Spiridusi de ian/feb'06 ... Incep scoala! (29)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns G_I_O spune:

eu copiez ce am scris dincolo la Prietene....

Azi a fost prima zi de gradi pt Edi....a plans puuiul meu, eu la fel....sunt asa necajita....
Dim. ne trezim ca nu suntem in grupa in care stiam vineri....suna directoarea, intalneste-te cu ea, adu-o la gradi...toate ok, il muta la loc....
Ia copilul abia potolit din prima gr si baga-l in cealalta. a 2-a runda de si tinut de gatul nostru. plang si ceilalti din grupa dupa el. Plang si eu.....
la 11 eram la gradi sa vad ce face...papa fructul totul ok, ma decid sa-l las pana dupa masa de pranz.
la 12:35 luam un copil vesel acasa. Vom vedea maine cum va fi.....
eu tot nu sunt impacata....deocamdata nu e ce vreau....sper sa ma insel si sa faca ceva treaba educatoarele astea cu ei.
Sotul zice sa mai stam sa vedem cum e. Directoarea ne-a spus ca ni-l muta si in mijlocie daca vrem, dar sfatul ei e sa asteptam sa vedem cum se acomodeaza si daca suntem multumiti de d-nele educatoare, care nu sunt titulare, ci suplinitoare.

Miha ma bucur ca e ok Tudor si tu esti multumita.
asa zic si eu...dar daca am citit-o bine pe inv., nu prea i-a placut fala domnului, acum om vedea....eu sper ca, macar dansa sa fie corecta, restul nu conteaza.
Cosmi frumos exemplu. Ma bucur pt amandoi copii. sunt mari deja, iar tu arati ca si sora lor mai mare.
si cumnata a mers la liceu cu nepoata...chiar a certat-o sotul ca nu si-au taiat cordonul ombilical?.
da, de foarte bun gust lista pt rechizite.
mai trebuie luat stiloul, coperti si etichete. pana acum am stricat doar 70 lei si am luat tot ce era mai scump si mai bun. bine, penarul si ghiozdanul il avea gata echipat.
Maraki am ramas ....of doamne...sper sa nu se intample ce zici tu....ar fi pacat de copil. si ai mei sunt topiti dupa tatal lor. tu ai mai trecut prin experiente dintr-astea si stii mai bine.
Denisa nu te mai scuza, intra ca la tine acasa....odata chiar locuiai aici, stii?
Lili ma bucur ca esti multumita.
noi avem 2 profi: religie si engleza.

M azi a fost in vizita in biroul directorului, au desenat familia lor....i-a placut tare.
a mancat doar jumate de sandvis si a baut laptele de la scoala, cornul nu l-a dorit.
oricum, vad ca el mananca dim acasa, rapid cereale cu lapte.
este foarte incantat si fericit. sper ca tot asa sa ramana pana la sfarsit.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Salutare si de la noi.
Ieri aglomeratie mare la scoala; a durat cam o ora discursurile si toate cele, dupa care au inceput sa strige catalogul; copii au trecut prin bolta de flori, au mers in clasa impreuna cu noi pentru cateva minute, dupa care au stat cam oora in clase si noi pe afara; intre timp am mers de i-am luat uniformele, am platit taxele, masa, etc.
Azi a avut zi plina: l-am dus la ora 8 la scoala si mi l-a adus buss-ul la ora 16.
Toate cartile, caietele, foarfeca, hartia glasalta si creponata, plastilina, etc, raman la scoala; deci ghizdanul lui este gol pentru ca fiecare copil are dulapiorul lui; a mancat la pranz si mi-a spus ca mancarea a fost super ok; e tare incanta si ii place mult la scoala, insa se vede pe el ca e un pic obosit; in clasa sunt 6 fete si 8 baieti.
Matei sa in banca cu o fetita.
A avut si engleza azi, iar maine are informatica.
Imi place foarte mult scoala, dar am niste emotii; exact ca Miha: sa nu se imbolnaveasca, sa ii fie bine; azi si-a uitat bluza de trening si sapca la scoala.
Am asa o stare agitata: nici acum nu imi vine sa cred ca avem copii asa de mari care deja merg la scoala.
Azi am dus si pozele pentru ecusoane si carnetul de elev.
Pana sa vina azi de la scoala nu am avut deloc stare. nu mai stiam ce sa fac....
Revin


