Fulguleti de nov-dec 2006 (9)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanica2006 spune:

Hai ca daca-i cu poeziile intervin si eu, uite noua asta ne place tare, adica mie si Mariei, care se pare ca ma mosteneste pe latura artistica

Un porumbel
de Elena Farago


Un porumbel cazut-a, din zbor, pe-o stânca-n mare,
Si-i mic de tot saracul, de-abia a prins sa zboare!…
Vin valuri mari si-n stânca se lovesc, si lui i-e frica,
Si trist si-ascunde capul, si aripile-si ridica
Când stropii sariti din valuri pe pene-i cad si-l uda,
Dar piuitul jalnic nu-i nimeni sa-l auda!…
Ci iat-o porumbita ce-n zbor zorit soseste:
E mama lui ce-l cata, plângând, de când lipseste.
Si-i lânga el acuma si-l ciuguleste dulce
Sa-i treaca spaima si-apoi sa mearga sa si-l culce.
Si-ncet spre cuib acum zbura-vor împreuna-
Sa-l încalzeasca mama, s-adoarma-

Noapte buna!…

S-o vedeti pe Mariutza mea draga cu cat patos recita, bine, nu stie tot asa cursiv, da' le zice pitica bine de tot.

David in schimb deseneaza mereu, totul la el se exprima prin desen, si face niste chestii de lcuru manual deosebite, avem expozitie in camera.
Va pup, fetele mele dragi !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danita spune:

salutare ,

ce frumoooosssssss gasesc aici :) ! poezioareeeee ! super !
Noi nu prea stim poezii ... ;) el zice ca se face mecanic de locomotiva , adica nu cre ca e necesar :D

acum problema : gurita cu sa zicem vreo 6-7 afte inclusiv pe omusor ...... :( nu il doare , eu numai herpangina am in cap si sper sa nu fie ! mananca ( asa cum stie el) zice ca nu il deranjeaza ....doar cand l-am dat eu cu un spray de la dr genske impotriva aftelor . Astept sugestii de tratament rapid :D

Lizzy draga mea , in sfarsit am auzit sa spui ca dai un ignore ;) , super-girl!

pupicei !

D

ps : va ziceam de planuri de vara .... eu simt ca va fi litoralul italian ;) ...si la sectorul asta astept impresii :)

noapte frumo !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui danita

salutare ,

ce frumoooosssssss gasesc aici :) ! poezioareeeee ! super !
Noi nu prea stim poezii ... ;) el zice ca se face mecanic de locomotiva , adica nu cre ca e necesar :D

acum problema : gurita cu sa zicem vreo 6-7 afte inclusiv pe omusor ...... :( nu il doare , eu numai herpangina am in cap si sper sa nu fie ! mananca ( asa cum stie el) zice ca nu il deranjeaza ....doar cand l-am dat eu cu un spray de la dr genske impotriva aftelor . Astept sugestii de tratament rapid :D

Lizzy draga mea , in sfarsit am auzit sa spui ca dai un ignore ;) , super-girl!

pupicei !

D

ps : va ziceam de planuri de vara .... eu simt ca va fi litoralul italian ;) ...si la sectorul asta astept impresii :)

noapte frumo !


BeBelusca




daca se dovedeste a fi herpangina (nu te pseria, e nasoala, dar nu chiar atat de nasoala) nurofen/panadol pt febra (dani a facut 40,2), isoprinosina (pt ca e virala si sa lupte mai bine), tone de lichide, nurofenul dat cu vreo 30 min inainte de masa ca sa nu il mai doara atat de rau. si cam atat, nu prea ai ce altceva sa ii mai faci. sau eu nu stiu.
dani a avut de 2 ori si a trecut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danita spune:

salutare ,

nu e herpangina!! azi e mai bine am dat cu spray contra aftelor , cu niste betisoare cu glicerina, spalat cu apa cu bicarbonat .....so ...... sa zicem mai bine ! cauza : a cazut un dintisor si a fost tot cu mana la el ...asta-seara a cazut si celalalt :( ....am copil mare !

thx laura de sfaturi!

pupici

D


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:



Roxanica, iote unde se-ascunde un fan Elena Farago! Multam fain. Trimis doritorilor mai departe.


Danita, bine ca trece buba repede.


Lizzy, spor in toate!


Laura, un mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saryta spune:

salutare, am si eu o rugaminte: finutul nostru are o problemuta la picioruse - varus equin, acum poarta ghips, dar mai tarziu ne trebuiesc orteze Ponseti care sunt destul de scumpe si trebuiesc schimbate odata cu cresterea piciorusului ... daca stiti pe cineva sau auziti ca vinde ghetutele noi am fi interesati.Multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavinia_P spune:

saryta,
Imi pare rau de finut..eu nu am auzit pe nimeni cu diagnosticul asta sau care sa poarte ghetute..sper sa gasiti totusi..
Nu exista un alt forum cu subiectul asta..poate gasesti acolo mamici..

Laura,
Nice to seen you! :)

Fuseram la Bucuresti,totul a decurs bine (cu emotiile de rigoare)si acum avem niste tubulete "de cursa lunga" care ar trebui sa il tina pana la 12 ani,eventual..efectele au aparut imediat..cand s-a trezit mi-a zis ca vorbesc prea tare..desi vorbeam normal..doar auzul lui isi revenise..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aka spune:

ce ma bucur ca ati rezolvat cu urechisele Lavinia.
uneori, ma gandesc, ce frumos ar fi sa ne mai intalnim cu copii..dar, ramane doar un gand.

noi invatam ceasul. si sa vorbim in propozitii.
zboara timpul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:


de fiecare data cand scrie aka ma gandesc cum a venit ea la noi in vizita la budimex, desi statusem acolo cu M doar juma de zi cand i-am scos polipii si amigdalele in iunie 2009, la acelasi prof. gheorghe. si cum eram de stresata si obosita si nu m-am putut bucura pe deplin atunci ca ne vedem...

lavinia ma bucur sincer ca ati ajuns la el. sper sa nu mai aveti probleme macar cativa ani buni

danita apropos de ignore pt semnele marunte... I a inceput de azi sa ia Vingantoletten pastilute, zilnic in zilele fara soare. Iar M. e... invidios! Asta micu' ajuns sa ma intrebe "da' io cand mai iau medicamente?!" pai nu prea mai am medicamente in casa. au expirat si le-am aruncat asta pt ca... n-am mai avut nevoie.
am fost ieri la un soi de evaluare la medicul de familie. care nu ne-a mai vazut de vreun an, sincer... si era uimita dna dr ca M. este cum este. adica foarte bine fata de cum era acum 2-3 ani.
in alta ordine de idei am semnat ca refuz ultimul rapel la trivaccinul ala de trebuia facut la 4-5 ani... pe M nu vreau sa-l mai vaccinez cu nimic.

asa. si la evaluare, M are 20 kg imbracat si 113cm. mi se pare la limita inferioara dar mno, astia suntem. facem si analize de sange si scun si urina. asa, ca n-am facut de 3 ani si vreau sa stiu cum stam.

in timpul asta... I are 132cm si 33kg!! hmmm, pare cumva dolofan, indesat, nu stiu cum sa zic. nu e umflatzel, dar e solid bine. de ma pun cu el cred ca ma da jos cica nu-i foarte bine, ar trebui sa se lungeasca sau sa nu mai puna pe el vreo 2 ani, dar e tare tare mancacios, cam ca ma'sa

asa. altceva? I. a participat la primul 'concurs' din viata lui. e un soi de concurs national la mate si romana (nastasescu ii zice) in fine, eu nu sunt adepta testelor sub forma de olimpiada in cl a 2-a... dar pt ca nu are incredere in capacitatile lui, l-am incurajat sa se testeze pe sine. sa participe, sa faca pt el exercitiul asta. si a venit foarte incantat, in sensul ca "mami, n-a fost asa greu cum credeam sa ma concentrez si sa fac cat de bine am putut" era mandru. pt prima data mandru de realizarea lui. a obtinut un punctaj foarte bun si... o doza sanatoasa de incredere in sine
urmeaza etapa 1 la mate, unde e mai dornic decat la romana, pt simplul motiv ca-i place matematica mai mult

cum merge scoala la clasa 0??

aaahhh, si inca ceva ca vad ca sunt in chef de dimineata
ieri la gradi au invatat un cantec "supa de zarzavat" - a lui tudor gheorghe (de pe albumul Diligenta cu papusi). a venit ieri acasa M... si au cautat M si I pe trilulilu melodia... mai si cantau aseara in bucatarie melodia aia pe doua voci... neaparat s-o ascultati, e bestiala!
"cu morcov, cu varza, cartof, patrunjeeeel... cu sfecla, cu ceapa ca toate-s la feeeel..."


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yagmur spune:

Ce de vesti bune in dimineata asta
Lavinia, ma bucur tare mult ca s-a rezolvat cu urechiusele lui Mihaita
Danita, ce frumos; si eu visez la Disneyland dar nu stiu cand ajungem
Lizzy, M arata chiar foarte bine; Luca nu a sarit inca de 110 (nici atata nu cred ca are ); acum facem kineto cat putem, cred ca ii voi da pana la urma si vitamina D injectabila, osteocare sirop de luna asta... si nu ar fi rau sa ajung la un endocrinolog pediatru pentru o evaluare...
La scoala pentru Luca e teren de joaca; in continuare face doar ce vrea, nu e atent deloc, vorbeste, rade, e distractie maxima pentru el; in curand vom avea consultari individuale si astept sa vad ce aud...
La after abia daca deseneaza o fisa si iese pe usa sa mearga in curte; iar seara mi se plange ca nu are timp suficient de joaca .
Yagmur si Luca

Mergi la inceput