Asp opt(804)!Felicitari maria-r, dincaalina!!!!!

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miky82 spune:

Buna fetele!
Fetelor am fost sambata la dr Avram si mi-a dat schema de tratament pe care o voi urma la fiv, mi-a dat asa: clexane de 0.4 sau inohep de 0.45 de la inceperea protocolului sau aspirin cardio 100 mg si clexane sau inohep doar de la embriotransfer + magne b6, femibion, ac folic, mai mi-a zis sa monitorizez homocisteina de 2 ori pe an, iar daca homocisteina este mai mare de 10 sa iau medyn.
ea s-a axat foarte mult pe factorul II G20210A, eu mai avand MTHFR dublu heterozigot C677T, A1298C si PAi tot dublu heterozigot.
Miha ce mai faci?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni05 spune:

Many-bany, multumesc frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Buna fetelor.
De dimineata sunt singura acasa, sotul e la lucru si imi plang de mila, nu am avut curaj sa intru nici la voi, nu fac altceva decat sa stau in pat si sa plang, iar cand suna telefonul incerc sa par bine fata de sot, ma doare foarte tare, mi se rupe sufletul incerc sa ma pregatesc de chiuretaj, stiu ca nu mai sunt sanse sa fie bine, oricum de gura sotului mi-am facut o programare si la un eco bun si performant miercuri dimineata inainte de a merge la doctorita mea pentru a 2 parere.
Am citit foarte mult pe net si se poate intampla asa sa fie embrionul iar apoi sa dispara, beta sa creasca si simptomele sa fie aceleasi ca la o sarcina normala, se cheama sarcina cu ou clar sau fara embrion, alte fete au asteptat si 3 luni in speranta ca se va forma embrionul si pana la urma au recurs la chiuretaj, ma gandesc ca cu cat trece timpul mai mult cu atat o sa fie mai dureros si chiuretajul si sufleteste.
A facut cineva chiuretaj prin aspiratie? Dati-mi sfaturi cum sa fac ca cel normal e prea dureros parca as vrea sa nu mai trec prin el.
Nu sunt in stare sa vorbesc cu nimeni, nu am spus nimic nici macar surorii mele.


7+
Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite (tratament cu clexane 0,4 aspenter 1 la 2 zile, femibion 1, magne b6, acifol, cetebe, arefam si nospa)
O sarcina pierduta la 6 saptamani si o sarcina extrauterina tratata medicamentos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni05 spune:

Mihaela este foarte bine ca repeti ecografia!
Tu esti o femeie foarte puternica si impreuna cu sotul tau veti trece si peste asta! Vei vedea!
E normal si sanatos sa plangi si sa refulezi dar apoi draga mea trebuie sa ridici capul si sa mergi mai departe, vei vedea ca veti avea copilasii vostri!

Eu am auzit ca si Dr Alexandru Filipescu de la Elias este un medic ginecolog si MF foarte bun si este si undeva la privat.
Poate te hotarasti sa mergi si la un alt doctor nu numai alt ecograf.

Nu te gandi inca la chiuretaj, asteapta sa vezi ce spun doctorii!
In cazul in care se ajunge acolo, ma gandesc ca exista si posibilitatea anesteziei totale.
Domnul sa fie cu voi!

Suntem alaturi de tine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miky82 spune:

Miha suntem alaturi de tine, este bine ca mai mergi sa ceri o noua parere, eu tind sa cred ca nu s-a vazut bine. Dumnezeu sa fie cu tine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Moni multumesc dar nu am cum ajunge in Bucuresti la o alta parere, sunt aproape 500 de km si nu am ce face nici cu baba, si asa ma gandesc cu groaza ca daca ma interneaza 2-3 zile pentru chiuretaj nu stiu ce sa fac cu dansa, sotul pleaca dimineata si vine seara, doar sambata si duminica e acasa, mama are si ea problemele ei nu o pot aduce sa stea la mine, ea sta la tara, are animale am un frate bolnav acasa care se descurca dar nu prea cu toate si plus de asta mama are probleme cu inima daca o ia nebuneala pe baba intr-o zi si mama e singura cu ea ma tem sa nu pateasca mama ceva.
O sa vad in functie de rezultatele de miercuri de la cele 2 ecografii ma hotarasc daca sa mai fac o consultatie la un alt doctor ginecolog care vine din alta parte doar sambata in judet la noi si tot asa cu ecograf bun.
Baba e pedepsita de sot sa mearga la baie sau sa faca pe dansa si sa stea asa, din cauza ca vorbeste urat cu mine, bineinteles ca nu ii convine si ma tot striga dar pacat ca m-a facut sa sufar asa de mult pana acum, cu toate ca are nevoie de mine cand ma duc la ea tot bajicureste si tipa, in conditiile astea nu are din cat sa se duca la baie si atunci cand trebuie vad ca se duce deci se poate daca nu ai prosti de care sa iti bati joc.


7+
Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite (tratament cu clexane 0,4 aspenter 1 la 2 zile, femibion 1, magne b6, acifol, cetebe, arefam si nospa)
O sarcina pierduta la 6 saptamani si o sarcina extrauterina tratata medicamentos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Miha, curaj, inca poate sa fie bine. Nu te sfatuiesc sa astepti 3 luni dar e bine ca ai cerut o a doua parere. Nu stiu ce sa zic de aspiratie... sa nu apara sinechii pe urma... Doctorul te poate sfatui mai bine. In principiu din ce am citit pe net daca e sarcina cu ou clar nu se va mai repeta, adica nu prea exista cazuri de 2 sarcini cu ou clar la aceeasi femeie. Ai grija de tine.

6+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Miki, ai PM.

6+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Da emilia asa am citit si eu dar stii tu de ce eu? Odata am pierdut, odata extrauterina, odata sarcina cu ou clar, ce urmeaza?
Sper ca o sarcina normala terminata cu un copil sanatos.


7+
Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite (tratament cu clexane 0,4 aspenter 1 la 2 zile, femibion 1, magne b6, acifol, cetebe, arefam si nospa)
O sarcina pierduta la 6 saptamani si o sarcina extrauterina tratata medicamentos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

O sa fie bine pana la urma. Stii ca mama pierdut 6 sarcini in primele luni si una cu gemene nascute moarte la 7 luni si ea s-a tot intrebat de ce dar la vremea aceea nu se faceau analizele care se pot face azi asa ca nimeni nu putea sa-i raspunda la intrebare. Nu si-a pierdut credinta in Dumnezeu si pana la urma cu ajutorul Lui si al medicilor a dus la capat sarcina cu mine si a fost ok.
Banuiesc ca prima sarcina ai pierdut-o ca nu stiai de mutatii. Nu stiu daca exista explicatii pentru extrauterine sau sarcinile cu ou clar dar dupa atata suferinta Dumnezeu te va rasplati cu un bebelus sanatos, ai incredere ca va fi bine. Te pup.

6+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote

Mergi la inceput