Copil cu ADHD la scoala. Cum va descurcati???

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Am discutat rezultatele testarii cu psiholoaga ieri. Am programare la ochi saptamana viitoare. Ce mi-a zis psiholoaga este ca a testat separat felul cum achizitioneaza informatii si cum le proceseaza. La nivel de procesare este gifted si nu a sesizat nici un fel de problema. Problema ei este de preluare a informatiei din mediu vizual. Cumva, daca ma gandesc mai bine are sens pentru ca la matematica desi e foarte buna pare sa aibe probleme cu geometria. Adica rezolva probleme de matematica in cap, face operatii dificile in cap fara sa fie nevoie sa le scrie dar parca geometria nu merge asa usor ca restul daca desenul este dat.

Ce am inteles eu este ca nu procesarea informatiei este o problema si achizitionarea ei din mediu vizual. Nu stiu daca are sens. Mi-a zis ca ea nu vede dislexie la fiica-mea. Pentru mine este o veste buna.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Interesant! oricum ma bucur ca te-a linistit oarecum si va doresc numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ra_mi_ella spune:

Of, fetelor, tare greu cu diagnosticul asta. Initial si eu mi-am banuit copilul de dislexie, mai ales ca am povestit de atatea ori ca mi-au trebuit trei ani sa il invat numerele de la 1 la 10. De alfabet nici nu mai vorbesc, am invatat cu manuale comandate special din Ungaria. Sedimentarea informatiilor a venit undeva la sfarsitul clasei I. Desi doamna nu a fost foarte multumita,mie mi-au ajuns progresele facute stiind prin ce am trecut cu el.
Despre ADHD inca nu stiu ce sa spun. Citeam mai sus ca un copil trebuie urmarit in toate mediile sociale pentru a i se pune un astfel de diagnostic.La noi au fost intr-adevar foarte multe controale, sedinte, investigatii, dar nu a fost urmarit chiar asa in toate mediile. De cele mai multe ori acasa e atat de cuminte si linistit incat cu greu ai zice ca are ADHD.Diagnosticul de sd. hiperkinetic cu deficit de atentie a fost pusa de o dr. renumita, deszpre care se spune ca e un medic f bun, dupa numai o ora de observatie, timp in care discuta cu noi.
Pe mine ce ma ingijoreaza e Sd. Asperger, de acolo de unde probabil ii vin toate aceste chestii care il fac neinteles de cei din jurul lui.
Are si probleme cu ochisorii, dar am fost la 3 medici in 2 luni care au ne-au bagat si mai tare in ceata. De la -1 la + 1.5 e o mica mare diferenta, asa ca pentru moment nu poarta niciun fel de ochelari ca sa nu ii faca mai rau decat este. Urmatorul control il vom face la oftalmolog.
Iar despre amanarea anului scolar nu stiu daca e o tragedie atat de mare, avand in vedere ca noi am trecut prin asta si asa cum am mai zis nu imi pare rau, ba a fost o decizie f inteleapta desi dureroasa pentru mine ca mama la momentul ala. Dar a fost un lucru extraordinar de bun pentru pitic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arminad spune:

Aqai, am citit si eu despre ce zice bird
http://www.ldonline.org/article/6390#anchor520397
Am inteles ca exista medici specializati nu oftalmologul obisnuit.
http://childrensvision.com/OD.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Ra_mi_ella sa stii ca eu am vrut sa o inscriu anul asta la pregatitoare dar din cauza ca s-a schimbat legea si ea nu are incadrare in grad de handicap sau retard mintal nu am reusit. Am vorbit cu o doamna psiholog de la faimoasa comisie de evaluare care mi-a spus la fel sa o inscriu in clasa 1.
Te rog sa ma crezi ca nu exagerez cand iti spun ca fata mea la 4 ani stia toate literele si acum daca stai langa ea, chiar daca cu greutate dar si citeste. Problema este ca se frichine in banca ca nu e atenta si ca trebuie sa te duci langa ea cand o asculti pt ca astfel sa-i canalizezi atentia doar la ceea ce trebuie facut.
Frustrarea mea cea mai mare este ca am un copil cu o memorie f buna, poate are mute defecte dar are o memorie deosebita si asta au observat si dl doctor si psiholoaga cu care lucram. Si la noi este o suspiciune de Asperger si micile ei ciudatenii cred ca o sperie pe doamna cel mai tare. Eu speram ca amanarea scolii cu un an sa o mai maturizeze si sa o faca sa inteleaga mai bine niste rigori sociale, dar abia cand a inceput sa se adapteze eu sa o mut iara? O fi in interesul doamnei invatatoare dar atit doctorul cat si psihologul nu cred ca este si in interesul copilului.
Azi am aflat de la doamna, ca deja dna directoare a sunat la inspectorat sa se intereseze cum sa o mut la clasa pregatitoare, dar eu sa spun cand ma duc acolo ca e vointa mea. Asta e un mare abuz!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ra_mi_ella spune:

