Copil cu ADHD la scoala. Cum va descurcati???

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Exact asa cum va spuneam: la inceputul saptaminii e bine iar spre sfarsit e jale. E adevarat ca si copilul oboseste dar probabil si doamna. Si uite asa mai avem o saptamina pana la prima vacanta! URA!
Poate reusesc sa dorm si eu in saptamina aia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ra_mi_ella spune:

Noi nu avem noutati. Astazi sunt plina de nervi. De cate ori vorbesc cu doamna invatatoare imi spune ce copil destept am, ca trebuie inteles, ca are destule cunostinte despre ceea ce au invatat pana cum, bla, bla, bla. De mult o banuiam ca e numai vorbarie in van, de ochii nostri. Saptamana asta le-a luat carnetul de note si azi le-a trecut primele calificative. Ca niciodata a pus 2 de S la Lb. romana, 2 de S la matematica, 1 S la optional iar la muzica, desen, abilitati practice FB. Deja sunt facuta gand, ca e clar ca nu am cu cine discuta. Cand am vorbit cu ea de fata cu profesorul de sprijin s-a suparat f mult de ce a trebuit sa ajungem acolo si nu am discutat direct cu ea.
Ieri a avut o dictare si ma gandeam ca nu va face mare lucru pentru ca trebuie sa respecte alineatul, linia de dialog, plus ca erau niste cuvinte f grele. A avut 5 greseli (a mancat un cuvant, o linie de dialog lipsea, 2 semne de punctuatie nu le-a pus #351;i a scris cu alineat o propozitie care tb scrisa de la capatul randului). A luat S (6). A o prietena care are fetita in clasa cu al meu copil si fetita ei la 5 greseli a luat FB(9). Poate sunt eu paranoica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ra_mi_ella

Noi nu avem noutati. Astazi sunt plina de nervi. De cate ori vorbesc cu doamna invatatoare imi spune ce copil destept am, ca trebuie inteles, ca are destule cunostinte despre ceea ce au invatat pana cum, bla, bla, bla. De mult o banuiam ca e numai vorbarie in van, de ochii nostri. Saptamana asta le-a luat carnetul de note si azi le-a trecut primele calificative. Ca niciodata a pus 2 de S la Lb. romana, 2 de S la matematica, 1 S la optional iar la muzica, desen, abilitati practice FB. Deja sunt facuta gand, ca e clar ca nu am cu cine discuta. Cand am vorbit cu ea de fata cu profesorul de sprijin s-a suparat f mult de ce a trebuit sa ajungem acolo si nu am discutat direct cu ea.
Ieri a avut o dictare si ma gandeam ca nu va face mare lucru pentru ca trebuie sa respecte alineatul, linia de dialog, plus ca erau niste cuvinte f grele. A avut 5 greseli (a mancat un cuvant, o linie de dialog lipsea, 2 semne de punctuatie nu le-a pus #351;i a scris cu alineat o propozitie care tb scrisa de la capatul randului). A luat S (6). A o prietena care are fetita in clasa cu al meu copil si fetita ei la 5 greseli a luat FB(9). Poate sunt eu paranoica.



Parca o descrii pe doamna noastra fix, fix asa este si ea. In fata imi spune exact ce fetita extraordinara am ce progrese a facut si in catalog numai s uri chiar si la muzica, i a incheiat media B anul trecut.
Le a pus o eticheta la acesti copii si asta e, numai putem sa scapam de ea.

Anoastra nici gand sa lucreze cu ea mai mult asa cum prevede fisa postului pentru cpopii cu dificultati, eu nu mai imi fac niciun fel de problema.
Si apropos...cands vine vacanta? Nu de saptamana viitoare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ra_mi_ella spune:

Eu stiam ca vacanta e 5-11 noiembrie 2012.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Asa si este, numai eu am crezut ca este cu o saptamana mai devreme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Fetelor va inteleg durerea si nedreptatea este mare-mergeti la director si dc trebuie si Mai sus si explicati cu example concrete si eu zic ca ar trebui sa se resolve ceva- plus ca mai bine au suplinitor in clasa decat invatatoarea sa vina cu suze.
Eu as merge piña in pinzele albe dc copilul meu cu 5 greseli ar lua 6 comparativ cu 9 cat a luat fetita cu acelasi nr de greseli.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Nu este asa de usor de facut ,,dreptate'' in acest caz.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ra_mi_ella spune:

Anuscha, are dreptate. Am fost peste tot, stie si directorul, stie si psihologul scolii, la inspectorat nu am ajuns. Nu poti face mare lucru. Ba mai mult de cand am facut ceva valuri e si mai rau tratat bietul copil.
Mai ales ca dna. e deranjata ca noi suntem niste persoane care nu prea tac, lucram in mediul juridic si nu ii convine deloc cum punem problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Ma deranjeaza inconsecventa asta, ba e bun ba nu-i bun de nimic. La noi doamna ndirectoare a vorbit deja ea la inspectorat ce se poate face sa o mut pe fata la clasa 0. Asta e un mare abuz. Deci eu cand imi vine randul la programarea de la inspectorat sa inteleg ca deja trebuirle sunt aranjate? Cei de acolo stiu ce recomandare sa faca inainte sa depun dosarul? Am de gand sa fac mari valuri.
Ra_mi_ella tu stii ce poate sau ce lipsuri are copilul tau, incearca sa-i explici ca nu e f important ce nota ia. Stiu ca e greu dar asta e, noi suntem singurul sprijin al copiilor nostrii.
Uneori am impresia ca nu o sa supravietuiesc acestui an. Si copilul poate oboseste mai mult decat ceilalti, deoarece ea face un efort si sa stea in banca nu numai sa invete lectia dar deja sunt exasperata de doamnele astea. Sper sa-mi dea Dumnezeu putere. Si voua la fel!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Oana, imi pare rau sa citesc ceea ce am citit.

Chiar ca e un abuz, dar nu te ai gandit sa o muti la alta scoala? Tot in clasa a intaia, poate gaseste una mai ignoranta macar daca nu mai implicat si mai suportiva.

Mergi la inceput