Asp opt(804)!Felicitari maria-r, dincaalina!!!!!

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Buna
Miha, nu am cuvinte
Miky, ce putin mai e pana la testul cel bun
Azi am dat si eu sange pt analizele de trombo, ce mai imi ramasese

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory_blanca spune:

Mihaela imi pare tare rau pt ce ti se intampla. Sper totusi medicii sa se insele si sa fie bine pana la urma. Legat de avort eu cand am pierdut sarcina prin aspiratie mi-au facut si a fost foarte neplacut. Eu nu as mai face fara anastezie generala, oricum durerea sufleteasca e mare nu mai e nevoie si de una trupeasca. Si nu cred ca te interneaza, eu la 1 ora dupa chiuretaj am plecat acasa.
Daca e sarcina molara, stiu ca dupa se recomanda cariotipul facut. Cumnata mea a fost in aceeasi situatie iar in urma analizei genetice ei i-a reiesit ceva anomalie cromozomiala la care dr i-a explicat ca nu poate avea decat baieti, la fete pierde sarcina ca nu se poate forma. Nu stiu mai multe detalii dar cert e ca dupa 6 ani de incercari si sarcini pierdute are un baietel.
Isa eu iti doresc multa liniste, intelepciune si sa ai parte de toata dragostea alaturi de sotul tau.daca sentimental se linistesc lucrurile sigur va veni si bb.

Mami de fetita frumusica foc!
29.04.2010
MTHFR C667T heterozigot, PAI 4G/5G homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni05 spune:

Miha, iarta-ma, aveam impresia ca esti din bucuresti.
Dar cautam medici buni in apropierea judetului in care locuiesti.
Unde esti tu?

Sigur mai gasim pe cineva bun care sa mai spuna o parere.

Suferinta este mare sunt convinsa, dar mai convinsa sunt ca va veni bebelul cel sanatos. E musai!

Las-o pe baba, f bine ca o lasati sa mg singura la baie, asta iti mai lipsea!
Daca poti citeste acatistul Maicii Domnului si al Sf Stelian le gasesti si pe net http://www.crestinortodox.ro/acatiste/acatistul-maicii-domnului-bucuria-tuturor-celor-necajiti-67073.html

http://www.crestinortodox.ro/acatiste/acatistul-sfantului-stelian-67186.html

Cand ma simt doborata sufleteste si nu numai, ma simt mult mai bine dupa ce citesc unul din acatiste, sau ambele!

O sa iti fie bine, ai sa vezi!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Flory multumesc, deci si cel prin aspiratie e neplacut.
Si la anestezie generala oare cum se procedeaza, trebuie sa te duca in sala de operatii, sa te intubeze ca si la laparascopie?
Alex vreau cateva informatii de la tine daca poti sa intri si vezi.
Cum se procedeaza cu clexanul si aspenterul, in caz de chiuretaj trebuie intrerupt cu cateva zile inainte, dupa trebuie reluat aspenterul si clexanul? Cat timp ar trebui sa mai fac clexane?
Trebuie sa ma informez sa stiu ce am de facut.

7+
Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite (tratament cu clexane 0,4 aspenter 1 la 2 zile, femibion 1, magne b6, acifol, cetebe, arefam si nospa)
O sarcina pierduta la 6 saptamani si o sarcina extrauterina tratata medicamentos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

Mihaelafalt putere iti doresc . cred ca ar trebui sa mai faci un eco fara a intrerupe medicatia si daca e cazuld e chiuretaj , intreaba medicul la care te duci . insa inca mai sper pana in ultima clipa ca medicul nu a vazut bine .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Of mai fetelor cum sperati voi toate pentru mine numai eu nu am putere sa sper.
sa dea DD sa aveti dreptate si sa nu fi vazut doctorita bine, sa fie bebe bine si eu atunci ar trebui sa imi iau o mama de bataita si va las sa mi-o dati numai sa fie el bine.

