mancare bio versus conventionala-studiu

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Din ce am inteles eu, spune ca desi nivelul de pesticide in produsele bio este mai scazut decit in cele crescute "conventional", acesta nu afecteaza valoarea nutritionala (aproximativ acelasi nivel de vitamine, etc). Deci ei recunosc ca nivelul de pesticide este mai redus...

Mi se pare un studiu inutil pentru cite variabile au lasat pe afara.

Eu as zice ca merita ferit de pesticide, hormoni si antibiotice.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

ba eu cred ca castravetii mei si rosiile sunt bio:P si fasolea mea si zarzarile etc
macar stiu ca sunt din gradina mea
asta e diferenta intre a manca bio si cele tratate,eu zic ca e o diferenta enorma
una e sa mananci un produs care il cultivi tu si alta unul care a crescut in sera ,stropit sau ce le face sa "le ingrase"
iar intre puii crescuti la tara si cei cumparati nu exista termeni de comparatie


Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Ok Oana, dar daca nu ai nimic din toate astea? Nu ai gradina, nu ai animale crescute de tine...totul cumperi din magazin. Alegi atunci sa cumperi produse bio sau nu?

Eu va spun sincer ca am incercat. Dar am ramas doar la carne bio si numai de pui, alta oricum nu gasesc. Restul produselor bio nu mi se par de mare valoare, decat uneori fructele, legumele, dar alternez...nu cumpar numai bio, ca ne usuca de bani.

Oricum noi mancam mult la restaurante/cantina sau cum sa ii spun...copiii au pranz la scoala, noi mancam la spital la restaurantul pentru public, unde mananca personalul, iar cand sunt la scoala, in alta localitate nu gatesc deloc ci mananc la restaurantul facultatii, unde am reducere sau in alt loc in oras.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Sunt de acord ca produsele 'bio' din magazine nu reprezinta 100% garantie ca sunt 100% curate. Singura diferenta este ca exista un anumit control asupra neinfectarii cu pesticide. Banuiesc ca si asupra hormonilor sau ingrasamintelor ce se folosesc. Am auzit nu de mult ca multi producatori pur si simplu folosesc eticheta bio la produsele conventionale. Se pare ca nu exista o legislatie stricta. Eu cumpar doar crenvusti 'bio' pe copil dar cand citesc pe eticheta adausurile din ei ma apuca disperarea. E greu de gasit ceva pur biologic.
Am cunoscut 2 persoane din romania pe care eu le pot numi'norocoase'. Au gospodariile lor proprii cu ha de pamant agricol pe care il lucreaza singuri si cu propriile lor animale pe care le cresc din culturile lor. Pur si simplu ii admir, pt ca este o munca imensa.

PS: Am vazut nu demult la un program de Tv in Romania un documentar despre o firma franceza care se ocupa cu cresterea plantelor medicinale. Aceste plante sunt crescute intr-un mediu de laborator masurat la 100% exactitate. Plantele nu sunt crescute in pamant, radacinile lor primind direct substantele nutritive de la cei ce se ingrijesc de culturi. Plantele sunt folosite in industria farmaceutica. Spuneau ca nu exista nici macar o molecula de poluare in acele culturi. Am ramas placut impresionata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanap85

ba eu cred ca castravetii mei si rosiile sunt bio:P si fasolea mea si zarzarile etc
macar stiu ca sunt din gradina mea
asta e diferenta intre a manca bio si cele tratate,eu zic ca e o diferenta enorma
una e sa mananci un produs care il cultivi tu si alta unul care a crescut in sera ,stropit sau ce le face sa "le ingrase"
iar intre puii crescuti la tara si cei cumparati nu exista termeni de comparatie


Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).


Eu cred ca te amagesti amarnic,ba chiar itzi impui sa crezi c ale tale-s bio!
Dar ma rog,fiecare poate crede ce vrea!

Ale mele care-s (da stiu ma repet)la 10 m de strada,chiar daca e o strada laturalnica,unde nu ai voie sa mergi decit cu 30 km/H,si unde circula in general masini cu placheta verde(prietenii stii ce vreau sa spun)nu sunt bio!

gazele de esapament se duc in atmosfera si ploaia devine acida draga Oana,decit...bio din partzi!

