Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (8)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Multumesc frumos pentru raspunsuri. Rox, exact asa a facut Fabi. Deci e acelasi tip de reactie. Tot Dexa i s-a facut si Zyrtec. Culmea e ca si eu tot la conservanti ma gandeam. In ziua aia a baut un suculet Hipp, a mancat iaurt Humana, eu am mancat niste muraturi facute cu un conservant... In fine, multe chestii care contineau conservanti. Si m-am gandit ca de la asta i se trage. Nici nu mai stiu ce sa mai cumpar, pentru ca toate contin conservanti. Momentan suntem amandoi pe piept de pui la gratar cu salata eu si supa de legume (tot cu piept de pui in ea) bebe. Numai ca nu vom putea manca trei luni numai asta, va trebui sa incep sa mai schimb si ma tem sa nu o facem iar lata. Am citit pe net ca si pestele e alergen, ouale, fructele (nu avem voie decat banana si mar copt), alunele... In pana mea. Pana la urma nu avem voie nimic. Orice vreau sa cumpar si ma uit pe eticheta, sigur are ceva aiurea in compozitie. Nu tu dulce, prajit, sarat, murat. Pana la urma, din pui si legume cam ce se poate face de mancare pentru un bebe de 9 luni juma? Ori sunt eu intr-o bucla la creieri ori m-am blocat, ca nu vad prea multe optiuni...
Cat despre teste, doctorii mi-au spus ca nu sunt relevante. Ca pana la 4-5 ani nu se fixeaza tipul de alergen si ca momentan nu se pot face teste decat de existenta sau nu a alergiei. Deci eu stiu deja ca e alergic. Daca nu imi pot spune clar si la ce este alergic, e fix pix. Momentan ne ferim de porcarii si sa speram ca se va repara cu trecerea timpului. 70& din alergii dispar singure pana la varsta de 4-5 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Hello
Luy, ti-am trimis pe mail toate fisele pt gradinite, sunt sute !!! nu mai am adresa de mail de grup, poate le trimiti tu acolo ca sunt folositoare.
Rox, asa mult imi place cand te citesc, parca citesc o scrisoare de la un vechi prieten, impreuna cu care ma bucuram, ma intristam, de la caz la caz, in anumite momente. Mi-a placut mult cand am citit ca acum ai timp mult mai mult pentru tine, pentru voi. Visez si eu la asta, imi trebuie mai mult curaj sa "rup" si legatura cu multinationala-care-mananca-timpul-nervii-viata. Din pacate nu am acoperire financiara pana ma relochez, din fericire sunt multe chestii pe care mi-ar placea sa le fac, de la zero luand totul.





..............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )

Oamenii sunt facuti sa fie iubiti si lucrurile sunt facute sa fie folosite.
Confuzia in aceasta lume este ca oamenii sunt folositi si lucrurile sunt iubite !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Bernixule drag, o mare strangere in brate pentru tine. Pierderea tatalui e un moment extrem de trist, fiindca pleaca o parte din noi ...
Partea buna pentru tine este noua viata care v-a venit in dar ! Sa fie cu noroc si bucurie ! Nu stiu de ce,. dar pe Bobo nu-l vad tata de baiat, am asa un feeling ca tot fata o sa aveti .




..............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )

Oamenii sunt facuti sa fie iubiti si lucrurile sunt facute sa fie folosite.
Confuzia in aceasta lume este ca oamenii sunt folositi si lucrurile sunt iubite !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Bernixule, condoleante pentru tata, imi pare tare rau. Va imbratisez cu drag. Link-uri promit sa pun curand, dar sunt cam aglomerata la birou si acasa nu mai apuc sa fac nimic. De cand cu raul asta de imi e, nici de net nu imi arde.

Annisia, iar nu pot sa te ajut cu retetele. Cu alergia clar sa pare sa fie la fel. Sa stii ca i-am repetat fiica-mii testul ala si dupa 4 ani si canci, nimic pozitiv. Deci nu era un alergen frecvent. Ideea sa introduci usor alimentele acum, si usor cu alergenii gen cacao si alune, pana te linistesti ca nu e asta. Si fara muraturi, desigur. Nu e de gluma cu forma asta de alergie, pentru ca edemele cu pricina apar si pe interior si se poate sufoca. Eu m-am simtit tare vinovata atunci ca nu imi daduse prin cap, ma tot gandeam cum puneam eu meticuloasa picaturile de ochi. Offff. Pup tare, sa auzim numai de bine.

