Razboiul trandafirilor

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Si nu l-a intrebat ce-l f*** grija de craciunurile ei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tilia

Si nu l-a intrebat ce-l f*** grija de craciunurile ei?

Tilia , din pacate nu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

A fost un film, adica este, dar e mai vechi, "The War of the Roses", cu Kathleen Turner si Michael Douglas, sfarsitul este moartea amandoura, dupa ce si-au facut tot ce au putut nascoci si si-au facut si casa praf.

lorelei, ura asta este periculoasa, poate merge pana departe. Teama de pasul decisiv este o greseala, o stim cu totii, asa ca daca a gresit pana acum, prietena ta trebuie sa indrepte situatia, ma tem ca nu-si mai poate permite sa astepte, sa fie deprimata. Pana la coada, trebuie sa-si scape pielea.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
lorelei, ura asta este periculoasa, poate merge pana departe. Teama de pasul decisiv este o greseala, o stim cu totii, asa ca daca a gresit pana acum, prietena ta trebuie sa indrepte situatia, ma tem ca nu-si mai poate permite sa astepte, sa fie deprimata. Pana la coada, trebuie sa-si scape pielea.

Rufus, multumesc de raspuns. La ce te referi cu gresitul si cu indreptatul situatiei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Daca ceva e toxic pt tine, iti face rau...atunci elimini acel ceva toxic. Indreptarea situatiei...adica sa iasa din mocirla in care s-a afundat cu sau fara voie, sa se spele si sa mearga mai departe in asa fel incat sa ii fie bine, sa-si indrepte situatia ei ca individ, sa isi recapete demnitatea, stima de sine si sa invete sa nu mai permita nimanui sa i-o calce in picioare (sa nu ii mai pese de ce zice X, Y).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Ma refeream la faptul ca a gresit cand a ramas doar cu "inertia sau teama de a face pasul decisiv"; sigur, facem multi greseala asta, ramanem ancorati in ceva ce nu mai exista.
Poate indrepta situatia punand capat. Sincer, faptul ca ia in considerare sa se intoarca, ca sa se sfarseasca teroarea la care e supusa, este o noua greseala. Teroarea nu va inceta, pentru ca omul i-a prins inca o slabiciune si se va distra torturand-o.
E intr-o situatie din care are o singura iesire si trebuie sa o faca urgent. Ceea ce traieste nu-i normal, ce naiba...e o aberatie, de ce ai vrea sa-ti irosesti viata in chinuri, cand poate fi exact pe dos?
Da, poate fi exact pe dos. O perioada de stres (divortul, despartirea, ruperea), adica plata pentru indeciziile trecute, dupa care liniste. Normalitate. Nimic din ce-o asteapta dupa nu se va ridica la gravitatea prezentului.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Ma refeream la faptul ca a gresit cand a ramas doar cu "inertia sau teama de a face pasul decisiv"; sigur, facem multi greseala asta, ramanem ancorati in ceva ce nu mai exista.
Poate indrepta situatia punand capat. Sincer, faptul ca ia in considerare sa se intoarca, ca sa se sfarseasca teroarea la care e supusa, este o noua greseala. Teroarea nu va inceta, pentru ca omul i-a prins inca o slabiciune si se va distra torturand-o.
E intr-o situatie din care are o singura iesire si trebuie sa o faca urgent. Ceea ce traieste nu-i normal, ce naiba...e o aberatie, de ce ai vrea sa-ti irosesti viata in chinuri, cand poate fi exact pe dos?
Da, poate fi exact pe dos. O perioada de stres (divortul, despartirea, ruperea), adica plata pentru indeciziile trecute, dupa care liniste. Normalitate. Nimic din ce-o asteapta dupa nu se va ridica la gravitatea prezentului.

