Spiridusi de ian/feb'06 ... Incep scoala! (29)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MIHA78 spune:

Eu sunt intr-o zi in care tin neaparat sa va multumesc ca m-ati primit aici si ca sunteti niste femei minunate. Multumim mamicilor de spiridusi si nu numai care ne-au incurajat pe noi cele care azi doar am dus piticii la scoala.

La noi a fost frumos, emotionant, unde Tudor ieri n-a avut nici o emotie, azi putin s-a speriat si-a varsat cateva lacrimi, cred ca nu se astepta, la atata lume... Eu la fel m-am controlat maxim, ptr. ca tb. sa-l incurajez pe el, dar imi tremura vocea si acum. Cei mici au trecut printr-un tunel de flori facut de cei mari, a fost tare dragut, d-na mi se pare blanda si draguta, vom vedea. Mi-a placut ptr. ca s-a straduit si-a facut ptr. fiecare copil cate o veverita s-o puna in piept si un copacel in care si-au lipit fiecare cate o dorinta. Nu ne cer mai nimic, se face afterschool, vom vedea ce facem.
Va mai scriu eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Citat:
citat din mesajul lui teolinda

Salu'

Hop si noi...gata scoala. Copilu' fu foarte dezamagit ca "am fost degeaba mami azi la scoala, n-am facut nimic, doar ne-am spus numele si un baiat nu a stiut cum il cheama.. a zis ca il cheama Denis Pericol Public".


...exemplu clar ca pt copii nu e asa un hop dificil - ei iau totul mai relaxati si cu mult umor.

wow...am ajuns sa avem copii la scoala ...oare cand a trecut timpul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns G_I_O spune:

Scriu si eu rapid de pe telefon, astept sa adoarma Edi.

Era sa intarziem, trafic, loc de parcare ioc, ne-a lasat sotul si el a plecat cu masina.
Ajungem in curte, ne intalnim cu colegii lui de gradi, o gasim pe d-na inv. Ii preia, le pune ecusoane si pa. Mergem in careu, asteptandu-i sa intre pe sub tunelul de flori.
Spiciul directorului, rugaciunile parintelui si incepe defilarea scolarilor.
Pe fundal se aude: scolarei si scolarite.....
Pasesc cls 0, cand ii vad asa mici si impiedicati ma pufneste plansul.
Incep cls intai, cls lui marco e A, intra prima si eu plang de numa, ma bag in fata cameramanilor sa-i prind in poze.
Marco vesel, nici nu se uita la noi.
Ajungem in clasa, 2-3 poze, aflam de sedinta de la ora 18 si avem liber pana la 11:30.
Venim acasa, ma dezbrac, adun, ne imbracam si plecam iar.
Sotul l-a asteptat pe M, eu fug la dr de familie sa isu adev pt Edi la gradi.

Marco a fost suparat ca au stat asa putin.
De abia asteapta ziua de maine. Sper ca tot asa va fi si peste o luna:)).

Revin dupa sedinta cu parintii.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anymony spune:

Buna ziua si de la noi!

A INCEPUT SCOALA!!! Nu-mi pot inchipui ca parca ieri ne cunosteam aici, depanam nazdravaniile picilor nostri. Si acum....acum suntem scolari ...in clasa 1.
Felicitari mamici!

Succes boboceilor, care peste ani se vor deschide si vor inflori frumos, bucurandu-ne vietile si sufletele!

Si la noi ca la toata lumea se pare..."nu am facut nimic la scoala, doar ne-am prezentat si atit!"
Ioana foarte curajoasa si un pik stresata aseara de teama ca nu se va trezi la timp. Totul a fost OK. Unei fetite i s-a facut rau de emotie, din cei 8 baieti ai clasei 3 plingeau de ti se rupea sufletul.

Au fost asezati in banci aleatoriu, pentru fotoshooting. Miine cred ca ii va reorganiza invatatoarea. Miine au in orar matematica, franceza si 2 ore de romana. Dar vor face in continuare jocuri si...team building...cunoastere si evaluare. Sunt in continuare 33 in clasa, 25 fete si 8 baieti.Asa ca.."girls rules!!"

miine aveam iar sedinta, se pune la cale buna desfasurare a activitatii. Vom da comanda de manuale auxiliare si vom vedea ce va mai fi nevoie. faza proasta e ca nu vor avea toti copii manuale noi - eu , ca sa evit alte probleme si pt ca as vrea sa aiba amintire abecedarul, i-am cumparat un set.

acum vom vedea cum va evolua...Concluzia primei zile"IMI PLACE!"




