Spiridusi de ian/feb'06 ... Incep scoala! (29)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Hello si scuze ca intervin,as vrea sa ii dau o informatie lui Maraki ca vad ca are dificultati cu G.
Ai mare grija cu intrevederile intre voi doi si copil,te sfatuiesc sa inregistrezi cu telefonul sau cu ce poti discutiile legate de copil dc vrei sa iei total custodia copilului-asta daca intr-adevar nu il mai iubesti si vrei sa va despartiti-eu nu te sfatuiesc asta atata timp cat nu ati incercat alte variante-gen consiliere,mediator,etc.
vezi ca prin lege,atata timp cat nu ai dovezi impotriva sotului ca a facut ceva copilului, el are dreptul la share custody-adica ce spune el ca poate sa vada 2 zile pe saptamina copilul este adevarat. Doar dc tu nu ai probe legate de el ca nu e safe copilul cu tatal singur,atunci tu primesti full custody si se rezolva-si nu uita ca el e neamt si are serviciu mai bun ca tine,parca asa era.
Eu zic sa stai mai blinda pe moment ca sa rezolvi in favoarea ta si sa gasesti servici mai bun-stiu detalii ca avem rpieteni buni care s-au despartit si desi au fost probe, tot pe jumate s-a impartit si singurul avantaj a fost ca copilul a ramas de luni-vineri in casa lui care era mai aproape de scoala,atata-tatal in ia in weekend si nu sub supravegherea mamei pt ca tatal nu e violent,betiv,etc.
Deci, gandeste si fa pasi marunti in favoarea voastra.
Bafta multa si poate va impacati de dragul copilului sau pina te stabilizezi tu cu jobul.


Denisa cu Emma Andrea 6 ani si Mark Alexv4 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Denisa multumesc mult, esti de milioane cu gestul facut Adineauri am citit mesajul tau, deja ne impacasem.
Sa va spun cum a fost: asteptam sa vina Angelo cu schulbuss-ul de la scoala si... surpriza: l-a adus Giorgos cu masina! S-a dus la copil la scoala....Angelo cum a coborat din masina, mi.a spus: nu vreau mama sa.i spui lui tata sa plece! Va dati seama ca m-a terminat de tot. L-am chemat pe Giorgos sus, in casa si am stat de vorba. Am spus cum vreau sa fie el de acum inainte cu mine, ca-i dau ultima sansa ca de astazi sa fie un om nou, pt. nevasta si familie, corect vsv de mine, fara minciuni, fara amestecul nimanui intre noi. S-a speriat pt ca a vazut toate actele demarate si i-am spus ca trebuie sa luam o hotarare definitiva, alba ori neagra. In final ne.am impacat, sper sa fie bine de acum incolo, Angelo este in al 9-lea cer, foarte fericit ca este cu amandoi.

ne auzim mai tarziu, maine trebuie sa ma duc sa anunt ca am rezolvat criza conjugala
va si multumesc mult fetelor pt sustinere si Denisaesti super!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns G_I_O spune:


dupa o sapt. de cosmar revin si eu, sper sa ma linistesc, desi aud fel de fel de vesti triste, si iar nu mai sunt buna de nimic.