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Am revenit; Matei e deja in pat si cred ca deja a adormit.
M-a sunat si soferul sa imi aduca aminte ca maine vine sa il ia de parca puteam uitam asa ceva
Of.....avem copii mari
Maraki, groaznic ce povestesti tu acolo; foarte urat din partea lui G. Tu trebuie sa te mobilizezi ca totul sa fie bine
Denisa, nu avem de ce sa te scuzam.
Multumim pentru vesti si te asteptam cat mai des pe aici
GIO, ai rabdare cu Edi si o sa vezi ca totul o sa fie bine; la incput, la gradi, mai toti copii plang.
Multi copii la M. in clasa.
Cosmi, cu liceul, eu as zice ca nu e chiar atat de drastic; acum stim cum sunt liceenii (ca doar am fost ca ei) cu chiulul si alte cele; probabil ca si-au luat masuri suplimentare.
Si noua ne-a spus doamna sa nu ne asteptam deocamdata la teme si alte cele; primele doua saptamani sunt de tatonare, iar urmatoarele 3 saptamani o sa fie perioada pre-alfabetare.
Restul fetelor si zile cat mai usoare (eu cel putin am nevoie la cat sunt de stresata)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Haideti ca pana acum doar am dat rapoarte si n-am raspuns nimanui.. asadar:

GIO - cam nasol cu 35 de copii.. numai pe vremea mea mai eram cate 42. Nici nu stiu ce sa zic... cumva, cumva se vor face fiecare dintre ei remarcati . Foarte dragut s-a organizat primirea la voi. La noi cand au trecut copii prin tunelul de flori au pus "Multi ani traiasca" parca eram la nunta/botez doar ca lipsea tortul.
Imi pare rau de Edi ca plange. Macar bine ca l-ati gasit vesel la pranz. Si eu am "boala" pe suplinitoare...nu de alta da' m-am lovit si eu de una anu' trecut la N la gradi... mai am oroare si de doamnele tinere (fara copii), ma gandesc ca atunci cand ti-e lumea mai draga raman insarcinate si ii lasa balta.
Pana una- alta nu-i un capat de tara daca la gradi se schimba educatoarele..important este ca cine se ocupa de ei sa ii poata tine in frau si sa-i disciplineze.
Nicolas a avut azi la pachet o banana si un Barni. A baut laptele de la scoala, a mancat Barni si Cornul jumatate la scoala, jumatate dupa ce l-am luat eu de la scoala. Ma si mir ca l-a mancat mai ales ca el nu mananca paine. Pentru maine ii pun un mar si niste biscuiti integrali cu cereale si fructe.
Super lista de rechizite ati primit. Cat despre cheltuieli... nu se termina niciodata .
La noi cica azi s-au facut deja poze, cine o sa vrea si o sa-i placa o sa le ia. Eu m-am ofticat ca daca stiam vorbeam sa ii dea o vestuta de la cineva...pe el.Noi nu avem inca vestuta si cravata..abia peste o sapt.

MIHA - nu te gandi la ce este mai rau. Au crescut copii ... o sa fie mai bine, mai sanatosi...speeer!
Felicitari lui Tudor pentru "poveste".

MARAKI - imi pare rau ca te supara G... si in special pe Angelos. Uff. Doamne Fereste sa o ia aiurea de tot... poate ii trece. Ai grija de tine, vezi cum transezi problema. Bafta sa rezolvi si problema cu serviciul. Cum ii place lui Angelos la scoala? Ce fac ei pe-acolo?

COSMINA - tare mandra trebuie sa fi de copilasii tai. E strict la liceu da' eu cred ca nu degeaba s-or fi impus astfel de masuri de securitate si siguranta.

IULIANA - ce putini copii sunt la voi in clasa. Pai nici n-au timp sa "respire= sa faca o prostioara" ca imediat sunt observati.
La noi nu este nevoie nici de penar, deocamdata. Asa ca i-am pus un rucsac mic de gradi doar cu pachetelul si apa- de maine-. Mi-a zis Nicolas ca au primit de la scoala cate o cutie de creioane pentru a colora fisa astazi.