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns G_I_O spune:


am fost la sedinta, sunt putin dezamagita, sunt 35 in clasa, in aug. pe liste erau 30....so....trageti voi concluzia.
asa ca Anymony noi v-am luat.
am platit caietele speciale si culegerile, 100 lei fondul clasei, restul e ok...sala a fost cica pregatita d eun parinte....probabil unul dintre cei 5 care au aparut dupa listele oficilae[:d]. asa ca Ana nu dam bancile inapoi si nici nu mai cumparam altele, sunt ale noatre.

Doamna tare draguta, finuta si calma....
am completat un chestionar, ne-a dat lista de rechizite (recunosc e cea mai scurta din cate am auzit la altii):
- 2 caiete tip 1, 2 caiete de matematica, 3 maculatoare
- bloc desen mic, pensula, pahar, acuarele normale
- foarfeca, lipici
- carnetel de corespondenta
- pt sport: pantalon de trening, tricou alb si papuci de sala.
- penarul sa contina: stilou, pic, creion, guma, carioci, creioane colorate, pix cu gel verde (pt semestrul 2).
cam astea sunt...fara betisoare, socotitoare si trusa logi.
comanda dansa caietele speciale la abecedar, mate, cunoasterea mediului, abilitati practice si cele 2 culegeri de mate si abecedar, aa si caietul de engleza.

Orarul e stabilit, cate 4 ore zilnic.
in primele 2 sapt. avem voie sa-i ducem pana la clasa, la 11:40 trebuie sa fim prezenti la poarta scolii sa-i preluam.
primele 2 sapt. sunt de recapitulare si evaluare, inca nu se incepe munca prorpiu-zisa.
sedinta peste 3 saptamani.

maine mai am o zi grea: incepe Edi noua gradinita.
ma bag la somn ca sunt varza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

salutare si de la mine si puppp toate mamicile ,iar spiridusilor le urez sa aiba parte numai de note mari

la mine a fost ai bine decat ma asteptam cu toate ca am avut o zi super stresanta pe care acum o simt din plin

asa....de dimineata agitatie mare in casa...a venit si mama si 2 matusiplus noi....Papan s a trezit a cerut sa pape lapte cu cerale si abia dupa am inceput pregatirea . Am plecat toata trupa dar, scolarul numai cu Gabi de mana...il rugase pe tati sa mearga cu el.Gabi saracul avea o intalnire si nu stia cum sa faca sa zboare.Am ajuns, ne am asezat unde am vazut o pe d.na invatatoare ,iar Stefan s a dus langa dumneaisi o privea curios.Doamna i a zambit si l a luat de mana. Am asteptat sa vb directorul , politistul , consilierul si popa de saracii copii nu mai rezistau.

Cand a fost strigata clasa lui papan ... 1B au trecut peste podul de flori si mandrii nevoie mare au urcat in clasa.Clasa f draguta ...Stefan s a asezat in ultima banca cu un baietel si f curios a inceput sa umble in...penar.Am intrat si noi parintii, doamna ne a incurajat , s a prezentat copiilor si afacut prezenta la catalog.Atunci ne am pus pe bocit toti . Sunt 28 de copii in clasa... 20 fete si 8 baieti. Doamna a specificat ca ar vrea sa aiba inca o generatie de exceptie, asa cum a fost acu 2 generatiidand o exemplu pe Bianca ...ne am inrosit amndoua.

Doamna le a pregatit copiilor cate un breloc pe care era scris 1B si i a rugat sa l puna la ghiozdan si un carton personalizat pe care ei trebuiau sa faca un desen ....apoi la sfarsitul clasei a 4 a o sa le returneze desenul


asa/...la Biancasi mai si...acolo am fost pe cale sa ma bocesc, nu mi vine sa credcat e de mare. Este clasa 9 J ...sunt 13 clase de a 9 a. Uniforma este: tricou alb si bugi.Au o platforma la care ne logam pentru catalogul virtual ,nu intra in scoala fara legitimatie si nu ies din scoala pana nu sunt sunati parintii.Nu mi venea sa cred dar o maica care avea si un alt copil in cls a 12 a ne a confirmat,...cam drastici.

o sa va pun poze ...ar tb sa facem un album cu poze din prima zi de scoala a spiridusilor.

