M-am hotarat.........adoptie(82)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Citat:
citat din mesajul lui sunshine2012

Dar asta e bataie de joc, e strigator la cer! Adica sunt familii din judet care s-ar potrivi cu copilul, dar nu se poate face nimic ca asa a scos calculatorul??????Pfffff, nu am cuvinte.........


pai da, normal, de ce sa nu se duca un bucurestean la baia mare, sa adopte cineva din iasi taman in craiova, un constantean din timisoara si tot asa
ca poate chiar ni se face lehamite si renuntam

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns printe spune:

Buna fetele,

Am primit raspunsul oficial de la ORA. Va atasexz niste poze cu ce scria in el, pt ca e pdf si nu vreau sa-l postez intreg mai ales ca sunt detalii si despre mine in el.

Din punctul meu de vedere e destul de clar, iar directiile au interpretat legea asa cum au vrut ele.
http://uploadimage.ro/viewer.php?file=88329913823040642592.jpg
http://uploadimage.ro/viewer.php?file=13575453984663509444.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliGuran spune:


Multumim ,draga Printre.Ce sa zicem e important sa aparem pe lista de la ORA ,dar de maxima importanta este ce se intampla pe urma la directii.In ce priveste reatestarea ,bine macar ca avem continuitate daca nu depasim 6 luni intre atestate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns printe spune:

Cu placere.

Eu am inteles asa: ca sa ai continuitate trebuie sa depui cererea pentru reatestare in timpul util asfel incat sa noul atestat sa fie eliberat imediat dupa expirarea celui curent (adica cu 120 de zile inainte de expirare). Ideea e ca eliberarea noului atestat sa nu se suprapuna cu cel curent. In plus daca nu exista mai mult de 6 luni intre atestate iti pastrezi locul pe "listuta", dar ma indoiesc ca o sa fii potrivit cu vreun copil, pt ca (ma gandesc) softul ala "genial" face si o verificare a valabilitatii atestatului.

Asa ca, ma gandesc ca intr-o forma de "suspendare" tot esti, dar iti pastrezi locul daca reusesti sa te reatestezi in max 6 luni de la expirare.
Cel putin eu asa inteleg din ce au spus in adresa.


Mutatiile MTHFR C677T si A1298C ambele heterozigote, 1 sarcina oprita in evolutie la 6s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2012 spune:

Draga Printe! Iti multumim de postare. Eu zic ca se poate intelege fff foarte clar din raspunsul celor de la ORA ca nu trebuie sa ai intrerupere intre cele doua atestate, deci nu trebuie sa fi suspendta nici macar o zi, daca cei de la directii inteleg ce au de facut.
Ceea ce nu inteleg, daca pt noi e atat de clar ce spun cei de la ORA, pt cei de la directii de ce nu este???????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

ca sa aiba si ei o pauza?

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anil spune:

Asa au inteles ei legea. Dar cred ca trebuie sa incercam sa-i convingem ca nu au dreptate.

Azi am fost la un alt sector sa vad dosarul unui copil si m-am contrazis cu cei de acolo pe aceasta tema. Se mirau cum de avem noi atestat si imi explicau ca cei de la sectorul meu au gresit. Le-am spus ca nu au gresit...pana la urma au concluzionat ca la ei la directie asa se face. Am tinut sa-i explic ca nu exista "asa se face" ci trebuie facut conform legii, iar daca legea nu interzice acest lucru nici ei nu trebuie sa o faca. In sfarsit...nu stiu daca am convins-o ... a ramas ca o sa vorbeasca cu sefa ei. Oricum pe mine nu ma interesa atat de mult aspectul asta dat fiind ca eu am atestat la alt sector asa ca nici nu am insistat foarte mult.

Ne-am mai contrazis si pe alte teme...au tendinta sa dezinformeze. De multe ori dintr-o intelegere proasta a legii de catre ei.

Ce am observat insa...o invidie intre directii si o raca intre personaje pe acolo... Tineau mereu sa mentioneze ce aiurea au facut ceilalti si ce bine le fac ei.

Dar trebuie sa luptam pentru drepturile noastre. Stiu ca putem sa ne punem bete in roate, ca depindem de ei, insa nu suport sa fiu manipulata atunci cand am dreptate si sa fiu dezavantajata fata de altii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

Eu luni depun dosarul pt reatestare si joi am programare la evaluarea psihologica.......sper din toata inima sa am continuitate intre atestate
Nu stiu exact ce mai urmeaza, dar aflu luni!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

cate complicatii si cu dosarele astea . cand sunt asa de multi copii parasiti care au nevoie de o familie si ei intarzie atat . la parintii biologici nu mai fac atatea verificari . cursuri . atestate . dovezi financiare etc .

eu chiar vroiam sa intreb : sotul este profesor , eu am un pfa . anul trecut am fost pe pierdere fiscala . ce dovezi vor ei sa le aduc ? adica cu ce ar trebui sa merg eu personal la ei ?

acum facem dosarul si ni se pare cam multa hartogarie . asta este . ne supunem . copilul nostru ne asteapta sa mergem sa-l luam .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

ieri am avut prima intalnirea din seria de 13 intalniri
dupa aia am fost la un loc de joaca si ne-am distrat
incerc sa nu ma gandesc ca de abia ne-am apucat

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput