Bucurii de septembrie-octombrie 2006 (10)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lilina spune:

of Lexi, multa sanatate
si noi ne-am revenit cu greu din boala, am inceput scoala la grupa pregatitoare un pic rusinati, in rest ok, pana acum

La multi ani sarbatoritilor, imi pare rau ca nu prea am avut timp sa intru pe forum.

Numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna tuturor.
La multi ani, Victor si Maya Maria! Cris, sa iti traiasca baiatul, sa fie sanatos si sa aiba noroc in toate!
Am dus-o azi pe Maria la gradinita pentru ca nu a mai facut temperatura, mai are doar cateva reprize razlete de tuse. Le-am spus la gradinita ca maine vreau sa-i serbez ziua si pe la 10.00 m-au sunat ca nu se poate maine, ca o parte din copii pleaca in padure iar restul fac Kartoffelsuppe (ciorbita de cartofi). Nu inteleg cu ce incurca o bucatica de prajitura in plus si un paharel de suc, dar in fine. Ca in rest, nu fac nimic deosebit, doar papa prajiturica pe care o aducem si beau suc. M-au rugat sa aman pe luni. O sa fie tare dezamagita Mariuca mea. Dar o sa sarbatorim in familie la greu, o sa ma gandesc la ceva surprize in plus, care sa-i faca placere.

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

La multi ani sarbatoritilor zilei,Victor si Maya-maria!

lexi ce ti-e si cu gradinitele astea,cate bordeie atatea obiceie.pacat ca nu sunt de acord sa fie exact in ziua cand Maria isi sarbatoreste cei 6 anisori si vor sa o amane.

la matei in primul an a fost ziua lui sambata si luni m-a si chemat educatoarea si m-a rugat sa ii aduc pentru ziua urmatoare ceva dulce( la noi numai muffinsi sau salata de fructe era voie) pentru a fi sarbatorit de colegi.ce daca mergeau la padure,doar la 12 tot de la gradinita pleaca spre casa.

sunt sigura ca o veti sarbatori acasa si va trece mai usor peste asta.

fug sa vad daca a terminat juniorul de colorat pentru la scoala si sa iesim putin afara desi e cam frigut.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrix spune:

Seara buna de la noi,

La multi ani Bucurii,
Bogdan Ioan , Maria Elena, Daria Elena, Teodor, Patricia Maria , David Constantin Marian , Stefan-Andrei , Lukas-Daniel Dorian-Constantin, Mihai Sebastian, Ioana , Alexia-Maria , Matei , Cosmina , Yagi Alesio Tsubasa Rebecca-Riana, Ada, Erik, Nicolas Mihai, Sarah-Rebecca , Victor , Maya-Maria Maria-Cornelia, Rares-Nicolascu multa sanatate si clipe minunate!
Mult succes Bucuriilor la scoala si gradi!

Multumesc fetelor de urari.

Cu scoala greu, dar cred ca greul i-l resimt eu mai mult.
El merge cu placere de mers, nu avem probleme de genul sa nu vrea, merge si matematica bine, dar scrisul i-l omoara. Aici ii invata sa scrie folosind direct cuvinte, la inceput din 2 litere: ik, an, uk, el. Toate ca toate, dar k-ul de mana inca ii da batai de cap, daca nu se concentreaza, nu-l poate face. Zici ca nu i se indemana. Si mai vine si cu cate o surpriza, gen ca face litera in oglinda. Dupa invatatoare totul e normal, asa ca inca nu ma strezes. M-am dus sa-mi arate cum fac literele de mana, ca nu le fac cum le-am invatat noi. Ei incep literele de sus, nu pun codita la a, d, i in partea stanga, nu fac bucla la r, sau o. Avea Eric tema sa-l scrie pe a si cand am vazut cum i-l face, am zis ca nu se poate asa. Copilul o tinea pe a lui ca e bine ca asa ia aratat invatatoarea, eu ca nu e bine. Daca consideram un rand cu 2 linii paralele, ei incep de pe linia de sus, fac jumate din semicercul dinspre dreapta, se intorc inapoi spre stanga si fac tot semicercul din stanga si continua cu jumatatea din semicercul din dreapta, apoi din punctul unde au unit cele doua jumatati ale semicercului din dreapta, merg in sus si apoi coboara in jos si fac bastonasul dreapta de la a. La fel la o si punctul unde s-au unit cele doua jumatati ale semicercului din dreapta este punctul de legatura cu cealalta litera, fara sa faca bucla la o.
Asa ca vreau nu vreau, mai invat odata sa scriu!

