Spiridusi de ian/feb'06 ... Incep scoala! (29)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns G_I_O spune:

eu astazi sunt mult mai bine...doamne cum iti poate ridica moralul cateva vestti bune....tot despre copii, normal.

azi a mers Edi prima data la inot, cu grupa lui....am zis sa mearga de proba, caci ai lui sunt mai avansatti....in sensul ca au trecut de la bazinul mic, in cel mare, dar cu aripioare. Edi inota in apa adanca cu aripioare, asa ca am zis sa probam.
Mi-au zis ca a plans ca el nu vrea sa plece din gradi, pe urma nu vroia sa se dezbrace, pe urma nu vroia in bazin, dar l-a luat cu binele Sabin si gata....e ok copilul meu....a inotat alauri de colegii lui.,
in vestiar a plans dupa mine, dar pe masina a fost ok.
asta mi-a zis dir. gradinitei, ne-am intalnit la scoala. intre timp ma sunase si educ. sa-mi zica aceleasi lucruri.

a aparut si scolarelul, am prins-o pe d0na inv. si am povestit cu ea.
Marco e ok, ii place ca e linisti, scrie mai incet si nu prea frumos.
mi-a zis ca jobul ei e sa-i corecteze, dar mi-a dat de inteles ca nu e tragedie ca nu scrie perfect.
Mi-a zis sa nu stresez copilul si sa nu lucram suplimentar.
Mi-e tot mai draga inv. asta!!!

astea 2 vesti m-au pus pe picioare si mi-au dat energie cat pt o sapt. intreaga.

am fugit la dr de fam. si am luat adev pt Edi la inot si mie pt munca.

Marco e ok, mananca bine, acum e la desene. imediat ne apucam de teme, la ora 16 ii duc eu la inot. asa ca sper sa apuc sa vb cu sabin si despre Edi....au acelasi instructor, un baiat super!

Sotul e la Bucuresti, azi dim. chiar m-am descurcat ok cu amandoi. Ma bucur ca Edi e nerabdator sa ajunga dim. la gradi.

ma pun pe citit si revin.....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns G_I_O spune:

m-a intristat vestea despre Luca, alaltaieri...mi-a zis cumnata, dar cum nici mama lui nu stia inca rezultatul biopsiei....am tacut....of doamne ce disperati sunt parintii, dragii de ei prin ce trec.

pe urma m-am dus cu gandul la prietenul vostru Cosmina, ca sa aflu ca e si el......

groaznic....

Denisa sa intri si aici sa ne zici de Dia si Tudor, te rog. ma gandesc zilnic la ei.
Pot sa-l las pe Edi pana la pranz, doar ca ma incurca per mine, Marco mai are si inot, mai facem teme....asa ca mi-e ok sa fie la gradi, sa-l iau dupa amiaza. macar siu ca e pe maini bune acolo, e iubit si educat cum trebuie.
Stiu ce zici cu educatia, dar nici sa regreseze nu-mi convine....la stat era cu copii de 2 ani, care acum invatau sa manance singuri, sa tina creionul in mana. al meu e mai avansat.
daca ramanea la stat il mutam la mijlocie, nu-l lasam acolo cu bebelusii cum ii numea el.
Ma bucur pt tine, tin pumnii sa termine dr. repede si bine, sa fii si ttu ok si mai ales cu psihicul.
Alex cum mai e? Emma ma gandesc ca e ok, cel putin cu scoala. e foarte silitoare si inteligena. in privinta cuminteniei....isi va reveni ea, stai linistita.
Miha vezi ca e asa stilou, de la Bic, parca first click ii zice, vezi ca e genul triunghiular parca, cu loc pt degete.
da, ma bucur ca e totul ok cu Edi....desi si la privat la ei in grupa sunt multi...14 copii inscrisi. dar sunt 2 educatoare, iar la somn raman doar 10.
Iuliana si Marco iese, dar mi-a zis ca merge cu bluza de trening. Oricum, el si-a revenit repede....dar i-a pasat mucii la frate-su.
al meu e constincios, face temele, dupa ce mananca si se relaxeaza. asa avem dupa amiaza libera.
Maraki o ce fain cu asist. sociala, nu lasa femeia de izbeliste. dar mai bine ca nu ai nevoie de ea.
ma bucur ca G s-a intors pt tine in primul rand, asta spune multe...sper sa va fie bine in viitor si sa nu se mai amesece familia lui.
Cosmi bine ca e-ai calmat. auzi unde ai facut PT? o fi ala gratuit? bine ca ai mers la dr. ta si ti=-a mai risipit din temeri.
e greu la scoala, si greul incepe pe zi ce ttrece. dar sa speram ca vor face ai nostri faa, sunt copii isteti.
Lili hai ca va fi bine cu R. si Clau e cu sinuzita cronica...acum a facut 2 luni tratament homeopat....sa vedem cum va fi in viitor. bafta sa scAPE repede de interventie.

aici e scolarul meu cu colegii si d-na invatatoare:
http://www.opiniatimisoarei.ro/cei-mai-frumosi-boboci-de-la-scoala-generala-nr-16-timisoara-clasa-i-a-se-prezinta/25/09/2012
noroc ca mi-a trimis Canda sms, asa am aflat.

fug la teme, va.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

Intru mai tarziu cu povesti despre noi.
Astea de care i-am zis Silviei nu-s triunghiulare. Au o forma mai bizara. Initial au fost create pentru stangaci. Si acum au colectii speciale pt stangaci, colectii pt dreptaci, pt incepatori, creioane care arata ca un pix, etc. http://www.stabilo.com/pages-fr/school-university/writing-beginners.php

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Salutare si de la noi.
Sa intru sa imi laud si eu bobocul, nu?
Azi am fost la sedinta cu parintii; mi-a placut foarte mult organizarea; intai ne-a vorbit directorul, pe urma in clasa a venit fiecare profesor sa se prezinte
(muzica, engleza, educatie plastica, religie, sport).
Dupa care am ramas numai cu doamna. Nu a vorbit despre fiecare copil in parte, ca asta se face in ore special dedicate, dar a vorbit per ansamblu.
Clasa e omogena, copii sunt bine pregatiti, ne-a spus sa nu ii stresam cu ore suplimentare (ca deja unii parinti intrebau cand incep concursurile).
Matei a luat "foarte bine" la evaluarea la romana, iar maine are evaluare la matematica.
De luni incep perioada pre-alfabetare (liniute, bastonase si alte cele). O sa merg saptamana viitoare sa vorbesc cu doamna numai despre Matei.
Important ca e ok, iar lui Matei, din ce zice el, ii place la scoala. Sper sa il tina tot asa
Cosmi, ma bucur ca a reusit doctorul tau sa te mai linisteasca
Maraki, devreme te mai trezesti si tu!
GIO, deci Edi deja merge la inot! Super
Liliana, nici mie nu mi-a placut niciodata trezitul de dimineata, dar


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Miha, da depsre clasa pregatitoare vorbeam, ce se cere in Romania?
sau fetele care aveti un pic de timp sa imi ziceti.
Asta e creionul http://www.stabilo.com/pages-ro/products/s-move-easyergo/ vad ca este si in Ro nu stiu la ce pret si unde online, aici cu mine cu tot a fost vreo 10 euro la ceva oferta dar meriat fiecare banut.
Gio cauta sa ii iei un creion din asta ca sigur nu tine usor sau corect creionul care il are de asta scrie asa asa e si Alain, e faza de coordonare si rabdare. E si pix la fel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns G_I_O spune:

asa e si stiloul d ela Bic, easy click, cum ziceas Ana.
daca dati o cauare pe goolge, veti vedea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Gio chiar o sa ma uit sa iei sa vezi ca e tare bun creionul asta, are mina groasa si scrie bine, e enorma diferenta intre el si unul normal pe care il tine Alain ca pe un bat in mana .
Aici in CP clasa pregatitoare au deja de scris fraze scurte si cuvinte, invata articolele si genurile ( greu pt astia bilingvi al care genurile difera ) , fac literele mici de mana si scriu in atasat ( adiga scrisul de mana) la mare fac chestii simple de tot cu adunari mici si multimi si forme geometrice. Citesc fraze scurte , trebuie sa recunoasca silabe si sunete ( complicat si aici ca in franceza sunetul "se " se scrie in cateva feluri, teme au sa citeasca, sa decupeze imagini cu anumite sunete, sa scrie f putin are Alain, Ana zicea ca Alex are teme si sa scrie. Din trimestru 2 au dictari nici nu vreau sa ma gandesc la Alain care a inceput cu FB apoi de cand s-au bagat la scris a trecut de B si FB si de cand cu scris de freze se plicrisese ageamgiu meu si a venit cu FB, B si NU foarte bine ca de asata m-am pus pe cautat creions i l-am scos saptamana asta de la scoala de seara si fac eu cu el .
Liliana ca nu am apucat sa raspund ai drepatte mare ca mai repede scrie Alain la tastatura asta e clar dar ce sa ii fac daca se mai scrie si de mana eu chiar mai scriu de mana ca am eu un caiet curete si idei unde scriu zilnic de mana. Scriu frumos zic eu ca scriam asa urat in scoala ca mi-am schimbat scrisul si scriu cu ceva litere de tipar adaptate la scrisul de mana o nebunie ca nu mai imi citeau profi in liceu lucrarile ca doar cu cine sa semene asta mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Hello
Eu nu consider gresit sa lucre zi Acasa ceva extra cu copilul la 35 de elevi la 1 teacher- aici is 20 si tot mi se pare mult si nivel mediu! De aia noi lucram extra dupa carti de cls a-3-a insa...
Am vorbit cu bunica azi- trist, Diana a plins mult, duminica Mai ales-Tudor a zis a gradi ca mama Lui e la cimitir si nu Mai vine
Deci e greu dar buni zice ca s-au adaptat ceea ce e ok.

