Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (8)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danuta36 spune:

Neata!

O cafea strong pentru cine a fost deja la gradi

Noi sigur nu ne inscriem in clasa 0,Miru face 6 ani pe 1 octombrie,asa ca mai ramane un an la gradi..Myral,ai dreptate cu cei nascuti in septembrie,octombrie..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Da, dragelor, asa e, voi puteti opta. Al meu este nascut pe 31.08 - deci nu am alternative. Insa mie imi convine asa, ii voi avea pe amandoi in acelasi loc, cu acelasi program. Andrei cred ca este pregatit pentru clasa pregatitoare. Oricum, indiferent daca vor ramane la gradi sau in scoli, programa tot aceea este si activitatile aceleasi. Inteleg ca ramane parte din invatamantul primar, doar locatia va fi diferita in functie de posibilitati.

Nu stiu cand incep inscrierile oficiale. La noi a fost prezentarea initiala pentru copiii din gradinita LL si urmeaza sa deschida inscrierile pentru ei prioritar. La ei clasa pregatitoare va fi clar localizata in scoala de anul urmator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bernix spune:

Buna ziua, fete dragi!

Of-of, si eu sunt in dilema cu clasa 0 asta. Si eu, ca siRox , nu am de ales, cu copil nascut pe 27 august.
Am argumente personale pro si contra fiecarei variante. In ultima vreme incep sa cred ca ar fi buna o schimbare fiindca Anei nu-i mai place la gradinita, nu mai merge cu aceeasi placere ca anul trecut, cand a avut cateva luni fara nicio absenta. Acum intreaba in fiecare dimineata daca poate trage chiulul.
Pentru mine, problema e reprezentata de "manevrele" de inscriere, ca nu sunt prea incantata de scoala de care apartinem.
Sper sa se hotarasca ministerul cat mai repede ce face cu aceasta clasa 0, ca sa ma pot urmi si eu cu demersurile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxali spune:

Buna fetelor!

Nu am mai intrat demultisor, de fapt nici pe FB nu prea intru, dar recunosc ca mie "mult mai usor"

Annisia esti o super mama si atenta la toate detaliile, dar lasa babismele

Rox sa inteleg ca vor fi putini scolarei anul viitor...noi santem obligati , cei nascuti pana in ian.Tare mi.ar fi placut sa ma mai odihnesc si eu inca un an, ca deh imi ajunge juniorul dintr-a 7 a
Stiu ca nu te ispiteste Fb , dar poate totusi...

pupici tuturor



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Bernix

noi suntem necajiti cu Sofia, are o infectie bacteriana f puternica, 18000 leucocite si 80% neutrofile, testul rapid de strep a iesit negativ, totusi nu i-au dat mai mult de Klacid, inceputul fiind azitromicina eu credeam ca o va interna, a facut febra 39 si 40 5 zile la rand...etc etc etc.

cu clasa 0.
lui ghe nu ii mai place la gradi pt ca s-a schimbat sediul de anultrecut, a mai si racit....asa ca deocamdata nu merge. In schimb, merge de 2 ori pe sapt la logopeda si se cunoaste.
El e pe 6 sept, dar nici nu ma gandesc sa intre la 8 ani in clasa 1. Sincer, puteti sa ma injurati, da mi se pare monstruos :)) pierde un an asa aiurea.

invatatoarea Sofiei mi-a spus ca nu se stie nimic deocamdata....nu-mi mai fac probleme, las lucrurile sa curga.


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kriss79 spune:

a mea e pe 16 oct si inclin spre clasa 0 de la anul, nici eu nu ma gandesc sa intre la 8 ani in clasa I, pentru o luna pierde 1 an.si eu am inceput clasa I la 7 ani fara o luna si a fost f.ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

fetelor, daca nu v-ati facut vreun program pt astazi, puteti merge
AICI

Adi e cu varicela de o saptamana, si de 3 zile e si ff racit, cu muci, nas infundat, etc




..............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )

Oamenii sunt facuti sa fie iubiti si lucrurile sunt facute sa fie folosite.
Confuzia in aceasta lume este ca oamenii sunt folositi si lucrurile sunt iubite !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cecilia L spune:

Bernix sa ai o sarcina usoara si un bb sanatos.
Condoleante.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cecilia L spune:

Annisia, sanatate puiului mic.

Legat de clasa 0, sunt in dilema, desi Cristi face 6 ani pe 7 sept, probabil o sa-l inscriu...dar nu stiu unde...aici este dilema mea...speram sa ramana in gradinita, acum trebuie sa iau taurul de coarne....grea decizie, scoala ma intereseaza mai putin, d-na conteaza/omul sfinteste locul, dar cum este in continuare o "dilema" cine si cum preia grupa 0, ma mai gandesc ce o sa fac.....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greyeras spune:

Buna fetelor!

N-am mai intrat de multisor pe aici, acum ce-i drept cam bananai pe la odisee ca deh au cam trecut 5 ani de la nastere si multe le-am uitat. O luam treptat....

Eu inclin sa mai las fata un an la gradi, dar sa inteleg ca apoi cand face 7 ani tre sa o dau la clasa 0 si apoi la 8 ani in clasa I? Total aiurea, vreau sa fie ca pana acum sa inceapa scoala la 7 ani fara nici o clasa 0, sa faca grupa pregatitoare la gradi. Mai nou au spus ca e liber la inscrieri unde vrem si unde putem, nu se mai tine cont de scoala de care apartinem. Dar totusi mi se par prea mici pentru scoala.


Mamica de Ana–Adelina (24.09.2007) si 28 sapt

Mergi la inceput