Copil cu ADHD la scoala. Cum va descurcati???

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ra_mi_ella spune:

Vai, Anuscha, ce situatie! Parereaa mea, e ca decat sa mai treaca copilul prin asa ceva, mai bine nu e mai lasi in excursii, pana va mai creste putin si o sa isi mai depaseasca din temeri, daca tu nu te poti duce (doamna noastra nu accepta niciun parinte in excursii), decat sa sufere copilul in asa hal.
Pai inteleg ca pentru ea mititica a fost mai mult stres decat bucurie in excursia asta.
Am atat de multe de zis pentru cadrele didactice care sunt efectiv fara suflet!
Eu am lucrat 10 ani in invatamant cu copilasi cu multe probleme ( pe atunci nu stiam ca eu voi avea un copil cu probleme)dar nu m-ar fi lasat inima sa ii chinui in asemnea hal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Cred ca daca as intreba-o pe doamna nu ar zice ca a chinuit-o, chiar m-ar certa pe mine ca nu am venit sa o iau la timp.
Ra_mi_ella ea merge neinsotita de mine in excursii cu diversele doamne de la varsta de 6 ani. Niciodata nu s-a intamplat ca acum, au mai fost parinti acre au intarziat si intoadeauna doamna de la intaia si doamna de la gradi i-au asteptat.

Si atunci cum sa inde4pendizez fata? Eu pot sa o apar de tot ce i se poate intampla daca stau cu gura si cu ochii pe ea?

Eu am incercat sa o fac independenta: se duce singura pana la chiosc sa ia paine, se duce singura sa duca gunoiul, am lasat-o singura si la scoala (bine eu eram in spatele ei dar ea nu a stiut)
Nu o sa o mai las cu aceasta doamna nicaieri, dar nu o sa se frustreze? Ea a asteptat cu multa nerabdare aceasta excursie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Ieri au avut evaluare la cifra 5. Azi imi spune doamna ca fata mea nu stie sa numere decat pana la 5. Imi vine sa urlu. Copilul meu numara pana la 10 de pe la 2 ani, iar acum chiar daca uneori se incurca putin numara si pana la 100. Sunt sigura ca nu a inteles ce trebuie sa faca. Cred ca vrea sa-mi demonstreze ca e de grupa 0.
Abia astept sa ma duc sa-i fac evaluarea la inspectorat ca sa-i demonstrez ca nu e asa. Ma toaca marunt femeia asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Anushca, invatatoarea aia e o nesimtita iresponsabila. Nu am inteles exact de ce nu ai venit la timp, insa ea are obligatia sa informeze parintii. Data viitoare eventual ia numarul parintilor celorlalti copii si sa te asiguri ca vei sti la ce ora se întorc. Eu as zice sa nu opresti excursiile, daca fetita se descurca si îi face placere sa mearga, continuati!

Oanaib, mult curaj si faceti evaluarea aia ca sa-i dati peste nas!

Am vazut filmuletul de pe youtube cu invatatoarea nebuna de la Iorga, Doamne, mi-am imaginat cum ar fi primit un copilas cu dificultati intr-o astfel de clasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Poate sunt eu nebuna, dar va rog sa-mi spuneti si mie in ce clasa au invatat copiii vostrii numerele pare si impare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

in clasa intaia, de ce?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

pai pt ca eu nu am vazut notiunea in manual si a avut o evaluare la care i-a pus sa coloreze cu o culoare numerele pare si cu alta pe cele impare.
E clar ca ea nu le-a retinut din clasa si daca eu nu am stiut de asta nu am repetat nici acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Mi-e si frica sa ma gandesc oare ce mai fac prin clasa a 3-a sau a 4-a, daca de acum incep cu pare si impare. Noi faceam asta mult mai tarziu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

da, la chestii de astea sa te mai astepti
problabil ca au facut si exercitii de alea cu vecinii, or sa faca si descompunerea numerelor si acolo e foarte greu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

pai deja fac descompunerea numerelor de la cifra 2 si vecinii, asa ca macar pe asta o stiam. Problema este ca atunci cand are in fata o pagina plina cu exercitii diferite, ea mai mult de pe primul (oricare ar fi el) nu il poate face. Cred ca se pierde in multitudinea aia de cifre si patratele si nu mai stie unde trebuie sa scrie raspunsul. Altfel nu-mi explic, pt ca acasa cu mine le face chiar daca sunt f grele.

Mergi la inceput