Copil cu ADHD la scoala. Cum va descurcati???

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

I-am spus Anna, in ziua cand am asistat la o ora de limba romana. Crede-ma ca nu mai stiu efectiv cum sa mai abordez problema. O sa vad ce e si cu curricula adaptata si poate rezolvam ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Profesorul intinerant sau de sprijin, cum vrei sa-i spui de la stat nu va face mare branza, daca vrei intr adevar cineva sa secondeze fata, ar trebui sa-i pui unul particular sau sa te duci tu daca este cazul.

Eu in clasa a intaia am cerut ajutorul unui psiho-pedagog care mi-a urmarit cateva zile fata in clasa si apoi mi a facut un raport cu ceea ce a constatat si ce ra fi de facut.

I-a facut si doamnei un raport cu modul de abordare al fetei mele.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Eu cred ca o sa innebunesc. Azi a avut o zi EXTRAORDINARA la scoala. Ma astepta doamna cu caietul ei la usa sa-mi arate cat a scris si ce bine azi.
O sa mergem si noi sa cerem o evaluare si niste recomandari la comisia care recomanda profesor de sprijin. Poate ca sunt unele lucruri care tin atitudine si modul de abordare a problemei. Altfel nu inteleg de ce unele zile sunt bune si altele nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Doamne fetelor, nu-mi vine sa cred prin ce trebuie sa trec.
Dupa ce eram fericita ca saptamina asta a fost buna la scoala, ca a scris si miercuri si joi cate o pagina intreaga la scoala, acum doamna a tabarit pe mine sa fac cerere la inspectorat sa o mut la clasa 0, ca cica e cel mai bine pentru copil. Sau daca nu se poate, sa insist sa cer sa repete clasa 1.
Din nou devina nenorocitele astea de evaluari, ca cica ea nu se poate duce langa copil sa ii mai repete o data cerinta si sa o orienteze putin la ce exercitiu au ramas ca nu are voie sa se ridice de la catedra. Desi copilul i-a dovedit de nu stiu cate ori ca daca se duce langa ea ii raspunde la toate intrebarile, zice ca asa nu se poate, nu se poate sa se ocupe in mod special de ea ca, bla bla bla..... vesnica poveste.
O sa ma duc la inspectorat sa-i cer o evaluare si curricula adaptata iar de la anu v-a trebui neaparat sa o mut.
Sunt asa de frustrata ca nu ma pot bucura de toate progresele pe care le face copilul din cauza unei incuiate. Am crezut la inceputul anului ca cel mai greu v-a fi cu copilul si cu invatatul materiei dar culmea ca, copilul se descurca bine si cel mai mult am de furca cu doamna. E strigator la cer, lipsa asta de toleranta ma exaspereaza. Zici ca nu am evoluat deloc de 2000 de ani, hai sa-i aruncam pe cei mai slabi sa-i manince leii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Oana, si ce este asa de rau pt fetita ta sa fie trasnferata la clasa O? Poate ar fi mai bine, programa mai adaptata, mai multa rabdare din partea altui cadru profesoral, o alta abordare decat cea a invatatoarei actuale?

Eu spun sa vezi partea plina a paharului si nu cea goala si sa te bucuri ca fetita are progrese vizibile la scoala, ca-i place. Insa nu cred ca este o idee asa de condamnat transferul fetitei. Sincer, chiar nu cred ca este ideea afirmata de tine: "hai sa-i aruncam pe cei mai slabi sa-i manince leii."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

blackgirl stii ce ma deranjeaza? Vesnica atitudine romaneasca: de ce sa ne batem noi capul cu o problema, mai bine sa o pasam la altul.
Chiar nu cred ca leapsa cu copilul de la o clasa la alta ar fi in beneficiul copilului. Daca niste adulti nu se pot si nici nu vor sa incerce o adaptare la o situatie noua ce asteptari sa avem de la niste copii? Daca problema ar fi fost capacitatea ei de a invata cu siguranta nu mi s-ar fi parut un lucru rau sa o mut. Din pacate cadrele didactice din tara asta au o structura ffff rigida si nu-i scoti dintr-ale lor sub nici o forma. De-aia si produsele invatamantului sunt cum sunt, pentru ca refuzi sa vezi niste calitati care exista pt ca nu se incadreaza in tiparele sistemului. Nici un copil nu merita sa treaca prin asa ceva sa stii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Ai dreptate Oana ce zici, dar daca doamnei i a intrat asta in cap este beneficiul copilului sa o muti, eu asa am facut cu fata mea, de aia a schimbat scoala dupa clasa a intaia.