Rufus, cata dreptate ai! Am sa-i transmit randurile tale cu siguranta. Uneori ne complacem sa traim in situatii care ne fac nefericiti doar din teama de necunoscut, din frica de nou. Cand de multe ori necunoscutul e fericirea. Si implinirea....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Am vazut de ieri subiectul dar am asteptat sa imi treaca patima si sa inghit nodul din gat.
Been there, done that!
Incerc sa nu scriu un sfat kilometric si sa nu il "patetizez". Ca ea e puternica, frumoasa, cu cariera... ii spui degeaba, acum e praf si se crede Sluta slutelor si nimeni pe lume.
Fostul meu sot avea zile libere in care eu mergeam la munca si el ii spuneam bunicii mele de 80 de ani mizerii odioase despre mine. La fel nasei mele, la parastasul de 2 ani al mamei mele... niste mizerii pronografice. Mi-a sunat prietenii (care evident erau comuni, deci avea numarul lor de telefon) si a incercat sa ma denigreze in toate felurile. Am mai scris parca despre asta: toti prietenii i-au spus ca indiferent de ce am facut si chiar daca as fi facut, eu sunt prietena lor si relatia noastra nu e afectata. Mamaie si nasa mea evident nu m-au renegat, stiau ce au in familie.
Si in consecinta, singurul care a pierdut a fost el. Doar 2 prieteni au ales sa il creada si au rupt relatia cu mine... aia e, nu ma prapadesc de dor, mi-au ramas suficienti.
Concluzia este ca familia si prietenii adevarati stiu cine esti si ce insemni pentru ei. Si asta conteaza. Cel care arunca cu rahat, va primi exact asta inapoi... what goes around, comes around.

Iar inregistrarile alea nu conteaza, mie imi tiparise toate mailurile, imi descarcase toate conversatiile private de pe messenger, avea un dosar gros cu tot ceea ce scriam/vorbeam/visam... cui ii pasa? Celor care iubesc/apreciaza nu le va pasa.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eleni

Am vazut de ieri subiectul dar am asteptat sa imi treaca patima si sa inghit nodul din gat.
Been there, done that!
Incerc sa nu scriu un sfat kilometric si sa nu il "patetizez". Ca ea e puternica, frumoasa, cu cariera... ii spui degeaba, acum e praf si se crede Sluta slutelor si nimeni pe lume.
Fostul meu sot avea zile libere in care eu mergeam la munca si el ii spuneam bunicii mele de 80 de ani mizerii odioase despre mine. La fel nasei mele, la parastasul de 2 ani al mamei mele... niste mizerii pronografice. Mi-a sunat prietenii (care evident erau comuni, deci avea numarul lor de telefon) si a incercat sa ma denigreze in toate felurile. Am mai scris parca despre asta: toti prietenii i-au spus ca indiferent de ce am facut si chiar daca as fi facut, eu sunt prietena lor si relatia noastra nu e afectata. Mamaie si nasa mea evident nu m-au renegat, stiau ce au in familie.
Si in consecinta, singurul care a pierdut a fost el. Doar 2 prieteni au ales sa il creada si au rupt relatia cu mine... aia e, nu ma prapadesc de dor, mi-au ramas suficienti.
Concluzia este ca familia si prietenii adevarati stiu cine esti si ce insemni pentru ei. Si asta conteaza. Cel care arunca cu rahat, va primi exact asta inapoi... what goes around, comes around.

Iar inregistrarile alea nu conteaza, mie imi tiparise toate mailurile, imi descarcase toate conversatiile private de pe messenger, avea un dosar gros cu tot ceea ce scriam/vorbeam/visam... cui ii pasa? Celor care iubesc/apreciaza nu le va pasa.
Elena & Maria Bucuria

Gott, Eleni, m-ai terminat! Asta depaseste cu mult gradul de normalitate, e boala curata. Eu m-am despartit "frumos", adica am suferit ca un martir, dar n-a fost circ. Si-am ramas in contact, am lasat amandoi loc de-un buna-ziua. Imi amintesc ca dupa despartire ma durea sa aud pe cineva spunand ceva de rau de fostul meu, interziceam tema cu desavarsire....
Ma rog, sunt oameni si oameni. Bine c-ai scapat de el

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

buna,

prietena ta este victima unui abuz :(
trebuie sa incerci sa-i redai increderea in ea si in propriile decizii.
altfel stresul va continua, atat cat ii permite.


Eu
stau pe tarm si-sufletul mi-e dus de-acasa.
S-a pierdut pe-o cararuire-n nesfârsit si nu-si gaseste
drumul înapoi. (Lucian Blaga, „La Mare”, 1919)


Mergi la inceput