M-am hotarat.........adoptie(82)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anil spune:

La mine nu a fost nicio problema sa depun actele cu 120 zile inainte de expirarea atestatului si nu e normal ca la unele directii sa se intample intr-un fel, iar la altele in altul. Pana la urma e o singura lege, numai ca fiecare o interpreteaza cum doreste. Eu nu am gasit nimic in lege care sa interzica acest lucru.
In schimb este specificat ca reatestarea nu este cu nimic diferita de atestare, deci se reiau aceiasi pasi. Termenul de 120 zile este maximal, insa nu ai nicio arma sa-i convingi sa-l dea mai devreme. Eu m-am certat cu ei deoarece insistau ca trebuie sa treaca neaparat 120 zile si ca nu-l pot da mai devreme. Insa s-a dovedit ca nu e asa, le-am aratat in lege ca nu este asa, iar la final au recunoscut ca-l pot da mai devreme, insa au spus ca au mult de lucru si nu pot sa-l dea mai devreme. Iar asta este altceva, ce imi vindeau ei, era dezinformare.

In legatura cu potrivirea, domiciliul este un criteriu si teoretic ar trebui sa aiba prioritate familiile din judetul respectiv. Insa daca nu este nicio familie care sa respecte celelalte criterii, atunci se aleg familii din alte judete.
Lili, cred ca cei de la directie trebuia sa iti si explice de ce copilul respectiv nu a fost potrivit cu familii din judetul respectiv. Ca daca nu exista o explicatie logica, atunci este o problema si EI, DIRECTIA ar trebui sa sesizeze ORA ca softul nu functioneaza corespunzator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anil spune:

Inca ceva, ati incercat sa sunati la ORA? Poate asa se misca mai repede. Sunt niste numere de telefon pe site:

http://www.adoptiiromania.ro/contact.html

Eu mai am inca 2 numere de telefon, le-am cerut de la directie. Daca le vrea cineva, le dau pe PM.
Insa nu am incercat sa sun, intre timp am aflat raspunsul la intrebarea pe care o aveam. Partea mai nasoala cu telefonul e ca nu ai un raspuns oficial, si eu nu sunt sigura ca nu o sa aflu nimic mai mult decat parerea aluia care raspunde la telefon.

Insa cred ca se poate suna sa se intrebe ce s-a intamplat cu sesizarea.

De asemenea stiu ca este o lege care obliga orice institutie publica sa raspunda intr-o anumita perioada. Nu mai stiu care era legea, insa stiu pe cineva care a folosit-o cu succes. O sa intreb mai multe detalii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

Cate cursuri ai facut Anil? Poti sa dezvolti putin toata procedura, te rog??????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pogonici1977 spune:

anil..este OG 27/2002- ) actualizata care obliga orice institutie publica sa raspunda in 30 zile la petiitii..iar cine nu respecta termenul va merge in instanta pe legea contenctiosului administrativ si poate cere inclusiv daune ca sanctiune de nerespectare a termenul prevazut de lege...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliGuran spune:

Dreagele mele, a sunat doamna as.social la ORA spunand ca sunt familii doritoare la noi in judet ,dar au motivat ca asa s-a facut potrivirea.Noi nu am inceput ,,procedurile", am depus doar actele pentru reatestare ,urmeaza.Multa bafa ,tuturor !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2012 spune:

Dar asta e bataie de joc, e strigator la cer! Adica sunt familii din judet care s-ar potrivi cu copilul, dar nu se poate face nimic ca asa a scos calculatorul??????Pfffff, nu am cuvinte.........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Citat:
citat din mesajul lui denisa220972
Dar cum noi traim in romania totul este posibil.


Multumesc denisa, malex pt raspunsuri. Din pacate, ai dreptate: TRAIM IN ROMANIA SI ASTA NE OCUPA TOT TIMPUL ( vorba lui Mircea Badea). Totul e posibil, m-am convins de asta (mai ales in lunile astea, din mai pina in prezent).
Multumesc mult inca o data. Sper sa fie bine pina la final. Speranta moare ultima.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliGuran spune:


Am plecat cu un ,,gust amar" de la Directie dar m-am resemnat ulterior,o sa le depasim pe toate in speranta ca exista undeva un sufletel care ne astepta sa-i fim parinti.Eu stiu ca luptam pentru copiii nostri dar cand vedem cata nepasare este din partea celor direct implicati ne lasa ,,fara replica"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anil spune:

Citat:
citat din mesajul lui malex

Cate cursuri ai facut Anil? Poti sa dezvolti putin toata procedura, te rog??????


Dupa ce am depus toate actele cei de la directie mi-au zis ca este nevoie de:
- cel putin 6 intalniri cu asistentul social
- cel putin 4 intalniri cu psihologul
- cursuri

Din toate astea am facut 1 intalnire cu asistentul social, o intalnire cu psihologul si cursurile respective. Cursurile au fost in 2 zile cate 6 ore.
Noi am cazut de comun acord ca nu este nevoie sa facem toate intalnirile ca nu ar fi decat timp pierdut atat pentru noi cat si pentru ei dat fiind ca de anul trecut nu s-a schimbat absolut nimic.

La sfarsit am mai mers odata la directie sa ne citeasca raportul final, adica evaluarea si concluziile pe care le trag ei si ne-a aratat hartiuta care pleaca la ORA ce contine caracteristicile cerute de noi pentru copil. Noua lege ii obliga sa ne citeasca concluziile, iar dupa ce le-am semnat am primit atestatul dupa 5 zile.

Tot procesul a durat 125 zile, ne-am luat putin de ei ca au intarziat 5 zile.

Totul a fost coordonat de noi deoarece ei lasau totul pe ultima zi. Si asa tot in ultima zi am ajuns cu unele lucruri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anil spune:

Citat:
citat din mesajul lui LiliGuran


Am plecat cu un ,,gust amar" de la Directie dar m-am resemnat ulterior,o sa le depasim pe toate in speranta ca exista undeva un sufletel care ne astepta sa-i fim parinti.Eu stiu ca luptam pentru copiii nostri dar cand vedem cata nepasare este din partea celor direct implicati ne lasa ,,fara replica"


Eu nu pot sa ma resemnez, nu inteleg cum exista atata nepasare si cat de putred e tot sistemul. Cei de la directii de multe ori nu fac nimic deoarece le e teama de cei de la ORA, vorbesc despre ei de parca ar fi bau-bau si probabil ca in unele contexte chiar sunt. Nu ca i-as apara pe toti cei de la directii ca sunt si acolo niste specimene carora nu le pasa....

Stau de multe ori si ma intreb daca as putea face eu ceva ... si viata unui singur copil daca as schimba-o tot ar fi o mare realizare ... insa pana acum nu am gasit un raspuns


Mergi la inceput