M-am hotarat.........adoptie(82)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sunshine2012 spune:

Fetelor, vreau sa va intreb pe cele care aveti atestatul, la voi in judete ce v-au spus de copiii adoptabili? Sunt? Si daca sunt ce grupa de varsta au? Nu ati auzit nimic eventual de frati, surori?
Noi in curand vom avea atestatul pentru doi copii. Imi doresc din inima doi gemeni, dar am accepta si frati daca diferenta de varsta ar fi mica intre ei.

Referitor la varsta si noua asa ni s-a spus ca la 2 ani si 11 luni inca intra la 2 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliGuran spune:


Dragele mele,ma bucur ca existati v-am dus dorul tuturor!
Simo, este cert ca e stigator la cer prin ce situatie esti pusa sa treci.Sunt toti ,,o apa si un pamant" directiijudetene ,ORA etc.,,vegheaza cu brio la interesele superioare ale copilului" dar sa nu uiti ca toate cele care am ajuns acolo in biroul protectiei copilului dintr-un judet sau altul, sa depunem cerere pentru adoptie consider eu, ca suntem persoane puternice ,nu ne dam batute chiar daca am fost umilite intr-un fel sau altul ,odata sau de mai multe ori( chiar daca ne spargem in bucati ne adunam si mergem mai departe luptam pentru copilasul nostru care ne astepta sa ne spuna mami si tati )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelica28 spune:

Buna fetelor !
Va citesc de luni bune ,si sunt socata ca lucrurile merg atit de greu ,si stau si ma intreb de ce ............,daca sunt atitia copii care au nevoie de dragostea noastra ,de o familie ,de ce statul ii condamna la nefericire ,nimic nu este normal in tara asta ........
De la anu intentionez sa incep si eu atestarea pt a adopta un copil ,dar sunt fff deznadajduita ,sincer credeam ca lucrurile vor merge mai usor pe partea aceasta !
Nu este destul ca avem in spate atitia ani de chin ,atitea tratamente ,atita suferinta ,nici asa drumul nu este mai lin ..........sunt fff dezamagita !

Mutatia677-in stare homozigota
Mutatia844g -in stare heterozigota
4 INSEMINARI ,O SARCINA OBTINUTA NATURAL IN IUNIE 2010,OPRITA DIN EVOLUTIE LA 13 SAPTAMINI,O INSEMINARE REUSITA IN IUNIE 2011,OPRITA SI ACEASTA SARCINA DIN EVOLUTIE LA 9 SAPTAMINI
Tratament actual inainte de sarcina:femibion1 1/zi,acid folic1/zi ;magmeB61/zi;vit E3/zi;cetebe1/zi,
Fiv facut in martie nereusit! FET in iulie nereusit!!!
Mult timp am avut impresia ca viata mea va incepe in curand, adevarata mea viata !...
In final, am inteles insa ca obstacolele reprezinta de fapt viata ." Alfred Souza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

buna fetelor
un articol foarte interesant

http://www.amosnews.ro/noua-lege-adoptiei-nu-realizeaza-interesul-superior-al-copilului-2012-07-16

va pupacesc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LittleAngel spune:

Simo,eu zic ca maternala aia sigur avea pile la DPC,e probabil favorizata..ca nu e normal sa fie refuzata o familie care vrea copilul,mai degraba e invers,familia refuza...Ei de obicei se bucura cand un copil e dorit,si abia asteapta sa-l dea.Daca ei nu au vrut sa-l dea,e clar ca maternala a intervenit...Probabil acel copil nu va fii adoptat niciodata.
Maternalele pe care le-am intanlit eu erau f fericite sa scape de copii.
Sant tare scarbita zilele astea de intreg sistemul romanesc,nu mai rezist,nu poti sa faci nimic,iti dau toti in cap,pe unde te duci,toti angajatii statului sant cu un sictir dus la extrem,politicienii conduc totul din umbra,prin bugetari,pusi de ei,tu ca om,nu poti face nimic fara acordul lor.
Ma refer la afaceri si altele...
Sant multe de spus,ideea e ca din pacate o schimbare nu se va produce curand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2012 spune:

Citat:
citat din mesajul lui simo_73

buna fetelor
un articol foarte interesant

http://www.amosnews.ro/noua-lege-adoptiei-nu-realizeaza-interesul-superior-al-copilului-2012-07-16

va pupacesc


In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma.