7+
Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite (tratament cu clexane 0,4 aspenter 1 la 2 zile, femibion 1, magne b6, acifol, cetebe, arefam si nospa)
O sarcina pierduta la 6 saptamani si o sarcina extrauterina tratata medicamentos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmy_black spune:

buna fetelor!!!
dintr-o minivacantza la munte!!1 ma pun repejor pe din urma!!

kmy, de IUSTIN-GABRIEL 8.04.2011
bobocelul mameifetele mele de suflet
Invinge durerea,razi cat se poate,caci tot la zi ajunge si cea mai lunga noapte!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Mihaela, eu zic ca cel mai bine le suni maine pe asistentele dr Uscatescu sa iti spuna ele cum sa procedezi cu Clexane.
Eu tocmai am fost la eco si mi-a zis medicul ca daca ma trece pe Clexane si naasc prin cezariana trebuie sa treaca 12 ore intre Clexane si anestezie (se referea la rahi). Pe mine la Laparo nu m-a intubat si nici cand am facut avort cu chiureta nu m-a internat ci m-a lasat sa plec acasa dupa vreo 2 ore. Eu sper totusi in continuare sa nu fie nevoie de asa ceva. Te pup si iti doresc multa putere si tot binele din lume.

6+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Miha, o luam usor, intai sa aflam ce si cum. Aspenterul il poti opri de acum, oricum in strainatate nu se mai recomanda pentru ca sunt riscuri mai mari decat beneficii in cazul in care faci si Clexane. De la Fundeni mi-au zis sa fac Clexane 7-10 zile dupa chiuretaj. Am oprit Clexane a 2-a zi dupa ce am aflat, intr-o vineri, iar lunea urmatoare am facut chiuretajul. Cred ca am reluat Clexane in aceeasi seara, dar nu mai stiu sigur. Am facut injectii 7 zile. Suna oricum pe Claudia sa iti confirme si ea.
Din pacate, am experienta cu toate variantele de anestezie: locala (cu injectie in col) - e groaznic, nu recomand. Apoi am avut o anestezie pe vena, dr. a numit-o totala, dar nu dormeam, nu am simtit nimic. A treia oara, am avut anestezie generala, am dormit, nu am auzit, nu am stiut, a fost OK. O recomand pe ultima, e mult mai bine. Actioneaza si asupra psihicului pentru ca primesti si calmante.

LE: La anestezia generala, m-au dus intr-o sala mica de interventii (nu chiar de operatii, nu era camp steril), mi-au pus branula pe care au bagat anestezicul si masca cu oxigen probabil sau ce naiba a fost, dar am adormit imediat.

Emi, intr-adevar, in cazul tromobofiliei se recomanda in general cezariana, dar nu este obligatoriu. Oricum, la cum se monitorizeaza un spitalele de la noi travaliul, cezariana este cea mai sigura pentru ca nu risti ca fatul sa sufere.
Dupa nastere, indiferent daca e naturala sau cezariana, se continua Clexane 6 saptamani si se opreste scazand treptat doza.
In caz de interventii chirurgicale si chiar dentare, trebuie informat doctorul de problemele de trombofilie.
Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Sincer Miha, si eu as recomada anestezie totala.
Eu am facut chiuretaj cu anestezie locala (o injectie cu Mydocalm sau cam asa ceva in fund) si n-a fost bine deloc.

MeAlex, cred ca o sa nasc la spitalul Medicover ca ce-am vazut pe la maternitatea Bucur cand a nascut prietena mea nu prea mi-a placut (si nici ei). Saloanele erau cat de cat ok (atata doar ca era foarte cald si plin de tigani iar colega de salon i-a furat pampersii cat a fost ea plecata la toaletare) dar mai grav era ca la baie iti venea sa versi inca dinainte sa intrii si nu prea erau usi... Acum sa vad si daca imi permit, ca am senzatia ca e scump spre foarte scump. Dar la conditiile de acolo nu mi s-ar parea un risc nasterea naturala.

6+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote

Mergi la inceput