Lexi, sa stii ca n-am uitat, dar astept programul pe luna viitoare!

Petreceri frumoase sa aveti!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna tuturor!
La multi ani, Rares Nicholas!
Beatrix, multumim de urari! Complicat ce spui tu acolo cu scrisul, dar ei deja fac litere? Au s#259;rit peste faza cu bastonase si bucle??? Inc#259; o data ma bucur ca Maria mai copilareste un an.

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

La multi ani fericiti MAriei si lui Rares! sa creasca frumosi si sanatosi!

ca si beatrix e durere mare si la noi cu scoala.adica ii place,scrie cu drag de fiecare data lectiile numai ca eu una le gasesc ciudate si il las acum singur sa le faca.

dupa 3 saptamani scrie cuvinte cu litere de tipar(litere pe care le copiaza de pe un carton cu poze,fara sa le fi invatat inainte).si scrie cum aude...plus ca in germana sunt cuvinte la care se scrie cu LL sau SS sau SCH...complicat.cand puteau sa invete,parerea mea sa scrie cuvantul de la inceput corect.

o singura litera a facut pina acum si aia este Ee,dar nu scis de mana ci de tipar.

matei este mai incetut de felul lui,e si cel mai mititel la ani din clasa si in astea 3 saptamani a avut de scris si ce nu a terminat in clasa(si ca exemplu,vecina noastra care este cu 9 luni mai mare a scris 3 randuri cu E si fiu-miu numai 3 litere pe primul rand ) iara acasa pe langa cele 3 date de invatatoare a mai terminat si alte 3 de la scoala si uite asa a scris la o materie peste 30 min si ea ne zicea ca toate temele sa fie gata in jumatate de ora.

azi vad ca pentru prima oara are numai ultimul rand de terminat,in plus,restul le-a reusit in clasa.le-a scris ceva mai urat dar a facut ceva.ca el m,ereu imi spune ca vrea sa scrie frumos,si de asta nu se grabeste

cam atat de pe frontul scolar,ma intorc sa vad daca a terminat.noroc ca am nervii tari si greu imi ies din pepeni,pe la ora lectiilor se mai aud tipete prin bloc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Uff, osna, e greu, e bine ca nu te enervezi, lasa-l incet, mai ales daca spui ca e cel mai mic din clasa, e normal sa fie mai incet. scolarelul!
Am uitat sa fac cinste, sa-mi fie rusine. Asadar, poftiti la si sau , dupa preferinte.

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandrutza_76 spune:

Buna seara! Va salut cu drag!
Am intrat tocmai pentru a ura "La multi ani!" Bucuriilor care s-au aniversat in aceste zile: David, Sophie, Darius, Adelina, Teodor, Bogdan Ioan , Maria Elena, Daria Elena, Teodor, Patri, David Constantin Marian, Stefan-Andrei, Lukas, Dorian, Sebicu, Ioana, Alexia-Maria, Matei, Cosmina, Yagi, Rebecca-Riana, Ada, Erik, Nicolas Mihai, Sarah-Rebecca, Victor, Maya-Maria, Maria-Cornelia, Rares-Nicolas (sper sa nu fi omis pe nimeni). La multi ani si celor care se vor aniversa de acum incolo! Sa cresteti mari, frumosi si sanatosi!
Cum nu am mai intrat de mult pe forum va anunt ca cea mare a intrat la liceu, in aceasta vara (isi doreste sa faca medicina), Narcisa e deja acomodata cu clasa pregatitoare, Diana e in grupa mijlocie, la camin.
Avem un program foarte incarcat, caram copiii cu noi mai peste tot (Narcisa e la mine la scoala si nu ma ajuta orarul tot timpul). Eu imi voi sustine in acest an gradul didactic I, toata vara am stat si am scris lucrarea de grad (sa nu mai aud de ea ).
Pe forum nu am mai intrat de foarte mult timp, noroc ca mai trag cate o privire pe FB, la poze, la fetele pe care le am in lista.
Va doresc toate cele bune, tuturor, sper sa mai pot intra, macar sa las cate un scurt mesaj.
Inca o data pup toate Bucuriile, si le doresc "La multi ani!"


Xandrinne si ale ei Raluca (03.08.1997), Narcisa (21.09.2006) si Diana (24.09.2008)

poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna tuturor.
La multi ani, Narci, David si Matteo! Xandrutza, pupa fetita frumoasa, sa fie sanatoasa si sa aiba succes la scoala! Iar tie iti doresc mult succes la grad!

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

La multi ani, Vladone! La multi ani si pt Roxana!

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput