M-am hotarat.........adoptie(82)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Claudia, nimeni nu are dreptul sa te judece si .
Data viitoare sa fie cu noroc si cu multa compatibilitate


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dpluhovici spune:

Claudia, nu te condamna nimeni, aici fiecare vine cu un sfat in a te indruma si vb din propria experienta, dar tu esti cea care hotarasti ceea ce este bine pt. familia ta.
Sunt convinsa ca DD are un puiut pt. voi si pt. cei care isi doresc cu adevarat. Nu trebuie sa te descurajeze acest “episod”.

Ce adevar graieste semnatura lui Carmencat “Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.”

Va imbratisez si va doresc un weekend placut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2012 spune:

Buna fetelor!
Vreau sa va spun ca de o saptamana suntem fericitii detinatori ai atestatului.

Am cateva intrebari pentru voi, lucrurile acestea nu sunt clare pt mine:
1.Stiti cumva cum se procedeaza la gruparea familiilor adoptive? Intra intr-o grupa de asteptare cei care vor fetite, in alta grupa cei care vor baietei, dar cei care nu au specificat sexul copilului intra in asteptare in ambele liste?
2.Voua vi s-a spus cati sunteti in astepatre in grupa voastra?Si pe ce loc sunteti voi? Eu desi am intrebat nu am primit raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2012 spune:

A, si mai am o intrebare.Referitor la etnia copilului, cine are prioritate la potrivirea teoretica, cei care nu au specificat etnia sau cei care au cerut o anumita etnie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_79 spune:

Felicitari pentru obtinerea atestatului si ... multa rabdare la asteptat vesti!
Stiu ca nu suna prea bine, dar cred ca abia dupa obtinerea atestatului incepe partea grea: asteptarea. Pe noi ne-au sunat relativ repede - inainte de a se implini 2 luni de cand am obtinut atestatul. Din pacate nu a fost cu noroc. Asteptam in continuare.
Referitor la intrebrile tale, nici noua nu ne-au dat prea multe lamuriri pentru ca probabil nici la Directii nu se stiu prea multe. Tot ce ni s-a spus a fost ca potrivirea teoretica se face la ORA pe baza datelor transmise, in raport de caracteristicile familiei si ale copilului. Problema asta cu etnia nu prea e clara. Cati sunt de etnie si nu se declara? Sau in cate cazuri nu se cunoaste tatal copilului? Cred ca nu mai este cazul sa mai dezbatem o problema asa spinoasa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iridessa spune:

Sunshine, felicitari pentru atestat!!! Este primul pas, foarte important.
Claudia, sa fie cu noroc data viitoare, sa intalniti Puiul vostru! Nu se pune problema sa te judece cineva, in orice caz nu familiile care vor din tot sufletul sa adopte un copil, sau care deja au aoptat. Cand simti ca este copilul tau, atunci te vei opri, vei sti ce trebuie sa faci, vei decide imediat! :)
Cand am vazut-o pe fetita noastra prima data, cand ne-a intampinat cu un zambet cat toata fata, am simtit ca ea este cea pe care am dorit-o, am cautat-o si am asteptat-o!
S-a scris foarte bine aici ca adoptia ne aduce un copilas, mai devreme sau mai tarziu, copilasul nostru!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliGuran spune:


Felicitari draga mea Sunshine, pentru obtinerea atestatului.Dupa ce criterii se face potrivirea la ORA nu se stie exact dupa ceea ce ati scris in cerere se face potivirea cu caracteristicile copilului.Cert este ca atunci cand Doamne ,Doamne decide o sa va intalniti copilasul mult dorit.Va spun din experienta: am vazut 2 copilasi si pur si simplu nu a fost sa fie ,cand l-am vazut pa copilasul nostru (in poza)au inceput sa imi curga lacrimile instantaneu ,l-am vizitat si cand am intrat pe usa a venit la mine in brate.Am simtit atunci ca este copilasul nostru ,nu ne-a mai interesat nimic (etnie etc.),de abia asteptam sa-l aducem acasa .Asa ca draga Claudia, nu te judeca nimeni si tuturor va spun ca copilul vostru este pus deoparte doar trebuie sa aveti rabdare si credinta!.Am uitat sa va spun ca noi in cerere am scris fetita dar asa a fost sa fie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2012 spune:

Multumesc fetelor, sunteti asa de dragute!
Deci, ceea ce inteleg eu este ca degeaba esti atestat pentru un anume sex si varsta de copil, cei de la ORA pot sa te potriveasca cu orice copil vor ei. Hm, interesant. Tot ce conteaza e vechimea atestatului?

Lili, felicitari pentru copilas!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SakiMir spune:

Corina, asculta-ti intotdeauna inima, ea nu greseste niciodata.
LiliGuran, felicitari, ma bucur din suflet pentru voi.
dpluhovici, nultumesc de informatie.

uncurand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliGuran spune:


Multumesc dragele mele ,mai avem putin sper sa ne vedem copilul acasa cu bine!Va doresc si voua sa aveti bebele care vi-l doriti in curand ! Da vechimea conteaza dar in rest//, noi am gasit copilul la vro 250 km distanta,iar familie din acel judet a venit si a luat copil de la noi din judet.Asta este ! Din cate am inteles o sa apara foarte multi copii in jur de un an adoptabili.Doamne ajuta!

Mergi la inceput