Bravo Viairo, Bumbitza, Muraturica si Cami! (57)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bumbitza spune:

Hola! Ma tot uit la titlul capitolului si tot nu-mi vine sa cred ca-s la galerie! Muraturica, te prind din urma, am eliminat azi dopul si eu si am avut usoare contractii...acum nici nu mai stiu daca-s contractii sau daca e bebe care se impinge de nu se poate in toate directiile de nu mai stiu de capul meu.

Oricum, bagajul e facut, astept! Si in timpul asta ma cuprind toate gandurile posibile despre cum va fi cu doi copii, cum se va adapta caprita mea la viata cu inca o surioara, cum le voi iubi pe amandoua la fel etc.

Ma duc sa mai bag putina inghetata ca sa-mi treaca emotiile

mami de bumbita iubita tare (31.03.2010) si 38+ cu piersicuta dulce foc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bumbitza spune:

Aah, sa nu uit, eu ziceam ca am facut fetei vaccinul bcg adus din bulgaria, acum 2 ani. Vaccinul a fost adus de o mamica intr-o geanta termoizolanta si tinut la frigider. O data deschisa cutia, sunt mai multe doze care se pot face mai multor copii deci. Nu mai stiu exact cate mamici am fost atunci, vreo 10 daca nu ma insel, la Municipal ni l-au facut si a fost ok.

mami de bumbita iubita tare (31.03.2010) si 38+ cu piersicuta dulce foc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Buna dimineata, am revenit.

Am avut o sapt ff proasta, bebe a fost in chinuri. Laura cred ca sunt la intrecere cu tine. Doar miercuri ce a fost mai linistit, am fost la tara, la aer liber. Insa de seara s-a terminat distractia. De joi am fost sotzless asa ca am decis sa-mi iau arsenalul si sa o tai din nou la tara ca sa apuc si eu sa mananc. Si tare bine a fost... desi a fost in chinuri si urlete, il pasam la mama si stateam si eu putin linistita. Si ieri a fost ceva mai linistit, am fost pe la nasi si a dormit la nasa in brate vreo 4 ore. S-a trezit, a mancat si s-a culcat la loc.

Sapt asta incep si eu pregatirile pt botez: vopsit, epilat, rochie. La cadoul pt nasi m-am decis la un filtru de cafea mai destept, cu programare. Ei folosesc, deci sper sa se bucure.

Eu am avut pompa de san electrica avent si am fost f multumita, cu manuala nu cred ca reuseam sa desfund canalele

Mami de brotac Patrick Andrei
nascut la 38 sapt, pelviana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonavlas spune:

La noi in zona, nu se fac cadouri nasilor la botez.
Of, ce ma sacaie iritatia de pe fata Rianei.
Noi avem botezul pe 2 septembrie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmina_s spune:

Buna dimineata!
dau eu cafeaua astazi?

pupici

Mami de Ana Miruna - 15 iulie 2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
]citat din mesajul lui biribu
Fleur o sugestie legata de somnic, apropo de somnul profund. Ideea e ca bebele trebuie obisnuit sa adoarma si singur, altfel daca doarme doar pacalit e sursa de brobleme mai tirziu


cata dreptate ai... sper ca acum sa nu mai fac greseala asta; pe cel mare pana il adormeam doar la san (si mama sau sotul in brate) pana la un an si apoi in carucior pana spre 1,6 la smnul de zi si seara san

Citat:


Eu il pun in pat (sau carut/bouncer dupa caz) semiadormit si il las singur un pic, pun sound machine in functiune etc. uneori merge uneori trebuie sa vin inapoi sa-l linistesc, mai mingii, cint etc. Ei se trezesc, ca si noi dealtfel, si noaptea si daca stie sa adoarma singur nu te va solicita, altfel dupa fiecare ciclu de somnic se trezeste de-a binelea si cere atentie - cum se intimpla acum, la fiecare 2 ore. Intelegi tu ideea


biribu poate ai mai scris, ce sunt aceste sound machine?


CAMIM felicitari!!!!!

Citat:
]citat din mesajul lui roxypuy

ai puturoasa la supt, de cele mai multe ori adoarme si la proba suptului a reiesit k abia daca papa 50 ml dupa 1 ora de supt de aia am preferat sa ma mulg tot timpul si sa-i dau apoi cu bibi pt k asa papa bine si nu ma sacaie din ora in ora sa o pun la san...cere papa fix la 3 ore. o mai pun din cd in cd si la san k sa se mai antreneze si tot sper sa traga si ea cum trebuie, dar deocamdata nu prea vad progrese...si decat sa stau 1 ora cu ea la san+pe urma sa mai pierd vremea sa-i dau si supliment k sa se sature...asa cu pompa rezolv repede ai vostri trag k lumea?



roxy nu fac proba suptului; dc uda pampersi si ia in greutate (si asta verific doar odata pe luna) insemna ca mananca
uneori sta cate o ora si dupa 30-40 de min vrea iar
alteori suge 5 min si cere dupa 3 ore (niciodata nu a stat mai mult de 3 ore, fie zi/noapte); am zile cand de pe la 17:00 parca sta numai la san; ieride ex am fost cu ei in parc o ora jumate dimineata; a supt de 2 ori si acasa evident cand l am scos din manduca tipa dupa san...
fratesu ii zice fomila...

zizou fetele au scris tare bune sfaturi; eu iti doresc rabdare si multa multa bunavointa

delia21 f bine a crescut Laila. dar am inteles eu bine mama ta ramane sa te ajute contra cost?

