M-am hotarat.........adoptie(82)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LiliGuran spune:


Dragele mele ,v-am mai spus ca ma bucur ca existanti fara voi nu cred ca as fi trecut asa usor prin perioada de asteptare toata ziua deschideam forumul cu sufletul la gura sa vad ce mai faceti voi ,,viitoarele mame eroine".Tocmai de aceea v-am mai spus sa aveti rabdare caci copilasul vostru ,,e pus deoparte " nu-l ia nimeni in afara de voi .Eu la discutiile ce le aveam tot timpul la protectie cand spuneau ca nu suntem deschisi spuneam ca ne ajuta D-zeu! Acea stare cand iti intalnesti prima data copilul nu se poate descrie in cuvinte ,este unica o sa vedeti voi.V-am spus ca am stiut ca e copilasul nostru ca am vazut poza pe calculator au inceput sa-mi curga lacrimile.Desi ne-au anuntat de vreo doua luni ca am aparut pe acea lista dar am fost ultimii care l-am vizitat.Doamna la care este ne-a spus ca nu a relationat cu restul familiilor ,nici nu s-a uitat la ei .Eu cand a deschis doamna usa sa intram nu am zis ,nici buna ziua copilul a intins manutele si l-am luat in brate apoi am dat declaratia ca mergem mai departe.Din pacate nu stau eu acasa si sotul pentru partea financiara el o sa fie retibuit tot cat primea si la servici si la amiaz ajung si eu acasa,de abia apuc si va dorec si voua sa impartasiti cat mai repede experintele voastre!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns athosica spune:

Doamne cat de frumos poate fi sa iti gasesti puiul, asa este cum zici lili, si eu in fiecare zi intru pe forum si scriu, sau daca nu scriu citesc postarile voastre, aici imi gasesc alinarea cand e vb de adoptie, despre copilasi nostri pe care ii asteptam atat de mult. Nimeni nu cunoaste mai bine ca noi sentimentul de a devenii mamica adoptiva, cat stres induram ,cata rabdare, cate planuri ne facem: oare cand il aducem acasa? oare cand ne vor suna cei de la directie?oare cum arata copilasul nostru?oare ce vom simti? si multe altele...... cu voi reusesc sa merg mai departe, stiu ca nu sunt singura in situatia asta si ma bucur ca v-a cunosc pe acest forum, sunteti minunate, sunteti niste oameni deosebiti! Dumnezeu ne va binecuvanta casa curand cu copilasii care au nevoie de noi, au nevoie de MAMI SI DE TATI, care sa le ofere toata dragostea lor, toata educatia si sa le croiasca drumul spre o viata mai buna!


Vreau sa fiu mama!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iridessa spune:

Lili, felicitari!!!!! Si mult succes in noul "rol", acela de Parinti! Ma bucur atat de mult cand citesc despre o noua Familie intregita cu Puiul mult-asteptat! Va veti bucura de fiecare moment, de fiecare zambet, de progesele zilnice, veti creste odata cu copilul si el odata cu voi. Si noi si copiii nostri suntem cei mai norocosi si cei mai fericiti, in acelasi timp.
Ati inceput pregatirile, camera, lucrusoarele, jucariile? Sau deja sunt finalizate? Doua sasptamani trec foarte repede, desi probabil par ca nu se mai sfarsesc... Noi am alergat, literalmente, sa avem totul pregatit cand am adus-o acasa pe micuta noastra.Cei de la Directie ne-au tot spus, pe buna dreptate, de-a lungul timpului, sa nu cumparam nimic pentru ca nu stim ce varsta va avea copilasul. Macar noi stiam ca vrem fetita, dar din cate am citit aici, nici asta nu este sigur, nu noi decidem ci copilul!!!
Deci Mamicile de pe "lista de asteptare" sa fie pregatite! Urmeaza randul lor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iridessa spune:

Inca ceva... Multumesc forumului "Despre Copii" si voua, celor care scrieti aici! De multe ori, pe parcursul anilor de asteptare, am citit gandurile si experientele mamicilor (taticilor) in devenire si am gasit astfel puterea de a depasi frustrarea, tristetea, nelinistile. Am aflat ca nu suntem singurii si am gasit sfaturi, incurajari si, nu in ultimul rand, exemple cu "happy end"!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loriana74 spune:

Lili , Felicitariiii! In sfarsit ,si vesti bune! Inca o mamica de la care vom cere sfaturi cand ne va veni randul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique77 spune:

Buna fetelor

Am intrat sa va spun ca am depus si noi dosarul pentru atestare deci mai avem un drum lung si anevoios de parcurs
Doamna de la directie (cea carer ne-a preluat) ne-a spus ca pe sectorul 1 sunt cei mai putin copii adoptabili si ca va dura

oricum eram pregatiti sufleteste pentru asteptare si, acum, incerc sa ma ponderez in ce priveste timpul
nu vreau sa ma acidulez prea tare la ideea ca vom avea si noi in final un copilas pentru ca atunci mi-ar fi mai greu sa fac fata zilelor ce vor trece mai greu

asadar, incerc sa fiu mai rece, sa nu ma topesc la gandul ca o sa pupam si noi niste manute mici si ca vom avea un sufletel doar al nostru pe care sa-l giugiulim

felicitari celor ce au reusit deja, trebuie sa fie o senzatie de vis
abia astept sa o traim si noi

mult succes celorlalte familii in asteptare

va tin la curent cu ce aflam si noi de la directie


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

asteptarea voastra nu are nici o legatura cu numarul de copii de pe sectorul de care apartineti
potrivirea se face la ORA, care centralizeaza tot la nivel de tara
deci daca apare un copil cu care va potriviti in cine stie ce colt de tara sunteti anuntati

asteptare cat mai scurta si mai usoara!

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2012 spune:

Fetelor, ajutati-ma! Am o mare nelamurire.
In atestatul pe care l-am primit nu este specificat pentru ce etnie am optat. De unde vor stii cei de la ORA?
M-am uitat si pe ordinul emis in care de dau modelele cadru, nici acolo nu este specificat etnia, doar varsta, sexul si numarul copiilor pentru care se acorda atestatul.
Insa la potrivirea teoretica este un criteriu etnia copilului. Si atunci la Bucuresti de unde o sa stie, se trimite si altceva la ORA in afara de atestat?????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmencat

asteptarea voastra nu are nici o legatura cu numarul de copii de pe sectorul de care apartineti
potrivirea se face la ORA, care centralizeaza tot la nivel de tara
deci daca apare un copil cu care va potriviti in cine stie ce colt de tara sunteti anuntati

asteptare cat mai scurta si mai usoara!

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.


multumim Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa220972 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Iridessa
Cei de la Directie ne-au tot spus, pe buna dreptate, de-a lungul timpului, sa nu cumparam nimic pentru ca nu stim ce varsta va avea copilasul. Macar noi stiam ca vrem fetita, dar din cate am citit aici, nici asta nu este sigur, nu noi decidem ci copilul!!!
Deci Mamicile de pe "lista de asteptare" sa fie pregatite! Urmeaza randul lor!


Iridessa- Eu vroiam baiat si am o printesa de toata frumusetea.
Nu am cumparat nimic si nu am amenajat nimic pana nu am avut copilul.



Mergi la inceput