Fulguleti de nov-dec 2006 (9)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lavinia_P spune:


Salut,

Ne-am intors de la Viena..nu am facut mare lucru..Dr. a recomandat in continuare aeratoare pana la 12 ani daca e nevoie..foarte mirat ca i-au fost scoase..
Acolo costa 6000 euro la AKH..peste asteptarile noastre ,care ne-am gandit la cel mult 3000..a recunsoscut si dr ca e f mult pt asa o interventie,relativ simpla...
AKH -o enormitate de spital..incredibil..Incredibil doctorul- care s-a comportat extrem de amabil,desi i-am spus ca nu vom face interventia acolo..
Si incredibila Viena..am ramas indragostita..si am intrat in depresie cand am ajuns aici..:((

Ne-a mai linistit ca nu e "dramatic" -ca a avut mii de copii ca el si sigur isi va reveni...
Asa ca vom face alt drum la Bucuresti saptamana viitoare si sper ca dr.Gheorghe ,care a ajutat-o pe Raluca_U sa aiba mana buna si sa i le puna corect,incat sa reziste macar 2 ani acolo..
Recunosc,ca daca nu venea sezonul racelilor as fi incercat E112 chiar daca trebuia sa dau spaga in stg si in dreapta pt a fi semnat...dar asta ar dura.. ne preseaza timpul..trebuie sa i le pun cat mai repede..inainte sa apara primul muc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


Lavinia, ma gandeam la voi.. ce-ati fi facut la Viena. Pare rau ca nu v-au iesit planurile.. intr-adevar prea multi bani.
Bafta la nenea dr. de aci.


Kiki, ce intelept graiesti maica.
Inteleg ca trecut si mata niste hopuri lately.. multa, multa sanatate!



Denn die Ferne ist niemals dort, wo man sich befindet. (Janosch)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yagmur spune:

Lavinia, imi pare rau ca nu a iesit asa cum va asteptati voi, dar sunt sigura ca problema se va rezolva... trebuie sa se rezolve
Lui Luca ii place in continuare la scoala, chiar daca e atentionat ca vorbeste si ca nu este atent. Eu sper ca pana in clasa 1 se mai linisteste. Timpul petrecut cu el este foarte scurt; cel mai mult stam de vorba cand mergem si ne intoarceam de la kinetoterapie. In weekenduri a fost plecat la Breaza, vine tare vesel de acolo.
Trebuie sa ma gandesc la program de divertisment cand vine vremea rea. Voi mai lucrati ceva cu cei mici acasa? Eu l-am tot lasat pe Luca in pace, cred ca din iunie nu a mai facut nimic, in afara de ce mai desena la scoala de vara, dar cred ca trebuie un pic sa ma lucram si pe acasa sa ajunga la nivelul clasei lui. Fara sa-l stresez, 2 fise/saptamana sau asa ceva....

Yagmur si Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutz spune:

Iaca mai scot si io nasu' oleaca.
Voiam sa intru saptamanile trecute sa urez "MULTA BAFTA" fulgilor care au inceput scoala, dar n-a fost timp...
Eu una ma fericesc ca l-am lasat la gradi inca un an, mai ales acum ca aud ca vor sa scoata pregatitoarea de la anu'. In fine, vom vedea ce va mai fi.
Rares merge inainte cu logopedia, incurca in continuare cateva litere si intarzierea de limbaj e inca acolo...ne luptam in continuare cu ea.
Am inceput tenis-ul, de o saptamana, deocamdata ii place mult, e adevarat ca primele saptamani sunt de acomodare, mai vedem mai incolo, sper sa-l tina placerea!
Sunt si eu foarte incantata de activitatile de la gradi, anul asta au o trupa de teatru care le vine de 2 ori pe luna, actorii sunt de prin Anglia si ceva tari nordice, am fost la prima lor ora, mi-a placut mult cum implica copiii in activitate!
.
Eu sunt foarte obosita, AMR 2 saptamani pana la concediu, dar pana atunci mai avem multe de facut. Profesional vorbind, cred ca am cel mai challenge-ing an din cariera mea...de aici probabil si oboseala.
Va pup si saptamani usoare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danita spune:

salutare ,

ce faceti dragelor ? slaba miscarea pe aici :)
P se odihneste, l-a durut burtikuta si acum face nani . Vorbisem sa mergem la cursurile de teatru dar ... imi e cam mila sa il trezesc si in plus nu cred ca are el chef dupa deranj..... dar mai vedem , cred ca o sun pe actrita care tzine cursurile daca ne primeste saptamana viitoare. La innot nu a mai fost de vreo 3 saptamani ( ba a fost piscina inchisa ba nu am putut noi ...vedem si acolo) El vrea sa invete sa bata mingea dar culmea la batut mingea nu il primeste nimeni :D !!
Asteptam iarna si schiul ... desi anul asta doar in Poiana cred ca il vom experimenta ! El vrea in tabara de schi impreuna cu tanti la care a fost la clubul de vacanta ...pana atunci sper sa se innoade singur la sirete si alte alea :D . Sper sa ii mai fie bun echipamentul :D

Eu, imi fac planuri de vacanta de vara :D si in rest , nu ma plang ! ;) Doctorii si-au cam deschis front de lucru la mine dar va trece si astea cumva ;) !

pupici
D cu P




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deeaA spune:

Seara buna fetelor!
YAGMUR,LAURA,RUXANDRA,KIKINEATA,DANITA,multam mult pt raspunsuri,o sa treaca,stiu prea bine,dar pt mine a fost f.grea nasterea naturala si m-am refacut cam greu,acum vedem si asa
LAVINIA imi pare rau ca nu a-ti putut rezolva acolo,las ca va faceti voi bine si aici
DANUTZ hai ca mai ai putin pana la concediu,hai ca poti multa sanatate!

(26+)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


neata

Noi ne-am distrat cu totii.. cu o enteroviroza uracioasa si una tip "raceala", sau o combinatie de amandoua?!


G a inceput inotul cu prof cu care a mai facut putin acum un an.. he, he atunci, la primele ore, a intrat cu colacul. Acum prof nu l-a crezut ca el inoata fara nimic si la inceput l-a pus sa-si puna aripioarele. Continuam si cu tenisul.. relaxat.


Yagmur, G are niste carti primite.. gen "pregatire pt scoala" si mai "lucreaza" uneori din ele. Cand si ce are chef. Eu ma "distrez" destul cu M si nu-mi mai trebuie .

Vorbeam si cu barbatu'.. ce diferenta este intre a prinde diverse de la alti copii.. nici nu-si dau seama cand le invata, si a primi informatia de la adulti. Avantaj clar pt fratii mai mici.

Ah, si mai invata poezii cu tati.. "Catelusul schiop". Mi-a recitat si mie aseara "Gandacelul". Cu glasciorul lui cristalin... . Nu sunt asa fan poezii, dar sunt sfasaietor de simple si frumoase.



Denn die Ferne ist niemals dort, wo man sich befindet. (Janosch)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:



Gandacelul

de Elena Farago


- De ce m-ai prins in pumnul tau,
Copil frumos, tu nu stii oare
Ca-s mic si eu si ca ma doare
De ce ma strangi asa de rau?

Copil ca tine sunt si eu,
Si-mi place sa ma joc si mie,
Si mila trebuie sa-ti fie
De spaima si de plansul meu!

De ce sa vrei sa ma omori?
Ca am si eu parinti ca tine,
Si-ar plange mama dupa mine,
Si-ar plange bietele surori,

Si-ar plange tata mult de tot
Caci am trait abia trei zile,
Indura-te de ei, copile,
Si lasa-ma, ca nu mai pot!...

Asa plangea un gandacel
In pumnul ce-l strangea sa-l rupa
Si l-a deschis copilul dupa
Ce n-a mai fost nimic din el!

A incercat sa-l mai invie
Suflandu-i aripile-n vant,
Dar a cazut in tarna frant
Si-ntepenit pentru vecie!...

Scarbit de fapta ta cea rea
Degeaba plangi, acum, copile,
Ci du-te-n casa-acum si zi-le
Parintilor isprava ta.

Si zi-le ca de-acum ai vrea
Sa ocrotesti cu bunatate,
In cale-ti, orice vietate,
Oricat de far-de-nsemnatate
Si-oricat de mica ar fi ea!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:



Catelusul schiop

de Elena Farago


Eu am numai trei picioare,
Si de-abia ma misc: top, top,
Rad cand ma-ntalnesc copiii,
Si ma cheama "cuciu schiop".

Fratii mei ceilalti se joaca
Cu copiii toti, dar eu
Nu pot alerga ca dansii,
Ca sunt schiop si cad mereu!

Si stau singur toata ziua
Si plang mult cand ma gandesc
Ca tot schiop voi fi de-acuma
Si tot trist am sa traiesc.

Si cand ma gandesc ce bine
M-as juca si eu acum,
Si-as latra si eu din poarta
La copiii de pe drum!...

Cat sunt de frumosi copiii
Cei cuminti, si cat de mult
Mi-ar placea sa stau cu dansii,
Sa ma joc si sa-i ascult!

Dar copiii rai la suflet
Sunt urati, precum e-acel
Care m-a schiopat pe mine,
Si nu-i pot iubi de fel...

M-a lovit din rautate
Cu o piatra in picior,
Si-am zacut, si-am plans atata,
De credeam ca am s#259; mor...

Acum vine si-mi da zahar
Si ar vrea sa-mi fie bun,
Si-as putea sa-l musc odata
De picior, sa ma razbun,

Dar il las asa, sa vada
Raul, ca un biet catel
Are inima mai buna
Decat a avut-o el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:


la poeziile astea plangeam cand le recitam asa mila imi era de bietele animale

scoala+baschet - I, gradi+joaca - M
noi astia mari ne imprastiem in continuare in toate directiile
sanatosi, ignoram mucii

Mergi la inceput