Spiridusi de ian/feb'06 ... Incep scoala! (29)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Buna ziua si de la germanik,

Teolinda sant cu ganduri de viitor acum M-am gandit si am ajuns la concluzia ca destul am stat 12 ani la cheremul si jocul grecilor. Imi ajunge! Vrea sa il comande parintii, sa il comande in continuare dar fara familie. Poate sa plece oricand Giorgos, il va vedea pe Angelo o data pe luna, asta numai in prezenta mea si voi chema pe cineva de la protectia copilului sa fie cu noi timp de 2 ore. Asta o fac pt ca nu vreau sa fie manipulat Angelo in niciun fel.
Angelo este la scoala Au si ei ora de religie dar nu o religie in mod special. Vine profa de religie si le spune diverse povesti pe fond religios.
merg sa imi scot masca si revin dupa ce mananc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

A cazut al treilea dintisor ...a venit si zana maseluta

Am supravietuit zilei de ieri...a fost franta fata; a dormit neintoarsa, mi-a zis ca nici n-a visat, ca parca a trecut doar o secunda pana dimineata.
Pe scurt miercurea ei merg la inot; e zi scurta, termina la 12:00, dar cum eu reiau curand serviciul, am inscris-o la o activitate optionala: 2 ore de multisport; de acolo am luat-o si am dus-o in viteza la o zi de nastere (nu era sa o rateze, ca e o ocazie buna sa-si cunoasca colegii, ca in pauze ea se joaca doar cu o fosta colega de-a ei, care e in alta clasa); si de la petrecere am mers direct la gimnastica. Si dupa era zen, super vesela si in forma....
de unde au copiii atata energie? Sau mai corect pusa intrebarea, cum de noi am pierdut-o? si cum o putem regasi?

Gio, multa sanatate lui Edi!; nu-ti fa grji cu Marco - cred ca e perfect normal la inceput sa mai vorbeasca, mai ales ca la gradinita nu le cerea nimeni sa stea disciplinati fara sa zica un cuvant... tine si de invatatoare sa gaseasca metode potrivite sa le capteze atentia si sa-i determine sa fie atenti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Intru si eu pe fuga ca tot asa sunt zilele asyea am ajuns acas de 20 min si trebuie sa ies sa il iau pe Alain care iese la 17,45 .
Miha esti drguta ca ai intrebat de noi, Alain e rupt de obo, la etude nu fac tot cum trebuie trebuie sa revizez eu acasa cu el, l-am dus la patinoar si nu vrea sa faca, nu vrea si gata ce sa fac ca nu pot eu sa patinez in locul lui, va incepe innot din 2 oct si tenis la din oct si gata ca e si obo si nici nu vrea nimic asa ca il las in pace
Maraki sunt cu gandul la tine, ai grija de tine si ai dreptate mai pune si tu piciorul in prag si gata, auzi ce mojicie la neamurile alea a lui ca nu mi-ar mai trece pragul nerver si mai lasa-l si pe G ca nu e printul Angliei sa faca atatea fasoane auzi tu aventuri ca mi se face parul maciuca numai pe asta n-o facuse ai grija de tine si fi barbata si pune(i la respect si grija de Angelo ca saracutul poate simte si el tensiunea. Sa ne spui cum esti
Gio pupici si sanatate la pitic, Alain evorbaret mare si l-a mutat nu mai e cu prietenul lui roman e cu altul ca vb nonspot deci se intampla, ai nostri parca sunt genetic la fel Tu ai apucat sa te limpezesti putin la cap sa te odihnesti sau nici vb ?
Revin sa va povestesc mai multe pup pe toata lumea nu stiu daca v-am spus ca eus i lucres tart time de pe 7 septembre la un resto de aici din oras deci gata cu mama casnica nu mai am linistea aia , revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIHA78 spune:

