M-am hotarat.........adoptie(82)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns printe spune:

Am trimis mesajul acum 3 sapt, si n-am primit nimic. Acum o saptamana am reluat trimiterea lui si mi-au raspuns cu nr de inregistrare si sa-si ceara scuze ca nu au gasit primul mail in serverul lor(ce minciuni, unde putea sa dispara?)si ca imi vor raspunde in cel mai scurt timp. Acum 5 min le-am retrimis mesajul si i-am intrebat cat dureaza sa mi se raspunda, ca a mai trecut inca o sapt. Sper sa-mi raspunda concret si cat mai repede.
Eu am fost plecata din tara, dar am incercat sa ma limitez la 3 luni cumulat pe an si asa am sa scriu si pe declaratie. Nu mi se pare normal sa nu avem voie deloc sa iesim din tara, unii mai trebuie sa plece si in delegatii, si atata timp cat nu avem un motiv serios care sa ne tina acasa, nu putem refuza delegatiile. Si asa, a trebuit sa spun sefilor mei ca nu pot mai mult de 3 luni, noroc ca am avut parte de intelegere.
Va anunt daca am un raspuns de la ORA.
Malex, eu sper pentru tine, macar in potrivire practica sa fiti de Craciun!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

MULTUMESC!....tinem legatura!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dacris77 spune:

carmencat, ce simbolizeaza poza schimbata de la avatar? poti spune cate cuvinte despre ea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

poza cu lumanarea si monica?
este pentru colega noastra de forum care a plecat la ingeri

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Citat:
citat din mesajul lui printe
Ai intrebat cum se procedeaza cu reatestarea? Nu se poate incepe cu 120 de zile inainte de expirarea atestatului ca sa avem continuitate?

Ce presupune reatestarea? Reluam totul de la capat, inclusiv vizite si test psihologic + cursuri?

Eu sunt curioasa altceva. Daca ai copilul acasa insa esti in faza initiala de deschidere procedura sau de plasament ce faci cu reatestarea? O faci cu 120 zile inainte sau cu 1.5 luni inainte. Iti poate lua copilul daca nu mai ai atestatul valabil?
Stie cineva sa raspunda la aceasta intrebare?
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

Pot sa-ti spun ce se intampla daca intri in potrivire practica (ca am intrebat).......se prelungeste atestatul automat si nu mai este necesara reatestarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa220972 spune:

irina_g copilul nu ti-l poate lua fiindca este dat in familie in baza unei hotarari judecatoresti( tribunal si tot tacamul, chemat in instanta si tot asa)deci nu in baza unei cereri pe care ai lasat-o la secretariat,trebuie sa deschida din nou proces (protectia) si sa fii citat in instanta daca esti de acord cu procedura.
Mi se pare prea mare efortul din partea lor.
Dar cum noi traim in romania totul este posibil.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliGuran spune:

Draga Printre, te rog sa postezi cand te anunta ceva!Si noi ne-am depus actele pentru reatestare aceleasi pe care le-a postat Malex.Nu sunt lamurita nici eu cu reatestarea daca dureaza 120 zile.Noua ne expira in oct. atestatul .Eu tot spun ca D-ZEU este cel care ne ajuta, caci dupa cum merg lucurile si cu noua lege cred ca mai avem de asteptat, e paractic loterie cu potrivirea teoretica caci nu se tine cont nici de domiciliu ,de exemplu la o fetita de la noi din judet au aparut pe lista 10 posibili parinti din alte judete!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

Lili.....dar primele familii de pe lista nu erau de la voi din judet? Ca eu asa stiam....au prioritate familiile din judetul de domiciliu al copilului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliGuran spune:


In momentul in care am fost la directie pentru reatestare, dupa un discurs mai tensionat ca sa avem grija ce o sa cerem pantru ca nu aparem pe nici o lista mi-a aratat o lista , la care a acoperit numele copilului unde erau persoane pentru potrivire din alte judete .

Mergi la inceput