E doar un exemplu,pe linga cel cu vecinul care pune ingrasaminte la roisile lui...bio!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Amonar


Plantele nu sunt crescute in pamant, radacinile lor primind direct substantele nutritive de la cei ce se ingrijesc de culturi



Brrr,deja vad un scenariu de film SF!

Eu nu vad ceva natural,sau poate sunt eu prea traditzionalista in materie de crescut plante!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui oanap85

ba eu cred ca castravetii mei si rosiile sunt bio:P si fasolea mea si zarzarile etc
macar stiu ca sunt din gradina mea
asta e diferenta intre a manca bio si cele tratate,eu zic ca e o diferenta enorma
una e sa mananci un produs care il cultivi tu si alta unul care a crescut in sera ,stropit sau ce le face sa "le ingrase"
iar intre puii crescuti la tara si cei cumparati nu exista termeni de comparatie


Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).


Eu cred ca te amagesti amarnic,ba chiar itzi impui sa crezi c ale tale-s bio!
Dar ma rog,fiecare poate crede ce vrea!

Ale mele care-s (da stiu ma repet)la 10 m de strada,chiar daca e o strada laturalnica,unde nu ai voie sa mergi decit cu 30 km/H,si unde circula in general masini cu placheta verde(prietenii stii ce vreau sa spun)nu sunt bio!

gazele de esapament se duc in atmosfera si ploaia devine acida draga Oana,decit...bio din partzi!

E doar un exemplu,pe linga cel cu vecinul care pune ingrasaminte la roisile lui...bio!

Dana

andacos nici aerul care il respiri nu e bun,e poluat ,are microbi care ii respiri etc,etc
ai vazut diferenta de aer de la tara,de la munte unde e proaspat si parca respiri pur si simplu natura? fata de cel din oras?ei cam asta e si diferenta cu produsele din gradina proprie si cele cumparate din supermarchet ,de sera..
deci daca e sa filozofam acum ca de ce nu sunt bune legumele din gradina noastra ,din cauza ploii acide ,ok,dar eu cred ca mai grav e aerul care il respiri decat rosiile alea care le mananci din gradina ,rosiile cel putin le poti spala :p..vecinul meu de ex pune ingrasamant natural"balega de la gaini":D
deci da ,consider ca legumele mele sunt bio chiar daca se mai maneaza
pentru ca pana la urma asta inseamna mancarea bio nu?

aa si eu stau pe o straduta retrasa,o alee de fapt,unde nu se circula doar parcheaza vecinii atat

Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Oana,ca legumele tale sunt mai sanatoase(pentru organismul uman)decit ce se comercealizeaza in supermarketuri sau uneori in pietze,da...sunt de acord!

Insa ca tu ai legume bio,nu cred,pentru ca eu am spus clar de ce nu cred in termenul bio!

Daca eu ofer din rosiile mele(castravetzii tot la stadiu de 3 cm au ramas,n-am mincat niciunul din productzie proprie inca)cuiva,le fac reclama ca fiind crescute natural,nu ca sunt bio!

Dar am spus,daca vrei sa te amagesti sunt bio,e alegerea ta,pentru mine produsele tale sunt doar mai sanatoase decit altele!

Dana

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Este vorba de hidrocultura, adica radacinile plantelor cresc in apa si niste pietricele speciale la care se pot adauga substante nutritive pt planta. In Olanda se practica culturile astea la rosii, cred ca si la castraveti. S-ar putea si la alte legume,nu stiu sigur.
Nu stiu daca sunt mai bune sau mai rele, ceea ce e sigur e ca controlul asupra recoltei e mai exact. Oricum, se spune ca si pamantul ar contine mult mai putine substante nutritive in comparatie cu sute de ani in urma.

Chestia asta cu hidrocultura a fost folosita de americani in cel de-al 2 lea razboi mondial. Pe insulele vulcan din Atlantic erau crescute legume puse intr-o combintie de piatra de lava si apa, pt trupe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Mancarea ecologica e totuna cu cea bio?

Mergi la inceput