Razboiul trandafirilor

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Citat:
citat din mesajul lui emanouela
Eu am fost in locul prietenei tale nu demult, de acelasi atac am avut parte

Emanouela, fantastic c-ai depasit . Tu cum ai procedat? Cred ca i-ar prinde tare bine sa afle opinii personale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

M-am revoltat pe mine, pt ca de fapt la noi este cheia...am trecut prin etapele prin care trece ea acum, m-am scuturat si am avut un dialog cu mine....mi-am facut o "lista" cu ce vreau eu pt mine si pt copilul, am lucrat cu mine ca sa incep sa nu ma mai simt responsabila de actiunile altora, sa incep sa ma iubesc, sa ma accept asa cum sunt, sa imi iubesc defectele si stangaciile, sa nu-mi mai dau voie sa sufar doar din comoditatea de a lupta pt a-mi fi bine, sa nu ma complac in situatii care sunt toxice mie si copilului meu...de asemeni, am invatat sa accept sa nu mai am asteptari mari, am invatat sa accept ca pot sa si gresesc, sa accept ca mi se poate gresi, ca nu sunt miezul din dodoasca planetara ca totul sa se invarta in jurul meu si singura responsabila de binele meu sunt EU.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorelei_19

Luisa , din fericire n-au copii.
Ideal ar fi sa se apere. Sa ia atitudine si sa bata cu pumnul in masa si sa spuna: pana aici. Doar ca e intr-o depresie cumplita si fara pic de putere. Locuieste din pacate cam la 100km departare de mine si i-am propus sa-si gaseasca un job in zona Basel, aici ar avea mai multi prieteni. Mi-a raspuns ca si-ar dori enorm, dar ca acum nu are puterea s-o ia de la capat cu un nou job.
Tu ce fel de masuri crezi c-ar trebui sa ia?


Ma bucur ca n-au copii , ii va fi mai usor sa renunte la el, daca vrea !

Depresia se rezolva , numai ca trebuie sa faca ceva , un psiholog poate rezolva situatia. Unora nu le-a ajutat cu nimic dar , merita sa incerce.
Atat cat locuieste la tine propune-i un program care s-o detaseze cat de cat de ,,tensiunea" care o apasa! Petreceti timpul impreuna altfel!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Citat:
citat din mesajul lui emanouela

M-am revoltat pe mine, pt ca de fapt la noi este cheia...am trecut prin etapele prin care trece ea acum, m-am scuturat si am avut un dialog cu mine....mi-am facut o "lista" cu ce vreau eu pt mine si pt copilul, am lucrat cu mine ca sa incep sa nu ma mai simt responsabila de actiunile altora, sa incep sa ma iubesc, sa ma accept asa cum sunt, sa imi iubesc defectele si stangaciile, sa nu-mi mai dau voie sa sufar doar din comoditatea de a lupta pt a-mi fi bine, sa nu ma complac in situatii care sunt toxice mie si copilului meu...de asemeni, am invatat sa accept sa nu mai am asteptari mari, am invatat sa accept ca pot sa si gresesc, sa accept ca mi se poate gresi, ca nu sunt miezul din dodoasca planetara ca totul sa se invarta in jurul meu si singura responsabila de binele meu sunt EU.

Emanouela, cred ca de fapt asta este unul dintre "secretele" ale fericirii: sa ierti si mai ales sa te ierti si sa te accepti asa cum esti. Excelent raspuns .
Cred ca si ea are nevoie de o "curatire" dintr-asta, o scufundare in propriul eu si o acceptare a noii situatii. Compliment pentru reusita, mai ales cu un puisor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Citat:
citat din mesajul lui luisa1983
Atat cat locuieste la tine propune-i un program care s-o detaseze cat de cat de ,,tensiunea" care o apasa! Petreceti timpul impreuna altfel!

Luisa , ai dreptate, o sa incerc s-o "ocup" in limita timpului liber. Si am s-o sfatuiesc sa mearga la psiholog, daca depresia nu dispare. Cumva trebuie sa "functionezi", chiar daca esti la pamant. Sper sa reuseasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Multumesc...putere si inspiratie e ceea ce-ti doresc si eu tie, ai nevoie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Dependent social si financiar de ea?
Asta spune multe.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Spune-i sa ia si partea buna a lucrurilor:
- nu au copii, deci nu sufera si copiii in aceasta despartire,
- bine ca i-a vazut adevaratul caracter acum si nu a stat mai mult in aceasta relatie toxica
- este o femeie tanara, frumoasa, desteapta, se poate descurca singura, nu are nevoie de el din punct de vedere locativ si financiar
- are o familie care o iubeste si prieteni care o apreciaza, ce imprastie el despre ea nu ii face ei rau, ci lui, din toate punctele de vedere, nu face decat sa arate cat de josnic si lipsit de scrupule este
- viata ei de abia de acum incepe si va fi minunata

Spune-i ca nu e singura, arata-i mesajele noastre. Uite cate prietene are deja, de care nu stia pana acum.

Spune-i ca o rog eu sa faca asa, sa traga o portie buna de plans, ultima, dupa care sa faca un dus, sa se aranjeze, parfumeze, sa iesiti la o cafea si gata, din momentul asta e libera. Sa isi spuna in fiecare clipa ca e libera si fericita.
Mai spune-i ca el are asupra ei puterea pe care ea ii permite sa o aiba.



Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Dependent social si financiar de ea?
Asta spune multe.....
Madalina

Madalina ai citit bine printre randuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmencat

Spune-i sa ia si partea buna a lucrurilor:
- nu au copii, deci nu sufera si copiii in aceasta despartire,
- bine ca i-a vazut adevaratul caracter acum si nu a stat mai mult in aceasta relatie toxica
- este o femeie tanara, frumoasa, desteapta, se poate descurca singura, nu are nevoie de el din punct de vedere locativ si financiar
- are o familie care o iubeste si prieteni care o apreciaza, ce imprastie el despre ea nu ii face ei rau, ci lui, din toate punctele de vedere, nu face decat sa arate cat de josnic si lipsit de scrupule este
- viata ei de abia de acum incepe si va fi minunata

Spune-i ca nu e singura, arata-i mesajele noastre. Uite cate prietene are deja, de care nu stia pana acum.

Spune-i ca o rog eu sa faca asa, sa traga o portie buna de plans, ultima, dupa care sa faca un dus, sa se aranjeze, parfumeze, sa iesiti la o cafea si gata, din momentul asta e libera. Sa isi spuna in fiecare clipa ca e libera si fericita.
Mai spune-i ca el are asupra ei puterea pe care ea ii permite sa o aiba.


carmencat, un raspuns de nota 10, sfaturi pertinente si care i-au mers la inima. I-am aratat mesajul tau si in sfarsit a zambit putin...

Tocmai a plecat acasa, maine incepe munca si nu mai putea ramane. El i-a dat cheile inapoi de la casa, insa a terorizat-o cu mesaje, emailuri, telefoane, etc. Cand se simtea mai bine, iar o tragea inapoi. Si-i spunea incontinuu ca o sa fie toata viata singura, ca toate prietenele ei au familie si ca nimeni n-o s-o mai bage in seama ever. Ca revelionul si craciunul si le va petrece singura cuc, ca va innebuni in casa - el stie ca ea uraste singuratatea...

Sper c-am mai remontat-o putin. Ne-am facut azi o zi a femeilor si am incercat s-o incurajam mai multe fete cat am putut. E o puternica si sper sa depaseasca faza asta cat mai curand.

Mergi la inceput