Pe curand!
Merg sa ii dau stingerea lui Nicolas si sa il pregatesc si pe Cosmin de culcare.


LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE

MONICA70 ARE NEVOIE DE NOI

"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIHA78 spune:

Toanca, nu-mi inchipuiam ca asa putini copilasi sunt in clase la o scoala privata, oau deci se vor pregati nu gluma acolo. E f. buna organizare acolo, ii si duce si aduce de la scoala inteleg. Primele 2 sapt. am inteles ca peste tot sunt de evaluare.Eu am inceput sa fiu optimista, sa speram ca va fi bine, ca nu se vor imbolnavi, asa cum zice Teolinda au mai crescut. Asta nu inseamna ca nu ma agit in continuare ca un pepsi, ieri eram printre primii parinti la poarta.
Al meu e atat de incantat acum ca e la scoala ca nu-mi vine a crede, a zis ca nu mai vrea niciodata la gradi si ca tb. sa-l inscriu in clasa I. I-am zis ca eu am simtit ca el vrea mai multa joaca inca, ca la I sunt mai multe teme, se schimba putin treaba si concluzia a fost" mami atunci bine ai facut"...
Gio asteptam sa ne spui cum l-ai lasat pe Edi azi, cat despre numarul mare de copilasi, eu zic sa nu-ti faci chiar asa mari griji, in f. multe scoli e chestia asta, mai ales la invatatorii renumiti, se descurca ei, altfel nu puneau atatia, plus ca tu vei supraveghea munca lui Marco si vei interveni daca ceva nu ti se pare ok.
L-am vazut in poze si pe Razvan cu Ioana, e la o scoala f. frumoasa, chiar superba, din cate stiu e un colegiu renumit in Bistrita, scoala de stat, eu stiu ca merge in clasa I.
Oare ptr.copilasii lui Bumbi, Irina, Bee cum a fost intalnirea cu scoala? Nu stie nimeni nimic de ele?
Silvia, cum e Alain, cum s-a acomodat cu atatea activitati?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Buna fetele.
Scriu ce-am scris si la celalalt subiect.
Mi-e tare greu sa ma intorc aici. Mi-am zis intr-un fel ca nu o sa mai scriu. Am citit mereu tot, dar nu am mai putut scrie. Ultima chestie pe site-ul asta e un schimb de PM-uri cu Moni, candva in iunie cred. Apoi eu una, am renuntat.
Noi? Ana e la scoala in satul nostru. Multe de povestit despre ea. Eu personal am multe emotii si griji legate de copil, intemeiate de altfel. Evident, nimic de nerezolvat si de nedepasit. Baietii sunt "beton" la aceeasi gradinita. Cu clasa 0, au desfiintat o grupa de gradi cam in toate comunele. Si asa s-a ajuns sa fie 34 de copii inscrisi (intre 4 si 5 ani) la o educatoare.......Eu il duc si pe Tavi care are 3 ani si nu mai vrea acasa. Merge la gradi si e taaare bun si cuminte, cooperant, saritor. Iar Razvi il ajuta mult, evident.
Azi am ajuns dupa ei toti la 11,50 si Anuka facuse o criza de isterie ca pe ea nu o mai ia nimeni acasa............Era femeia de serviciu speriata rau.
In rest, eu cu ore, cu treaba si complicatii ca de obicei. Sanatoasa sa fiu si eu si aia mici, ca le rezolvam.
Stiti ca va si ma gandesc mereu la fiecare in parte, cu griji si probleme, asa cum stiu ca si voi v-ati gandit la mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

neata gagici....

eu am dus pe papan la sc...sa zic ce e ok??? este cu toate ca ieri cand a iesit era cu camasa scoasa din pantaloni am crezut ca a fost la toaleta si nu a putut s o bage inapoi.L am intrebat si ce credeti ca mi zice???...,,mi a zis Bianca ca asa e in trend...pai bine il gasise moda la scoala???i am explicat ca la sc tb sa ai o tinuta decenta..sper sa fi inteles.Duèpa mine cred ca a ,,vazut ,, o colega interesanta. In rest e ok..ieri au avut de raspuns la intrebari legate de manual si scoala , iar la mate de stiut notiuni despre lateralitate.

azi avem sedinta

Bianca?? este super incantata...a zis ca stie ca e cea mai frumoasa perioada din viata ei si vrea s o simta din plin.

