M-am hotarat.........adoptie(82)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns magduta-sv spune:

Carmencat, La multi ani si sa va traiasca puiutul! Mult succes va urez si sa-i gasiti cit mai curind perechea!

Pentru restul fetelor-imi pare rau ca sint atitea piedici in drumul nostru de a deveni mamici si ca lucrurile prezentate la televizor in amplele campanii nu sint la fel si in realitate, dar in final va doresc tuturor sa va gasiti puiul mult dorit si sa nu va pierdeti speranta!Trecem prin atitea probleme legate de mentalitatea celor din jur in legatura cu adoptia care mereu iti vin cu exemple diverse, de cele mai multe ori negative, ca ne expunem public viata privata prin diversele acte si caracterizari solicitate, invoiri de la servici, cu doctorii care te privesc stupid cind mergi cu puiul sa ii faci dosarul medical obligatoriu, ca statul nu ne ajuta cu absolut nimic -macar o perioada de acomodare a familiei( la noi puiul a venit simbata in familie si luni era deja la gradinita si nu a fost usor deloc) si lista poate continua. Si noi am fost avertizati sa nu ne cautam singuri puiul, din considerentul ca acel copil gasit nu e si adoptabil. In drumul nostru spre adoptie am fost doar noi, familia care ne-a sprijinit si doamnele de la directie.
La noi in judet avem la directie niste doamne deosebite care ne-au tratat cu multa caldura si ne ofera si acum in perioada de vizite post-adoptie toate informatiile de care avem nevoie.
V-as ruga fetelor sa ne treceti si pe noi pe lista cu Andreea-Ilinca, data nasterii 23.07.2005, atestat din 2009 finalizat in aprilie 2011. Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliGuran spune:


La multi ani Alexiei, si sa dea D-zeu sa va intregiti familia cat mai repede dupa atestare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Carmen,
la multi ani Alexiei si cat mai repede sa aiba alaturi de ea, si de voi, surioara despre care vorbesti asa de frumos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Multumim mult pentru urari!


Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

Azi am fost la directie sa ma interesez cu reatestarea si am aflat ca am inceput sa fim si noi pe liste, in sensul ca la o fetita care a intrat in potrivire, eram a 3-a familie.
Deci....incepem sa speram.........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns printe spune:

Ce bine Malex, inseamna ca incep sa se miste lucrurile. Tu ai sanse mari sa va petreceti Craciunul in 3 :)
Ai intrebat cum se procedeaza cu reatestarea? Nu se poate incepe cu 120 de zile inainte de expirarea atestatului ca sa avem continuitate?

Ce presupune reatestarea? Reluam totul de la capat, inclusiv vizite si test psihologic + cursuri?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

La noi la directie nu se poate incepe cu 120 zile inainte...........cu 1.5 luni inainte se face cerere de reatestare la care se adauga:
-adeverinte de salariat,
-declaratii la notar ca nu am fost plecati din tara in ultimele 12 luni inainte de depunerea cererii si declaratie ca nu am fost decazuti din drepturile parintesti
-aviz de la psihiatru, de la medicul de familie ca nu suntem inregistrati cu boli cronice
- se vor face din nou cursuri (dar nu ca data trecuta ca se considera ca o parte din informatii le stim)
- aviz de la psiholog, iar acesta (ca am discutat si cu ea) mi-a zis ca va fi un examen mult mai amplu decat data trecuta(cica celalat a fost mai "superficial")
SI CE E MAI IMPORTANT.....vom fi suspendati , teoretic 120 zile, practic cam 30-60 zile.
SI NU SE STIE CE SANSE AVEM SA NE INTALNIM FETITA PANA DE CRACIUN, daca e sa fiu sincera........eu nu prea cred.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns printe spune:

Malex, dar asta e absurd. Eu nu cred ca e normal, si cred ca ele au interpretat legea. Eu am scris la ORA sa intreb de faza asta cu expirarea atestatului si inceperea procedurii de reatestare. Inca astept raspuns.
Si au spus ca daca esti suspendat nu o sa intri in procesul de potrivire teoretica?

Si declaratia aia de la notar tb sa fie ca nu ai plecat mai mult de 3 luni, nu deloc, corect? Eu asa stiam

Avizul de la psiholog mi s-a parut complex, am stat juma de zi la ea in cabinet prima data. Cat de complex il mai vor?
Mai degraba la psihiatru a fost o formalitate...ne-a intrebat daca am fost internati la Socola si apoi a pus parafa.


Mutatiile MTHFR C677T si A1298C ambele heterozigote, 1 sarcina oprita in evolutie la 6s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

Sunt curioasa si eu ce raspuns primesti de la ORA.....intr-adevar nu intram in potrivire teoretica in aceasta perioada........si faza cu trei luni(in declaratia cealalta tb sa scrim ca nu am fost plecati din tara, neexistand cumulat perioade mai mari de trei luni de lipsa...ceva de genul asta......dar noi am declarat ca nu am fost plecati din tara in ultimele 12 luni anterior intrarii in vigoare a legii233/2011 ......acum tb sa declaram ca in ultimele 12 luni inainte de depunerea cererii de reatestare)
CAM ASTA E!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2012 spune:

Malex, ma bucur ca au inceput sa miste lucrurile si la voi. Dar intr-adevar e absurd ce va cer la reatestare, mai ales suspendarea. Nu inteleg de ce nu se poate face reatestarea in asa fel incat sa nu fie intrerupere deloc. Parerea mea e ca s-ar putea daca ar exista vointa din partea lor. E atat de trist ca se comporta asa cu familiile care doresc sa aibe copilul in familia lor cat de repede posibil. Acesta ar fi in interesul superior al copilului, nu sa il tina cat de mult in sistem.

Mergi la inceput