Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (8)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crishtina spune:

Mersi mult!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Fetelor, vad ca nu se mai incumeta nimeni sa mai lase o vorba pe aici. Ma risc eu. Am doua probleme. Bine, mai multe, dar doua ma rod...
Prima este legata de alaptat. A trebuit sa fac un tratament si nu l-am alaptat pe Fabi o saptamana. In timpul asta m-am muls si am aruncat laptele. Mi se parea atat de aiurea, dar nu vroiam sa intrerup. Apoi am continuat firesc. Se considera ca am intors copilul de la san? Stiu ca multe dintre voi considera babismele astea o aberatie, dar eu cred in deochi, vraji si toate cele. Sunt super patita si ma si deochi groaznic.
A doua chestiune este alergia lui Fabi. As vrea sa stiu daca mai sunt mamici care sa se fi confruntat cu o situatie asemanatoare. Va povestesc, poate ma ajutati sa-i dau de cap. Intr-o dupa-amiaza s-a trezit bebe cu o moaca de te speriai. Avea urechile, buricul, mainile si un ochi umfalte si rosii. Pete imese pe ceafa, simetrice si punctulete pe piept. Am fugit la urgente si ne-a internat imediat. Doza de soc, ceva de vis. S-a facut bine. A mai avut doua crize scurte si mult mai putin invanzive sau intense, cum vreti. Acum suntem amandoi pe regim si e super ok. Chestia e ca ma si tem sa mai mancam altceva decat piept de pui si legume, mar copt si banana, ca sa nu cumva sa o pateasca bebe iar.
Am tot stat si am analizat ce am mancat si eu si el, pentru ca bebe e inca alaptat. Mi-am reprosat ca nu am intrerupt alaptatul dupa tratament, ca il tin pe bebe legat de prostiile pe care le mananc eu. Chestia e ca ma simt bine, imi place sa alaptez si bebe e dependent de asta (desi, cand am facut tratamentul, parca a inteles ca trebuie sa ma sustina, pentru ca nu s-a crizat deloc, apoi a supt de parca nu o mai facuse de doua ore nu de o saptamana).
Deci nu pun problema ca as vrea sa renunt la alaptat. Ideea e daca aveti copii alergici, la ce sunt alergici si cum se manifesta crizele? Poate ajung sa depisetez si eu exact care e baiul la Fabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luy spune:

Annisia, la prima intrebare am sa-ti raspund negativ, eu nu consider ca "ai intors copilul". Bine, eu nu prea cred in babisme... Dar ar fi pacat sa-l privezi de beneficiile alaptatului, mai ales ca si tu doresti sa continui...
Despre alergia lui Fabi nu stiu ce sa zic, mai ales ca ati avut forme atat de severe.. La Maria am avut probleme cu dermatita atopica pe cand era bebelus, apoi, asa cum s-a intamplat si la Andrei al Roxanei, s-a rezolvat de la sine. Apoi am descoperit intoleranta la gluten, la 2 ani si jumatate. Dar nu este asociata si cu alergie, adica daca ingereaza gluten nu are nici o reactie vizibila pt noi.
Nu stiu ce sa te sfatuiesc, decat sa o luati incet si impreuna cu dr poate reusiti sa descoperiti alimentul care ii face rau. Asta daca o fi alergie alimentara...
Of, nu ma mai lasa Irina sa scriu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bernix spune:

Salutare, fete dragi!

E atata timp de cand n-am mai intrat virtual in floarea copilariei!
In doua cuvinte despre mine.... Acum trei saptamani, gravida in 14 saptamani, l-am ingropat pe tata. :( Toate deodata, duse cu greu si schiopatand...
Ana e bine, rasfatata si cam neglijata in ultima vreme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bernix spune:

Annisia, eu nu stiu cum e cu intorsul de la san... desi ma deochi si eu rau. Si Ana la fel.

Cu alergiile nu te pot ajuta ca n-am experimentat cu fata mea. Am citit la un moment dat ceva de vaccinuri. I-ai facut vreunul de curand lui Fabi?

Aparat de aerosoli noi - culmea - n-am folosit in bebelusie. Am avut insa nevoie in iunie cand ne-a impartit Ana o minune de boleshinita de ne-a tinut in carantina vreo 2 saptamani. Am inprumutat unul clasic, Omrom C28 Plus.

Aiurita si cu gandul doar la distractii (jucarii musai noi, desene animate, jocuri pe calculator) e si fata mea. Numai ca ea, daca e usooor stimulata, devine f cooperanta si dornica sa "facem lectii". N-am prea avut eu energie in ultimele luni, dar era o placere sa facem labirinturi, sa spunem prima sau ultima litera din cuvinte, sa facem probleme simple care necesita operatii simple plus/minus cu una, doua, trei uniotati. Pana la 6 face si chestii abstracte (2+3=, 5-2=). Dupa 6 se descurca doar cu text (Avem 6 mere si am pus 2 pere langa ele pe masa. Cate fructe sunt acum?) De asemenea, ii placeau mult exercitiile cu noi cuvinte in engleza. Si puzzle-urile.
Oboseste insa f repede si devine distrata. Sfarsim prin a termina eu ce-am inceput impreuna. Nu ma astept la mare lucru - atentie, concentrare - seara cand ajung eu acasa. Sper sa evoluam in bine odata cu varsta.:)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bernix spune:

Rox, de unde iei jocuri si fise de lucru de pe net?
Pui si link, please!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Bernixule, se stia ca esti gravi sau ne-ai servit-o pe furis? Adica vorbisi cu mine si nu zisesi nimic? Sa fie intr-un ceas bun si sa duci sarcina usor pana la capat. Condoleante pentru tatal tau! Stiu ca suferea de ceva timp. Dumnezeu sa-l aiba in paza!
Vezi cum viata are balanta ei: cum ia si cum da... Stiu ca e nedrept, dar trebuie sa ne supunem tacit si sa mergem mai departe cu fruntea sus si zambetul pe buze. Sunt goluri pe care nimic si nimeni nu ni le umple, dar timpul, in nemarginirea lui, ne vrajeste cu noi si noi clipe de fericire.
Ai grija de tine. Pupici!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myral spune:

Bernix sarcina usoara si la termen!Condoleante pt tatal tau!Myral cu Darius, Elisa si Isabela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myral spune:

Annisia nici eu nu stiu despre intorsul la san dar oricum daca e sa deoache nu mai conteaza acumCu alergia sa nu fie si de la ceva hainute super colorate, dar daca zici ca pe regim e ok ar trebui sa fie din cauza vreunui aliment.Despre stimularea copiilor, cu fetele nu am avut nevoie lucreaza cu placere, Elisa vine ea cu cartea de activitati la mine sa facem exercitii(eu credeam ca fetele sunt mai studioase)Sper ca si Darius sa se ia dupa Elisa, el e deocamdata la colorat, desi vad ca impreuna le sta gandul mai mult la nazdravaniiMyral cu Darius, Elisa si Isabela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Eu nici atat nu ma pricep la asta cu alaptatul, dar despre alergii pot sa iti spun ca nu e musai sa repete episodul. Domsoara mea a prestat un asemenea episod, exact cum ai descris la Fabi. Avea 11 luni, am fost la un party de copil si a luat fix o gura de tort, seara. In rest mancase doar un iaurtel si lapte in partea a 2a a zilei. Dimineata s-a trezit cu ochii umflati rau, abia se deschideau. Am sunat la urgente si la pediatra ei si au zis ca e conjuctivita. Asa ca am bagat repede picaturi.

Intr-o ora nici nu i se mai deschideau ochii, asa ca am decis sa fug la spitalul de oftalmologie. Cand s-o dezbrac am vazut ca la toate incheieturile avea umflaturi si pete rosii mari, cred ca si pe piept, sincer nu imi mai amintesc. Am dus-o la Alexandrescu, si era coada de 15 copii inainte, asa ca am chemat salvarea acasa.

Se pare ca a fost o alergie, nimeni nu stie de la ce. Clar digestiva. I-au facut dexa, numai asa s-a desumflat. intr-adevar a mai avut pusee, au fost nevoie de injectii si seara si a2a zi pana sa dispara total petele si umflaturile. Am facut IgE si Phadiatop in plina criza si nu a iesit alergica la nimic, nici macar nu era crescut IgE ala, ce o fi fost. A ramas varianta unei alergii la un conservant din mancare, chiar si din iaurt, sau ingerarea vreunei substante de prin casa de pe jos (gen detergent).

Nu a mai avut vreodata asemenea forma de alergie, doar acum un an o usoara roseata in obraji, dar parea ceva de contact. Si am tot repetat testul ala Phadiatop degeaba, insa am decis ca nu vreau sa ii fac testele cutanate ca nu merita daca nu a repetat episodul.

Nu stiu cat ajuta povestirea, dar poate te mai incurajeaza putin ca e un episod unic. E de urmarit cum evolueaza, daca se mai repeta, toate alimentele trebuie introduse lent si mai vedeti voi. Sau ii poti face testele.

Aveti grija de voi, sa auzim numai de bine!

Mergi la inceput