Asadar, am mutat copilul inapoi la privat....eu nu am mai avut nervi sa astept acomodarea.....asa dupa 2 zile de plans, a 3-a dimineata de voma, de la sres, caci nu a avut nimic.....vineri am mers la vechea gradi in vizita si totul a decurs perfect. L-am "abandonat" acolo pana la pranz, si am luat un baietel suparat acasa, caci el vroia sa doarma acolo.
de ieri, ne0am infiintat cu perna, sticla de lapte, pijama si haine de schimnb si l-am luat la 16:30, vesel.
azi i-a dus sotul, de maine iar pleaca la Bucurestti si eu iar innebunesc cu ei.
sapt. trecuta a fost plecat pana duminica, caci a avut intalnirea de 10 ani la cluj de la terminarea facultatii.
Daca nu duceam copilul unde se simte el bine, eu faceam o cadere nervoasa....oboseala, suparare...mai aveam putin si clacam.....
Am rezistat cu brio, doar plangeam cu cine ma intalneam, de ziceau ca sunt nebuna probabil.
prea multe schimbari si nu credeam ca imi va fi asa greu....probabil am fost deja obosita din vara, si asta a fos cireasa de pe tort.
Acum trebuie sa ma linistesc, stiu ca Edi e ok acolo, iubitt, ingrijit si rasfatat, merge cu drag....
Marco a inceput temele, ieri am avutt prima. punctul.....
si cum nu a mai stiut cate randuri trebuie sa faca, a scris toata pagina. acum sper sa nu mi-o iau in freza de la d-na.
I-a si mutat cu fetite, asa ca sper sa fie mai aten si sa nu mai vorbeasca asa mult in timpul orelor.
a venit cu prima pereche de pantaloni rupti acasa, s-a bagat in el prietenul lui si l-a doborat....asa ca s-a lovitt la genunchi (a fost dus la cabinet), la mana, dar vad ca e ok.....dragul meu....el e asa linisttit si o incaseaza de la altii.

ma pun sa recitesc ce ati scris, mai cieam de pe telefon, dar numai Maraki mi-a ramas in gand.
revin.....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns G_I_O spune:

LILI eu i-am baga camasile/polo in pantaloni, tocmai ca-i sunt putin largi si lungute....dar vine cu ele scoase.
Nici al meu nu sare la bataie, el e foare pasnic, nici nu intra in conflicte, dar uite ca e victima colaterala.
Martinel le-am luat si eu mai de mulrr, acum vad ca si-au luat ei....numai cremvusti au manca, e chiar bun si atragator cu ursuletii aia pe el si fara membrana, ma saturasem la cat ii despielitam.
si Marco bea laptele la scoala si acasa vad ca e ritual: cereale cu lapte.
vine de la scoala ermina sandviciul, mananca cornul de la scoala, supa sau ciorba si mai arziu felul 2. si mie mi se pare ca mananca mult mai bine de cand e la scoala. poate si trezitul de dimineata....
Ma bucur ca Nicolas e atent si ii place, asta e cel mai important.
Nasol cu inv. la prima promotie...daca te gandesti, trebuie s ainceapa si ele de undeva, nu?dar preferam sa nu fie pe copiii nostri.
aoleu ce plimbaret e socrul tau...il doare la basca....vad ca nu s-a schimbat deloc.
Miha tocmai ce ziceai tu ca tti-e groaza de imbolnaviri si Marco e cu muci si stranuta. vad ca de ieri a inceput si Edi.
pai la 35 suflete in clasa aia e si normal...in plus ies afara in pauze si uite.....
Maraki draga mea, bine ca ati rezolvat lucrurile intre timp.
of caci greu mai e, si cand e si un copil la mijl. si mai greu. sper sa va lumineze DD mintile si sa faceti ce e mai bine, macar pt copil, daca nu si pt voi.
Denisa ce mai faci? cum esti? cum merge umplerea ? e dureros?
Dia mama ce zi a avut Adri. vad ca Marco nu mai rezista, mai ales cand are inot...e terminat, la 9 e in pat. si-l cred, ca eu sunt praf si vad numai paul in fata ochilor.
ati inceput cresa?cum e?
Silvia nu am reusit sa ma odihnesc, poate sapt. asta, caci de cealalalta incep munca si sa vedem atunci cum le imbin pe toate.
esti o eroina, bravo tie....ma bucur ca te descurci si cu resto, si cu casa si cu Alain.
deci si spiridusul tau e vorbaret? se vor obisnui ei la noile conditii, nu au incotro.
Cosmi lasa ca ii va placea lui papan la scoala. zici ca e cel mai mic? noi nici nu stim inca varsta copiilor, ca si inaltime sunt toti la fel...acum om vedea la sedinta de sapt. viitoare.

am citit la aradence despre Dia si Tudor, doamne ce m-am intristat, saracutii copii, greu trebuie sa le fie.

cam atat pe azi... fug la .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

slautare gagici


eu sunt varza.....mi am facut un papanicolau si aiesit nasol...sunt asa varza datorita anxietatii mele care deja imi da batai de cap. In loc sa ma calmez si sa repet analiza( pt ca se pare ca clinica e cam dubioasa...mi au dat raspunsul in 3 zile si cica ar fi imposibil) eu plang,tremur toata si m au luat gandurileplus ameteli si tot tacamul.....offff


Maraki tare ma bucur ca v ai impacat si sper ca G sa si fi invatat lectia. Dragul de A ce o fi suferit el

Denisam...super sfaturi.....te admir mult pt taria de care dai dovada

Miha si papan e putin racit

GIO e ff buna decizia de a l muta pe E

va las ca s ,varza,,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Intru si eu in graba ca trebuie sa fug la serviciu.
Maraki ma bucur taaaare mult ca s-au aranjat asa lucrurile vroiam sa iti spun si eu ca nu poti obtine custodia completa decat daca ai dovezi grave si sotul e un pericol pt copil ceea ce nu cred ca era cazul bine ca s-a rezolvat poate a primit si G o lectie si o sa fie mai bine, succes mult va doresc si tie un job mai bun.
Cosmina stai linistita si mai fa analiza o data, nu te panica asa ca iti debusolezi organismul, Magne B 6si repetat de analiza daca e dubioasa clica, tin pumnii si eu stiu ca Papanicolau nu ai dezastru fara grave simptome clinice asa ca curaj si incredere, tin pumnii si sigur e o greseala.
Gio f bine ca te-ai linistit putin, eu zic ca e bine asa si pt tine si pt pitic. Ce perioada grea ai si tu .
Gata am fugit ca m-am intors sa fac curatenie in casa dupa ce am plasat copil la scoala, eu am pb cu Alain ca scrie urat si neingrijit. Poate va faceti timp careva din tara si imi ziceti si mie in mare programa de la CP la voi ce trebuie sa stie sa scrie, mate etc. Va povestesc si eu de aici si va arat ce creion special i-am luat lui Alain cu forma triunghiulara sa il tina corect in mana, e bestial il recomand. Eu stiam de ceva inel de adaptare pe creion de asta Ana mi-a zis . Spor in toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Buna dimineata,

Cosmi nu te panica, repeta analizaNu cred ca este valabil rezultatul, nu te gandi la fel de fel....repeta analiza chiar si la stat ( in astia am mai multa incredere decat la cine stie ce clinica privata care iti da rezultatul in doar 3 zile ) La nemti astepti pana la 2 sapt rezultatul la papanicolau si te suna ei in caz de nu este bun ( asta daca nu suni tu sa te interesezi ) Gandeste pozitiv si va fi mai bine
Gio bine ca ai gasit solutia optima pt EdilinuDe ce-i schimbase-i gradinita? Tare greu trebuie sa iti fie singura cu copiii Eu am noroc ca Angelo este foarte, foarte cuminte cand este acasa.
Silvi multumesc ca te.ai gandit la mine Si eu ma gandeam cu vei face fatza la programul de la rest. si cum te descurci cu Alain daca trebuie sa lucrezi. Creioanele in forma de triunghi le stiu de 3 ani, se folosesc la Montessori ( si cauciucul in forma de triunghi care se aplica pe creioanele normale )
Astazi am stat pe telefoane sa anunt ca nu continui actele. Mi-ar fi facut asigurare med. asig. de pensie, ar fi platit chiria, factura de caldura care este de 800 euroi, ar fi dat ajutor social ( bani de mancare ) Doamne fereste sa ajungi in situatia de a cere ajutor social dar uite ca statul nu te lasa. Plus m-ar fi trimis sa fac curs de germana gratuit.
Important este ca Giorgos s.a intors pt mine Mi-a spus ca indiferent cat au incercat altii sa ne desparta, el a stat cu mine dar acum doua zile cand a vazut ca vb pe fb cu fostul....l-a apucat gelozia Pe cine sa fie gelos? Tipul este preot in Grecia, eu nu ma duc acolo, el nu vine aici..fiecare pe drumul lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