OF, am scris un mesaj si l-am pierdut..
Gio, multa sanatate lui Edi, tu chiar ai acum o perioada f. incarcata si cu acomodarea lui Edi la gradi. Despre vb. lui Marco eu zic ca e ceva normal, mi-a zis Tudor ca si ei mai fac asta, le-a atras d-na atentia, varsta e cam aceeasi asa ca eu zic ca e normal, se vor obisnui, doar ca da la clasa 1 se pune putin altfel pb. Mi-a zis T ca la ei au fost copilasi care chiar s-au plimbat in ora...
Silva, mult succes la noul job! Program incarcat are si Alain. Si T. a fost la 2 ore de karate, apoi a plans alte 2 ca nu mai vrea sa mearga, lenesul mamei, ne-am cam certat dar fortat nu-l pot nici eu duce.
Dia, oau ce zi a avut Adriana, inteleg ca a facut vreo 4 ore de sport in aceeasi zi? Asta ar tb. sa vada T., el dupa juma de ora are nevoie de odihna, bine daca e vb. de role sau bicicleta nu e pb.
Teolinda, ma bucur ca e incantat Nicolas, ti-a si spus ce a facut, super, al meu nu prea-mi zice, decat ca-i place f. mult. Plus ca a zis ca n-a tinut minte un cantec...M-am distrat de numa citind de socrul tau, e f. tare faza, voi fugiti incontinuu, va agitati ptr. copilasi, el in concedii.
Maraki, eu zic ca da, tb. sa faci ceva si ptr. tine de acum, familia lui clar nu te vrea, place, dar nu stiu daca ideea de a-l lasa doar 1 data pe luna pe Angelos cu tatal e buna ptr. el, mai ales ca ziceai ca e f. legat de tata. Oricum eu cred ca tu sti cel mai bine ce ai de facut, noi nu putem decat sa te incurajam si sa-ti dorim sa-ti fie bine.
Cosmi, da a avut dreptate copilul asa e in trend, ceva motiv a avut el sa se aranjeze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Salu'
Scriu repede ca azi avem doar 3 ore iar la 10:30 trebuie sa plec la scoala sa il iau pe N. Apoi il duc la dentist ca i se tot formeaza un abces la o maseluta.

MARAKI - iti doresc sa ai putere sa te lupti cu grecoteii, sa iei cea mai buna decizie pentru tine si in special pentru Angelos. Si .. vorba lu' Aris... sa o ai mereu in gand, in suflet si pe buze .
Eu stiu ca esti o luptatoare si asa cum au zis si fetele..esti muncitoare si constiincioasa asa ca vei reusi in tot ceea ce iti vei propune.

DIA - felicitari Andrianei pentru rezistenta. Stiam eu ca fetele sunt mai muncitoare si mai silitoare. Vorba Mihaelei..ce sa ne facem noi cu puturosii nostri care cum dau putin de greu bat in retragere?Bai nene... eu stiu ca lenea/comoditatea e ceva genetic la barbati...da' tot nu-mi vine sa nu il las neimpins de la spate. Ca sa il determin sa faca ceva cred ca o sa procedez cum a zis Denisa. Da' numa ca eu o sa-i dau doar 1LEU pentru fiecare efort al lui... ca pt el e comod sa mearga la tenis/engleza in loc sa se joace...evident...da' cumva trebuie sa-l determin ca sa o faca mai cu tragere de inima. Trebuie sa inteleaga ca nimic in viata nu se obtine prin munca...si cum munca trebuie remunerata...o sa o remunerez simbolic..ce parere aveti?

SILVIA - bafta cu job-ul .. te felicit pentru reusita si te apreciez maxim pentru talentul tau. Cand vad postarile tale.. mor de . Pacat ca esti atat de departe de noi...tare le-as gusta. Daca as fi in locul Andei cred ca as fi macar o data pe luna la tine in bucatarie.
Bafta tiz-utului nostru cu scoala si cu sportu'...deci si el e comod..v-am zis eu ca e specific barbatilor... nu ma credeti...
La noi cum vine vremea urata ..gata cu tenisul ca nu avem unde sa facem acoperit (cu acelasi antrenor) da' o sa-l duc la inot dupa aceea...sau la karate ca am vazut ca iar i-au convocat de la scoala... cica cursuri gratis... acu' sa vedem ce-om face... mai am oricum 5 sedinte platite la tenis, azi ploua si nu putem merge. La karate... fiu-meu zici ca face balet..da' vom vedea...daca si-o dori il trimit sa "baleteze"

