Spiridusi de ian/feb'06 ... Incep scoala! (29)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

Ioana- Ma bucur, ca ai scris.....Cred ca iti face bine.
De multe ori nu ne intelegem propriile reactii, dar important este sa fim blanzi cu noi insine.
Fiecarui parinte ii e o frica teribila de faptul ca intr-o zi copilul lui ar putea ramane singur pe lume. Ne e frica de asta, asa ca fugim de astfel de ganduri. Poate tu Ti-ai transpus aceasta teama in vise. Bine ca ai reusit sa scapi de ele...
La pierderea cuiva drag, oamenii reactioneaza diferit: unii se manifesta (viseaza, verbalizeaza), altii se inchid in ei.
Asta nu inseamna ca unii sau altii l-au iubit sau respectat mai putin.

Maraki-Poate ati avut nevoie de zguduiala asta ca sa va reevaluati si restabiliti pozitiile si regulile de cuplu.
Sa speram ca Giorgos si-a invatat lectia si ca de acum nu le va mai permite socrilor sa se amestece unde nu le fierbe oala.
Iar tu , sper, ca ai inteles ca nu trebuie sa lasi niciodata garda jos si ca, indiferent de manusa de catifea pe care ti-o vei pune, trebuie sa ai mereu niste asi in maneca: job, probe cu care sa susti de ce i-ar fi mai bine lui Angelos cu tine, etc...Din pacate pentru mame, in cazul conflictelor, regula este: drepturi egale.
Sa speram ca nu o sa ajungem niciodata la impartit timpul copilului.
Cosmi- Sper ca au fost doar emotii nefondate si semnal de alarma ca-i tare importanta sanatatea noastra si trebuie sa ne facem o obisnuinta din cateva examene de rutina, care ne pot salva de la complicatii.
Geo- Cineva a tinut cu voi si aveti posibilitatea sa-l duceti pe pui unde ii e lui bine.
Lili- Tu chiar ca esti exemplul clar ca Dumnezeu stie sa le arnajeze mai bine ca noi, ca uite ce fericit e N.
Iuliana- O rezolvati voi si cu sculatul si gata scoala ideala pentru Matei
Dia- Asa-i ca Adriana e zeita pt bebelina? Nu o sa uit niciodata privirea Anastasiei cand Alex intra in camera. Se topea toata.
Miha- Si scoala lui Tudor mi-a placut si ma bucur ca tu esti incantata de alegere.

Si eu sunt de parerea Denisei ca e bine sa facem diverse chestii cu copilul acasa.
Chestii scolare, cand e nevoie.
Activitati paralele, cand la scoala lucrurile merg bine.
Nu are sens sa pierdem timpul repetand acum la infinit tabla inmultirii (exemplu dat total aiurea in tramvai), cand pot sa fac cu el diverse jocuri, care sa-i explice "de principiu" cum se fac inmultirile. Tin minte ca lui Alex i-am explicat prima data despre inmultiri de un Mos Nicolae, cand aveam toti cizmele aliniate si ne-am jucat de-a 4 perechi de cizme a cate 2 cizme fiecare pereche Cate-s in total? Asta-i inmultire: 4 inmultit cu doi, etc.
Parerea mea e ca la nivelul lor de acum, ei inteleg principiul adunarilor, scaderilor, chiar si inmultirilor (simple), dar uita repede. De asta nu vad eu rostul insistatului si repetatului chestiilor complicate. Asta nu exclude joaca simpla, cand se creaza o situatie ( ca in ex cu cizmulitele).
Parte cu tinutul creionului corect, dezvoltarea abilitatilor grafice, cititul usurel mi se par insa importante la nivelul de acum si merita repetat si insitat pe ele, in functie de nevoile fiecarui copil.
Asta-i insa varsta potrivita pentru joaca, asa ca sa-i lasam sa se joace la maxim....

Iar m-am pierdut in teorii si n-am apucat sa scriu tot ce vreau .....
Pe scurt despre noi: Alex e incantat nevoie mare de ceea ce face la Conservatoire: de proful nou de balet, de vioara lui si inca nu caraie la orele de solfegiu sau cor.
La scoala se plictiseste nitel cand e vb de citit (aici e nitel avansat, dar i-a propus invatatoarae carti din biblioteca, cand ceilalti buchisesc), scrie frumos (nu ma asteptam la asta), dar e extrem de incet (zici ca le picteaza), asa ca s-a intamplat la lucrari sa nu termine ultimul rand.
Tot anul vor face un proiect despre aborigeni, asa ca demareaza in forta cu o vizita la muzeu http://www.quaibranly.fr/fr/programmation/expositions/prochainement/aux-sources-de-la-peinture-aborigene.html

Eu sunt cobza de o saptamana. Abia astept sa-mi treaca, ca m-am saturat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Am profitat ca s-a dus al meu sot dupa Alain sa apuc sa ma odihnesc putin si am intrat sa va citesc . Eu am avut o saptamana tareee plina cu lucrat si dimineata si seara mi-a ajuns deseaar ira merg dar maine sunt libera, o sa reiau patinajul cu Alain ca acu vrea daca minte nu mai pupa patinaj pana la majorat . Eu dupa faza cu Moni am inceput sa vad alti ochi si relatia mea cu Alain parca in mod subconstient il pregatesc mai atent pt viata daca nu o sa fiu intr-o zi sa nu fie asa aerian si nestiutor , dar nu pot sa vb despre asta ....
Ioana m-am bucurat sa te citesc, pup spiridusii tai si ma bucur ca esti bine, asa cum zicea Ana a fost reactia ta. Eu una am impietrit pt ca faza cu Moni a venit intr-un sir de intamplari nefericite si seria nu s-a terminat din pacate. E si o senzatie ciudata tare sa imi fie bine dar sa simt ca lumea se prabuseste cumva in jurul meu si sa simt si eu ca se stinge ceva in sufletul meu . Eu cu toate fazele de vesti triste din jur si muncit pe branci am ajuns la o oboseala cronica si insomnii, cred ca trec pe Magne B 6 . M-am gandit la tine imaginandu-mi parcul din Bistrita toamna, doamne frumos mai era
Lili merci de sfat, o sa ma uit pe site, nu stau eu sa buchisesc dara asa in mare as fi curioasa ce se cere, oricum aici e altfel impartit sistemult de invatamant o nebunie ca eu nu l-am invatat inca Cu Alain insa nu merge cu exemplu si cu lugu lugu ca e tare manipulant si are tendinta de a abandona repede orice, nu face trei litere legat daca nu stau langa el, face doua se ridica sa faca altceva si iar mai face o cocarla cu cine o semana ca trebuie sa fac exercitii de relaxare sa nu ma enervez. Nu sunt eu tipicara si nu nu am stat in cap cu educatia lui a cam facut ce-a vrut dar acum vreau cum zicea Ana sa il vad ca o ia pe directia buna, face deprinderile cum trebuei la tinut creion si facut tema. Ma bucur zau ca nu e fata sa mai dea si visarea il el ca ar fi gata .
Maraki cum sunteti ?
La noi ploua si e tare urat nu iti vine sa iesi din casa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

piesa asta imi place la nebunie , nu stiu de cate ori am ascultat-o

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Buna seara de la noi,

Silvi si la noi tot asa este vremea Noi santem bine Astazi am fost la protectia copilului sa vada tipa de care apartinem, ca ne-am rezolvat problemele. Am avut si o traducatoare care mi-a lasat putin un gust amar pt ca i-a fost rusine sa spuna ca vine din Ro. Am intrebat-o cum de stie romaneste ( nu are nume romanesc ) si a raspuns ca a invatat. Spre sfarsit i-am spus ca este imposibil sa vorbeasca cineva din afara limba romana ca un roman din Romania cum o face ea. A recunoscut ca vine din Ro si ca la 30 de ani s-a stabilit la nemti ( dupa revolutie, ea fiind din minoritatea schwaba )
Angelo este bine cu scoala, este cuminte. Vad ca nu au intrat in paine prea mult, sant mai lejeri pt inceput.
scolarii si mamicile

Cosmi ma bucur ca ai reusit sa te linistesti, stiam ca nu este ceva grav Ai sa vezi

merg sa.i fac sa manance lui Angelo...cel tarziu la 19.30 trebuie sa fie in pat, gata de culcare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Hello
Ioana-eu te inteleg perfect ca inca mai am nopti cand visez copiii lui Moni sau pe ea cum imi spune ca misiunea mea nu s-a incheiat,etc-deci cumva ma simt responsabila de a continua visul ei dar si protejata de ea-poate ea e cea care a facut minunea si m-a salvat recent-dar inca ma simt pustiita fara ea,deschid FB si poza ei ma ataca mereu stiind ca nu voi mai putea vorbi cu ea
Maraki-bine ca ai rezolvat,DAR trebuie sa fii Puternica si sa faci 2 lucruri pt tine, cumva sunt mandatory-curs de germana,chiar si seara, cand Angelos poate sa stea cu tata si sa gasesti ceva mai bun de munca, meriti si se poate-fii pozitiva si incearca asta-cand atingi unul din ele,te autorasplatesti..
Stiti ce e cumplit,ca ajungem sa pretuim viata si sanatatea doar cand suntem in pericol sau dam de greu,va spun asta ca am fost la un pas de inevitabil,si am ajuns sa inteleg mai profund si sa apreciem totul asa cum trebuie-nu e nevoie de tipete si sa ne fotam copiii sau familia pe moment,dar e mai bine pe termen lung sa perseveram si sa exersam cu pasi mici in directia buna ca apoi sa ne fie bine si copiilor si mai bine- eu zic ca trebuie sa exersam cu ei extra,ca sa se responsabilizeze si sa se formeze in directia cea buna.
Eu asta am invatat,si de aia pe Emma o pun la chestii extra,nu neaparat ca sa fie ea nr 1,ci sa se responsabilizeze-vezi lista zilnica care o are-de la trezire pina la culcare,nu da cu aspiratorul,dar treb sa stie sa se spele,sa isi faca ghiozdanu de scoala, de tenis,de inot si singura sa realizeze ca mama nu poate fi cu ea tot timpul-si tot de la ea invat si eu.
de ex a trebuit sa ii explic care e treaba cu operatia si de ce nu mai pot face anumite chestii-si cum incercam sa ii spun ca sunt celule care nu mai functioneaza, caci ea stie din enciclopedia umana care e treaba cu organismul, tot ea a venit sa zica ca stie ca tesuturile pot sa fie efectate de niste bugs care fac rau si de aia trebuie scoasasi uite asa mi-a facut ea misiunea mai usoara
Deci sanatate si rabdarea sunt cele mai pretioase!

Denisa cu Emma Andrea 6 ani si Mark Alexv4 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Denisa sanatate si operatie estetica reusita iti doresc

am intrat sa fac o proba:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

suupeeerrrr...stiati de noua optiune?
ma duc sa fumez ultima tigara pe ziua de azi....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns G_I_O spune:


Ieri m-am inttalnit la bazin cu Ingrid si Diana ei. asa ca timp de o ora cat au inotat copiii nostri noi am povestit.
mI-a zis ca a fost pe la ei Ghitza cu Diana, si fetita e ok, bine ca e copil si trece repede peste....
A desenat-o pe Moni si i-a lasat pictura lui Ingrid, cica e pt ea.
Vorbeam cu ea si o aduceam in discutie ca si cum era prezenta (ia zi Ingrid cum a fost cand au veni la tine Moni cu Diana?)....asa m-am trezit intreband-o pe Ingrid.....

