FIV la Clinica Promed System(3)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roseroze_86 spune:

Multumesc, la fel Tiny! Problema la noi este el( mi se pare bizara formularea dar...). De ce? Pai...ca orice cuplu care nu reuseste sa faca bebe pe cale naturala am inceput seria de investigatii, la mine ok, la sot o spermograma nu foarte buna dar nici dezastru( dl dr urolog ne-a sp ca sanse sunt). Cu toate aste bebe nu venea, am reluat investigatiile iar in urma unei eco sotul a fost diagnosticat cu varicocel. Explicatia clara pt nereusita. Ne-am documentat despre asta si am decis sa il operam. Am mers la dl dr Belinsky( medic MedLife) si am decis sa optam pt interventie laparoscopic( mai scumpa dar fara riscuri, cel putin asa sustine dl dr.) Interventia am progtamat-o la spitalul M.A.i ( ii multumesc lui Dumnezeu ca am ales acel spital ci nu clinica MedLife) iar in timpul interventiei aceste, citez" banale si mult mai putin invazive" sotului meu i-a fost perforata aorta abdominala. Astfel ca , in cateva ore ,un om care s-a prezentat la spital pe picioarele lui, intr-o stare perfecta, era in coma indusa , fara prea mari sanse de supravietuire, cu o gramada de posibile complicatii( insuficienta renala, hepatica, paralizie, pierderi de memorie etc etc). Din fericire, multumesc lui Dumnezeu si-a revenit, fara a suferii niciuna dintre posibilele complicatii. Dar, nu se stie inca de ce( sau..medicii din Romania nu inteleg de ce) la momentul actual nu mai exista deloc lichid spermatic. Concret: dupa ejaculare nu mai exista nimic. Singura optiune speram sa fie punctia testiculara.
Sper ca nu v-am plictisit. Va pup si Dumnezeu sa ne ajute!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nelay_star spune:

Wow, prin cate ati trecut... Sanatate multa sotului !!!
Poate ii lipseste vreun duct. Aceiasi problema o avem si noi. Nu elimina spermatozoizi in lichidul ejaculat. Noi am aflat unde este problema . La noi ductele sunt problema
Am facut biopsie si i-au gasit acolo ce trebuie . Si am congelat 4 tuburi.
Sa va ajute D-zeu si pe voi si sa gaseasca si la voi ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

vai ce intamplare . imi pare tare rau dar ma bucur ca acum este bine . doamne ajuta sa aveti bb caci duoa cate ati trecut ....
si mi-e asa de frica numai cand ma gandesc la ce o sa indure prin interventia asta .

tinybaby , noi suntem cu niste ganduri si asteptam niste bani - stii masina ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nelay_star spune:

Nu te speria Gabriela! Nu este asa grea interventia... O sa ii faca anestezie generala si cateva zile o sa simta o mica jena acolo. Atata tot. Sa dea dumnezeu sa fie ok interventia si sa gaseasca gigei
Ouffff, succes !!!!!!!!!!! Vanzare rapida iti doresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

multumesc tinybaby

tare frica mi-e de toate astea . adica de anestezie . simt ca renunt la viata mea si mi-o incredintez in mana unui om care nu ma cunoaste , care nu stie ce vreau , ce aspiratii am , ce dorinte am si care isi va face treaba influentat de cum i-a mers in dimineata aia , cum a fost traficul , cum a fost seful etc . adica experienta m-a dus in contact cu medici care nu sunt oameni , daramite medici - caci eu vad ca medic ar trebui sa fie acela care este foarte bun in ceea ce face , care are empatie , dragoste fata de oameni . asadar increderea mea este nitel stirbita-pe buna dreptate de unii medici . pentru altii am tot respectul . deh putini totusi .

de cateva zile nu prea sunt impacata cu nimic . frustrarile . de asemenea tot oscilam intre a face fiv si a adopta , iar in week-end am mers la o familie care a facut 3 IA fara succes si au adoptat un baiat acum 10 ani . relatia este excelenta si acum au gasit-o pe sora lui si au adoptat-o si pe aceasta - are 10 ani . desi m-am dus sa ma conving ca totul este in regula intre ei , totusi tristetea cu care ne-au relatat toate etapele din viata lor , m-a facut sa-mi doresc si mai mult acest fiv si adoptia sa ramana pentru bebe 2 . adica unul al nostru si unul de suflet . nu invers . noi contam cel mai mult si vrem al nostru . atat .

gata . te pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

iti doresc asemenea . eram asa de convinsa ca vei fi inaintea mea si ca ne vom da sfaturi cum sa facem ce sa facem inainte de nastere . poate gandul asta al meu o sa iasa , caci am inteles ca nu mai sunt fonduri pentru fiv subventionat , asa ca nu ma grabesc cu dosarul , in special ca suma de bani nu prea reusim sa o avem toata . asadar asteptam pentru inceputul anului viitor si facem testele pe indelete .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nelay_star spune:

Cu placere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

vroiam sa intreb cum adica ati congelat 4 tuburi ? cat de multi au gasit ?

multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nelay_star spune:

Da, la biopsie au congelat 4 tuburi. Si am folosit la fiecare fiv cate un tub. Nu stiu sa iti spun exact cat au gasit pt ca dna biolog a spus ca spermatozoizii gasiti la biopsie sunt putin altfel decat cei ' naturali ' sa spun asa.
Am intrebat si eu de numar si de calitate si mi-a spus ca nu imi poate spune numarul lor dar ca avem 4 tuburi. Si despre calitate a spus ca odata ce au congelat inseamna ca sunt ok

Mergi la inceput