MIHA - sa stii ca sunt uimita de cat de receptiv e N la scoala. Ba mi-a zis si poezia care au invatat-o marti a spus ca a recitat si el ieri in clasa si a mai invatat si cantecelul ..tot de marti. Pana acum sa spunem ca mi-a zis cam 80% din ceea ce au facut... nu prea mi-a detaliat la fise/caiet ce au facut exact..doar ca au facut. Bine si-asa! Azi era trist ca are DOAR 3 ore
Cat despre socra-miu... ce sa mai zic.. daca v-as spune toate cate le face... e de rasu-plansu' Mda... ii tot zic lui R... sa aiba grija sa nu se ramoleasca si el la tac-su.Si daca mor eu inaintea lui mai bine sa-si gaseasca pe una sa aiba grija de el nu sa umble aiurea cum face tac-su.

COSMI - ce mai face fashion-istul tau? Poate stabilim sapt. viitoare o intalnire.

R s-a dus astazi la ORL-ist sa vada ce-i spune daca il opereaza de deviatia de sept ca nu mai poate sa respire deloc. Nu va zic cat m-am rugat de el sa se duca...ca e tare kkcios de operatii

O zi buna tuturor!

LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE

MONICA70 ARE NEVOIE DE NOI

"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

salutare gagici.....


e o vreme......si Gabi care vroia sa mergem la munte sa sarbatorim 16 ani de la nuntape ploaia asta am zis ca nu merita

asadar ...Papan zice ca i se pare greu la scoala,era mai bine la gradii.Cred ca il sperie informatiile multe. Am fost aseara la sedinta si cand am aflat ca e unul dintre cei mai mici din clasa(mai este 1 fetita mai mica cu cateva zile)) parca am avut asa o strangere de inima, dar cand am auzit o pe doamna vorbind mi am dat seama ca va fi foarte bine.

Rechizite? am platit caietele speciale 63 lei si trebuie sa cumparam cele necesare pt desen si cunoasterea mediului, nimic special. Clasa arata foarte bine ,am mai dat 50 lei fondul clasei. Doamna atinut mortis sa ne mai spuna inca o data ca dumneai nu primeste absoluit nik , sa nu incercam ca o va considera jignire. A zis ca daca o intampinam la 12 cu zambetul pe buze si vom trimte copiii cu lectiile facute e tot ce conteaza si asa ii aratam respectul. m a impresionat si s fericita pt alegerea facuta.

Bianca a intrat in ,,paine,, azi are test la chimie.

Marakinohmmm cum naiba dupa atatia ani G sa mai fie la cheremul parintilor???este neplacuta situatia , dar sunt sigura ca va fi ok
Dia oauu ce de efort a facut printesa, bravo...dar bebele ce face?
Silvice part time...pai tu crezi ca aia s prosti sa ti mai dea drumul???bucatar sef vei ajunge, crede ma.
Teolindacand vrei , da de stire si ne vedem
Gioce face Edi??

revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Maraki, imi pare rau ... sper sa gasiti o solutie cat mai poutin traumatizanta.

Cosmi, o aniversare minunata, indiferent undeva va fi ea!

Fetelor, sa nu credeti ca asa arata o zi normala la noi, cu Adri ...a fost o exceptie, si ma mir si eu ca a rezistat fara maraieli.

Bebelina bine...saptamana viitoare incepem acomodarea la cresa, ca din octombrie reiau serviciul.

