Copil cu ADHD la scoala. Cum va descurcati???

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Oana ce ati mai facut la scoala azi>?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Azi nu am avut o zi buna. La ultima ora a plans ca vrea acasa. Azi e pedepsita fara jucariile ei preferate. Maine are evaluare la romana. Sunt tare curioasa ce face. Eu astept cu nerabdare minivacanta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

De ce e pedepsita?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Pt ca a plans la scoala si nu a vrut sa scrie. Eu inteleg ca in unele zile oboseste f tare, dar trebuie sa o dezvat sa mai planga ca vrea acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Asta este foarte rau, practic in loc sa o feliciti pt ceea ce a facut bine, tu retii doar amanuntele negative ale zilei, o pedepsesti si astfel îi sabotezi toate eforturile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaib

Pt ca a plans la scoala si nu a vrut sa scrie. Eu inteleg ca in unele zile oboseste f tare, dar trebuie sa o dezvat sa mai planga ca vrea acasa.


Crezi ca e singurul copil, cu dificultati sau fara care plange la scoala in clasa intaia?

Eu de multe ori reactionez foarte dur la adresa ei, strict pentru rezultatele scolare si dupa imi pare rau. Acum imi dau seama ca nu fac a;tceva decat sa o stresez sa o fac sa mi ascunda teste sau lucruri.
Sa vedeti faza: iunul dintre prietenii ei cei mai buni este de anul acesta cu ea in clasa. Ieri, m a asteptat pe geam si a venit inaintea mea numai ca sa mi spuna ca acel copil a luat o nota mai mica decat ea ,,vezi mami si ala e ,,tampit'' Eu am ramas cu gura cascata ca eu niciodata nu am facut o pe ea asa, dar a proiectat pe el. Si pana seara m a intrebat de mai multe ori daca o sa l pedepseasca pe baietelul respectiv ca a luat o nota nimica si daca o sa-l mai iubeasca mama lui.
Mi am dat seama ca asta simtea ea cand o cert pentru note mici; ca e ,,tampita'' ca nu o mai iubesc.

PS ei nu i-a adus testul, pentru ca nu a corectat la toti copiii, dar promitr sa nu o cert, sa nu o pedepsesc chiar daca vine cu I.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Aveti dreptate. Poate doar e obosita dupa 7 saptamini de scoala, poate cele mai grele din viata ei.
La prima ora fusese chiar f cooperanta nu stiu ce s-a intamplat dupa.
Cum sa abordez situatia cand plange la scoala si nu mai vrea sa stea sau sa scrie nimic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Ce e asa grav ca a plans la scoala? De ce trebuie starpit acest obicei? Copilul era obosit, poate depasit de situatie si a inceput sa planga. Noi suntem adulti si ne vine cateodata sa plangem si sa fugim de la lucru . Eu nu vad nimic grav in asta.

Ai putea sa-i explici ca nu poate veni acasa mai repede pentru ca nu are cine sa o ia de la scoala. Eu nu as incuraja luatul mai repede de la scoala. Dar daca nu mai vrea/poate sa scrie in ultima ora, nu as face mare tragedie din asta. De fapt as prefera sa trec acest amanunt cu vederea si sa ma focusez pe ce frumos si atent a scris si coooperat primele ore. Incearca sa folosesti incurajari pozitive, nu negative. Sunt MUULT mai eficiente pe termen lung.

Anuscha,
chiar asa importante sunt rezultatele alea? La un copil asa mic as prefera sa o laud pentru rezultatele bune si sa trec cu vederea pe cele slabe. E mai important sa se simta bine la scoala, sa se bucure de ce reuseste si invata in loc sa se streseze din cauza notelor.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

De la oboseala a plans, nu repeta aceleasi greseli pe care le-am facut eu. Nu rezista la efort scolar atatea ore, daca o pedepsesti ramei in acelasi loc.

Cand o sa se mai mareasca o sa si mareasca timpul de concentrare singura.
Ideal ar fi sa vorbesti cu doamna, sa o inteleaga si sa nu o forteze, chiar sa o lase cu capul pe banca, sau sa-i schimbe sarcina.

Sa mearga sa duca o hartie la cosul de gunoi, sa schimbe banca etc.
Asa mi a recomandat mie psihologul care o urmarea la scoala in clasa intaia.
Chiar daca nu termina lectiile de facut, daca nu mai poate nu mai poate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Ce e asa grav ca a plans la scoala? De ce trebuie starpit acest obicei? Copilul era obosit, poate depasit de situatie si a inceput sa planga. Noi suntem adulti si ne vine cateodata sa plangem si sa fugim de la lucru . Eu nu vad nimic grav in asta.

Ai putea sa-i explici ca nu poate veni acasa mai repede pentru ca nu are cine sa o ia de la scoala. Eu nu as incuraja luatul mai repede de la scoala. Dar daca nu mai vrea/poate sa scrie in ultima ora, nu as face mare tragedie din asta. De fapt as prefera sa trec acest amanunt cu vederea si sa ma focusez pe ce frumos si atent a scris si coooperat primele ore. Incearca sa folosesti incurajari pozitive, nu negative. Sunt MUULT mai eficiente pe termen lung.

Anuscha,
chiar asa importante sunt rezultatele alea? La un copil asa mic as prefera sa o laud pentru rezultatele bune si sa trec cu vederea pe cele slabe. E mai important sa se simta bine la scoala, sa se bucure de ce reuseste si invata in loc sa se streseze din cauza notelor.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper




Am gresit stiu, dar incerc sa ma tratez. Cand ia note mici ma simt frustrata, ma culpabilizez si o furie de nestapanit.

Mergi la inceput