Spiridusi de ian/feb'06 ... Incep scoala! (29)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Si noi rapid in trecere pe aici, cat sa va spunem week-end placut!

Ana, asa e! E fascinata Lavi de sora mai mare; si ma bucur enorm ca e si reciproc.

Cu scoala... ieri m-am prins si eu ca luni e liber si nu merge la scoala ...desi am primit lista cu zile libere si e trecut acolo, dar cred ca am sarit peste randul respectiv; bine ca n-am ajuns sa trimit copilul la scoala inchisa.
In alta ordine de idei sunt cam zombie si uituca rau ... aici miercurea e zi scurta, si printre atele scoala nu asigura pranzul in ziua respectiva; cateva saptamani a fost ok, dar saptamana asta am uitat.. Ma miram eu dimineata ca parca e usor ghiozdanul si lipseste ceva, dar nu m-am prins ce; am uitat sa-i pun pranzul fetei. S-a suparat un pic pe mine (si pe buna dreptate) dar i-a trecut repede.

Lavi a inceput acomodarea la cresa; nu stiu daca are legatura sau nu, dar acum e racita si mucoasa (si eu la fel); poate e doar sezonul... a venit tomana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Ioana, creonl acela l-a avut si David, dar nu i-a fost prea comod sa scrie cu el. E destul de gros. Tocmai ce l-am vazut la magazin. Era intr-un set cu o ascutitoare si o guma de sters cred la vreo 11 CHF si ceva. Erau de la 5, 7 si 12 ani, pentru dreptati si stangaci.
Maraki, ma bucur mult ca v-ati rezovat problemele. Aveti grija de voi....
Dia si aici au miercuri zi scurta. Adica nu au scoala de dupa masa niciodata. Ei oricum vin acasa de pranz si paoi pelca din nou la scoala. E foarte obositor asa mai laes pentru astia mici. Dar ce sa faci asa-i sistemul aici.
cosmi, sigur va fi bine. Gandeste pozitiv
silvi cate zile pe saptamana lucrezi?......

Sa va povestesc. Luni am fsot la seline la sedinta cu parintii.
Seline a inceput saptamana asta literele.Pana acum au citit https://picasaweb.google.com/117646415556753840331/September29201204#5793717750495333778" target="_blank">asa fara literele de deasupra capetelor. Astea abia acum incep sa fie adaugate la imagine. Nu stiu cum dar ea reusea sa citeasca foarte repede cuvintele. eu nu La matematica au facut adunarea pana la 10, >, < (cu un crocodil cu gura cascata, sau un peste. Pestela mare il inghite pe cel mic........). Saptamana asta am vazut ca au inceput scaderile.
Au mai ramas doar 15 copii in clasa. de un baiat stiam ca a plecat. din pacate a plecat si o fetita. A murit mama ei la una sau 2 saptamanai dupa inceperea scolii. Am intrebat-o pe Seline si ea mi-a spus. Offf, mi-a fugit imediat gandul la Diana.
In decembrie nu vor avea teme, cica au destul stress in restul anului. In schimb vor avea un fel de Adventskalender si in fiecare zi vor trebui sa citeasca 10 min. ............si noi parintii sa-i punem sa citeasca. In ianuarie invatatoarea si-a luat concediu neplatit zboara la capatul celalat de lume in Australia. cica si ea si sotul se sarbatoresc "rotund" anul care vine si uite asa copii vor avea pentru o luna in mijlocul anului scolar un alt invatator. Nu au liniute bastonase. Cifrele le-au invatat la gradi sa le scrie. asa inceptinel intr-un an intreg, au 2 manuale. Mai bine zis caiete de lucru. Temele le primesc pe cate o foie. La ei mai scrie in carnetele ce au de facut. Dar fiecare invatator cu politica lui. Invatatoarea Dariei nu-i lasa sa scrie nimic, cica sa fie ei atenti la scoala sa stie ce sa faca acasa.....ei, na ti-ai gasit!!!!!!!

Seline se descurca bine, cica doar ca e putin c-am inceata. Na, asa sunt toti 3 ce sa le fac, si-or da ei drumul candva. si mai si intarzie de dimineata. Culmea ea merge cu Daria, si joi cu David la scoala si numai ea intarzie. Cred ca se pierde de cand suna clopotelul si intra in scoala pana ajunge sa intre in clasa.