Cu clasa zero nu stiu ce sa zic, pentru ca s ar putea adapta acolo si la clasda intaia cand o0 dai tot sa apara probleme.

Din punctul meu de vedere eu regret ca nu am tinut o inca un an pe fata mea la gradinita, pentru ca era mica si s a chinuit ffffff mult in clasa intaia

Ce apreciez eu la doamna noastra invatatoare etse ca nu duce vba de colo colo si nu pune etichete, nu ajuta ea prea mult dar nu pune etichete si asta este un mare lucru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns canuta-om-sucit spune:

Am citit cele 11 pagini. Parerea mea este ca fata ta a fost diagnosticata cu acest sindrom aiurea, de un neprofesionist. In primul rand ADHD nu se poate diagnostica mai devreme de 7 ani. Nu se poate! Copilul trebuie sa manifeste in toate mediile sociale acelasi comportament. Pentru a se diagnostica acest sindrom trebuie sa se faca anumite teste in decurs a cateva luni de zile. Copilul trebuie observat pe o perioada mai lunga de timp in toate mediile sociale in care activeaza, scoala, casa, loc de joaca. Se fac anumite teste medicale pentru a se stabili nivelul de serotonina la nivel neuronal. Pun pariu ca nu vi s-a facut asa ceva. Mai mult diagnosticul nu se pune de psiholog ci de neuropsihiatru in colaborare cu psihologul clinician. Diferenta foarte mare intre un psiholog clinician, cu drept de parafa si orice alt psiholog, adica fatucile alea care au dat la psihologie ca dadea bine si au terminat facultati precum Spiru Haret sau Ecologica etc.
Fi foarte atenta, sunt o gramada de" profesionisti" ce dau acest diagnostic doar pentru a administra diverse medicatii ce sunt de fapt niste studii clinice. Multe dintre aceste medicamente nu se administreaza copiilor ci doar adultilor cum ar fi de ex. Straterra. Ei primesc bani pentru asta si nu e o teorie a conspiratiei!

Mai nou am observat o tendinta de "diagnosticare" de catre invatatoare/ educatoare ce nu face fata unui copil foarte inteligent, care este prostita efectiv si nu il poate stapani, pentru ca este mai proasta ca un copil de 4 ani. Pentru ca sunt proaste, lenese nu stiu sa atraga copiii cu un coeficient de inteligenta ridicat in activitate, acestia se plictisesc in general si atunci incep cu prostioare ca sa atraga atentia. Incearca sa isi mascheze incompetenta prin "existenta" sindromului.

Sunt foarte multi care pun acest diagnostic doar din auzite, nu au vazut in viata lor un caz clar de ADHD, pe romaneste, sindrom hiperkinetic.

Parerea mea e ca ar trebui sa mai cercetezi si sa nu mai dai apa la moara tuturor neavenitilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arminad spune:

Citat:
Pentru ca sunt proaste, lenese nu stiu sa atraga copiii cu un coeficient de inteligenta ridicat in activitate, acestia se plictisesc in general si atunci incep cu prostioare ca sa atraga atentia. Incearca sa isi mascheze incompetenta prin "existenta" sindromului.


Asta e o generalizare grosolana si extrem de jignitoare pentru multe invatatoare cu dedicatie, unele dintre ele membre DC.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaib

Eu cred ca o sa innebunesc. Azi a avut o zi EXTRAORDINARA la scoala. Ma astepta doamna cu caietul ei la usa sa-mi arate cat a scris si ce bine azi.
O sa mergem si noi sa cerem o evaluare si niste recomandari la comisia care recomanda profesor de sprijin. Poate ca sunt unele lucruri care tin atitudine si modul de abordare a problemei. Altfel nu inteleg de ce unele zile sunt bune si altele nu.

Eu cred ca depinde de starea/cheful invatatoarei din cite descrii....eu as schimba scoala!

Mergi la inceput