GIO ce de emotii si pe tine. De bun simt lista cu rechizite .Ma bucur ca lui M ii placesi tare rau imi pare ca plange E...mi a aduc aminte de Stefan care s a jelit 3 sapt.
Teolinda este super ca ti a placut doamna , este f important si te asteptam cu impresii de la sedinta.
Miha sigur ii va fi lui T bine si faptul ca a plans un pic nu tb sa l descurajeze.
Dia ...cand a trecut timpul??...cand ma gandesc la printesa ta mica , ma apuca dorul de un bebe.
Maraki , nici noi n am facut poze de grup in prima zi....super chestia cu garoafa
Ana off ce m ai impresionat...zi , ce fac puii??
Cuscra Any ...nora mea tot constiincioasa...cam multi 35 in clasa.

cat despre diana ....ce o f fost in sufletul ei numai ea stie.Sunt sigura ca va ,,merge,, f bine la scoala si ii doresc numai bine.


revin ...scuze ca am scris un roman


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Buna ziua si de aici,

Cosmi, in liceu am fost si eu tot la J Mergem si noi in seara asta la sedinta.
Fetelor am o stareeee.....a innebunit GiorgosImi propunea ieri sa plece de acasa si sa il las pe Angelo de vineri pana duminica la ai lui Cred ca a gasit pe cineva prin intermediul binevoitoarei cumnate care nu ma inghite de cand ma stiu. Este prietena ei, am simtit asta vara ca este ceva intre G si tipa aia ( este cat sifonierul de mare si multa ) iar duminica trecuta a fost pusa nepoata de 12 ani ( este invatata de mica cu astfel de. nici nu am cuvinte sa spun )sa sune acasa la mine si sa ceara cu Giorgos. Respectiva grecoaica este cea mai buna prietena a cumnatei si e nelipsita de la ea de acasa. Sant sigura ca acolo este locul de intalnire cu Giorgos. In afara de mama nu am spus la nimeni, oricine din Germania s.ar bucura la vestea asta. Cam asta este cu noi. Mama a spus ca nu mai este intreg la minte, acum cand a inceput copilul scoala se tine de prostii! Daca as fi fost de acord sa dau copilul la sf de sapt. ar fi plecat asta fara sa se mai uite inapoi. Nu il intereseaza ca Angelo vrea sa fie cu el zi de zi...cand este la sv il suna Angelo si uneori plange si spune ca vrea sa vina mai repede acasa. Cum ar sta copilul fara taica.su? Eu sant deja trecuta prin experienta asta si fac tot ce pot sa nu ajunga Angelo sa creasca fara tata.
Colac peste pupaza, azi am vb cu sefa si a spus ca nu voi lucra in fiecare zi Exact ce imi "trebuia"!
nu mai imi vine sa fac nimic.....sper sa ma mobilizez si sa imi treaca imediat....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Hello si scuze ca intervin dar am vorbit cu mana Lui Moni si mi- a sous ca e totul f bine cu Diana- e la cea Mai buna invatatoare cum a dorit Moni si Tudor a rezistat la gradi unde are educatoarele lui Diana
Bafta tuturor scolarilor si mamicile sa scape de emotii!

Denisa cu Emma Andrea 6 ani si Mark Alexv4 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Salutare tuturor!

Eu am fost ieri la sedinta cu parintii. Doamna era deja obosita de cate procese verbale a trebuit sa pregateasca . Ne-au dat contractul cu scoala sa-l semnam, un proces-verbal cu Regulamentul de Ordine Interioara, un proces-verbal pentru Regulile de la Ora de sport si nici nu mai stiu daca a mai fost vre-unul. A.. era un tabel cu datele copilului/parintilor a trebuit sa-l verificam si ev. sa-l completam pentru cine nu erau datele complete (de exemplu la mine).

Vom avea pe langa D-na inv. si 4 profesori (Religie, Sport, Engleza si Tehnologii de informare si comunicare= calculator).
Ne-a dat orarul pe 2 sapt. Luni si Vineri au doar cate 3 ore, in rest..4 ore.