......azi am fsot la balaceala. Cat m-or fi inebunit toata vara ca ei vor la bazin. . Vara mergem la strand, la lac, nu la bazin!!!!!! Asa ca le-am promis cand vine toamna, iarna si ploua afara mergem. Si cum a plouat toata ziua azi nu am mai scapat

Mai o saptamana de scoala si avem vacanta. Inca nu stim ce facem in prima saptamana. In a doua eu lucrez iar pe copii i-am inscrie intr-un proiect 4 zile de la 9 la 4 dupa amiaza. David la fotbal iar pe fete la kids.........

cateva poze de pe la noi.......
https://picasaweb.google.com/117646415556753840331/September29201204#

va doresc o duminica placuta

Mira mami de DAVID(15.08.2002), DARIA(20.11.2004), si SELINE(07.02.2006)

http://picasaweb.google.com/kluckermira/WeekendDeRusalii#" target="_blank">Poze noi.....cu noi



Mit Kindern vergehen die Jahre wie im Flug. Doch Augenblicke werden zu Ewigkeiten.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns G_I_O spune:

fetele!
n-am mai intrat de mult. stau prost cu timpul...de ieri am inceputt munca, asa ca vai de fundul meu.
Marco e ok, a luat deja 3 de FB, pt teme....chiar ii ziceam sotului ca fereasca sfantul sa fii fost eu educatoare, ca are exigenta cred ca mai eram....prea perfect vreau eu sa scrie, si eu nu as fi dat asa usor FB....dar ma bucur ca d-na e ok. Marco o place, merge de placere la scoala.

va, sper sa revin diseara cu mai mule dealii si sa va raspund.
acum ne apucam de teme.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Salutare si de la mine, ploua de ne ingroapa sie o vreme . Alain a inceput patinajul si innotul si e incantat .
Gio cum e cu munca ce orar iti faci ?
Mira eu teoretic lucrez part time 20 ore pe saptamana, practic lucrez cate 4 ore dimineata de pe la 11 la 3 si seara de la 20 la 23, de vreo 3-4 ori pe saptamana. Practic fac vreo 23_25 de ore dar e ok.Ma bucur ca ai scris, cum se mai simte sotul tau ?
Maraki ce faceti ?
Cosmina ai rezultatele ?
Salut toate fetele, revin eu zilele astea ca azi am avut o zi proasta, m-a prins ploia , am gasit amenda de parcare pe parpriz, lucrez si seara si ploua de rupe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Mira, din ce scrii tu, pare interesanta scoala la voi...si foarte diferita de ce stim noi

Gio, asteptam detaliile. Super ca aveti vesti bune de la scoala! sa o tienti tot asa. Cum e cu jobul?
...am reluat si eu acum dupa o oarecare pauza si ufff...nu-i chiar simplu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Salutare.
Nici eu n-am mai intrat de mult. stau prost cu timpul...
Matei e ok si ii place la scoala; azi au fost in vizita la o sectie de pompieri si a fost foarte incantat.
Maine dimineata merg sa vorbesc cu doamna ca la sedinta cu parintii se vorbesc doar generalitati, iar cine vrea sa vorbeasca strict despre copilul lui trebuie sa isi faca o programare prealabila; asa ca am facut pentru maine dimineata.
In rest, nu avem noutati.
Munca, casa si cam atat.
A inceput deja sa se obisnuiasca Matei cu trezitul dimineata.
El da, eu nu
In rest, totul ok.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

neata fetelor.....tot intru pe aici,dar vad ca sunteti ocupate


noi cu scoala...papan merge din ce in ce mai bine s a adaptat ,incepe sa i placa colegele. Note nu le da inca dar le pune tot felul de abtipilduri si fetze zambitoare . Au de scris cam mult dar si facut baiatul program si ii ramane timp si de joaca. dupa ce vine de la scoala papa si face nanii pana pe la 2.30 , apoi iar papa ceva si incepe sa faca lectiile. .In jur de 4 e gata si face ce i palce...tv ,pc si iesit in parc pana pe la 8.30.La 10 e la nanii..

Bianca??pai dim trag de ea sa se trezeasca sa si faca temele .Se pregateste si gateste cu 1 ora inainte sa plece .iese la 7 de la liceu

se pare ca toti spiridusii s au invatat cu scoala si asta e foarte bine


pup toate fetele


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Buna dimineata,

Angelo are problema la after school cu o fetita Luni a venit zgariat pe gat, marti a venit zgariat in doua locuri in dreptul ochiului spre arcada mai jos, ieri a venit si mi-a spus ca si-a infipt Stela mainile in parul lui....a scris mereu in caiet ca sa citeasca invatatoarea...sa vedem daca si raspunde la ultimul mesaj de aseara ( la cele doua nu a scris nimic ) Daca iar se intampla si astazi, ne infiintam la scoala sa vedem ce-i cu fata asta. Joi avem sedinta la afterschool...
revin pe seara, trebuie sa fug la dus ca plec la sv. tot acolo lucrez dar vreau sa imi caut mai multe ore...va pup pe toate...pe diseara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Salutare si de la noi!

Tot pe drumuri... ca toata lumea...

Azi a primit Nicolas cel mai magulitor compliment si pt el da' si pt mine... de la D-na invatatoare. A zis ca "e cel mai mare, cel mai cuminte, cel mai destept si inteligent, cel mai intelegator si ascultator"...si nu mai stiu ce a mai zis ca deja ma inrosisem eu toata. Da' mi-a zis ca are si un stil al lui... cand are ceva de spus/raspuns se intimideaza/emotioneaza pana isi potriveste cuvintele si explica ce vreaI-am zis ca aici este ca mine.. si eu cand vorbesc/povestesc despre copii mi se umplu ochii de lacrimi.

Apoi mi-a spus ca azi s-au jucat mai mult... si ca la ora de calculator 3 fete il tot imboldeau, tot trageau de el sa il pupe . Si el nu vroia ... si pana la urma una tot a reusit sa-l . Eu cand am auzit m-am pus pe un ras . Da' el m-a certat , f. serios... ca "Nu-i de ras, mami. Tu nu intelegi ca nu mai scapam de ele?!?.
Vaaaai de mine... ce ma fac eu cu asta...dejaa il alearga fetele si el nu vrea sa stea (inca).

In alta ordine de idei... de luni incep si eu sa lucrez..... intr-un program flexibil in functie programul pe care il am si cu Nicolas. Asa... ca pt luni il duc eu dimineata (de regula il ducea tacxu).. l-am pasat sa-l ia verisoara-mea ca are doar 3 ore (ea e in concediu acum) si sa-l iau eu pe la 4-5 de la ea si sa-l duc apoi la tenis. Restul zilelor... o sa vad pe parcurs ce fac , in functie de cum imi organizez treburile pe-acolo. Silvia si GIO.. ati "tras piciorul"?!?.Vad ca e toamna "joburilor" cu program flexibil... Sa mai muncim si noi ca destul am facut pe bonele/menajerele/bucataresele... nu ca de-acum ne ia altcineva "fonctiile" da'....
Maraki - hai ca se rezolva toate si la tine .Bafta sa mai gasesti "ore" de munca.

In rest... tuturor si week-end placut.


LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE

MONICA70 ARE NEVOIE DE NOI

"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns G_I_O spune:


in timp ce scot ceva la imprimanta, am zis sa scriu 2-3 randuri pe caci de mult nu am mai intrat.
timpul nu-mi ajunge, profit sa ma ocup de copii, teme, inot, si iesit afara.
in weekend am fost in Alba, asa scurt pe 2, dar de 2 luni nu am mai ajuns, asa ca era musai.
a fost frumos, am venit cu bateriile incarcate si sacosele pline.

Marco cu scoala e3 ok, mai multe aflu la sedinta miercuri. are vreo 6 sau 7 de Fb, scrie foarte frumos...cel putin asa zic toti cei care vad caietele....deci sunt dusa eu, sau prea peerfecta....caci mie nu mi se par ok toate temele....cert e ca e ingrijit, fara porci si urechi de magarus.

Edi cu gradi ok, plange dim. caci el nu vrea sa se desparta de mine, dar eu nu ajung la usa si deja s-a oprit. Azi l-a dus tat-su;' si nu s-a smiorcait, d emaine il duc eu, parca vad ca se lasa cu ap-0a pt soricei. el e simpatic, imi zice de pe masina ca el plange dupa mine. Merge si la ionot, nu prea vrea sa intre in apa, dar odata intrat nu-l mai scoti. mi-a zis si instr. ca e mai fricos decat frate-su', important e sa invete sa inoate ca si Marco, altceva nu-mi mai trebuie.

La munca e ok, prima sapt. mai light, sa vedem ce sarcini am pe sapt. asta....e greu ca sotul e plecat in Bucuresti si eu nu prea am chef sa-mi var nasul peste tot, ca s anu fac prostii....asa ca pana descopar ce si cum, mai dureaza putin....
cam atat despre noi.

Mira chiar ca la voi e alt sistem, mai deosebit, si mai frumos....
Dia ce mai faceti voi? cum e cu jobul? Lavinia e ok la cresa?
Lili si tu cu munca? unde lucrezi? in ce domeniu? Cosmin e cu buni acasa?
felicitari scolarului, ma bucur ca e cel mai cel, dragul de el ce probleme are cu fetele....nici pe Marco nu-l intereseaza sexul feminin.
Cosmi ma bucur ca totul merge bine cu scolerul, avem copii buni.
Bianca face ore de dupa amiaza?
Iuliana ma bucur ca si la voi e ok, timpul asta daca ar fi mai lung ar fi tare bine.
Silvia nasol ca e asa frig la voi, la noi de azi cica scad gradele. a fost chiar supewr pana acum.
ce ai facut cu atatea zile libere? te-ai relaxat putin?
Maraki cum esti cu Giorgios?
Dragul de Angelos, are probleme cu fetita...trebuie sa intervi, daca nu iti raspund doamnele la mesajele scrise...nu se poate sa vina tot muscat/zgariat de acolo. ele nu observa???
Dana_Ene cu intarziere, urez si aici un sincer si calduros LMA! sanatate, fericire si numai bine alaturi de toti cei dragi tie!

o saptamana frumoasa sa aveti! va pe toate!



Mergi la inceput