mancare bio versus conventionala-studiu

mancare bio versus conventionala-studiu | Autor: mihaela_s

Link direct la acest mesaj

Am gasit azi acest articol:
http://annals.org/article.aspx?articleid=1355685

Eu recunosc ca nu iau totul bio, dar incerc sa nu iau cele mai ieftine produse din magazine. Mereu am citit statistici cum ca cele mai ieftine produse contin si cele mai multe substante toxice.

Dar aveam convingerea ca produsele bio sunt de calitate superioara...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

si nu sunt de calitate superioara?

in articol scrie ca nu au atatea pesticide etc etc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

In studiu scrie ca produsele bio nu contin atatea pesticide, intr-adevar. Dar ca diferenta fata de cele conventionale nu ar fi mare.

Stiu ca am mai discutat asta si cu alte persoane si ca e greu sa faci o cultura bio atata vreme cat in jur culturile nu sunt bio. Pesticidele ajung in apa freatica si de acolo si la cultura bio...chiar daca intentia a fost buna.

Nu fac pledoarie pentru cultura conventionala, nu am niciun interes, doar sunt uimita si eu de rezultatele acestui studiu si pe undeva imi confirma banuielile...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Vreau sa spun ca articolul a aparut azi si in New York Times. L-am citit cu atentie (eu fiind o cumparatoare "picky" si prefer cu preponderenta articole bio). Insa fix in acelasi ziar de azi a aparut si acest articol care se cam bate cap in cap (cel putin cu referinta la uzul de antibiotice) cu celalalt:

http://www.nytimes.com/2012/09/04/health/use-of-antibiotics-in-animals-raised-for-food-defies-scrutiny.html?_r=1&ref=science

Nu stiu cam ce a inclus acel studiu si mai important, ce au lasat pe dinafara.

Ma scarpin si eu in cap putin.

Uite pun si aricolul la care faci tu referire:

http://www.nytimes.com/2012/09/04/science/earth/study-questions-advantages-of-organic-meat-and-produce.html?src=me&ref=science

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Da, chiar se bat cap in cap articolele...vad ca cel publicat in NY Times e mai explicit decat cel ce l-am gasit eu(eu am ajuns la el din presa suedeza). In articolul gasit de mine nici nu aminteste de antibiotice...ci numai de contaminarea cu bacterii rezistente la antibiotice...sau nu am inteles eu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

si eu am mari dubii vis a vis de ce e bio si ce nu, de cine da antibiotice si cine nu da.

acum se vand pui de gaina si de curca si de bibilica "de carne", modificati genetic, adica vin dupa ei cu un "kit" special de crestere, care include o hrana speciala care se da pana la o anumita varsta, care hrana contine si antibiotic parca. Asa ca inclusiv cei ce cresc la curte pasari, daca nu isi asuma riscul de a creste pasarile cum se cresteau pe vremuri, clasic, fara atatea startere de crestere, nu mai pt pretinde ca cresc pui BIO. Iar acesti pui programati genetic sa creasca rapid efectiv mor daca nu li se da acel kit de crestere.

in al doilea rand nici granele nu mai sunt cum au fost. acum chiar daca pretinzi ca cresti pasari BIO, daca nu le hranesti cu cereale BIO, fara pesticide, e tot degeaba.

cu legumele, cum spuneati e si mai dificil, pentru ca nu e suficient ca un nene in gradina lui sa cultive BIO, fara pesticide, daca vecinul de tarla nu cultiva si el la fel. pamantul e poluat in profunzime prin panza freatica.

aceste studii ma dezamagesc pt ca ma agatam de ideea ca pot macar incerca sa dau copiilor 2-3 produse mai sanatoase de la raionul BIO sau de la producatori particulari de legume BIO....adica eram dispusa sa platesc mai mult, sa fac economii din alte parti, dar sa merite pt copii...acum...Dumnezeu cu mila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Sunt in mare graba,n-am citit niciunul dintre articole,eu personal nu cred in bio!

Faptul ca nu au pesticide,nu inseamna ca sunt bio!

Atita timp cit avem o atmosfera poluata,indiferent de natura poluarii,ca e fizica,chimica,acustica...nu avem cum sa avem produse bio!

Ps.Rosiile mele din ghivece chiar daca nu le-am pus ingrasamint,nu le-am trata tot nu sunt bio ca-s la 10 m de strada unde circula masini!Nici castravetzii mei de 3cm!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Dana, m-am distrat de rosiile si castravetii tai nebio .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Am mai citit inca o data articolul...studiul a masurat strict aportul nutritional fara a lua in seama pesticidele, hormonii si utilizarea antibioticelor care totusi au un impact semnificativ asupra organismului uman.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Deci, merita sa cautam totusi produse biologice, nu?

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

ocebine, atunci eu nu inteleg de ce se spune totusi de nivelul de pesticide din legume? Intr-adevar nu scrie nimic de antibiotice si hormoni la carne, articolul pare sa se refere mai mult la produsele agricole...Engleza mea e cam slaba, de asta nu inteleg chiar toate amanuntele din articol si vin cu intrebari...

Mergi la inceput