Copil cu ADHD la scoala. Cum va descurcati???

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Am fost ieri la optometrist cu fata. Nu un optometrist obisnuit ci o tipa specializata in soiul asta de probleme. A testat-o pe fiica-mea 1,5 ore, mi s-a parut foarte intens. In final concluzia a fost urmatoarea: fata vede foarte bine si de la distanta si de aproape, ochii sunt sanatosi, aliniati, etc. Dar vederea de aproape (desi perfecta) nu o poate sustine decat pe perioade scurte. Mi-a explicat ca exista 2 grupe de muschi care cand sunt relaxati vedem departe si se contracta ca sa vedem aproape. Un grup face corectarea grosiera si al grup pe cea de finete. Se pare ca grupul de muschi care face corectarea grosiera sunt 'lenesi' sau nu ii foloseste corespunzator si tot efortul il fac muschii care ar trebui sa faca doar corectarea de finete. Din cauza asta ochii obosesc foarte rapid la vederea de aproape si scrisul devine mai neclar iar copilul distrat. Mi-a zis ca genul asta de problema nu poate fi depistata la un control obisnuit pentru ca pe perioade scurte vederea ei este perfecta.

Ne-a dat ochelari pe care trebuie sa-i poarte in interior, in clasa, acasa, cand se uita la tv, cand citeste, etc. Ne-a zis ca estimeaza ca in 18 luni problema se va corecta si nu va avea nevoie de ochelari pe termen lung. Se pare ca ochelarii iau presiunea de pe muschii obositi si ii forteaza pe cei lenesi sa inceapa sa lucreze.

Azi a plecat fiica-mea la scoala cu ochelari . I-am luat niste ochelari haiosi, colorati. Sper sa vedem imbunatatiri cu scrisul si cititul. Mergem din nou in ianuarie sa o evalueze din nou.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Am fost ieri la optometrist cu fata. Nu un optometrist obisnuit ci o tipa specializata in soiul asta de probleme. A testat-o pe fiica-mea 1,5 ore, mi s-a parut foarte intens. In final concluzia a fost urmatoarea: fata vede foarte bine si de la distanta si de aproape, ochii sunt sanatosi, aliniati, etc. Dar vederea de aproape (desi perfecta) nu o poate sustine decat pe perioade scurte. Mi-a explicat ca exista 2 grupe de muschi care cand sunt relaxati vedem departe si se contracta ca sa vedem aproape. Un grup face corectarea grosiera si al grup pe cea de finete. Se pare ca grupul de muschi care face corectarea grosiera sunt 'lenesi' sau nu ii foloseste corespunzator si tot efortul il fac muschii care ar trebui sa faca doar corectarea de finete. Din cauza asta ochii obosesc foarte rapid la vederea de aproape si scrisul devine mai neclar iar copilul distrat. Mi-a zis ca genul asta de problema nu poate fi depistata la un control obisnuit pentru ca pe perioade scurte vederea ei este perfecta.

Ne-a dat ochelari pe care trebuie sa-i poarte in interior, in clasa, acasa, cand se uita la tv, cand citeste, etc. Ne-a zis ca estimeaza ca in 18 luni problema se va corecta si nu va avea nevoie de ochelari pe termen lung. Se pare ca ochelarii iau presiunea de pe muschii obositi si ii forteaza pe cei lenesi sa inceapa sa lucreze.

Azi a plecat fiica-mea la scoala cu ochelari . I-am luat niste ochelari haiosi, colorati. Sper sa vedem imbunatatiri cu scrisul si cititul. Mergem din nou in ianuarie sa o evalueze din nou.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper





Poate are astigmatism, fata mea are o problema asemanatoare, pul strabism. Si ea are dioptrii mai mult6 decat este necesar din acleasi motiv ca fata ta, ca sa-i oblige ochiul sa se concentreze si sa se uite drept.

ASunt ducici copiii cu ochelari haiosi si noi suntem programate pe 30 la oftalmolog.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

FETELOR, sa va zic ce s-a intamplat.