Denisa cu Emma Andrea 6 ani si Mark Alexv4 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Salu'

GIO - felicitari si micului inotator Edi. Felicitari si lui Marco pentru aprecierile Doamnei!Am vazut si fotografiile. Pana la urma unde incepi munca ? La birou la Clau? Adaptare rapida.

Asadar concluzia generala... e SA NU STRESAM COPII suplimentar. Eu chiar n-am de gand sa fac asta.. chiar nu fac asta... habar nu am ce cuprinde EXACT programa si sincer va spun ca nu ma intereseaza f. tare. Invatatoarea lor a zis ca o sa faca oricum peste ce prevede programa daca-s capabili copii.
Pe mine ma enerveaza parintii care fac presiune asupra cadrelor sa le dea copiilor multe teme. Nu zic ca nu o fi bine.. nu zic ca unora poate la place sa faca...da' nu toti au chef de lectii .Si decat sa fie o corvoada pentru ei si sa ia "startul cu scarba" fata de teme... mai bine sa facem "pasi marunti" cu ei.

SILVIA - in primul rand la noi la CP NU se dau calificative. Daca vrei exact programa o gasesti pe site-ul ismb.edu.ro.
O mamica cu care am fost la gradi m-a sunat disperata sapt trecuta (e la alta scoala decat a noastra) sa ma intrebe daca stiu ce vor face la mate ca nu fac nici cat au facut anul trecut la gradi la pregatitoare. Ea zicea ca nu vor face adunari/scaderi ci doar multimi Eu i-am cerut Doamnei Inv. caietul special si mi-a confirmat si dansa ca fac adunari scaderi pana la 30. Apoi mi-a spus ca vrea sa-i invete sa citeasca de anul acesta pentru ca la anul vor avea nevoie de mai mult timp pentru scrisul de mana.
Oricum chestia cu "sa recunoasca literele"... e "depasita" pentru pregatitoare... f. multi copii stiu deja literele de la varste mai mici. Aici il incadrez si pe Cosmin care este totodata si cel mai bun exemplu pentru mine...ca daca unui copil ii place ceva... memoreaza SINGUR nu trebuie sa stau eu cu bicul pe el.

ANA - hai mai...zi si tu ceva de voi

IULIANA - felicitari lui Matei pentru FB. Ma bucur ca sunteti multumiti de scoala .

DENISA - e f. trist ce simt copilasii Monicai. Mi se rupe sufletul cand mai citesc si la "Aradence" de ei. Moni era soarele lor... . Of, dragii de ei... oare cum ar putea fi consolati . Stiu... nu se poate.
Tu cum mai esti? Cum te simti? Cand te "tunezi"?

Noi maine avem un "targ de jucarii" la scoala. Cica e Ziua Educatiei Nonformale. Trebuie ca fiecare copil sa-si aduca max. 5 jucarii mai vechi, dar in stare f. buna si sa le vanda (max. 5 lei/jucarii) sau sa faca schimb. Apoi cu banii castigati ar fi preferat sa-si cumpere carti sau ce hotarasc ei la clasa. Vor avea "stand" amenajat in fata clasei. Nicolas mi-a zis ca stie ce vrea deja... o carte de engleza cu o marioneta pe care o are si profa lor de engleza. A intrebat-o de unde a luat-o si acu' copilu' vrea sa ma tarasca in Piata Unirii sa cautam cartea... ca stie el cum arata.

Azi ma duc sa o iau pe mama la mine ca a fost toata sapt. la ea.

Plec ca azi am zi de .

Pe curand!

LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE

MONICA70 ARE NEVOIE DE NOI

"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns T_Ioana spune:

Buna ziua fete dragi!
Imi fac si eu curaj sa intru la voi desi nu credeam ca o sa o fac prea curand!
Eu am avut o perioada crunta, in care o visam in fiecare noapte pe Moni vie dar trista si necajita, aratand ca in poza de pe DC (cu parul scurt) iar eu mereu eram cu Diana de mana, undeva in casa lor(!) si trebuia sa fac in asa fel incat sa nu o vada pe Moni in sicriu (desi Moni aparea vie). Cred ca 3 saptamani am visat in fiecare noapte aproape acelasi scenariu iar ideea orincipala era ca Moni era cumplit de trista, dezamagita si necajita!!! In final i-am spus lui Cristi si am decis sa facem o festanie (in casa nu s-a mai facut festanie de cand m-au botezat pe mine....) si s-au linistit lucrurile! Nu am mai visat-o deloc pe Moni desi mereu cand ajung la o biserica aprond lumanari si pt ea si mereu dau de poamana cu gandul la ea! Nu-mi explic visele alea repetitive!!! Am crezu t ca ajung la psiholog la un moment dat, eram stresata groaznic, ma trezeam cu inima bubuind de cateva ori pe noapte si nici acum nu pot sa-mi dau seama ce insemnatate au avut visele
Sa va zic si de noi:
Razvan merge in clasa I, la o scoala buna din oras si e norocos ca ciclul primar are cladire nou-nouta, data in folosinta in mai 2012, super dotata si mobilata! Sunt 12 baieti si 15 fetite in clasa, doamna imi place foarte mult, sper sa aiba o relatie buna si el sa reuseasca sa se focalizeze pe ce se intampla in clasa. Azi a fost prima zi cand au avut teme (4 randuri de liniute) si vad ca se pune mult accent pe dezvoltarea emotionala si socializare ceea ce nu poate decat sa ma bucure. Eu navetez sa-l duc si aduc zilnic dar de maine cred ca de dus il va duce Cristi, chiar daca e la 7.30, pt ca sunt multi colegi care vin fff dmineata (cred ca cei ai caror parinti lucreaza in schimburi) Asta ar fi pana acum marele dezavantaj, faptul ca e o nebunie dmineata cu locurile de parcare si traficul in zona (sunt 2 colegii cu gimnaziile si scolile primare aferente plus 3 gradinite, plus vreo 2 institutii). Noi am cumparat initial doar ghiozdan+ penar (230 lei ca a fost musai cu Wall-e) si am dat 100 lei pt fondul clasei din care se cumpara la fel restl rechizitelor. 100 de lei am mai dat pentru 3 caiete speciale si 2 tricouri (alb si albastru) inscriptionate cu emblema scolii) acum asteptama uniforma, care este executata doar la comanda de nu stiu ce firma care are contract cu scoala( (imi pute a comisoane de la o posta dar deh....asta e!) si am inteles ca pt baieti va costa aprox 180 lei (sacou, pantaloni, vesta, cravata.....evident, inscriptionate). Astept sa vad ce material de 2 lei va fi ca se plangeau parintii cu copii in clasele mai mari. Mai avem fondul scolii de unde se platesc si paznicii.....
Eu sper din suflet sa fie bine, Razvan sa-si dea slinta si sa facem fata onorabil. Baiatul meu decand a inceput scoala doarme zilnic la pranz, la 21.30 maxim e in pat....mai ca nu-lrecunosc! Iar martea si joi, dupa ce venim de la inot, abia mananca cina, ii pica ochii in gura
Sonia e si ea mare "gradinareasa" , mergem la educatoarele unde a fost Razvan pt ca desfiintandu-se pregatitoarea au fost mai multe catedre de grpa mica si au primit si copii de 2 ani, unii cu pampers si sticla de lapte! Mandra mea s-a adaptat excelent, nu a plans absolut deloc dupa mine, manamca aproape orice ( bonele sunt topite dupa ea si sunt uimite ca manaca iahnie cu carnaciori sau supa de varza, chestii pe care frate-su n-a pus si cred ca nu va pune gura in vecii vecilor! ) E super descurcareata, se dezbraca singura la nani, doarme se joaca, singura problema e ca ii cam capaceste pe ceilalti de la jucarii....inca e in faza de "al mieeeeuuuu!" " si mie, si mie!"(cand vrea ceva de la alt copil) dar n-au decat sa gestioneze doamnele situatia. Eu am lasat-o din prima zi la nani dar in prima zi nu au reusit sa o adoarma si a urlat de a trezit toti copiii asa ca am adus-o acasa la somn....din a doua zi a fost super ok! Acum e acasa ca a facut laringita (nici nu se putea altfel) dar cum face ochi incepe "megem a pupii si damna( mergem la copii si la doamna)" a fost super scumpa ca udpa prima zi a venit acasa si tutror, care o intrebau cum a fost la gradi, le spunea "nu boie, ceata damna"(nu e voie, cerata doamna) pt ca nu a lasat-o doamna sa umble cu foarfeca
Va pup si fug sa le fac ceva de papa pt cand se trezesc!
Le doresc din tot sufletul bobocelor adaptare usoara, prieteni buni si un an scolar cu multa veselie si FB-uri!

Mergi la inceput