Ioana imi pare rau ca ai avut asa vise...dar cine stie ce semnifica astea...
Ma bucur ca Razvan e ok la scoala, conditiile sun super. vorba ta, numai sa invete.
Ma bucur si ca Sonia e acomodata la gradi, ca ii place acolo si e descurcareata.
Ana sanatate maxima iti doresc.
pai daca Alex e asa plictisit nu se poate lucra la un alt nivel? super ca ii da cari de la biblioteca sa citeasca.
si eu sunt pt a lucra in plus, dar cand e nevoie. acum nici sa ma impusti nu-l pun sa faca liniute si triunghiuri suplimentar.
Vom vedea cand incep literele si la dictari va fi nevioe de suplimentar, sunt convinsa...
Silvia mama ce program ai! bine ca tte relaxezi maine.
si marco scrie incet, dar tot uratel.....
eu are frumos am scris, dar mi-am stricat scrisul in faculta....
sotul scrie acum mai frumos decat mine.
maraki naspa ca tipa nu a recunoscut ca e romanaca, ii e rusine?
are dreptate Denisa, trebuie sa faci ceva pt ttine...in primul rand sa invetti bine limba si sa-ti caui un job bun.
Denisa ai si tu dreptate in ce spui.
dragii copilasi... saraca bunica...am inteles ca are mult mai plange. si totusi nu e bine sa o vada si copiii aia asa toata ziua...of...of....
Lili da la birou la Clau. am noroc ca e mai mult la voi in capitala, ca e un sef are naspa, cel putin cu mine.
daca copilul se plictiseste atunci, da, sa lucreze suplimentar, dar nu sa le impuna la toti.
Marco azi a venit acasa cu culegerea sde la mate. sunt curioasa daca trebuie sa o care dupa el zilnic.......
ce zi frumoasa aveti maine, targ de jucarii, super initiativa.
Iuliana ma bucur ca Matei isi face temele si va place la scoala. normal ca e super organizarea, asta e prima regula, mai ales la privat.....dar rezultattele conteaza in primul rand. sper sa fiti multumiti de scoala asta.

ma duc si eu la somn, Edi nu adoarme fara mine.
noapte buna!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

neata gagici

eu sunt relativ ok....astept rezultatul care sper sa fie ok. Stefan se descurca ok la scoala , scrie frumos (nesperat) si toata lumea il lauda ca e cuminte , azi dimineata o fetita i a spus mamei ,,uite mamii el e baiatul cel cuminte,,. Bianca e incantata de liceu , sper s o tina tot asa.

Gio sa inteleg ca s au asezat lucrurile...frumoasa poza cu M la scoala ,darmulti ,prea multi copii in clasa
Tioana ,hmmm au ele i nsemnatate visele astea.Ma bucur ca puii tai s au adaptat ...asa e si la noi cu locurile de parcare
Ana , stiu ca tb sa dau importanta sanatatei dar crede ma ca dau prea mult.Nu ma duc la dr , dar ma panichez la orice stranut al copiilor
Maraki...esti in luna de miere??ce zice A?

pup toate fetele........revin ,dar tb sa pleccc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anymony spune:

Buna fetele!
Noi abia am inceput temele de saptamina asta, usoare...semne si figuri geometrice, culori! Inca nu liniute, semne grafice, cifre!
ca si ai vostri si fi-mea e..."aeriana", dar macar stie ce are de facut teme, de unde pina unde...
Saptamina asta a fost f obosita - abia stept weekendul sa se poata odihni - a facut zilnic antrenament pentru concursurile de dans sportiv de peste 2 -3 saptamini. Simbata trecuta a participat iar, dar a fost cam dezamagita ca nu a prins finala! Nu e de mirare ca dupa lunga vacanta a prins doar 2 antrenamente inainte.
Acum trage tare...ca vrea cupa!! He he...

LA scoala vineri e orar lejer, ca de weekend - religie, cunoasterea mediului, desen, abilitati practice...
In rest, marti sedinta cu parintii dupa cele 2 sapt de....cunoastere!

Imi pare bine ca unele dintre voi s-au reintors sa scrie!

COSMI, draga mea, ce sperietura ai tras! las ca o sa fie bine...iaca asa baga doftorii astia in boale pacientii...Cit despre prietenul vostru...sunt...Stiu povestea...E ff trist! Daca nici IPI nu si-a facut treaba...Moni stia ea ce stia...






Mergi la inceput