Fata mea a fost vineri intr-o excursie. Ea a avut telefon mobil la ea. Eu am tot sunat la ea si la doamna, cand le prindeam cand nu aveam semnal.

A fost o neintelegere pentru ca eu an sunat si pe telefonul fetei si pe telefonul invatatoarei si il aveau inchis.
Ideea este ca ei au ajuns la scoala, eu n am stiu, doamna nu m a anunat si au lasat fata la 8 seara la portar.

Vi se pare normal? Sa-i zic ceva invatatoarei? Eu m am suparat foarte tare vineri, am considerat ca nu m a respectat.
Mama zice ca asa cum au stiut ceilalti parinti trebuia sa stim si noi, nu sa ne bazam pe telefoane.

Eu nu stiu ce sa fac? Sa vorbesc cu ea? Atata i as zice ca sunt dezamagita si ca nu mai am incredere in ea.
Daca nu a putut sa mai stea cinci minute in plus cu fata mea, cum sa am eu incredere ca o ajuta la scoala?
Copilul s a speriat foarte tare, toata bucuria excursiei a palit, a luat o mama mea plangand de la portar.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ra_mi_ella spune:

Anuscha, imi pare tare rau de voi. Tare mai treceti prin mult zbucium ca si noi. Din tot ce e mai rau ia partea buna si multumeste lui Dumnezeu ca fetita e ok. Cat despre doamna inca o data ti-a confirmat prin atitudinea ei cat de implicata este in ceea ce priveste copilul tau. Eu cel putin asa as percepe lucrurile. Era de datoria ei sa te anunte, sau sa dea macar un telefon cand a vazut ca nu apari. Copilul i-a fost incredintat ei, nu portarului.
Noi am avut o excursie anul trecut si al meu nu avea telefon mobil. Au ajuns cu 4 ore mai devreme, iar scoala e f departe de casa, nu stie sa ajunga singur. Pe tot parcursul drumului, la intoarcere, doamna a sunat la toti parintii sa ii anunte pentru a veni sa ia copilasii.
Am si eu foarte multe nemultumiri la adresa doamnei noastre dar din punctul asta de vedere e ok. F responsabila.

In rest, pe viitor, pana va fi mai maricica poti foarte bine sa refuzi sa mai mearga in excursie. Noi am avut parinti in clasa care au refuzat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Ai dreptate Ra_mi_ella si de aia sunt dezamagita, ca mi-am dat seama care este implicarea ei, adica ca nu este si nu stiu daca am ,,datoria'' sa fac ceva sau nu.

aCUM MI-A confirmat ca nu se ocupa deloc, deloc de ea, dar nici nu vreau sa o mut, cacci in fiecare an alt colectiv nu i-ar face bine.

Toate clasele, toate scolile fac sedinte cu parintii, carnavaluri acum de hallowen, serbari de Craciun, iesiri de 1 iunie, ea nimic, doar ce e strict necesar si ce ewste cred impus in programa.

Cand o cauti nu o gasesti, e ocupata, ba intra la clasa, ba culege via, ba face mancare etc.

Daca o intreb acum zice ca da si a mai revenit fata, dar nu are nicio nota si la sf semestrului ma trezesc numai cu S uri fara nici o paza.

Sunt foarte dezamagita, foarte dezamagita, din cauza ca ea nu se implica de aia sunt si conflictele care sunt in clasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ra_mi_ella spune:

Stiu ce spui, dar pe de alta parte si prea multa implicare nu stiu daca e buna. Eu am fugit de o scoala pretentioasa si fara sa stiu am ajuns sa am copilul la cea mai pretentioasa scoala din oras. Daca am face doar ce e in manual si o culegere ar fi ok. Dar noi terminam materia din manual in primul semestru + cate o culegere la fiecare obiect + o gramada de fise. In semenstru II deja lucr#259;m "avioane". Eu nici nu vreau sa imi stresez copilul in halul asta. La probeleme lui vreau sa asimileze doar materia din programa (manual).

Saptamanal au activitati extrascolare. Nu iti spun cat ne costa aceste activitati. Vineri au avut o astfel de manifestare, s-a facut mare tam-tam pe seama ei, o gramada de bani si la final un baietel si al meu au corespuns cerintelor( costume speciale, materiale)+ 4 fetite. Crezi ca a fost vazuta toata implicarea noastra, a parintilor, cu ochi buni? Nicidecum.
Eticheta e deja pusa si notele pe masura, desi ea recunoaste ca am un copil extraordinar. Dar ce folos. Sunt foarte dezamagita ca si tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

STIU CE SPUI CACI SI EU AM PLECAT DE LA O SCOALA PRETENTIOASA. DAR ASTA E PREA DE TOT DE NEPRETENTIOASA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Anna, in primul rand, mai mult decat dezamagire este lipsa de responsabilitate din partea invatatoarei sa lase copilul cu un portar. Daca doamne fereste se intampla ceva cine era responsabil? Problema asta cu mutatul din scoala in scoala mi-o pun si eu si nu stiu ce sa fac. Presiunile continua asupra mea sa mut copilul la grupa 0, desi se vede clar ca a facut niste progrese f mari.
Stiu ca va vine greu, dar daca este un lucru de care mie nu-mi pasa, alea sunt notele. Eu o laud sau cert pe fica-mea in functie de ce vad eu ca stie si a invatat. Un lucru trebuie sa avem in minte: cu timpul toate aceste probleme legate de atentie se estompeaza, important este ca ei sa nu ramana cu goluri mari in cunostintele scolare dar si in suflet.
Din pacate am ajuns la concluzia ca ne asteapta multi ani de stres si frustrari, dar sunt convinsa ca o sa reusim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaib

Anna, in primul rand, mai mult decat dezamagire este lipsa de responsabilitate din partea invatatoarei sa lase copilul cu un portar. Daca doamne fereste se intampla ceva cine era responsabil? Problema asta cu mutatul din scoala in scoala mi-o pun si eu si nu stiu ce sa fac. Presiunile continua asupra mea sa mut copilul la grupa 0, desi se vede clar ca a facut niste progrese f mari.
Stiu ca va vine greu, dar daca este un lucru de care mie nu-mi pasa, alea sunt notele. Eu o laud sau cert pe fica-mea in functie de ce vad eu ca stie si a invatat. Un lucru trebuie sa avem in minte: cu timpul toate aceste probleme legate de atentie se estompeaza, important este ca ei sa nu ramana cu goluri mari in cunostintele scolare dar si in suflet.
Din pacate am ajuns la concluzia ca ne asteapta multi ani de stres si frustrari, dar sunt convinsa ca o sa reusim.


Sa dea Dumnezeu sa reusim, important este sa mi;litam pentru drepturile copiilor nostri si sa nu ne dam batute.
Ai cerut parerea psihologului care o monitorizeaza. Cere evaluare externa la clasa, se poate asta si o hartie scrisa, daca psihologul spune ca face fatza la clasa intai nu o sa mai faca nimeni presiuni asupra ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Si inca ceva si mie tot de dezamagirile din suflet imi este frica; fetei mele ii este frica de intuneric, acum ca a ramas cu portarul in intuneric, imi este teama ca nu va mai vrea niiciodata sa mearga undeva fara mine.

Si mai este o chestie, la salina au coborat cu liftul, ei ii este foarte mare teama de lifturi si nu merge nicaieri daca stie ca in locatia respectiva exista vreun lift. Acum ma gandesc cat o fi plans ea si s-o fi jelit si pana la urma a coborat cu ,,japca'' fara sa-i dea nimeni macar un pic de atentie. Eu am intrebat-o daca i-a fosr frica si a zis ca da, ca a plans, dar dupa aceea s-a dus.

Mergi la inceput