Papanash, nu am chiar atat de mult timp pentru mine sa stii, dar am mai mult timp pentru copii. Si sunt mult mai atenta cum aleg sa folosesc timpul disponibil. Prefer sa ma intalnesc la o cafea cu cineva, decat sa scriu romane pe net (dar , multumesc de aprecieri si ma bucur ca ti am lipsit). Poate reusim sa ne auzim la un telefon sau sa ne vedem cu piticii si mai vorbim. Legatura cu multinationala o poti rupe doar cand iti asumi niste lipsuri financiare, de contacte, de pozitie, etc. Sunt avantaje si dezavantaje in orice decizie. Nu regret alegerea facuta, dar am si momente in care as vrea sa fie ca inainte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myral spune:

Annisia nu ma pricep nici la alergii nici la retete, dar dovleac copt pt bebe cred ca merge nu e alergen si e ff bun iar pt tine o placinta cu dovleac sunt niste foi de placinta congelate cica fara conservanti, bella se numesc(doar faina apa ulei) Si avocado e super hranitor pt bebe ai putea incerca cu ff putin amestecat cu banana. Alte idei ar mai fi paste (Barilla piccolini sunt fff bune) si oua de prepelita poate nu sunt asa alergene ca cele de gaina.Si scotoceste netul dupa retete sigur gasesti ceva.Myral cu Darius, Elisa si Isabela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danuta36 spune:

Seara buna,fete dragi!

N-am mai dat de multisor pe aici,mai repede intru pe FB,dar la fel de repede ies..

Bernix,condoleante pentru tatal tau!
Vine bb2?Sarcina usoara si sa fiti sanatosi!

Annisio,am patit-o si eu cu Miruna asta iarna,de a facut o alergie urata cu sindrom Quincke...a urmat internare de urgenta si tratament cu hidrocortizon,prednison si aerius...banuim ca de la niste condimente pentru carnea de pui,ca altceva nou nu a mancat in ziua aceea..de atunci am renuntat la acel tip de condiment si nu am mai avut probleme.

Noi suntem binisor...Miru la gradi,e incantata ca fac repetitii pentru serbarea de Craciun...eu nu am timp sa fac cine stie ce exercitii cu ea,tot joaca e pe primul loc...si coloratul ii place tare mult,mai citeste uneori singura,ca a invatat tot singura literele..

Pupici si multa sanatate va dorim


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Mai mamici, voi nu va agitati deloc cu clasa zero asta? Nu ii dati de la anul la clasa zero? Stiu ca abia in decembrie vor anunta daca raman sigur in scoli, insa am inteles ca pana acum raspunsul inclina catre da. Eu merg azi la scoala Alexandrei sa discutam despre inscrieri si ce presupune aceasta clasa zero.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina_22 spune:

Rox, eu nu vreau sa-l inscriu in clasa 0, pe Andrei la anul. Nu stiu cum o fi programa la scolile particulare, insa nu-mi prea place ce fac in scolile de stat. Langa clasa Alexandrei sunt doua clase O si chiar zilele trecute discutam cu invatatoarea Alexandrei si nici dansa nu era prea incantata. Vreau sa-l mai las sa copilaresca, sa experimenteze, sa cunosca mai bine lumea din jurul lui, in plus atat scolile cat si cadrele didactice nu sunt suficient pregatite dupa parerea mea. Imi suna mai mult a fi un nou experiment pe copii nostri. Fiind nascut in octombrie, legea imi permite sa aleg, clasa 0 sau repetarea anului la gradinita. Si nu cred ca bagajul lui de cunostiinte, va reprezenta un dezavantaj, in fata unui copil care a frecventat aceasta controversata clasa 0.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myral spune:

Eu m+am agitat cu clasa 0, mi+a trecut deja As prefeara sa se intoarca la gradi clasa 0 ca grupa pregatitoare nu neaparat pt a copilari, mai mult pt conditiile din scoli, pregatirea invatatoarelor. Am inteles totusi ca sunt destui parinti multumiti de clasa 0 ca se aduc copiii la acelasi nivel, fata de pregatitoare unde unele educatoare lucrau cu copiii altele nu. Daca Elisa ar fi nascuta in septembrie si as avea de ales nu stiu ce as face problema e ca cei amanati un an vor ajunge in clasa intai la opt ani si e totusi cam mult.Si sper sa scrie mai multe mamici parerea lor , eu am mai citit cate ceva si la topicul de clasa 0.Myral cu Darius, Elisa si Isabela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myral spune:

Roxana sa ne spui despre inscrieri, cred ca mai e de asteptat pana prin martie. Eu parca vad ca majoritatea celor nascuti in septembrie octombrie vor ramane la gradi daca se continua cu clasa 0.Myral cu Darius, Elisa si Isabela

Mergi la inceput