Beeimi pare bine sa aud ca sunteti ok...Anuka s a panicat , ea e mai sensibila dar se va invata cu timpul.Ce bine ca baietii sunt amandoi pe un loc...iti doresc numai bine
Toanca super ca s putini in clasa, asa se va face performanta
Teolinda lasa ca nu conteaza daca s titulare sau nu ..crede.ma ca stiu titulare ,,varza,,. Si noi tot cu barni in ghiozdan
Miha , ma bucur ca ii palce lui T la scoala...sper ca ai scapat de emotii
Gio...stiu ca iti e greu acum la inceput , dar se va obisnui si E
usor usor

ma preg sa merg sa mi fac intretinerea la unghii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns G_I_O spune:


despre noi ce sa zic.....
Edi e acasa azi, mi-a vomat si s-a plans ca-l doare gatul si burtica. acum e ok, vom vedea pe parcurs.
Marco zice ca-i place, stie ce are de pus in ghiozdan pt a 2-a zi...azi l-am dus eu caci sotul a plecat la Bucuresti.
am intrebat-o pe d-na cum e: cica vorbeste in ore, s eintoarce in spate la colega , asa ca-l muta din banca de langa prietenul lui, caci il inebuneste cu intrebari pe P. Mie asa de rusine mi-a fost...de era o groapa acolo ma bagama. stiu ca e de abia la inceput si mai dureaza pana se acomodeaza, dar n-a ...aveam asteptari de la fiu-mio. si ma enerveaza ca nu-mi zice nimic de scoala, la fel cum facea la gradi....imi zice ca e bine, ca au desenat, ca d-na nu l-a pus desi a ridicat mana, ca a venit dr. si i-a controlat.....dar ca i s-a atras atentia ca vorbeste, nu....

e frig si ploua la noi....am si vazut previziunile...de la pantalonii scurti de ieri, am ajuns la geaca de toamna azi.

e nebunie cu parcarile la scoala, asa ca trebuie sa ajung mai repede, dupa 5 minute e ca la nebuni si risc sa intarziem la ore sau sa nu-l iau la timp.

azi cred ca primesc si caietele speciale, nu am gasit coperti pt manuale asa ca il iau pe Edi si plecam imediat sa mai cautam.

ma pun sa citesc si revin....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns G_I_O spune:

Iuliana ma bucur ca totul a decurs bine si e ok la scoala la Matei. tot asa sa fie si pe viitor.
si marco aseara a cazut la 21:45, a fost si la inot si l-a ajuns oboseala.
Lili da sper sa se faca remarcat...deja s-a facut caci vorbeste in ore, sper sa avem si feedbackuri pozitive.
sunt multi, dar ce putem face...in aug erau 30 le lista, acum au mai rasarit 5....ce pot eu sa fac?
suplinitoarele pe mine ma deranjeaza ca pleaca la anul si tot asa....acum poate or fi mai bune decat altele care sunt titulare (de varsta lor).....mie imi plac alea care au deja copii (stiu cum sa se poarte cu cei de la clasa) si au si vechime, si conteaza mult.
Marco nu mananca cornul, dar bea laptele. eu ii pun sandvis, il tai in 2, doar cate o jumatate mananca. Nu vrea altceva....
Dimineata mananca de obicei cereale cu lapte, azi ne-am grabit si nu a mancat nimic. sper sa nu fii disperat pana la pauza de 10.
Miha ma bucur ca ti-ai mai revenit, sa speram ca nu racesc asa repede, au imunitatea mai ridicata.
Edi ieri a plans, dar cica si-a revenit relativ repede. cand am sunat era vesel.
Mersi de explicatii privind scoala lui razvan. am citit si pe FB. intr-adevar e super cu conditii misto.
Bee ma bucur ca ai scris si ne-ai dat vesti despre voi.
Super baietii tai al gradi. iar cu Ana, va doresc sa treceti cu bine peste toate si sa fie ok.. e normal sa fie putin speriati acum la inceput de an scolar, le e frica ca vor fi abandonati acolo la scoala. Colegul lui marco are problema asta.
Copsmi beton papanul tau.....azi i-am dat si eu prima data camasa, pana acum a mers cu polo alb....sa vedem cum vine cu ea.

