Bravo Viairo, Bumbitza, Muraturica si Cami! (57)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

'Neata!

Ramona, pt. bubite nu prea ai ce folosi, cred ca e acneea bebelusului si trece de la sine. Poti da cu baneocin ca sa nu se infecteze. Eu am incercat sis cosul laptelui de vaca din alimentatia mea si a dat roade. oricum, pana nu elimina bebe toti hormonii tai, nu o sa treaca. O sa fiti frumoase pana la botez .

IIuli, ti-a zis Bumbitza cum au facut cu BCG-ul, la inceputul lui 2010 au fost probleme cu vaccinurile, erau expirate sau ceva de genul asta. Lui Alex i-au facut in maternitate dar i-am testat anticorpii la 5 luni.
Daca gasesti pe cineva sa iti aduca din Bulgaria sau mergi tu, iti trebuie reteta. Si poate mai gasesti mamici doritoare intrucat vor fi 10 doze si se fac imediat dupa deschiderea fiolei.

Fleur, Balanta, Porumbita, copiii mei sunt cumintei (sau tratez eu mai cu indiferenta prostioarele inerente ) si eu ii implic in tot ceea ce fac, m-am obisnuit cu ei printre picioarele mele. Apartamentul nu e mare (din pacate), n-am covoare sau mochete, incerc sa tin totul cat mai ordonat si nu ma mai stresez pt. orice pata sau urma de praf, copiii sunt mai importanti.
Tantrumurile le tratez cu indiferenta .
Imi este mai greu cand ies cu toti afara, la noi in cartier ne stie lumea si e ok, mai dificil e in alte parcuri ca se uita lumea ca la urs si nu fac fatza intrebarilor si compatimirilor (de parca sunt de plans ca am 4 copii ).
Eu sunt bine asa, nu ma plang, copiii nu sunt niste poveri care au aparut din greseala, ii iubesc de numai pot si fac totul cu drag pt. ei, vreau sa fie niste adulti responsabili si cu capul pe umeri (si sa nu se uite in cruci la familiile mari ).

Fiecare dintre voi aveti grijile voastre, copiii nu se compara unul cu altul nici macar in aceeasi familie. Eu de ex. ma odihnesc bine noaptea si imi incarc bateriile (ceea ce draga de Laura nu poate, inca, asa ca ei ii este mai greu decat mie din punctul asta de vedere ).

Noi mergem azi la vaccin si ne cantarim, apoi ducem copiii mari la mama cateva zile sa putem termina pregatirile pt. botez. E ultima lor escapada, incepe scoala si gradinita si ne punem pe treaba, gata cu vacanta .

La multe lunite Zachary, Antonia si Maya!

Nastere usoara Muraturica si Viairo, asteptam vesti cat de curand puteti!

Bumbitza, hai cu bebelina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ZIZOU spune:

Ce faceti fetelor?
Noi momentan suntem cumintele, fara colici, somn de voie...

Pe mine doare in schimb taietura de nu mai pot. Mai mult la primul fir, abia astept sa le scoata maine poate voi putea sa stau si eu in fund ca lumea ca pana acum doar pe pat si pe scaun doar cu un munte de perne.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Felicitari noilor mamici si bun venit noilor nascuti !

Matilda Adela de CamiM
Emma Mihaela de ZIZOU
Mihai de IIuli
Anca Maria de Alina_29
Thea Lucretia de sursula
Vlad Nicolae de cristina1984
Silviu Ionut de maria0408
Miruna Stefania de chmihaela


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:



hai muraturica, viairo, bumbitza


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Salve gagici,

Am dormit si eu aseara de la 9:30 la 11:30 la prima trezire a lui bb, ei, alta viata.

Kimmy, si eu alaptez la cerere si practic am renuntat sa mai cronometrez, cat sta, sta. Cu doi copii sau mai multi e probabil mai greu sa stai cu bb mufat mereu. solutia Porumbitei cu slingul mi se pare interesanta, poate incercam si noi. Iar noaptea, de ce nu o alaptezi culcata langa tine?