A venit si Angelo sapt trecuta cu papuceii de interior incaltat. Cand l-am intrebat, mi-a spus ca nu si-a mai gasit adidasii la plecare de la hort. Am scris si eu in jurnalul de clasa si a doua zi i-am gasit pusi de invatatoare in ghiozdan. Se incurca copilul pt ca are doua perechi de hauschue; una pt scoala si una pt hort. Ambele clase sant pe acelasi etaj si cred ca a plecat incaltat cu papucii din scoala si a uitat incaltamintea la usa clasei. Ieri a venit cu geaca pe el si pe dedesubt avea doar tricoul cu maneca scurta. Cel gros era in ghiozdan, a spus ca au avut ora de dans ( lui Giorgos i-a spus pe ce melodie ..e una cunoscuta de copiii nemti, o stia taica-su )
Rechizite am cumparat foarte putine, au mai ramas 35 euro din banii lui Angelo. Astept sa apara ceva bun de iarna pt Angelo, o geaca groasa care sa tina si la zapada sa nu se ude, sa fie si calduroasa, sa fie si lunguta, etc.
A inceput si Oktoberfest, asteptam sa luam banii sapt asta si sa vedem ce timp va fi duminica. Deja de maine se strica vremea, urmeaza ploile si frigul
Angelo cere deja de la Mos Craciun sa-i aduca Wii-U, ultimul joc aparut in august. I-phone5 a aparut vineri aici...era nebunie la Marienplatz cand am trecut pe acolo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns G_I_O spune:

creioane trinughiulare are si Marco in penar, de la Herlitz.
aici e si un stilou asa de la Bic...east click parca. Musai sa-l incercam si pe ala, am luat unul de la Herlitz pt inceput.

Cosmi nu ma mai repet, ti-am scris si pe FB....nu te panica si repea imediat analiza. nu are rost sa stai asa cu tensiunea asta.
Maraki pai eu primesc rezultatul de la pap test a 2-a zi, cel puttin asa tin eu minte....sau dureaza o sapamana? naiba mai sie...caci nici pe ce lume sunt nu mai stiu.
Saracul angelos, Marco pana acum nu si-a pierdut nimic, doar incidentul de ieri, cand a fost victima colaterala si si-a rupt blugii si a fost pansa la cabinet.
i-am retras pe amandoi cu inceputul lui iulie ca nu ne mai permiteam privat. dar uite ca ot acolo am ajuns....asta e...pt binele copilului, renuntam mai bine noi la alte chestii, si ne merge si putin mai bine acum decat la inceputul verii.
Silvia da e greu, nu ma asteptam....dar n-am ce face. rebuie sa ma descurc singura.

Bumbi sa va traiasca flacaul EDI si numai bucurii sa va aduca, alaturi de Sebi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Gio-lasa asa dc va este bine-eu ce nu inteleg,nu aveti program scurt pt copiii la gradi,adica pina la 12-1? si apoi sa vina sa doarma acasa,etc-si atunci te scuteste si de niste bani?
Eu zic ca tu erai obosita si de aia ti s-a parut ca nu s-a acomodat prea repede,dar va fi ok,insa ai grija ca de exemplu la noi dupa atati ani de privat a ajuns prea avansata fat ade clasa si se plictiseste la greu,chiar si la scoala franceza si de aia zilnic avem cate o activitate.
A su da, tare greu pt Tudor si Dia, o sa ii sun azi. Eu azi merg la medic sa vedem ce mai lucreaza pe acolo...
Cosmi-repeta analiza, nu trebuie sa te panichezi,poate fi ceva f usor-dc vrei detalii imi poti scrie pe privat,mama a lucrat la laborator si ea facea si analiza pap-tests, abia s-a pensionat de 9 luni-tin pumnii.
Maraki-bine ca v-ati impacat,acum trebuei doar sa va respectati si sa stabiliti niste reguli.
Tu te rog sa gasesti ceva mai bun de lucru,ca se poate si trebuie sa fii putin mai independenta financiar.
Si eu ma uit dupa contracte de 1 an insa ca la mine cu 2 copiii e diferit.
Sanatate si


Denisa cu Emma Andrea 6 ani si Mark Alexv4 ani

Mergi la inceput