Oana, daca nu vrei sa o muti, nu o muta. Tu ca mama stii cel mai bine ce ai de facut, iti cunosti copilul. Oricum doamna nu are ce face anul acesta, repetenta nu ti-o poate lasa, pentru ca legea spune clar nu se lasa repetenti in clasa I.
Am avut si noi anul trecut un copilas in clasa care dupa 5 saptamani in clasa I a fost trimis iar la grupa pregatitoare. Dar aici tine de tine, daca tu nu vrei, nu te poate obliga nimeni.
Poate cu trecerea timpului prin semestrul II se mai schimba ceva, dupa ce se va mai obisnui si copilul.
Si daca nu, o vei muta la anul, la alta clasa sau alta scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Daca eu v-am zis ca o sa innebunesc pai am avut dreptate. Azi mi-a zis doamna ca a avut copilul o zi f buna, ceea ce am vazut si eu in caietele ei si ca poate cine stie nu v-a mai fi nevoie sa o mutam.
Probabil la inceputul saptaminii e mai odihnita si spre sfarsit mai obosita. Nu stiu ce sa mai cred. Pe mine una m-a terminat nervos femeia asta. As vrea sa gasesc o formula magica prin care sa am si eu parte de putina liniste dar slabe sperante.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Am citit acum ce s-a mai scris in weekend, caci eu nu intru in weekend pe net ca nu am cum.

Uff Oana prin ce treci, prin ceva asemanator am trecut si eu in clasa intaia cu fata mea. Din pacate daca doamnei i-a intrat in cap asta nu stiu daca poti sa mai schimbi.

Poate e mai bine si pentru tine daca o muti la alta scoala, in clasa a intaia daca tu asta vrei. Dar la copil s-a gandit doamna? Tu banuiesc ca da, ea face usor fata schimbarilor? Ca daca nu....

Uite ce m am gandit in timp ce sciam, daca tu nu vrei sa o muti din aceasta clasa, sa te duci la psihologul care o monitorizeaza si sa-i ceri sa scrie o recomndare ca fata este pregatita sa faca clasa aintaia ca la ,,boala'' ei nu este recomandat sa faca schimbari in timpul anului scolar si bla, bla, bla. Ce zici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

O alta zii victorioasa. Asta deja nu mai poate fi coincidenta sau noroc. Eu cred ca se cheama intr-un singur fel: ADAPTARE. Poate ca ei i-a luat mai mult dar uite ca a reusit. A fost a 4-a zi la rand cand a scris si a raspuns la intrebari si a completat fise ca ceilalti copii. Parca vrea sa-i demonstreze doamnei ca poate sa fie de clasa 1.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaib

O alta zii victorioasa. Asta deja nu mai poate fi coincidenta sau noroc. Eu cred ca se cheama intr-un singur fel: ADAPTARE. Poate ca ei i-a luat mai mult dar uite ca a reusit. A fost a 4-a zi la rand cand a scris si a raspuns la intrebari si a completat fise ca ceilalti copii. Parca vrea sa-i demonstreze doamnei ca poate sa fie de clasa 1.




FelicitariMa bucur mult pentru voi! Si mai ales pentru tine Oana, cred ca iti da foarte mult curaj chestia asta!

Mergi la inceput