(Will Rogers)



Mda. Sunt curioasa daca va avea vre-un ecou acest articol? Ma tem ca nu vor primi nici un raspuns la aceste solicitari. Totusi, e bine ca cineva a sesizat aceste lucruri aberante din lege.

Simo, ma gandesc de multe ori la tine!
Te pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa78 spune:

Bnea ai venit, angelica28! Adoptia nu este o procedura atat de simpla pe cat ar trebui sa fie, tinand cont ca se urmareste "interesul copilului", dar nu este nici atat de complicata cum poate parea la prima vedere.
Dupa atatia ani de incercari naturale, tratamente, IA/FIV cred ca am invatat sa avem rabdare, mai ales ca prin adoptie vom avea cu siguranta copil/copii. La inceput am incercat impart procedura in cateva etape, mi s-a parut mai usor daca m-am gandit la urmatorul pas (strangerea actelor, depunerea dosarului, intalnirile cu cei de la Directie, obtinerea atestatului, cunoaterea copilului).
Lucrurile nu sunt chiar asa de complicate, cred ca pana la urma depinde de norocul fiecareia si de " a iubi copilul fara limite". Ca daca refuzi sa vezi un copil dupa ce i-ai vazut poza, pe altul il refuzi ca nu-ti sare in brate cand te-a vazut prima data, pe altul ca nu are ochi albastri, etc., probabil ca vei astepta 1-2-3 atestate si ti se va parea complicata procedura. Stiu ca este drepul nostru sa refuzam, dar daca copilul corespunde cu ceea ce am cerut ( varsta, sex, etnie, stare de sanatate), recunosc ca eu nu mai inteleg refuzul.
Iti doresc sa-ti gasesti repede copilul daca vei ajunge la adpoptie. ( de ce nu demarezi si adoptia in paralel cu FIV-ul? Mie mi-a parut rau ca nu mi-am depus dosarul mai devreme, cand inca faceam IA)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Un material realizat prin implicarea membrilor din Comunitatea familiilor adoptive, ADOR Copiii.
Din pacate batalia cu minutele in televiziune este crunta si de multe ori sunt taiate la montaj multe, multe aspecte importante.
Un material care continua campania de constientizare dusa de noi

http://www.digi24.ro/jurnalpentrucopii/articol/Dreptul-de-a-fi-copil-3_45506



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelica28 spune:

Alexa ......multumesc pt sfaturi ,si pt primire .Nu demarez inca actele pt adoptie ,am zis ca mai incerc un fiv anul asta ,si apoi daca este nereusit o sa incep actele ...........nu stiu inca mai sper intr-o minune ,ca orice femeie am sa fac tot ce tine de mine ,si daca nici acum nu reusim ,atunci da o sa trec la urmatoarea etapa ,sincer sunt si speriata ,derutata ,credeam ca macar adoptia sa fie mai usoara ,dar din ce citesc pe aici .......................om vedea ce ne rezerva viitorul ,oricum eu va citesc ,va sustin din tot sufletul,si va doresc sa va tineti minunile in brate cit mai curind !

Mutatia677-in stare homozigota
Mutatia844g -in stare heterozigota
4 INSEMINARI ,O SARCINA OBTINUTA NATURAL IN IUNIE 2010,OPRITA DIN EVOLUTIE LA 13 SAPTAMINI,O INSEMINARE REUSITA IN IUNIE 2011,OPRITA SI ACEASTA SARCINA DIN EVOLUTIE LA 9 SAPTAMINI
Tratament actual inainte de sarcina:femibion1 1/zi,acid folic1/zi ;magmeB61/zi;vit E3/zi;cetebe1/zi,
Fiv facut in martie nereusit! FET in iulie nereusit!!!
Mult timp am avut impresia ca viata mea va incepe in curand, adevarata mea viata !...
In final, am inteles insa ca obstacolele reprezinta de fapt viata ." Alfred Souza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Adoptia nu e chiar asa de grea , are partea buna ca sigur fiecare familie va avea un copil.Desi asta depinde de determinarea si dorinta fiecaruia sa fie PARINTE.
Trebuie sa tinem cont ca atat angajatii directiilor cat si viitorii parinti adoptatori sunt oameni , cu bune si rele , ambele parti fac lucruri mai mult sau mai putin corecte insa cred ca scopul comun este ca fiecare copil sa-si gaseasca familia potrivita , iar fiecare parinte sa-si gaseasca copilul mult dorit.
Ideea e ca a fi parinte e un lucru atat de minunat incat merita orice efort!




Mergi la inceput