Fetelor noi nu avem colici sau alte probl cu burtica, in schimb mucii ma termina! sunt tot mai multi, aspir si tot ii raman. fornaie si haraie din gat, cateodata am impresia ca respira dificil. cred ca i se trage de la diferentele de temperatura bruste, cand intram in magazine la aer climatizat. saptamana asta pana la botez vreau sa evit la max sa l mai tarai la cumparaturi, mai am de luat doar bautura, il deleg pe cumatru'. mai nou ii si curge nasucul, il gasesc ud tot sub nari. am inceput sa-i dau fiole homeopatice, coryz sau asa ceva, parca e un picut mai bine nu mai fornaie asa zgomotos. voi ziceati de ap cu aerosoli, oare unde gasesc aici.

Are si el acneea bebelusului, de la nastere chiar, vestea buna e ca a inceput sa se retraga de la sine . Il spal pe fata cu apa de la robinet. Pe nasuc s-au uscat bubitele, s-au facut cojite si s-au descuamat, in rest vad ca-i dispar treptat. Asta inseamna ca m-am dez-hormonat?
Ilenutza stiu ca ai dat o reteta de apa de tarate din pacate nu am notat-o. mai stii la ce cap. sau poate o scrii din nou? mersi mult (intreb pt ca acum am gasit si eu tarate pe aici, nici nu stiam ca sunt).

Azi sunt 2 programari la cezariana, Muraturici si Viairo sper sa nu gresesc. Poate la ora asta-s si cu bb-ii in brate.Asteptam vesti.

Ali, cum a fost la botez? Sa va traiasca micul (...dar voinicul) crestin Denis Leon!

I pup you.

**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cand esti la sanul meu, si ma privesti in ochi, simt cum imi prinzi nu sanul, ci inima.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Ca veni vorba de tarate, rog pe cine stie sa scrie aici: cum se umple bors? Am tarate, drojdie si stiu ca trebuie un borcan de 5l si cam atat stiu. O sa postez intrebarea si la culinar dar e mai simplu aici sa intreb mai intai.

**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cand esti la sanul meu, si ma privesti in ochi, simt cum imi prinzi nu sanul, ci inima.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Buna fetelor,

Sunt sotul Muraturicii si va scriu la rugamintea ei(dupa ce am rascolit putin forumul in cautarea acestui topic - nici acum nu sunt sigur ca am nimerit unde trebuie :) ).

A nascut azi-dimineata la ora 9:35 pe Aurora, o fetita frumoasa de nota 10, de 3550g si 54 cm.

Probabil ca v-a povestit ca era programata pentru cezariana, azi in jurul amiezii. Dar pe la 5:30 s-a rupt apa, iar pana sa ajunga anestezistul la spital dilatatia era completa, astfel ca a nascut natural si fara epidurala.

O sa va dea ea mai multe detalii, dupa ce ajunge acasa, eu plec acum la spital sa vad ce mai fac fetele mele, dar nu inainte de a va transmite tutror salutari iar viitoarelor mamici incurajari.



35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmina_s spune:

Felicitari Muraturica!!!! si bine ai venit pe lume bb Aurora! te si iti ofer

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Saluytare, fetele. Bravo Muraturica. Bine ai venit Aurora!Bumbita, Viairo tinem pumnii. Eu , nu mai pot. Am slabit 2kg de cand ma chinuiesc cu picaturile. M-a certat si profa azi. Mi-a zis ca nu sunt in stare sa-i pun niste picaturi. Fleur, si noi suntem cu fornaieli. Eu ii fac aerosoli cu ser fiziologic. Maine mergem din nou la control, poate facem si vaccinul ca nu avem niciunul facut. Mai, fetelor al meu uneori dupa ce mananca si-l pun jos dupa ce ragaie mai da afara iar cateodata se ineaca si se sperie si tipa si eu intru in panica ca scoate niste urlete.Nici nu stiu cu se ineaca cu muci, cu saliva nu mai inteleg nimic.Ii vine ceva pana in gat si parca-si face voma. Nu stiu ce sa mai zic, ca ma termina chestia asta. Am o stare proasta rau. am citit si povestea Monicai70 cu alunitele si parca am si eu una mai inrelief, sunt si obosita de la birou. Nu am ce face ca am nenorocitu asta de credit si uite asa.Fetelor, iertati-ma ca ma plang pe aici dar nu mai pot.Am o stare proasta rau de tot , ce nu am avut-o nici cand am nascut. Va pup.

Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ZIZOU spune:

Bravo muraturica!!!!! Bun venit bebe Aurora

Mergi la inceput