Un week-end cat mai placut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Salutare fetelor, eu am lipsit din zona ca am lucrat si in we sambata si dimineata si seara si ieri pe la ora 16 am ajuns acsa, noroc ca sunt libere pana deseara ca eram obo. La noi e toamna gata e frig, ploua asta noapte a fost furtuna dar e ok ca am avut chiar o toamna frumoasa fara ploi multe. Am fost si in Epoca defectiunilor mi s-a stricat centrala, acum masina de vase da eroare si nu mai merge trebuei sa sun la ei , nebunie mare. Alain scrie cam urat la caligrafia cu litera de mana legate e greu tare inca nu am vb cu educatoarea lui sa vad daca e numai el sau si restul scriu asa, Ana zicea ca e inceputul o sa redreseze sper sa aiba dreptate, i-am si comandat azi doua caiete de caligrafie si invatat cum sa scrie cu nu stiu ce metoda sa vad cum o sa fie sa lucram din ele.
Maraki cum mai esti ???????? Sa ne spui cum esti si ce face Angelo
Cosmina esti tare draguta nu o sa fiu never chef en cuisine ca nu pot lucra 60 ore pe saptamana nu e de mine eu ca mare plan de cariera am sa deschid eu ceva mic de facut de acasa gen catering dar la scara mica de tot . Ambitii mari nu am E total piticul tau cu scoala
Gio vai ce multi sunt in clasa culmea si aia si nu se organizeaza cumva altfel, al Alain pt ca sunt 30 in prima parte a diminetii ii imparte in 2 grupuri de 15 si lucreaza cu invatatoarea lor cate 2 ore si 2 ore fac alte activitati cu altcineva in alta clasa , macar atata ca cu 30 o ata e SF sa lucrezi. Oricum nu e grav ca o sa fii si tu pe faza cu scrisul si cu restul dar e greu tare cu 35 in clasa.
Lili nu stiu sa vad si eu cu tenisul ca aici langa noi au miercurea cica eu nu pot sa il duc si trebuie sa caut in ceva sat la 10 km de aici aici se face ca au sali o multime si fac cu antrenor toata iarna si nici nu e scump fata de Ro e cred vreo 200 pe an cu antrenor cu legitimatie cu tot. E lenes mare al meu acu cica vrea patinoar vineri il duc iar sa vad daca nu tromboneste, ma si enerveaza ca as vrea sa faca sport, sa se dezvolte frumos sa aiba activitati si el nimic doar in casa ar sta si nu sa se joace pe consolo ci pur si simplu sa fie acasa linistit.
Va las ca am o tona de treburi, pup toata trupa si revin cat de des pot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Hello,

Ce sa va spun, Giorgos a plecat ieri. Sta la parinti. Astazi am fost la social sa anunt, s-au demarat actele pt ajutor social, mi-am deschis cont in banca pe numele meu ( pana acum intrau banii in contul lui Giorgos ) Trebuie sa-i spun sa se inscrie pe adresa parintilor pt ca nu pot primi banii daca el inca figureaza pe adresa mea. Angelo.....i-a bagat taica.su in cap cand a plecat, ca sambata si duminica va fi la el ( dincolo la socri ) De unde pana unde crede el ca va fi asa, nu stiu! Maine am programare la social, ma voi duce si la protectia copilului si cam asta este deocamdata. Sa vedem daca vrea sa dea vreun ban pana intra ajutorul pt ca am ramas doar cu 15 euro in portofel.Soacra-mea a avut tupeul sa ma sune din Grecia si sa ma intrebe ce s.a intamplat I-am zis ca s.a intamplat ce au cerut ei de doua ori cand am fost in Grecia. Sa se bucure de copilul lor, sa si-l tina langa ei la 40 de ani pt ca, baiatul meu cand a implinit 20, au inceput sa spuna ca trebuie sa se mute ca este mare deja....sa isi tina copilul de 40 de ani langa ei. Plus ca nu mai vreau sa aud de nimeni din neamul lor, geia sas si am inchis.
Pe Giorgos il las sa vina la sf de saptamana singur sa il vada pe Angelo. Doar in prezenta mea si in casa la noi. Acum se roaga Giorgos de mine dar atata timp cat nu este pt mine si continua sa se poarte asa, sa fie mai mult cu parintii si neamurile lui, sa stea singur. Dialegi kai perni zic grecii: alege si ia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Acum am alt stresJoi avem programare la protectia copilului, tocmai am vb cu tipa de acolo care se ocupa de noi. Am insistat sa fie de acord ca Giorgos sa vina aici sa il vada pe Angelo si numai in prezenta mea, am spus ca putem iesi impreuna afara si ce credeti ca mi.a spus? Ca trebuie sa facem ce este mai bine pt copil, ca daca noi ne certam cu el de fatza nu este bine....pai nu ne certam! Asta ar fi in stare sa ma oblige sa dau copilul fara sa fiu si eu de fatza. Vedem ce va fi joi

Mergi la inceput