULIA! Ghiocei martie-aprilie2009 *444*

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Novus, nici eu nu sint de acord cu pedepsele dar, o data intrat in "sistem", tre' sa se..imprieteneasca cu sistemul; adica, nu as vrea sa aiba statut prreferenial; daca se impart buline negre si rosii..asta e! Va trebui sa primeasca si el; idem statul pe hol, desi mi se rupe sufletul gindindu-ma la sufletelul lui; nu as fi, in schimb, veci de acord cu corectia crporala, urlatul la copil sau smucitul/trasul de mina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Citat:
citat din mesajul lui inapreda

Si pentru ca se apropie scoala si n-am mai facut de multa vreme "teme", am eu o tema pentru voi: tata are...gagica.
Idila dureaza de vreo 2 luni, cred eu. Dar e serioasa. Si-n Italia au vorbit mult la telefon. Problema e ca eu nu stiu cum sa gestionez situatia. Astept orice opinie/parere/sugestie/batut apa in piua pe aceasta tema. Nu mi-ar placea sa ramina tata singur dar nici sa stea alta in capu' mesei nu sint pregatita. Nici sa o vad cotrbaind prn castroanele maica-mii.
Multam anticipat de ginduri; de orice fel

PS. Imi cer scuze ca "tema" ma pune pe mine in centrul atentiei.



No, grea tema !! sincer nu stiu ce sa zic pt ca nu-mi doresc nici macar sa imi imaginez viata fara mama
Pe de alta parte nu m-ar deranja daca mama si-ar gasi .. gagic chiar daca mi s-ar parea ciudat, as fi bucuroasa insa sa mai iubeasca si sa fie iubita !!
Ce stiu sigur e ca ti-e greu dar sfaturi utile nu am ...

Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)

_

IULIA va invinge CANCERUL !!

http://iulia-elena.blogspot.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Citat:
citat din mesajul lui inapreda

Novus, nici eu nu sint de acord cu pedepsele dar, o data intrat in "sistem", tre' sa se..imprieteneasca cu sistemul; adica, nu as vrea sa aiba statut prreferenial; daca se impart buline negre si rosii..asta e! Va trebui sa primeasca si el; idem statul pe hol, desi mi se rupe sufletul gindindu-ma la sufletelul lui; nu as fi, in schimb, veci de acord cu corectia crporala, urlatul la copil sau smucitul/trasul de mina.

"You don' t have a soul.
You ARE a Soul.
You have a body" - C. S. Lewis


Corect ! buline cred ca se dau si pe la gradinita noastra ca am vazut eu ceva cand am fost pe acolo
Cu bataia & co nici nu vreau sa ma gandesc pt ca le rup picioarele, oricum copiii spun la varsta asta tot asa ca sigur aflam daca Doamne fereste ii atinge cineva !

Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)

_

IULIA va invinge CANCERUL !!

http://iulia-elena.blogspot.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

salutare,

ma bag si eu in seama legat de pedepse. Vladimir merge la gradi de un an si ceva. si la el e sistemul cu buline si time-out. Dar trebuie sa spun ca la fel cum exista aceste pedepse (care se dau avertisment, adica nu una-doua hai in time-out) exista si recompense: floricele, abtibilduri lipite pe tricou, smile faces...

din punctul meu de vedere este buna metoda. stiu ca suna aiurea. Pana sa mearga Vladimir la gradi la fel gandeam si eu.

Io zic sa nu va faceti probleme. In societate/comunitate exista reguli. Toti jucam dupa niste reguli. Nu putem arunca un copil in jungla dupa ce a trait ca in paradis acasa. trebuie pregatit putin.

ganditi-va ca la 7 ani, cand vor incepe scoala se vor cunoaste clar diferentele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Salutare!

Bianca mi-a anticipat punctul de vedere: cred ca aici apare si experienta noastra de gradinarese. La inceput de gradinita apar tot felul de griji, dar se estompeaza treptat, o sa vedeti. Si la Andrei la gradinita e practica aia cu bulinele, insa doamna a aplicat-o foarte fain - zic eu: copiii stiu ca exista bulina neagra, dar de primit nu a primit-o nimeni, in schimb se recompenseaza toate reusitele, cat de mici.

IULIA va invinge CANCERUL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Citat:
citat din mesajul lui novus

Citat:
citat din mesajul lui inapreda

Si pentru ca se apropie scoala si n-am mai facut de multa vreme "teme", am eu o tema pentru voi: tata are...gagica.
Idila dureaza de vreo 2 luni, cred eu. Dar e serioasa. Si-n Italia au vorbit mult la telefon. Problema e ca eu nu stiu cum sa gestionez situatia. Astept orice opinie/parere/sugestie/batut apa in piua pe aceasta tema. Nu mi-ar placea sa ramina tata singur dar nici sa stea alta in capu' mesei nu sint pregatita. Nici sa o vad cotrbaind prn castroanele maica-mii.
Multam anticipat de ginduri; de orice fel

PS. Imi cer scuze ca "tema" ma pune pe mine in centrul atentiei.



No, grea tema !! sincer nu stiu ce sa zic pt ca nu-mi doresc nici macar sa imi imaginez viata fara mama
Pe de alta parte nu m-ar deranja daca mama si-ar gasi .. gagic chiar daca mi s-ar parea ciudat, as fi bucuroasa insa sa mai iubeasca si sa fie iubita !!
Ce stiu sigur e ca ti-e greu dar sfaturi utile nu am ...

Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)

_

IULIA va invinge CANCERUL !!

http://iulia-elena.blogspot.ro/





Salutare!

Ma bag si eu la tema, pe care nu prea am inteles-o: e cum sa accepti situatia? Ca de gestionat nu prea ai cum sa il "gestionezi" pe tata.
Parerea mea e ca lucrurile vor merge "de la sine", ca vrei au ba.
Pe de-o parte e foarte bine pentru el, ca si-a gasit gagica; ar trebui sa fie si pentru tine, asa are si el pe cineva care sa ii poarte grija.
Inteleg ca iti este greu sa accepti ca altcineva decit mama ta sa fie in casa si in inima lui... dar ... e viata lui si il priveste numai pe el.
Incearca sa fii mai indiferenta, poate ca daca nu vezi/stii toate amanuntele relatiei iti e mai usor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Ina, eu zic ca e bine ca tatal tau a gasit pe cineva langa care se simte bine. Stiu ca tie asta iti trezeste sentimente amestecate - si eu as fi reactionat la fel- dar sfatul meu e sa nu prea intorci situatia pe toate partile, n-o supraanaliza, ia-o asa cum e; cred ca nici el nu va "accelera" relatia in asa fel incat sa va raneasca pe tine si pe sora ta (la cum l-am vazut eu, va iubeste mult si, dincolo de toate, un parinte bun incearca sa nu raneasca sentimentele copiilor sai).

IULIA va invinge CANCERUL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Pisigri, chiar voiam sa-ti zic ca, daca numarul mare de copii din grupa ar fi singurul minus al gradinitei, atunci merita o incercare. Sunt multi, intr-adevar, dar rareori vor fi toti prezenti. Daca ti-e frica de imbolnaviri din cauza asta, nu prea conteaza numarul copiilor din grupa: pot fi cinci copii, ca de intrat in contact vor intra, inevitabil, cu mai toti copiii din gradinita, asa ca, daca e sa ia vreun crocobaur, ala tot circula liber si nestingherit.

IULIA va invinge CANCERUL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Helou, tufete.
Cuscra, prea multe muraturi si ti se pare o problema? Ia azvarle si la o faptura neajutorata!:)))
De situatia cu tatal tau nu stiu ce sa zic, pentru mine ar fi foarte dureros, nu ma pot gandi obiectiv la asta dar cred ca chatonel, novus, anaan au dreptate in cele spuse.
Nu stiu daca as putea ajunge la Cluj, vineri sigur nu, dar cred ca nici sambata, sunt falita, am deoparte cat sa iau materiale pentru dormitor.
Tufete, mai ales dna dr Denisamada (mult am batut-o la cap zilele astea:)), dati-mi un sfat: ce ma fac io cu Phiphi? Antibioticul ii dau si-l voi da; febra de cand cu puseul ala misterios n-a mai facut decat foarte putin luni seara, dar in rest- marti si azi- orizont curat. Nu tu muci, tuse, stranut, febra. Pofta de mancare de lup. Energie de-mi mananca urechile. In fiecare dimineata pe la 8.30 isi ia ghiozdanelu' si se protzapeste in fata usii si musai s-o duc macar pana la buna-sa. Azi a fost la locul de joaca din mall.
Intrebare: ar avea ceva s-o duc de maine la gradi?! Ar fi dupa a 5 a doza de antibiotic, ar mai putea transmite ceva (dac-o fi fost ceva:)) celorlalti? Dar ea ar putea lua ceva, adica se presupune ca acum ii e slabit sistemul imunitar sau ar trebuie tinuta deoparte de colectivitate? E bine sa stea acasa pe toata durata tratamentului chiar daca e foarte bine? Voi cum ati facut/ ati face in asa situatie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Anul trecut numarul copiilor din grupa mi se parea un criteriu extraordinar de important in alegerea gradinitei,insa acum nu mai vad lucrurile in felul acesta. In grupa lui Andrei sunt inscrisi 14 copii, insa in majoritatea zilelor erau prezenti cam jumatate. Ei bine, cand erau mai putini nu se jucau asa frumos ca atunci cand erau toti, erau mai sacaiti si apareau mai des conflicte. Cand sunt mai multi si posibilitatile de a-si gasi tovarasi pe plac cresc, plus ca nu-i mai intereseaza asa mult sa fie in centrul atentiei educatoarei/ingrijitoarei. Desigur ca poate exista cazul ideal cand in grupa sunt putini copii, dar foarte compatibili ca personalitate si temperament si atunci lucrurile merg ca unse, dar se intampla rar asa ceva.

IULIA va invinge CANCERUL

Mergi la inceput