Bravo Viairo, Bumbitza, Muraturica si Cami! (57)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Bravo Murarurica, bun venit Aurora!

Fetelor sunt suparata ca bebe a inceput sa regurgiteze. Papa prea mult la san, nu are limita, tre sa o opresc eu cand incepe sa se agite si cand o ridic sa ragaie vomita. Si dimineata am gasit-o cu lapte uscat pe la gura si pe perna. Stiu ca bebeii mai vomita, dar asa dintr-o data sa imi vomite de 2 ori intr-o zi? E normal? Sunt eu prea paranoica? Daca se ineaca in somn. Eu o culc numai pe o parte, am inteles ca e mai putin periculos , dar totusi? Pls o mamicacu experienta sa ma lumineze si pe mine ca tare toanta mai sunt, ori zic ca nu se satura copila ori o indop prea mult...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

fetelor, incerc sa scriu un mesaj aici de cateva zile si nu reusesc sa il postez. Oare asta va merge?...
Iuli, azi am aflat ca nu am facut BCG-ul ca cica trebuie sa il fac cand face BB 2500 gr si noi avem doar 2200 deocamdata. Eu vreau sa merg cu ea la cluj unde lucreaza mama si incerc sa fac rost acolo.

Ada, nu te mai stresa atata ca e si mai rau. Gaseste o varianta sa te mai si odihnesti ca nu e bine ce iti faci. Azi am fost si eu la Polizu si am vorbit cu profa. Mi-a zis sa revin joi sa o vada pe piticutza mea.

Fleur, borsul se face asa: se oparesc tarazele in apa fierbinte (2 pumni) si inca 2 de faina de malai.
Se inmoaie un pic de paine si se lasa cu taratzele sa fermenteze pana a doua zi
Si se pun intr-o oala si peste ele se toarna apa caldutza si se lasa la cald in casa , sau la soare 2-3 zile pana se inacreste si se amesteca din cand in cand. Cand e gata, se strecoara.

Pupici fetelor



10 ani de incercari pentru a avea un BB
FIV 2 reusit decembrie 2011 Budapesta, dr Peter Kovacs

PAI 4G/5G homozigot, FXIII heterozigot, Tiroidita hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonavlas spune:

Muraturica, felicitari!
Noi am cam scapat de muci. Ambele fete. La Riana i-am pus cate o picatura de Vibrocil in fiecare nara de 3 ori pe zi dupa ce o aspiram.
Bubitele de pe fata sunt muult mai bine.
Azi mi-am facut programarea la controlul de 6 saptamani, pt saptamana viitoare. Abia astept sa imi dea liber la sport.
Fetele cu cezariana, purtati corset? Eu mi-am luat unul fff fain, de maine il port.
Dimineata mergem sa ii facem pasaport Rianei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Bravo Miruna (Muraturica)! Bine ai venit Aurora, sa cresti mare, frumoasa si norocoasa si sa iti bucuri parintii in fiecare clipa!
Ce nume frumos i-ati pus , eu l-am retinut inca de cand l-ai propus aici pe forum si speram ca ii veti spune asa !

Ada, iesi din butoi draga mea! Nu esti sclava nimanui, nici macar a creditului stiu ce greu poate fi cu finantele, si coplesita de grija copilului. Nu te mai ajuta soacra ta? In sarcina stiu ca spuneai ca te bazezi mult pe ea si il vei lasa pe cel mic la ea. Oricum toata lumea din familie, din jurul tau, trebuie sa te ajute si sa te inteleaga. Iar noi suntem aici!

Aruba, stai linistita, copila mananca atat cat ii trebuie. Si al meu regurgiteaza mai nou, il stiu ca e haplea, si mie mi s-a spus ca "indop" copilul (barbata-miu si taica-miu, dragii de ei...)
Aiurea, la alaptat nu exista indopat sau subalimentat, atat timp cat lactatia s-a reglat pe cererea copilului. Cool down si bucura-te linistita de bebelusa ta, sa vezi ce perioada frumoasa urmeaza.

Ioana, mersi frumos Am un borcan de 800g de "huste" (tarate+malai+leustean uscat). Deci le oparesc si fac dupa retea ta. Sunt tare curioasa daca mi se acreste borsul.

