Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (8)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns myral spune:

Greyeras felicitari si bebica sanatoasaMyral cu Darius, Elisa si Isabela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myral spune:

Eu cred ca de fapt nu suntem obisnuiti cu notiunea de scoala de la sase ani, dupa ce o sa intre in obisnuinta si clasa 0, probabil peste cativa ani(daca va ramane la scoala) nu o sa-si mai amane nimeni copilul un an.Cecilia ai dreptate doamna conteaza cel mai mult, dar si scoala macar wc-uri normale sa aibe, si sa fie cat de cat organizati, paznic, cei de gimnaziu sa nu intre peste cei mici etc...Myral cu Darius, Elisa si Isabela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

pt ca copiii sunt destepti prin natura lor si a ii infantiliza la 8 ani cu bastonase inseamna sa-i programam total aiurea.

mi se pare ciudat si neproductiv sa termine liceul la aproape 20 de ani, si in general mi se pare ca toata societatea copilareste prea mult si ca exista o lipsa de maturizare la nivel general, pe care noi doar o accentuam daca ii dam la 8 ani in clasa 1.


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crishtina spune:

Scuze ca ma bag Sabina, de ce merge Ghe la logoped? ca am pierdut dcaa ai zis...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Neata si saptamana frumoasa sa aveti! Multa sanatate lui Andrei si Sofiei!

Sabina, testul rapid nu e totdeauna relevant, trebuie sa astepti exudat. Daca e bacterian, poate fi si o infectie urinara. Banuiesc ca i-ati facut deja toate analizele.

Cat despre pregatitoare, eu l-am inscris deja pe Andrei si de la anul merge la scoala. Sigur, pentru noi era obligatoriu, dar as fi luat aceeasi decizie si daca era nascut in septembrie. Cred, si eu ca Sabina, ca l-as tine pe loc. A inceput deja sa citeasca - doar cuvinte scurte de 3-4 litere, socoteste binisor, nu vad ce ar mai face la gradi, in afara de engleza. In plus am experienta Alexandrei, care a repetat pregatitoarea doar pentru ca mi s-a nazarit mie ca nu se descurca la scoala. Aiurea. Am dat-o la 7 ani jumatate la scoala, a fost ok, dar cred ca mergea fara probleme si cu un an inainte.

Oricum terminologia asta de clasa 0 sau clasa I nu face decat sa bulverseze mai tare. De fapt e vorba de varsta la care se incepe scoala, 6 ani, indiferent cum se numesc ele primele clase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greyeras spune:

Nici eu nu sunt de acord sa inceapa scoala la 8 ani, dar mi se pare aberant de ce nu au lasat sistemul asa cum era. Adica stiai o treaba la 7 ani merge la scoala. Adelina e destul de dezvoltata mental si destul de bine pregatita ca sa poata incepe de la 6 ani, dar intrebarea este daca scolile sunt pregatite sa se ocupe de copii nostrii? Nu mi se pare normal ca un copil de 6 ani sa iasa in recreatie cu un copil de 13, nu stiu zic si eu. Sau sa mearga la toaleta in acelasi timp cu copii mai mari.

Poate sunt eu prea mamoasa si speriata, dar mi-e frica sincera sa fiu. Stiu ca ei se adapteaza repede, dar ca orice schimbare e mai greu la inceput pana vedem cu ochii nostrii ca sistemul functioneaza si pana vom putea spune da sigur a fost alegerea buna.

In plus la gradinita stateau mai multe ore si aveau mai multe activitati. Adelina de exemplu acum face engleza, germana si dans pe langa celelalte.

Dar vorba aia, sa traim si sa vedem.

Mamica de Ana–Adelina (24.09.2007) si 28 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greyeras spune:

Citat:
citat din mesajul lui myral

Greyeras felicitari si bebica sanatoasa

Myral cu Darius, Elisa si Isabela





Multumesc

Mamica de Ana–Adelina (24.09.2007) si 28 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Sunt de acord ca in scoli nu sunt cine stie ce conditii. Dar nu inteleg de ce un copil de 7 ani poate iesi in pauza cu unul de 13 si unul de 6 nu poate.

Stiu ca sunt sicane intre copii si vad si eu de la Alexandra. Cei mai mari ii sicaneaza pe cei mai mici, insa nu prea mici. Un copil de 13 ani sigur are alte preocupari decat sa sicaneze piticii de 6 ani. Poate pe cei de 11-12.

In fine, eu stiam ca la toate scolile ciclul primar invata in alta tura decat cel gimnazial. La fiica-mea de exemplu sunt toti in acelasi timp, pentru ca au programul de 8 ore. Anul acesta au si spatiu comun de joaca, desi cladirile sunt diferite. Dar de la anul vor separa clasele 0-2 de restul. Pana acum nu au fost probleme cu cei mai mari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Gheorghe nu zicea L si mici alte chestiute. R il zice in anumite cazuri doar, samd.

Rox, azi i-a luat exudatul real, are amigdalele albe albe, nu e alta infectie pana la urma.

i-a dat in plus isoprinosine, ca el banuieste ca s-a suprapus totul pe o mononucleoza, din cauza ca avea false membrane vineri.
Dar copila pare mai ok, deie Domnul.


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myral spune:

EEEE pe mine nu ma deranjeaza copilareala asta, si ce daca termina liceul la 20 de ani si nu la 19? Are timp toata viata sa munceasca si sa invete, mie chiar mi se pare prea scurta copilareala , mi se par prea maturi copiii la 15 ani de ex cat are Isabela.Crishtina indraznesc sa te intreb de Nicole, cum mai e cu strabismul? S-a rezolvat la voi? MI-aduc aminte ca mi-ai scris odata ca acolo nu se fac operatii pana la patru ani, asa e in general sau in anumite cazuri? Am citit de am innebunit despre strabism, m-am saturatLa noi se recomanda operatia pana in 2 ani chiar. Mie mi-e ciuda ca nu sta cu ochelari si ocluzor, ca se vede o imbunatatire chiar si atat cat a stat adica fff putin.Myral cu Darius, Elisa si Isabela

Mergi la inceput