Nu avem nici o lista de rechizite.Am hotarat sa dam pentru inceput 100RON pentru rechizite si caiete speciale.

Am convenit sa comandam un "pachet " cu diverse chestii: coli colorate, hartie creponata si alte hartii, sabloane de carton , creioane color, carioci, plastelina, guase, pensule, ascutitori , nu stiu ce alte accesorii pe-acolo. Pe-astea le vor folosi la Lucru manual si arte vizuale. Costa 42 ron/copil.
Apoi mai sunt vreo 3 caiete speciale...s-ar putea sa coste aprox. 30 ron . In rest...coli si cartuse imprimanta sa scoata doamna fise pentru ei.

In plus...

La sport trebuie sa cotizam 10ron/copil pentru materiale sportive. La engleza am inteles ca va fi un caiet special care costa 29RON.

Despre copilasi Doamna a zis ca atat cat a stat cu ei o ora i-a vazut ca-s copii cu care va face treaba si nu vor fi probleme. So, Doamne Ajuta!

Azi am inteles de la Nicolas ca au fost la "Biblioteca", au colorat cate o fisa . Doamna a zis ca a incercat sa-i faca sa retina o poezie scurta si ca ei n-au avut stare. Nici Nicolas n-a fost in stare sa imi spuna nimic( la gradi le retinea imediat, da' probabil ca cine stie unde le era gandul acum). Iar la ultima ora au avut Muzica...si la cantecel cica n-a mai fost nici unul pe frecventa. Ne-a mai spus ca urmatoarele 2 sapt. sunt de tatonare, de acomodare ...sa invete copii sa aiba rabdare, sa nu raspunda neintrebati, sa nu se fataie non-stop pe la toaleta ( de ex. azi o fetita a iesit de 3 ori intr-o ora). Da' mamicile stiti cum sunt...sa comandam repede caietele si sa-i punem la scris... de parca dau examen peste o luna. Ne-a spus clar sa nu o presam ca nu o sa-i puna sa scrie in astea 2 sapt.

Mai avem si un Optional "Copilaria in pasi de Dans"= sport . O sa-l las sa se duca, oricum nu costa nimic. Daca nu l-as lasa ar insemna ca mai am inca o zi cu doar 3 ore...si-atunci chiar ca o sa ajung sa-l pazesc in fata portii.


Bafta tutoror scolareilor si Biancai!




LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE

MONICA70 ARE NEVOIE DE NOI

"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIHA78 spune:

Maraki, of, asta iti lipsea, familia lui chiar va vrea raul din cate imi dau eu seama, sau numai tie dar nu-si dau seama ca sufera si un copil. Imi pare tare rau, cu serviciul zic eu sa nu te amarasti prea tare ca esti o femeie harnica, care a gasit mereu de lucru.
Cosmi, ma bucur ca a fost frumoasa prima zi, nici nu mi-am dat seama ca tu ai parte de emotii la dublu. Oau f. strict ce spui tu acolo cu liceul, imi dau seama ca Bianca a fost un copil exceptional, cred ca laudele invatatoarei au facut cat o mie de examene luate.
Gio, multi si la Marco in clasa, tot raul spre bine daca a facut cineva clasa, doar ca aceste lucruri de obicei nu raman neraspaltite de scoala...Cum e Edi, acum ce sa zic eu de incurajare, Tudor a plans la gradi, dar s-a acomodat dupa vreo 2 sapt, asa ca tb. rabdare.
Teolinda, 4 ore are si Tudor, cam tot la fel, sport, religie, engleza cu altcineva, noua ne-au dat o lista scurta, totul a costat 40 de lei. Azi a mers superincantat, mi-a spus ca ieri a fost de fapt suparat ca prietenul lui e in alta clasa, a I a, asta e azi a fost numai zambet. ieri le-a dat o poveste s-o citeasca cu parintii, despre care sa discute azi, el a povestit si copilasii l-au aplaudat...
Toanca, cu a fost prima zi de scoala ptr. Matei?
Ma bucur ca totul e bine ptr. Diana si Tudor, sunt copii destepti si iubiti, nu poate fi altfel.



Mergi la inceput