va si ne mai auzim.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Salu'

BEE - ce ma bucur ca ai scris. Bafta Anei la scoala sa se acomodeze repede si sa nu se mai panicheze. Imi imaginez ce dulci sunt baietii tai... amandoi colegi la gradi. Pacat ca nu vrei si tu sa ne mai povestesti despre ei... cand citesc la Mira... imi dau seama ce misto e la voi acasa cu 3 copilasi. Multa putere si tie sa faci fata programului incarcat pe care il ai. Tu esti bine? Ai mai cazut pe jos? Mama ta cum este?

COSMINA - ce sa mai... ai scapat de griji... copii-s fericiti fiecare cu scoala lui
Lasa ca eu mi-as face griji si de "titulare" ca am auzit eu ce note au luat unele la examene.
Ce e f. nasol anul acesta este ca am auzit o groaza de mamici care au invatatoare ce sunt la prima serie de copii ... ele au fost educatoare pana acum (si e vb si de cl. 1 si de prgatitoare). Daca mai punem la socoteala si faptul ca sunt ff multi in clase 27-32-35... nu prea poti sta linistit.

GIO - sanatate lui Edi sa nu pateasca nimic. Si zici ca Marco palavrageste... lasa ca se disciplineaza el...usor, usor.
La noi astazi s-au batut 3 baieti. Mi-a spus Nicolas ca unul dintre cei 3 il instiga si pe el la "lupta" da' el i-a spus sa-l lase in pace. In rest... e cuminte, e atent... mi-a spus 2 povesti de ieri de la engleza (pe romana, evident), mi-a spus si povestea de azi de la religie si mi-a zis aseara ca abia asteapta sa mearga azi la scoala sa le dea teme grele. Si l-a intrebat doamna daca au fost grele si a zis el a zis ca NU .

Lui Nicolas i-am dat diminetile, ba cate o felie paine cu Martinel si un pahar cu lapte..pana am aflat ca bea laptele si la scoala asa ca apoi i-am facut 2 oua moi si azi i-am dat o bucata mica de Mozzarela.
Azi i-am dat la el Barni si mar... le-a mancat , a baut si laptele iar cand am plecat de la scoala a mancat si juma' de corn.
In rest cand e acasa...nu va zic cat mananca.. trebuie sa am zilnic 3 feluri de mancare gatita dintre care o ciorba/supa.Ba mai baga si fructe pe langa.
Ieri am fost si la tenis... abia de la 18:00 ..a fost cam obosit pt ca nu a vrut sa doarma la pranz si a avut si sport la scoala si i-a alergat in curtea scolii.

Dimineata e f. rapid..isi pune ceasul sa sune, sare in picioare si se duce la baie repede sa se pregateasca.

Cat despre tinuta... i-am dat azi o camasa cu maneca scurta si nu i-am bagato in blugi. Abia astept sa ii vina si vesta aia pe 25 sept... eu nu o sa-i bag camasile in pantalon ca ii stau sucaliti pantalonii la curea pt ca asta-i spabanog (ca si ai vostri, dealtfel)

MIHA - super ca e incantat Tudor de scoala... nici mie nu-mi vine a crede nici de-al meu... da' macar sa fie mereu asa de entuziasmati.
Deci si voi sunteti la pregatitoare ca noi si ca Razvan de Astery.. si Roxana Danei Ene e tot la pregatitoare ...pai cum sa nu le placa la scoala.

Gata.. ma retrag ca la 2 jumate vine socra-miu sa-l duc pe el si pe sora-sa la aeroport ca pleaca in Egipt... "tara arde si baba se piaptana" Daca nu a umblat in vara asta ca nebunu'... a mai fost luna trecuta 3 sapt in Grecia.. ce mama draq.. mai mult decat concediile noastre pe ultimii 3 ani. Are R niste draci pe el... Nici nu vroia R sa-l duca la aeroport da' o facem pentru sora lu' socra-miu ca ea e singura careia ii pasa de noi..pe socra-miu il doare in dos... stiti doar.

MARAKI esti bine?
Pe curand...



LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE

MONICA70 ARE NEVOIE DE NOI

"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput