FIV la Clinica Promed System(3)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iube spune:

Citat:
citat din mesajul lui TinyBby

Da, la biopsie au congelat 4 tuburi. Si am folosit la fiecare fiv cate un tub. Nu stiu sa iti spun exact cat au gasit pt ca dna biolog a spus ca spermatozoizii gasiti la biopsie sunt putin altfel decat cei ' naturali ' sa spun asa.
Am intrebat si eu de numar si de calitate si mi-a spus ca nu imi poate spune numarul lor dar ca avem 4 tuburi. Si despre calitate a spus ca odata ce au congelat inseamna ca sunt ok


Mi se pare f tare raspunsul asta. Si tu ce dovada ai ca ce au congelat ei este ok? Sau trebuie sa ii crezi pe cuvant?
Mi se parea normal sa-ti dea o foaie, ceva cu nr, calitate stampilat si semnat de dr embriolog.
Si mie mi-au raspuns ceva asemanator cand sotul a congelat sperma inainte de FIV, dar am insistat sa scrie pe o foaie nr, mobilitate, etc... si in final s-au conformat. Mi se pare total neprofesionist sa dai un raspuns de genul: 'Daca am congelat, atunci e ok'.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nelay_star spune:

Asta i-am spus si eu dnei embriolog ca vreau sa imi dea un document unde sa scrie exact nr-ul, calitatea, etc. Dar dansa mi-a spus ca foaia care o am eu este ceea ce am cerut. Iar pe foaie nu scrie nimic decat ca au congelat 4 tuburi si ca s-au folosit pana acum 3 si ca am mai ramas cu un tub. Ce a fost in tuburile alea doar ei stiu la fel cum doar ei stiu ce este in singurul tub care ne-a mai ramas.
Mi-a spus ca la biopsie spermatozoizii sunt 'altfel' si ca nu se pot numara .. Ceva de genul asta. Adica nu este ca o spermograma normala. Unde stii numarul exact, mobilitatea, calitatea etc. Si ca odata ce au avut ce sa congeleze este ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iube spune:

Mda, ce sa mai zic? Eu cred totusi ca ar trebui sa insisti putin pe tema asta deoarece calitatea embrionilor obtinuti depinde si de calitatea spermatozoizilor. Am citit ca ai facut 3 FIV-uri si niciunul reusit, desi esti f tanara. Ce calitate aveau embrionii pe care i-ai transferat? Ce explicatii ai primit de la dr pt nereusitele tale? Ce nu a mers?

Si eu sunt de aceeasi parere cu Samira: in cazuri grave de inf masculina trebuie cautata o clinica cu un lab f performant, eventual cu p-ICSI sau IMSI.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iube spune:

Embrionii de care povestesti erau de ziua 2, nu? Deci din 4 doar 1 a fost grad 1. Este totusi o problema. Si nu ti-a spus de ce nu s-au obtinut embrioni de calitate mai buna? La celelalte FIV-uri ce calitate au avut embrionii?
Tu cate ovocite mature ai avut de ati obtinut doar 4 embrioni? Te intreb pt ca tu esti tanara si ma gandeam ca in cazul tau s-ar fi obtinut mai multe ovocite.


Stiu ca la Promed nu au nici p-ICSI, nici IMSI, dar nu trebuie neaparat sa faci FIV tot la Promed. Eu in locul tau as trimite mail-uri la cat mai multe clinici (nu doar din Romanica), le-as spune istoricul si as intreba ce va sfatuiesc sa faceti in plus fata de ce ati facut deja.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

tinybaby cred ca si tu ai ceva probleme caci chiar raspunsul la stimulare spune asta . nu ai avut un raspuns prea bun la stimulare si asta poate fi din cauza schemei pe care ai avut-o .

trimite un mail si la alte clinici si spune ce te doare . adica - parerea mea - mai bine mai face sotul o biopsie si este fiv reusit decat sa incerci tot la ei si sa fie . si ai vazut cum am spus eu atunci cand am ales : ca sa ai ce n-ai avut tre sa faci ce n-ai facut . adica mai schimba ceva .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nelay_star spune:

Gabriela, ce probleme? Daca am facut toate analizele si au iesit ft bine. A spus dna dr ca o sa se mai uite pe dosarul meu si o sa vada ce analize trebuiesc refacute si daca este, sa le fac in noiembrie-decembrie.
Poate, tratamentul de stimulare nu a fost ok pt mine, la asta m-am gandit si eu. Adica undeva ceva nu merge. Ce? Nu stiu exact.
La primul fiv a fost totul ok, dna dr a fost multumita de cum am raspuns la tratament( in acele 2 saptamani de asteptare de dupa ET, am facut febra mare si mi-a dat si antibiotic sa iau, se pare ca facusem o infectie urinara)
La al doilea fiv, nu stiu ce s-a intamplat de am raspuns asa prost.
La al 3lea fiv, a spus ca pt protocolul pe care l-am avut, a fost bine.
Nu stiu incotro sa ma indrept... Nu stiu ce sa fac !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

stiu ce spui , si eu m-am simtit asa de dezorientata in alegerea facuta si din pacate nu vom sti niciodata daca am facut alegerea corecta decat atunci cand vom obtine rezultatul asteptat .


activeaza-ti te rog pm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iube spune:

TinyBby, din ce povestesti se pare ca la niciunul dintre FIV-uri embrionii nu au fost de foarte buna calitate. Iar despre calitatea embrionilor cred ca cel mai bine e sa discuti cu dr embriolog. Ea ar trebui sa stie cel mai bine ce s-a intamplat in laborator.
La FIV1 inteleg ca din 8 embrioni doar 3 au mers pana in zi3? Iar la FIV2 ce s-a intamplat de ai raspuns asa prost la stimulare? A fost un tratament diferit de cel de la FIV1?

Probabil ca din cauza gigeilor embrionii nu sunt de calitate.
Nu stiu ce sa-ti zic, mai e si pb ca sunt congelatati si probabil ca unii nu rezista la decongelare sau nu mai sunt asa de 'puternici'. Nu stiu daca ar fi posibil ca sotul sa faca o biopsie in aceeasi zi in care tie ti-ar recolta ovocitele, ca sa se faca ICSI cu gigei fresh. Poti sa intrebi.

Nu stiu ce clinici sa-ti recomand. Sunt o multime. De ex eu m-am interesat de clinici din Austria sau Turcia. In ambele tari exista dr si embriologi mult mai experimentati decat la noi. Acibadem este o varianta, roaga pers cu care ai vorbit sa trimita istoricul vostru la un dr ca sa-si dea cu parerea. Tot in Turcia eu am dat peste Memorial Hospital, care pare sa aiba experienta si lab performant. Despre clinicile din Austria gasesti info pe prima pag la FIV in Europa.

Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nelay_star spune:

Gabriela, este greu. Sincer, nu stiu ce sa fac ..
Mi-am activat pm-ul
Iube, o sa discut si cu dna embriolog . Dar sunt sigura ca din cauza gigeilor embrionii nu sunt de cea mai buna calitate. Si ne-a si spus dna dr ca spermatozoizii de la biopsie sunt altfel decat cei 'naturali' dar problema este ca noi nu avem alta solutie , decat sa incercam cu cei de la biopsie. Buni sau ne buni alta solutie nu avem.
Este adevarat ca daca mai sunt si congelati , avem un alt dezavantaj.
Da, am transferat doar 3. Nu am avut ce sa congelam.
Nu stiu ce s-a intamplat. Am avut acelasi tratament ca la fiv1 . Doar ca la fiv 1 am facut diphereline 3.75 iar la fiv 2 am facut diph. 0.1 ( cred ca mai multe inj. )
Ar fi o posibilitate, sa facem cu gigei proaspeti.
Eu cu cei de la acibadem doar am vorbit in mare despre problema noastra. Mi-a spus fata cu care corespondam sa traduc toate analizele sa ii le poata arata domnului dr iar de atunci nu am mai vorbit deloc si am facut fiv3 aici.
Stii cumva unde pot traduce toate analizele sa le pot trimite?
O sa intru si pe site-ul celor de la Memorial Hospital. Stii pe cineva care a mai facut fiv la ei? Ce rata de succes au?
Multumesc pt ajutot
Scuza-ma ca te intreb, Nu mai tin minte
Tu ai mai facut vreun fiv?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iube spune:

Citat:
citat din mesajul lui TinyBby

Iube, o sa discut si cu dna embriolog . Dar sunt sigura ca din cauza gigeilor embrionii nu sunt de cea mai buna calitate. Si ne-a si spus dna dr ca spermatozoizii de la biopsie sunt altfel decat cei 'naturali' dar problema este ca noi nu avem alta solutie , decat sa incercam cu cei de la biopsie. Buni sau ne buni alta solutie nu avem.
Este adevarat ca daca mai sunt si congelati , avem un alt dezavantaj.
Da, am transferat doar 3. Nu am avut ce sa congelam.
Nu stiu ce s-a intamplat. Am avut acelasi tratament ca la fiv1 . Doar ca la fiv 1 am facut diphereline 3.75 iar la fiv 2 am facut diph. 0.1 ( cred ca mai multe inj. )
Ar fi o posibilitate, sa facem cu gigei proaspeti.


Da, din pacate se pare ca din cauza gigeilor nu reusiti sa obtineti embrioni de calitate. Nu strica sa intrebi daca se poate sa incercati si cu gigei proaspeti.
Ar mai exista si varianta cu sperma de la donator, daca tu, sotul sunteti ok cu asta.
F ciudat ce ti s-a intamplat la FIV2. Cati foliculi antrali ai avut? Dr ti-a modificat doza de stimulare pe parcurs sau ai facut aceeasi doza mereu? Ma gandesc ca la voi ar fi fost bine totusi sa se obtina mai multe ovocite, ca oricum un tub de sperma il pierdeti la un FIV (banuiesc ca nu se poate recongela ce nu s-a folosit).

Citat:
citat din mesajul lui TinyBby

Eu cu cei de la acibadem doar am vorbit in mare despre problema noastra. Mi-a spus fata cu care corespondam sa traduc toate analizele sa ii le poata arata domnului dr iar de atunci nu am mai vorbit deloc si am facut fiv3 aici.
Stii cumva unde pot traduce toate analizele sa le pot trimite?


Analize hormonale, analizele pentru tiroida, analize imunologice (daca ai), mutatii ale trombofiliei nu cred ca trebuie traduse. Intelege dr despre ce este vorba. Eu le-am trimis asa.
Poti traduce tu textul de la HSC, HSG.

Citat:
citat din mesajul lui TinyBby

O sa intru si pe site-ul celor de la Memorial Hospital. Stii pe cineva care a mai facut fiv la ei? Ce rata de succes au?


Nu stiu pe nimeni sa fi facut FIV la Memorial. Pe site ei parca scriu ca rata de succes ar fi de 60-65% la cupluri fara mari probleme. Din pacate nu cred ca voi intrati in categoria asta.
In schimb la Acibadem exista multe reusite pe forum, dar nu stiu daca a fost vreun cuplu cu pb ca a voastra.
Pentru FIV in Turcia poti sa dai un search pe google cu IVF Turkey si o sa gasesti mai multe clinici.

Citat:
citat din mesajul lui TinyBby

Multumesc pt ajutot
Scuza-ma ca te intreb, Nu mai tin minte
Tu ai mai facut vreun fiv?



Cu placere, din pacate nu mi se pare ca te pot ajuta prea mult.
Eu am facut 1 FIV la Promed (d-aia mai scriu aici din cand in cand).



Mergi la inceput