M-am hotarat.........adoptie(82)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns malex spune:

Gabriela....ar tb sa depui la dosar estimativa pe 2012(declaratia 220) si decizia de impunere pt plati anticipate cu titlu de impozit(adica declaratia 260)pe 2012
Asta daca iti faci actele acum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

malex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Am si eu o intrebare.
Avem tema pentru acasa pentru intalnirea urmatoare sa facem bugetul familiei, pentru a dovedi ca mai raman bani si pentru al doilea copil.
Ce trec in acest buget dpdv facturi? Ma refer la o luna anume si daca da, care? De vara, de iarna? Sau consider o factura medie?
Trec capitol separat de cheltuieli la copil? gen gradinita, mancare, haine, cheltuieli medicale? Cum le consider? Ca sunt luni in care daca e racita cheltuim mai mult, luni in care cheltuim mai putin. In perioada 2-3 ani a fost la gradi particulara, ca nu am avut alta varianta. De acum din toamna mergem la gradi de stat. Ce iau in considerare? Ce estimez?
Cat trebuie sa ramana pentru al doilea copil ca sa fie ok?

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela_m spune:

Buna fetelor, scuze ca nu am mai reusit sa intru in legatura cu voi dar am intrat mai devreme in "campanie agricola" ata la ai mei, cat si la socrii si la noi cu pregatiile pentru iarna ...
Carmencat, atunci cand ne-au int rebat pe noi la intalnirile cu cei de la DSPSC au fost interesati de sume cu aproximatie ca find un raport intre veniturile ce intra intr-o familie si cheltuielile medii caci pe linga cele sa zicem lunare (intretinere, telefon, gaz, lumina, alimente etc.) mai sunt si cheltuieli ocazionale pe care le treci ca fiind alte cheltuieli ...(detergent, obiecte de ingrijire personala, haine si altele)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Manuelita spune:

Carmencat, eu n-am trecut prin intrebarea bugetuluica "pe vremea mea" nu era, dar daca as avea de raspuns la intreabarea asta la serviciu as face asa: fie as prezenta bugetul anual (as aduna intreg venitul si toatele cheltuielile pentru un an intreg, ceea ce ar insemna si vreo 3-4 reinnoiri de garderoba pentru ambii copii si ai putea estima cat de cat si treaba cu costurile pediatrului si medicamentelor, si concediile care si ele sunt tot 1-2 ori pe an), fie as imparti totalul anual al cheltuielilor si veniturilor la 12 si as prezenta bugetul mediu lunar, altfel mi se pare fara relevanta daca ei o anumita luna, ptr ca in luna aia poate ai facturi mari la incalzire dar nu ai pe cele cu concediu, sau nu raceste copilul, sau nu primesti bonus/prima...
Cred ca as imparti cheltuielile "pe capitole", de genul: 1. mancarea familiei,2. cheltuielile legate de locuinta(caldura, curent, rate la banca,etc), 3. Intretinerea personala si sanatate pentru parinti si separat ptr copil (cosmetice, mers la doctor, etc) 4.imbracamintea copilului si separat a parintilor) 5. Jucariile si cartile copilului 6. Gradinita daca e particulara sau after-school daca e mare copilul
As avea grija ca din venituri sa ramana disponibil o suma egala cu cheltuielile pe care le treci pentru copilul deja existnt. Desi evident e cam aiurea ptr ca omul cat are atata cheltuie, si probabil dau un exemplu daca pentru copilul pe care il ai ai acum disponibile 2 mil de incaltaminte le dai pentru ea, daca ai mai avea un copil ai mai scadea 100 ROn din cheltuielile tale cu imbracamintea si ai lua de incaltat de cate 150 RON fiecarui copil....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

Azi am fost la directie sa depunem dosarul pt reatestare, ne-a dat si noua hartia cu bugetul familiei, trebuie sa o pregatim pana joi cand vom merge la evaluarea psihologica.
Ne-a dat o doza de optimism, in sensul ca d-na AS crede ca pana la sf anului ne vom cunoaste fetita.SPER SA FIE ASA SI SA NE INDRUME PASII DD CATRE FETITA PE CARE NE-O DORIM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Mie mi se pare o prostie sa ceri bugetul pe familie.
Dupa mine, cidn esti in 2, imparti bugetul cum vrei, te duci sa iti cumpari haine, te plimbi, concedii, poate chiar mai sucmpe.
In clipa cind ai un copil sau doi, prioritatile se schimba.
Cumperi ce trebuie pentru copii (mincare, imbracaminte, gradinita), apoi platesti darile catre stat si apoi ce mai ramane, imparti pt tine, ca adult.
Gata plimbari si concedii scumpe, gata haine de nu stiu cate ori pe an.
Intai copii apoi, parintii. Eu asa judec.
Bafta tuturor la creionarea bugetului familiei si asteptare cat mai scurta pina la intilnirea cu ingerasul vostru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dacris77 spune:

malex, noroc! slaba activitate pe aici, se vede ca a fost perioada concediilor, sa speram ca de acum incepe sa se miste ceva pe aici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

Dacris ...sa de DD sa venim toate cu vesti bune.......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

La prima adoptie nu am avut experienta cu impartirea bugetului.
Multumesc mult de sfaturi. O sa creionez eu ceva.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput