Copil cu ADHD la scoala. Cum va descurcati???

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Nici eu nu stiu cum sa mi explic, pentru ca fata mea are 9 ani este in clasa a treia si tot dificulatile acestea le are.
Noi acasa stam dupa ele, le explicam, poate fara sa vrem le mai inducem si raspunsul

Plus ca ritmul este altul acasa fata de scoala. O sa vezi ca notiuni stiute acsa la scoala nu le mai stie, nici eu nu stiu de ce.

Clasa intaia este foarte foarte foarte grea, a doua nu este chiar asa.

Daca doamna nu intelege, poate e mai bine sa o muti, dar nu stiu daca o sa gasim vreo doamna care sa inteleaga % copilul. Cred ca ele nu constiientizeaza zbuciumul prein care trecem noi ca parinti.

Ea la ce se descurca mai bine? La romana sau la mate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

pai deocamdata la romana e mai usor, stai sa vedem cand o trece la litere cum o sa fie. Pana la descompunerile astea matematica ii placea mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Pai e bine daca e usor acum. Cu fata mea am tras niste greutisme chiar in perioada preabecedara, pentru ca trebuia sa recunoasca sunetele, sa sublinieze parca cu o culoare cuvantul, cu alta propozitia si ,,nu stia'' ce aude.

Nu mi vine sa cred prin ce am trecut, stea la lectii 3 patru ore neintrerupt dintre care mai mult decat jumatate din timp plangea ca nu se putea concentra pana cand adormea cu capul pe caiet.

Credeam ca nu o sa invete niciodata sa citeasca, la mate intodeauna i a fot mai usor, dar totusi sunt dificultati si acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Vad ca deocamdata la astea se descurca cu destula usurinta. Adica stie sa gaseasca a cata litera din a cata silaba e sunetul respectiv.
De fapt, cel mai greu ii este cu modul de evaluare. Efectiv daca ii pui un test cu mai multe puncte si subpuncte se pierde in ele si nu mai scrie nimic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaib

Vad ca deocamdata la astea se descurca cu destula usurinta. Adica stie sa gaseasca a cata litera din a cata silaba e sunetul respectiv.
De fapt, cel mai greu ii este cu modul de evaluare. Efectiv daca ii pui un test cu mai multe puncte si subpuncte se pierde in ele si nu mai scrie nimic


Bravo, chiar se descurca fata ta, chiar a mea nu gasea nimic, faptul ca nu se descurca la evaluare paote e normal avand in vedere dificultatile ei, o sa progreseze. Cred ca daca am avea un pic de intelegere de la invatatoare am fi si noi mai linistite.
Oana fruntea sus, fata se descurca, daca ,,aude'' literele va invata usor sa citeasca.
Zici ca numara pana la 100?
fATA mea abia, la sfarsitul clasei intaia numara cat de cat. Poate zici ca nu conteaza, ca vrei ca fata ta sa se descurce mai bine, dar as vrea nimeni sa numai repete greselile mele, pentru ca eu m am chinuit muylt in clsa intaia si am chinuit si fata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Anna, crede-ma ca singurul lucru pe care il vreau e putina toleranta si liniste. Poate ca ii va fi mai greu decat altor copii dar eu STIU ca v-a reusi sa le invete pe toate. Vreau doar putina intelegere si liniste atit!! Cu timpul o sa invete sa se descurce si in evaluarile astea. Poate ca o sa-i ia mai mult, dar o sa reuseasca. Nu-mi doresc decat sa fie tolerata si acceptata, ca de ajutata de doamna nici nu poate fi vorba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

De citit ea deja stie, doar ca de multe ori se opreste la mijlocul cuvantului pt ca vazut ceva care i-a atras atentia, sau se gandeste la ce o sa faca dupa ce termina lectiile si ramane asa cu cuvantul sau propozitia la jumate si cand trebuie sa reia bineinteles ca nu mai stie unde a ramas.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Oana, e posibil sa duci fata la un psiholog sa-i faca o evaluare relativ la felul cum invata? De exemplu ce spui tu cu testele unde se pierde in puncte si subpuncte. Si psihologul poate face recomandari scolii gen: sa-i dea la test fiecare problema pe o foaie, in felul asta nu se va mai pierde, etc. Poate fata are nevoie sa invete o rutina a testului: citesti prima problema, daca stii sa o faci o rezolvi, daca nu stii treci la a 2-a. Cand termini toate te intorci la cele pe care nu le-ai stiut.

O colega de-a mea si-a dus baiatul la un astfel de psiholog si a fost testat, iar recomandarile au fost foarte utile si au ajutat foarte mult copilul.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Bird, asta urmeaza sa fac. Problema este ca deocamdata ei nu citesc si doamna le citeste cerinta, le da un timp de rezolvare si trece mai departe. Ea citeste putin, dar nu suficient de repede si cursiv ca sa se descurce cu un enunt de 2 randuri si sa mai si rezolve problemele in timp util. La oral merge mai bine, pt ca acolo i se pune o singura intrebare o data si se concentreaza numai pe aia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaib
Problema este ca deocamdata ei nu citesc si doamna le citeste cerinta, le da un timp de rezolvare si trece mai departe.

Atunci nu ar trebui sa aibe probleme pentru ca are cerintele pe rand cu timp de rezolvare.

Citat:
Ea citeste putin, dar nu suficient de repede si cursiv ca sa se descurce cu un enunt de 2 randuri si sa mai si rezolve problemele in timp util.

Fiica-mea nu a avut enunturi pana nu a stiut sa citeasca cursiv. Dar asta este stilul aici.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput