Razboiul trandafirilor

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns susse spune:

Am fost si eu subiectul unei istorii similare acu ceva ani (nu eram casatoriti,si aveam si numai vreo 23 de ani). A spus cineva ca totul se va termina cand ea va lua atitudine...si cand el va pricepe/percepe ca ei nu ii este teama sau jena de ce ar putea face el, tocmai pentru ca el este cel care se denigreaza prin atitudinile deloc ortodoxe. Am fost facut curva in plina strada, alergata pe langa magazine sa mi se rosteasca tot felul de epitete...am ajuns si la politie cu plangeri. A lasat-o moale cand vedea ca vorbea singur (dupa vreo 2 luni de distractie), si s-a calmat aproape total cand el a cunoscut pe cineva, spre norocul meu destul de repede, dar oricum a durat destul incat sa zdruncine una alta in mine.
Multa putere si tie lorelei sa fii alaturi de ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Herra, iti dau perfecta dreptate, e o forma de abuz. Din fericire s-a mai linistit acum, o lasa in pace.
Susse, multumesc mult de urari, avem nevoie amandoua acum de putere!
Din pacate intre timp s-a imbolnavit si cred ca o mare vina o are si ex-ul, cu tot stressul pe care i l-a produs. De fapt simtome mai usoare le avea mai demult, doar ca in ultimul timp boala s-a agravat si a cedat. Tocmai s-a intors din spital. Nu pot decat sa ma rog la Dumnezeu sa se faca repede bine si sa fie din nou sanatoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Offf, Ana, imi pare nespus de rau! Multa putere amandurora si sa dea Dumnezeu sa-si revina cat mai repede atat fizic cat mai ales sufleteste!

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Multumesc frumos, Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Lorelei...multa sanatate prietenei tale....si putere, putere sa se ridice.
Pentru starea ei nu e ex-ul vinovat. De fapt, nu e nimeni. Si tu si ea trebuie sa evaluati situatia in functie de fapte...si anume: el vb urat de ea si cu ea (e strict alegerea lui cum vb), ea se supara si se streseaza...nu e el vinovat ca ea se supara si se streseaza, nu e nimeni, nici macar ea....doar ca ea ar trebui sa devina mai imuna la chestii de genul....el, atata poate, atata face....mai mult nu poate, de ce sa se streseze ea? Patrenerul e vinovat pt starea celuilalt partener doar daca voit il indoapa cu medicamente sau alte nebunii. E alegerea fiecaruia daca vrea sa evolueze, sa stagneze sau sa involueze. Ea ce vrea....din astea 3? Daca tu ca individ vrei sa evoluezi (pe orice plan: financiar, spiritual, pur si simplu ca individ, etc) iar partenerul stagneaza sau mai rau, involueaza, nu e vina lui daca tu, te alaturi lui si stagnezi si tu sau involuezi.
Un psihic sanatos te ajuta enorm de mult sa ai si un fizic sanatos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Emanouela, vorbind la rece ai perfecta dreptate. Dar arata-mi pe cineva care nu s-ar consuma cumplit intr-un asemenea caz. Si apoi unul e mai puternic si-si duce poverile mai bine, altul se indoaie.
Binteinteles ca nu e vina lui directa, doar ca stressul produs de comportamentul lui a agravat boala.
Multumesc pentru urari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Of Lorelai...imi pare rau ca trebuie sa treaca prin astea, dar poate e ceea ce o va intari.

Poate va intelege ca nimeni nu merita sa treaca prin ce a trecut ea si ca singura sansa e sa isi dea ei o sansa. Stiu, inteleg cat e de greu, am fost pe undeva pe aproape odata, dar dupa ce va trece greul, se va insanatosi, trebuie sa inteleaga ca nicio persoana din lumea asta nu e mai importanta decat ea. Ca nimeni nu merita sa te sacrifici si sa suferi atat incat sa iti periclitezi sanatatea. si insanatosire grabnica surorii tale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorelei_19

Emanouela, vorbind la rece ai perfecta dreptate. Dar arata-mi pe cineva care nu s-ar consuma cumplit intr-un asemenea caz. Si apoi unul e mai puternic si-si duce poverile mai bine, altul se indoaie.


Eu. De ce?! Pentru ca am anticipat din timp ,,miscarile adversarului" , dupa ce l-am studiat bine , mi-am concentrat atentia in alta directie nu in cea impusa de ,,adversar" .
Sora ta , nu a anticipat comportamentul post divort al fostului , a lasat sa se vada ,,locurile" unde ar putea fi lovita iar el a reusit, dovada ca ea este in spital. Merita?! Nu, binenteles!

Puterea tine de multe ori de vointa si autosugestie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

S-a dus pe campii empatia pe site-ul asta, fir-ar. Au ramas doar oamenii puternici, buni la psihologie, fara greseli si probleme.
Lorelai, putere multa si multa sanatate prietenei tale. Ea are nevoie de brate calde, de imbratisari, de cineva care sa o lase sa planga in voie si sa o linisteasca acum, sa gaseasca intelegere si suport. Nu e pregatita de "eu sunt mai tare ca tine" acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Da, ar fi util si practic sa formam un cor al bocitoarelor si sa-i plangem de mila. Tocmai pt ca si eu am trecut prin ceva asemanator, si alte fete care au scris aci, stiu ca atunci cand cineva iti plange de mila, cazi mai mult decat esti deja...e o vb inteleapta care spune fa in asa fel incat sa nu ajungi la mila nimanui...nu pt ca nu te-ar ajuta nimeni, pt faptul pe care l-am scris mai sus. Vezi lipsa de empatie? inseamna ca nu privesti in directia corecta...incurajarea sa iasa din starea in care e nu e deloc lipsa de empatie....dar na, fiecare vede doar particica care vrea.

Mergi la inceput