iiuli bbii simt starea mamei; tu esti in plina furtuna hormonala si plnagi; bb devine agitat, intri in cerc si e greu de iesit'; eu am pomapa electrica de la avent; o am si pe cea manuala dar nu am putut o folosi nici la primul baiat nici acum;


ilenutza sunt catastrofala zau asa,,,, stiu ca tr sa fac ceva pt ca nu mai rezist psihic de aproape 8 sapt cu creme si supozitoare si fizic cateva ore dupa ce ies la baie mor de durere, insa cand mai aud/citesc de o gramada care dupa interventii aveau nevoie de calmante, sau ca a fost naspa,.. ma ia o frica...

cat despre alaptat nu prea stiu cum sa arat in poza ca nu se vede din afara decat dc te uiti atent; de ex dc slingul e pe umarul drept ii dau sanul stang si iinvers. ridic tricoul, il ajut sa se mufeze, tricoul vine panala nasul lui si il las;eventual mai sustin un pic sanu;
dc e agitat il stau pe banca sau ma opresc, nu mai merg;
dc ne intalnim demonstrez pe viu

eu am slingul fix, celnegru din prima poza http://www.freedomslings.co.uk/page4.htm

uite si aici sfaturi
http://zolowear.com/WearingNursing.aspx

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

dianami mie cand mi se pare greu cu amandoi sau cand il apuca pe cel mare nervisorii ma gandesc ca tu/biribu/ilenuzta/delia va descurcati cu 3 -4 asa ca eu cu 2 tr sa nu am probleme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Buna dimineata!
Carmina,multumesc de cafea,eu iar am nevoie de cantitati industriale.Daca mai continuam asa cu noptile...,nici nu vrea sa ma gandesc!
Fleur,multumesc din suflet pentru sfaturi ,stiu si eu cat e de importanta alaptarea,nu am de gand sa renunt,doar ca,in loc sa se amelioreze situatia,parca e tot mai rau la noi.Azi noapte a vrut la san cel putin din ora in ora,si nu neaparat de foame...ci doar asa,si nu o puneam bine jos,iar se chitaia.Deci ea nu sta treaza deloc linistita,doar cu tzitzi in gura.Nici macar daca o plimb in brate nu tace prea mult,cauta tzitzi,si daca nu ii dau,urlaaaa.Jur ca nu stiu ce sa fac.Am cumparat deja vreo 3 feluri de suzete doar doar a lua una,sa mai scap cand stiu sigur ca nu ii e foame,sau sa incerc sa raresc mesele macar la 1,5 ore,2.Macar noaptea!Inca nu am incercat suzeta de latex,am zis ca azi ii iau si din asta .Ziua ne descurcam,doarme linistita,ca mai iesim la plimbare,ba cu caruciorul,ba cu masina,si baga cate 2,3 ore de somn.Ieri am fost si in parc,si-n mall,si la pizzerie,si nu am avut deloc probleme,a papat inainte sa plecam,apoi o data in masina,si inca o data la pizzerie.Am acoperit-o cu un scutecel,si a papat linistita .Asta a fost prima ei masa in public.

Ma plangeam si de baita,din fericire aia a devenit foarte ok,nu mai plange deloc,doar dupa ce o scot daca nu reusesc s-o imbrac repede .Deci aici un mare
Are si eu un mic eritem,de ieri la sfatul vostru o dau alternativ cu crema de galbenele si cu cea cu oxid de zinc doar daca avem de iesit si stiu ca poate nu pot s-o schimb imediat dupa ce face.Ca ea de cate ori face un partz,deja se manjeste .Azi vad ca deja e mai bine.

Ma scuzati ca intru doar sa ma plang,sper din suflet sa treaca mai repede perioada asta si sa intru si eu relaxata si odihnita si mai ales zen
Va pup,va doresc o zi frumoasa si necolicoasa,ma duc sa ma pregatesc ca azi mergem sa ne uitam prim magazine de mobila etc.In curand ne apucam de renovat/modificat dormitorul nostru.O sa fie camera fetelor ca e mai spatioasa si mai luminoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

ilenutza - uite www.wrapyourbaby.com/" target="_blank">aici mai multe metode de a tine pe bebe in wrap si alapta. Ai in stanga in meniu front wraps, e metoda Cradle Carry (asta seamana cu pozitia din sling), Front wrap cross, Cross Carry.

Eu am alaptat in wrap cand aveam de terminat mancarea la bucatarie si gizuta voia tzitzi. Afara stau pe banca acoperita cu o pelinca.

Cat timp pot sta oare in wrap? Mie mi se pare ca amorteste in pozitia "broasca"..

La noi nu e cu contorizare suptul, cand cere i se da Cand stim ca mananca suficient? Cand gasim pampersul cu pipi si cand vedem ca ia in greutate.
Mandruta mea a luat 800g (de la 2890 la 3680) in 2.5 saptamani! Si a crescut 3 cm.

Vaccinuri - voi face doar pe cele obligatorii, cu mici exceptii momentan (ROR la 1 an, pe care nici Biancai nu i l-am facut inca)

De azi suntem doar noi 4, au plecat bunicele, am avut pe rand cate una pana acum, si Bianca a stat acasa. De azi gata vacanta ei, merge la gradi, si ma ingrozeste ca peste 3-4 zile va fi cu muci si tuse cu siguranta, ca de obicei
Nu am avut treaba cu bucatareala, doar rufe puneam la spalat, dar de azi gata boieria.

Si eu ma gandesc la mamele cu 3-4 copii, oare cum se descurca mai ales cand fac crizute copiii de 2-3 ani, cum gestioneaza ele situatia.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

michelle pe primul l am dus in sling/wrap si cate 5-6 ore, il scoateam odata poate de 2 ori pt alaptata sau schimbat sau sa imi relaxez eu umerii

Mergi la inceput