Si acum din seria cra-cra: Eric a inceput sa fie foarte activ dimineata mai ales. A inceput sa scoata tot felul de sunete, mai mult vocale pana acum, îîîî,#259;#259;#259;#259;#259;, ca nu degeaba e pui de românas.De la simpla contemplare a jucariilor a trecut la "vorbit" cu ele, le gangureste si le explica pe limba lui, da ca o morisca si din maini si din picioruse cand le vede, iar cand ii pun in miscare caruselul nu doar zambeste, ci rade de-a binelea.Jucariile pe care i le pun la indemana, a inceput sa incerce sa le apuce, mai si reusste din cand in cand. Iar cand il pun la san, zambeste gales lui tzitzi inainte sa o atace. Sunt topita dupa el !

**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cand esti la sanul meu, si ma privesti in ochi, simt cum imi prinzi nu sanul, ci inima.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Multumesc, fetele de sustinere. Ioana, imi este dor de tine. Ma bucur ptr. pitica ta. Fleur, iubita asa este ai dreptate. A mea soacra este aici, ma ajuta saraca, dar cred ca la mine s-au adunat toate si acum incep sa refulez.Sper sa-mi revin cat mai repede, ca oricum nu am alta solutie.Laura, ce faci?

Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Porumbita, ms de poze si link

Si al meu are muci si eu ii fac ceva mai dur dar eficient, am vazut in maternitate: pus ser in nas cam 2 ml cu gura inchisa - tin degetul mare pe barbie si aratatorul pe frunte si ii tin gura inchisa cam o secunda, doua,pare ca se ineaca dar nu se ineaca si isi spala singur nasul , da mucii afara pe nas sau gura.Mi-a aratat si dr cand a venit vineri acasa pentru controlul de 1 luna.
Este cam naspa dar f eficient, ii fac cam de 2 ori pe zi, mi-a zis dr ca e cam plina de muci.Mai folosesc si batista belusuluiui cam o data la 2 zile. In total folosesc cam 10 ml de ser, fac operatiunea de 2 ori in fiecare nara, apoi mai aspir cu pompita.

Fleur, te-am confundat, scz!Am obs ca aerul de mall ii face rau bblusului, de fapt si noi ne resimtim dupa o sesiune de stat prin mall, daramite bb, dar asta este, din pacate mallul este facil , are program lung , etc...

Apa de tarate: 2 linguri de tarate la 1 litru de apa, lasat la macerat cam 12 ore, mai putin daca e cald, se poate face limonada cu miere/zahar si lamaie, se poate spala bb pe fata/corp. etc, gasesti pe net intrebuintari.

Michelle, ms de link.

La mine nu fct treaba cu adormit singur deocamdata.Daca o las semi adormita in patut se trezeste si ii sare de tot somnul si trebuie sa o iau de la capat.Cand mai creste o sa o invat sa adoarma in patut, asa am procedat si la baieti, au dormit numai in patutul lor, cu noi f rar.

Muraturica felicitari!!Ce nume frumos si rar!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Noutati pe email, cine are timp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Revin, Michelle, super site

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Ile, mersi !
Interesanta povestea nasterii, tragica soarta doctorului...
Despre ce site al Michellei e vorba, m-ati facut curioasa (daca nu-s indiscreta, asta doar pt ca e mentionat aici)?

Rocsy, intrand pe mail, amobservat ca ai uploadat mai demult cartea lui Capraru, dar a expirat intre timp. Poti s-o reincarci cand ai un moment? Merci (e "Mama si copilul", nu?)

**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cand esti la sanul meu, si ma privesti in ochi, simt cum imi prinzi nu sanul, ci inima.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:


Miruna, mii de felicitari! Sa iti creasca Aurora mare, sanatoasa si luminoasa ca numele ei!

Ioana, sper sa gasesti vaccin. Noua ni s-a promis din nu stiu cate parti si inca nu am reusit. Nici medlife nu mai are, in fine, sper sa se rezolve.

Eu sunt foarte low spirits in noaptea asta. Nu am dormit deloc, mi se tot pare ca bb are febra, fornaie si pe nasuc. Temp e insa 37,2, cred ca de fapt ii e un pic cald. Prblema care ma supara rau este ca mi se pare ca am pierdut startul cu lapticul. au trecut deja 10 zile de cand am nascut, el nu trage absolut deloc, am incercat sa mai storc eu, ies catva picaturi doar. Azi am pus si pompa electrica si nu am scos NIMIC! iau in cont galofor, beau ceaiuri, oare o sa reusesc sa fac ceva, nu e cumva tarziu?




Mergi la inceput